POMOC!!! Kum na svadbi!

marijan85

Početnik
Poruka
1
Postovanje :per:
Najbolji drugar mi se zeni za dugogodisnju devojku i zvao je mene da mu budem kum na svadbi. Koje su kumove obaveze pre i za vreme svadbe? Da li i dalje postoji momacko vece i kako ono izgleda?
Pomagajte molim vas sa bilo kojim informacijama, nemam nesto iskustva sa svadbama :ok:
 
1.Treba da kupis mladi vencani prsten; burmu. Izaberi ga sa mladencima. Ti im predlozi, a mlada neka izabere.Nega bude lep i dugotrajan. Znaci zlato.
2. Ti si prvi svedok. Znaci potpuno odgovoran prema tom braku.Tu si da se prvi nadjes kad nesto zatreba.Ali i prvi na casti.
3. Spremi nesto para za sirocice (kume izgore ti kesa).
4. Krstis njihovu decu kad dodje vreme itd.

Pitaj nekog ko se dobro razume u narodne obicaje. Ima to smisla.
 
Postovanje :per:
Najbolji drugar mi se zeni za dugogodisnju devojku i zvao je mene da mu budem kum na svadbi. Koje su kumove obaveze pre i za vreme svadbe? Da li i dalje postoji momacko vece i kako ono izgleda?
Pomagajte molim vas sa bilo kojim informacijama, nemam nesto iskustva sa svadbama :ok:

Kum je naj postovaniji ucesnik svadbe i naj vazniji posle mlade i mladozenje.

Burme kupuje,kako se dogovorite, zavisi kako ti stojis finansiski, obicno ako planiras istu osobu za kuma onda ti kupis burme njemu a on tebi.... ako se odlucis za kupovinu, obavezno vodi mladu i mladozenu (bitnije je mladu) sa sobom ili da oni odaberu a ti samo platis burme.

Obicaji se razlikuju od grada do grada, tako da je naj pametnije da pitas mladozenju o "dnevnom redu" svadbe, gdje idete i sta ce se desavati, negdje postoji "otkup mlade" gdje mladozenja, kum i ostala rodbina koji zele placaju mladinoj sestri/bratu, da pusti mladu iz sobe, ako to ima i kod vas treba pripremiti papirnih novcanica sa sto manjim apoenima, taj otkup je cita zezancija nije smisao dati mnogo para ali se desi da kum nema kod sebe sitno pa da i vise nego sto je planirao :), placa se kicenje svatova (isto neka sica).... vidi sa kumom kakvih jos imaju obicaja ali pripremi dosta sitnog novca, u principu pripremi dosta novca :) gdje god se pojavis od kuma ocekuju neko darivanje pa to kosta .... u tri ljepe

U crkvi ide iza mladozenje, drzi svjecu i u principu ti pop sve kaze sta treba da govoris ili radis. posle potpisa ide darivanje krsta, kod nas se ne stavla na krst ispod 50-100 eura (posebno se gleda koliko je kum dao ) u opstini te pitaju da li poznajes mladence,da li znas bilo koji razlog da se brak ne moze sklopiti, da li su mladenci u rodu... OBAVEZNO PONESI LICNU KARTU :)

Na slavlju, postoji obicaj da kum drzi zdravicu (ili neki kraci govor) ako to ne zelis dogovori se ranije da se ne desi da ti donesu mikrofon a ti nemas ideju sta da pricas... obicno je kum zaduzen za atmosferu, narucivanje pjesama...

Ovo je nesto uopsteno sto sam se ovako mogla sjetiti,ako imas suprugu (ili devojku) ona moze ponjeti cvjece za mladu, nekada je bio obicaj da se nosi torta i poklon, sada je dovoljno pare u kovertu i to je to.

Nadam se da sam bila od pomoci :)
 
:lol:
...sitnih para... tamo-amo... po 50, 100 evrica na nekoliko mesta... sitnica... a poklon i ne mora, moze keserica... opet sitnica...

