Da li je ovo moguce? Srbi da oproste Jasenovac?

Parun

Poznat
Poruka
7.760
Po ko zna koji put SPC salje pogresne poruke svom narodu. Ne po prvi put iz usta srpskih Patrijarha dolaze izjave suprotne nasim nacionalnim interesima i duhu pravoslavlja. Pocev od Patrijarha Gavrila Drazica koji je 1941 doprineo vojnom udaru u Beogradu i time indirektno doprineo stvaranju Jasenovca a sada Patrijarha Irineja koji porucuje da Hriscani (verovatno Srbi - sic) treba da oproste Jasenovac!? Da podsetim da institucija oprosta greha postoji u katolicizmu a ne kod nas pravoslavnih Srba. Ne verujem da ima i jednog normalnog Srbina koji ce oprostiti Jasenovac. Ne hvala, nikad.

http://vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/487194/Patrijarh-Hriscani-moraju-da-oproste-Jasenovac
 
Po ko zna koji put SPC salje pogresne poruke svom narodu. Ne po prvi put iz usta srpskih Patrijarha dolaze izjave suprotne nasim nacionalnim interesima i duhu pravoslavlja. Pocev od Patrijarha Gavrila Drrazica koji je 1941 doprineo vojnom udaru u Beogradu i time indirektno doprineo stvaranju Jasenovca a sada Patrijarha Irineja koji porucuje da Hriscani (verovatno Srbi - sic) treba da oproste Jasenovac!? Da podsetim da institucija oprosta greha postoji u katolicizmu a ne kod nas pravoslavnih Srba. Ne verujem da ima i jednog normalnog Srbina koji ce oprostiti Jasenovac. Ne hvala, nikad.

http://vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/487194/Patrijarh-Hriscani-moraju-da-oproste-Jasenovac

boze, oprosti patrijarhu, nezna sta radi
 
"Moramo da se sećamo strašnih stradanja, od kojih je najstrašniji lelek i vrisak dece, koja su ni kriva ni dužna otimana od svojih majki, a onda na najsvirepiji način ubijana. Onda se pitamo ko smo mi, jer takvog čoveka koji čini takve zločine Gospod nije stvorio" - poručio je srpski patrijarh.

Koji to "mi"? Sa kim nas to g-in Patrijarh poistovecuje!? Znak jednakosti izmedju zrtve i dzelata? Pa ciji je to on duhovni lider? Ovaj zlocin je i podstrekivan i oprosten od katolickih lidera Alojzija Stepinca i ostale klergije.
 
Poslednja izmena:
"Moramo da se sećamo strašnih stradanja, od kojih je najstrašniji lelek i vrisak dece, koja su ni kriva ni dužna otimana od svojih majki, a onda na najsvirepiji način ubijana. Onda se pitamo ko smo mi, jer takvog čoveka koji čini takve zločine Gospod nije stvorio" - poručio je srpski patrijarh.

Koji to "mi"? Sa kim nas to g-in Patrijarh poistovecuje!? Znak jednakosti izmedju zrtve i dzelata? Pa ciji je to on duhovni lider?

Ми, људи... Патријарх између редове хебе сусједе, све у шеснаес’...
 
Po ko zna koji put SPC salje pogresne poruke svom narodu. Ne po prvi put iz usta srpskih Patrijarha dolaze izjave suprotne nasim nacionalnim interesima i duhu pravoslavlja. Pocev od Patrijarha Gavrila Drazica koji je 1941 doprineo vojnom udaru u Beogradu i time indirektno doprineo stvaranju Jasenovca a sada Patrijarha Irineja koji porucuje da Hriscani (verovatno Srbi - sic) treba da oproste Jasenovac!? Da podsetim da institucija oprosta greha postoji u katolicizmu a ne kod nas pravoslavnih Srba. Ne verujem da ima i jednog normalnog Srbina koji ce oprostiti Jasenovac. Ne hvala, nikad.

http://vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/487194/Patrijarh-Hriscani-moraju-da-oproste-Jasenovac


A ja mislio da je Isus propovedao ljubav, praštanje, poniznost itd. :roll:

Veliki pravoslavče očenaš, kako ono beš ide očenaš?

Oče naš,Koji si na nebesima,da se sveti ime Tvoje;
da dođe Carstvo Tvoje,
da bude volja Tvoja,
i na zemlji kao na nebu.
Hleb naš nasušni daj nam danas;
i oprosti nam dugove naše,
kao što i mi opraštamo dužnicima svojim;
i ne uvedi nas u iskušenje,
no izbavi nas od zloga.
Jer je tvoje carstvo, i sila, i slava u vekove vekova. Amin.

Inače ne mislim da je praštanje toliko bitno koliko zaborav. NE ZABORAVITI i učiti iz toga.
 
Nasi neprijatelji bi zeleli da nas odavno sve posalju tamo. Srbi treba da se posvete ovozemaljskim stvarima, ovo nije religiozna tema vec direktno zadire u nase nacionalne interese i sam opstanak nacije.

Шта је, ако није религиозна тема? Говор патријарха нема додирне тачке са политиком.
 
Шта је, ако није религиозна тема? Говор патријарха нема додирне тачке са политиком.

Ima i te kako. Ovo je politicka poruka vernicima a on sam zna sta je ovom izjavom porucio. Ovaj u sustini politicki stav je protivan interesima srpske nacije. A ako jeste religiozna onda je protivna duhu pravoslavlja. Zlocin se u pravoslavlju ne oprasta. Da li je ovo poruka da i mi pravoslavci treba da uvedemo "oprost greha"?
 
