Potenciometar sijalice

Prekidač sa potenciometrom omogućava regulisanje količine svetlosti tj količine utrošene energije. E sada, ako je to ona rasveta gde imaš nekoliko svetiljki (da deluje kao zvezdano nebo :lol:) npr ,,detalj plafona" sa šest sijalica jačine 25W daje istu količinu svetlosti kao jedna sijalica od 100W. Akcenat je da tih šest sijalica troši 50% više energije.
 
znaci ako sijacu od 100w smanjim da jedva sija ne trosi 100w nego manje recimo 40w

Da. I drasticno joj produzavas radni vek. Ako se dobro secam na 75% manjem naponu radni vek sijalice se produzava 50% Mada onda tu ima problem efikasnosti. Sto je visa radna temperatura uzarenog vlakna visa je iskoriscenost. Smanjenjem napona smanjuje se i radna temperatura tako da se procentualno mnogo vise elektricne energije pretvori u toplotu nego u svetlost.
 
Poslednja izmena:
Dive, štedljive sijalice ne zrače !!!
To su u stvari mini neonke a ta tehnologija je u opticaju zadnjih 100 godina bez problema. Treba dokaz ?
Otrovne ? Ne, pogrešno protumačena informacija a i ona je diskutabilna. U svakoj neonci, pazi - napisao sam neonci, znači i štednoj sijalici, nalazi se par mikrograma žive. Samo po sebi suviše malo da bi bilo opasno. Mnogo je štetniji duvanski dim recimo...
Međutim radikalni ekolozi su zabrinuti su za mogućnost neke koncentracije u reciklažnim centrima. Onda dođe neki ambiciozni novinar, možda dobije i koju kintu da napiše prigodan tekst i eto teorije. Znači, opušteno samo, ionako prelazimo na LED rasvetu.
Inače, pre 10 godina sam povezao 220 V - sijalice u bašti na red dve po dve i tako 2 grupe. Svetle na 110 V sa 50 % taman kolko treba i još ih nisam menjao ! Potenciometar o kome pričate se u prodavnicama i katalozima zove još i Dimer... Pozz !

P.S. Halogene sijalice mogu da se regulišu ali nije preporučljivo. LED rasveta takođe fino može, dok kod neonki takođe može ali je mnogo komplikovano. Po profesiji sam inače el. instalater
 
Poslednja izmena:

Back
Top