:zcepanje: ovo sam jos skratila i to dobro ... kod nas kum ne prodje ispod 2-3 hiljadarke (KM) tu jos idu razna darivanja, pa ako hoces sve po redu treba kum da donese peceno prase, pa poklone cijeloj porodici pa sto cuda...

mada je po gradovima to svedeno na minimum, da se koverta kumu... ako nema crkve, ni velikog vjencanja sa obicajuma moze proci i sa 100-200 eura :D

Za momacko vece isto zavisi kako se dogovore... moze svakako :)

Mada na kumstvo obicno budes pozvan od osobe koja ti je bitna pa ti onda nije ni zao da potrosis na nju.
 
mislim da u vreme kada su ti obicaju nastali bilo je ja tebi, ti meni i niko tu u sustini nije bio ostecen, jer su svi prolazili kroz isto. danas je drugacije...mozda neko nece da se venca u crkvi, a pozvan je da bude kum na crkvenom vencanju. mozda neko uopste nece da potpisuje papire i pravi svadbu i ne treba mu burma. ti obicaji meni jesu lepi i zanimljivi kada ih gledam, ali da kostaju kostaju. :lol:

- - - - - - - - - -

:zcepanje: ovo sam jos skratila i to dobro ... kod nas kum ne prodje ispod 2-3 hiljadarke (KM) tu jos idu razna darivanja, pa ako hoces sve po redu treba kum da donese peceno prase, pa poklone cijeloj porodici pa sto cuda...

mada je po gradovima to svedeno na minimum, da se koverta kumu... ako nema crkve, ni velikog vjencanja sa obicajuma moze proci i sa 100-200 eura :D

Za momacko vece isto zavisi kako se dogovore... moze svakako :)

Mada na kumstvo obicno budes pozvan od osobe koja ti je bitna pa ti onda nije ni zao da potrosis na nju.

sad sma ovo pretvorila u evrice...pa to je od 1000 do 1500 evrica, ako mi je onaj kalkulator dobro pretvorio. :eek: jesi ti sigurna?
 
mislim da u vreme kada su ti obicaju nastali bilo je ja tebi, ti meni i niko tu u sustini nije bio ostecen, jer su svi prolazili kroz isto. danas je drugacije...mozda neko nece da se venca u crkvi, a pozvan je da bude kum na crkvenom vencanju. mozda neko uopste nece da potpisuje papire i pravi svadbu i ne treba mu burma. ti obicaji meni jesu lepi i zanimljivi kada ih gledam, ali da kostaju kostaju. :lol:

- - - - - - - - - -



sad sma ovo pretvorila u evrice...pa to je od 1000 do 1500 evrica, ako mi je onaj kalkulator dobro pretvorio. :eek: jesi ti sigurna?

Vjeruj mi da otprilike toliko izadje (naravno pricam o ful svadbi sa crkvom,maticarem,svim obicajima i na kraju pjevaljkom :D ) - racunaj koliko kostaju burme, kum mora dati u kovertu, u crkvi, prase :) (to mi je bilo naj smjesnije ali su rekli da mora tako ), pri raznim obicajima (npr kicenje ne moze ispok 5 EUR-a (sramota :) ) pa kicenje auta, gdje god se pojavis trubaci traze kuma i ako im ne zakacu koji KM,svi ogovaraju a 10KM ( 5EUR) je naj manja papirna novcanica, a tek muzika pre 5 god kod nas je bila pjesma mislim oko 10 EUR a sramota da kum ne naruci bar 5-10 pjesama. O sitnim troskovima tu i tamo da ne pricam, ma haos.

Naravno moze to i mnogo manje, sve zavisi kakva je svadba (ako je samo opstina i rucak ne kosta mnogo) i kako se dogovoris sa kumom, meni je naj postenije da se unapred kaze finansisko stanje i da kum ne ocekuje previse. Bila sam na svadbama gdje je kum dao 1000 EUR-a samo u kovertu, Mada kod nas ispod 50 EUR-a ne daju ni oni naj ne bitnji gosti. Ja i suprug ako idemo obavezna je stotka.

Mada bilo je ljepo kada smo se mi vjencavali :D bilo lepo para, platili sve troskove, otisli na medeni mjesec, kupili jos nekih sitnica u kucu i ostalo nam nesto para.
 
Vjeruj mi da otprilike toliko izadje (naravno pricam o ful svadbi sa crkvom,maticarem,svim obicajima i na kraju pjevaljkom :D ) - racunaj koliko kostaju burme, kum mora dati u kovertu, u crkvi, prase :) (to mi je bilo naj smjesnije ali su rekli da mora tako ), pri raznim obicajima (npr kicenje ne moze ispok 5 EUR-a (sramota :) ) pa kicenje auta, gdje god se pojavis trubaci traze kuma i ako im ne zakacu koji KM,svi ogovaraju a 10KM ( 5EUR) je naj manja papirna novcanica, a tek muzika pre 5 god kod nas je bila pjesma mislim oko 10 EUR a sramota da kum ne naruci bar 5-10 pjesama. O sitnim troskovima tu i tamo da ne pricam, ma haos.

Naravno moze to i mnogo manje, sve zavisi kakva je svadba (ako je samo opstina i rucak ne kosta mnogo) i kako se dogovoris sa kumom, meni je naj postenije da se unapred kaze finansisko stanje i da kum ne ocekuje previse. Bila sam na svadbama gdje je kum dao 1000 EUR-a samo u kovertu, Mada kod nas ispod 50 EUR-a ne daju ni oni naj ne bitnji gosti. Ja i suprug ako idemo obavezna je stotka.

Mada bilo je ljepo kada smo se mi vjencavali :D bilo lepo para, platili sve troskove, otisli na medeni mjesec, kupili jos nekih sitnica u kucu i ostalo nam nesto para.

tacno makar se prijateljstvo rasturilo ne bih bila kum. jednostavno ne bih mogla da izdvojim 1000 evrica pa ne znam ko da je u pitanju.

- - - - - - - - - -

niti bih ja ocekivala da neko za mene iskeshira. za mene su kumovi ljudi koji su tu kao svedoci, jer moraju da postoje svedoci.
 
ma gluposti iz vremena dinosaurusa.
ako mu je stvarno kum drug, dogovore se oko detalja ili nekih obicaja. kupi poklon ili novac kako se vec ide na vencanje. metalni novcici i bombone za -kume izgore ti kesa. muzika svira na svadbi i sa kumom i bez kuma, jer muzicari su vec placeni da dodju i sviraju. zdravica je zdravica i ona ne kosta nista, a mladu nikada ne "kupuje" kum.
nikada u zivotu nisam cula da je neko popu na krst stavio 50 evra. ni na oltar se toliko ne stavlja.
naravno, preterivati se moze uvek i izigravati budala.
nedavno je kolega mog muza isao na svadbu i bio tzv. drugi kum, pa je kod sebe napravio gozbu za pedeset ljudi da ga "isprate u kumstvo", jer tako rade pravi domacini. nisam cula da mu je iko rekao -bravo- ali sam cula da je puno ko rekao - budala-
 
ma gluposti iz vremena dinosaurusa.
ako mu je stvarno kum drug, dogovore se oko detalja ili nekih obicaja. kupi poklon ili novac kako se vec ide na vencanje. metalni novcici i bombone za -kume izgore ti kesa. muzika svira na svadbi i sa kumom i bez kuma, jer muzicari su vec placeni da dodju i sviraju. zdravica je zdravica i ona ne kosta nista, a mladu nikada ne "kupuje" kum.
nikada u zivotu nisam cula da je neko popu na krst stavio 50 evra. ni na oltar se toliko ne stavlja.
naravno, preterivati se moze uvek i izigravati budala.
nedavno je kolega mog muza isao na svadbu i bio tzv. drugi kum, pa je kod sebe napravio gozbu za pedeset ljudi da ga "isprate u kumstvo", jer tako rade pravi domacini. nisam cula da mu je iko rekao -bravo- ali sam cula da je puno ko rekao - budala-

Naravno kako ce izgledati svadba zavisi samo od mladenaca neko zeli veliku svadbu sa svim obicajima i velikim brojem ljudi a nekom je dovoljan maticar i dva svjedoka i skroman rucak posle toga .... ukusi se razlikuju, vec sam navela da je to u gradovima svedeno na minimum i da i ne mora da kosta toliko.
Ja volim te "derneke" poneka su mi smjesni, ponekad i nemaju neku logiku ali kao sto neko voli da ode u operu ja volim da odem na dobru svadbu, punoljetstvo...

Sada me stvarno zanima da li je ovakav vid svadbi ostao samo kod nas...
Ja sam npr. imala malu svadbu sa oko 200 ljudi i skoro komletnom procedurom obicaja (sta nam se nije svidjalo izbacili :) ), u poslednjih 10 godina sam cula samo za 2 svadbe koje su bile tipa kumovi, uza porodica,maticar..... i to iz razloga odmakle trudnoce mlade koja nebi mogla izdrzati ceo dan ....

Mi smo narod koji prosto voli da slavi, za krsnu slavu imamo oko 80-100 gostiju u tri dana...
 
Postovanje :per:
Najbolji drugar mi se zeni za dugogodisnju devojku i zvao je mene da mu budem kum na svadbi. Koje su kumove obaveze pre i za vreme svadbe? Da li i dalje postoji momacko vece i kako ono izgleda?
Pomagajte molim vas sa bilo kojim informacijama, nemam nesto iskustva sa svadbama :ok:

ODLICNO !!!

Jedan od mojih najlepsih dana je dan kada sam bio kum...


1. osmeh + osmeh + osmeh + budi opusten nemoj da t loze matorci tvoj osnovni zadatak je da mladence umiris, trema bije sve veruj mi :D
2. pazi koliko pijes da bi mogao da budes na vidini zadatka
3 koliko ljudi toliko obicaja
3a crkva - radis sta ti svestenik kaze i ne boli te glava (ti kupujes peskire i svece za mladence)
3b nikad cuo za obicaj da kum kupuje burme - ali ajde bicu neobavesten
3c zgotivi se sa strinama pa ce one sve vazne "da ti objasne kako da se ne obrukas" :D

4. svi su zaduzeni za atmosferu ali ti si zaduzen da je podgrejes ili da pogodis pesmu ili da pocnes da djuskas da bi svi ostali ostavili kasike i malo se "iskakali"
5. osmeh
6. e sad i kum ima dusu pojedi nesto osvezi se pa opet u "kolo"


7. najbitnije je da znas kome si kum i da je vama lepo a svetu i familiji ko ugodi ussrao je sam sebi svadbu POTPISUJEM :mrgreen:
samo se lepo naspavaj noc uoci svadbe i sve lepo legne na svoje...i svi srecni zadovoljni

p.s. momacko vece je bolje organizovati bar dve nedelje pre svadbe da ste se oporavili
takodje ti kao kum okupljas ekipu i finansirate svi zajedno to pijanstvo
buduci mladozenja ne placa nista - to je kao obicaj
u neka druga doba momacko se pravilo noc uoci svadbe .... ali tada su kafane radile do 23h :rotf:

ZELIM TI DA BUDES DOBAR KUM i na svadbi i u buducem zivotu... :pivce:
 
1.Treba da kupis mladi vencani prsten; burmu. Izaberi ga sa mladencima. Ti im predlozi, a mlada neka izabere.Nega bude lep i dugotrajan. Znaci zlato.
2. Ti si prvi svedok. Znaci potpuno odgovoran prema tom braku.Tu si da se prvi nadjes kad nesto zatreba.Ali i prvi na casti.
3. Spremi nesto para za sirocice (kume izgore ti kesa).
4. Krstis njihovu decu kad dodje vreme itd.

Pitaj nekog ko se dobro razume u narodne obicaje. Ima to smisla.

Jedino se ne slažem za prsten.
Prsten kupuju muž (burmu) i dever,
Svekrva, ako hoće, pokloni prsten kad je isprose.

Ako ste vernici, treba i crkveni brak.
Jedini uslov je da kum bude kršten.
Ako mladenci nisu, pop može prvo da ih krsti pa onda venča.
Srećom se taj običaj vraća.
Na zadnja dva venčanja na koja sam bio.
u PG i NS, crkvena venčanja su stvarno bila
veličanstvena, sa crkvenim horovima.

I kum da spremi sitne pare da baca.
To se smatra srećnim parama.

I, ubuduće, kum je uvek "prvi" gost,
i Ti si "dužan" da mu uvek pomažeš.
 
Poslednja izmena:
Dobro je da sam naisao na ovu temu, sobzirom da treba da budem kum uskoro na svadbi . :)

Jel bi mogao neko da mi da primer kako bi trebao da izgleda govor kuma na svadbi? Mnogo i nemam iskustva sa govorima (bolje receno ne volim da drzim govore/prezentujem), pa ne bih da se izlupam i uprskam. :confused: Pogotovo sto je staro kumstvo...


Ako sam bas dobro razumeo obaveze kuma su:

1. Uzmes cvet, castis decu sto kite, castis muziku, popijes po koju. Osmeh, osmeh osmeh :)
2. Kod maticara sednes, potpises (licna karta obavezno kod tebe da bude), cestitas mladencima, ispred opstine bacis sitne pare kada neko kaze: "Kume izgore ti kesa". Ne verujem da treba da bacam sam pare neprozvan :lol:, slikas se medju prvima
3. odes do crkve, kod tebe su burme i svece, napravis par krugova po crkvi, das burme, ostavis svece gde ti kazu, das prilog crkvi, opet cestitas mladencima, slikanje
4. Odete u restoran, kum trreba da odrzi kratak govor (mala pomoc oko toga), ako se igra kolo, prikljucis se. Opet osmeh, popijes po koju al' da ne preteras, ako moze da se naruci pesma, narucis koju....

Zaboravio sam nesto? :D
 

Back
Top