Уопште ми није јасно шта хоће патријарх кад чин геноцида уопште није верско питање него основна потреба преживелих за голи опстанак и преживљавање.
Ако он мисли да је сигуран и безбедан и да је недодирљив за усташе и католичке фундаменталисте и крвнике онда је једна обична сировина која не види даље од сопственог носа а не врховни православни вођа у Србији.
 
Po ko zna koji put SPC salje pogresne poruke svom narodu. Ne po prvi put iz usta srpskih Patrijarha dolaze izjave suprotne nasim nacionalnim interesima i duhu pravoslavlja. Pocev od Patrijarha Gavrila Drazica koji je 1941 doprineo vojnom udaru u Beogradu i time indirektno doprineo stvaranju Jasenovca a sada Patrijarha Irineja koji porucuje da Hriscani (verovatno Srbi - sic) treba da oproste Jasenovac!? Da podsetim da institucija oprosta greha postoji u katolicizmu a ne kod nas pravoslavnih Srba. Ne verujem da ima i jednog normalnog Srbina koji ce oprostiti Jasenovac. Ne hvala, nikad.

http://vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/487194/Patrijarh-Hriscani-moraju-da-oproste-Jasenovac

Pa nije bas tako rekao...


Moramo da oprostimo jer smo hrišćani, ali ne smemo da zaboravimo radi nas samih, naših predaka, ali i da bi se zločinci postideli i povukli - rekao je patrijarh Irinej.

- - - - - - - - -

Obraćajući se vernicima, patrijarh je naglasio da ne smeju biti zaboravljeni ljudi koji su na današnji dan izvršili proboj iz logora.

- Neka je blagoslovena ova zemlja natopljena krvlju, prepuna ljudskog jada i neka je slava svetim mučenicima jasenovačkim - istakao je patrijarh.

Irinej je naglasio da na svakom mjestu u Jasenovcu govori bol, patnja i majke koje su doživele svoju i tragediju svoje dece.

- Moramo da se sećamo strašnih stradanja, od kojih je najstrašniji lelek i vrisak dece, koja su ni kriva ni dužna otimana od svojih majki, a onda na najsvirepiji način ubijana. Onda se pitamo ko smo mi, jer takvog čoveka koji čini takve zločine Gospod nije stvorio - poručio je srpski patrijarh.
*********************
...sto znaci treba da oprostimo ali ne zaboravimo, da nam se nikad vise nista slicno ne bi desilo, ni nama ni bilo kome.
 
Ми, људи... Патријарх између редове хебе сусједе, све у шеснаес’...

Са дволичношћу се никада није постигло ништа. Веруј ми да неће ни сада а потово то неће ни мало утицати на крволочне фашистичке и нацистичке кољаче из такозване хрватске и Ватикана. Они нити имају морала ни савести.
Једино шта признају то је сила и НИШТА ВИШЕ.
 
Ima i te kako. Ovo je politicka poruka vernicima a on sam zna sta je ovom izjavom porucio. Ovaj u sustini politicki stav je protivan interesima srpske nacije. A ako jeste religiozna onda je protivna duhu pravoslavlja. Zlocin se u pravoslavlju ne oprasta. Da li je ovo poruka da i mi pravoslavci treba da uvedemo "oprost greha"?

Толико о твом познавању истог... Злочин се опрашта, али се не заборавља.

Немој мислити да се август ’95. није десио због тога што су Срби пуне четири и по деценије, љубећи Броза у гузицу, мирне савести заборављали тај исти Јасеновац.
 
Уопште ми није јасно шта хоће патријарх кад чин геноцида уопште није верско питање него основна потреба преживелих за голи опстанак и преживљавање.
Ако он мисли да је сигуран и безбедан и да је недодирљив за усташе и католичке фундаменталисте и крвнике онда је једна обична сировина која не види даље од сопственог носа а не врховни православни вођа у Србији.

Vise stvari je mogucno. Priprema poste Pape Srbiji, priblizavanje Istocne i Zapadne Crkve ili nedaj Boze usvajanje kodeksa zlocinaca. U svakom slucaju protivno osnovnim interesima srpskog naroda za pukim prezivljavanjem.
 
Са дволичношћу се никада није постигло ништа. Веруј ми да неће ни сада а потово то неће ни мало утицати на крволочне фашистичке и нацистичке кољаче из такозване хрватске и Ватикана. Они нити имају морала ни савести.
Једино шта признају то је сила и НИШТА ВИШЕ.

Не може се све рећи у стилу Војислава Шешеља, тј. с неба па у ребра... Односно, клин се клином избија, на латине латински.
 
Толико о твом познавању истог... Злочин се опрашта, али се не заборавља.

Немој мислити да се август ’95. није десио због тога што су Срби муне четири и по деценије, љубећи Броза у гузицу, мирне савести заборављали тај исти Јасеновац.

Sacuvaj nas Boze takvih Srba kao sto si ti. Potpuna konfuzija u razmisljanju. Apsolutno protivna srpskim nacionalnim interesima. Niti jedan normalan Srbin nikada ama bas nikada ne treba da ni oprosti a ni zaboravi Jasenovac.
 
Meni, da krenem od sebe nije jasan princip animalnog emocionalnog pravednog procenjivanja.
Meni je to sve emotivno ludilo i licemerje koje je sebicno postavljeno...

Tako da razumem zelju za klanjem od vecine forumasa, ali razumem i drugacije razmisljanje.

Npr ja ne gledam ljude kroz zlo i dobro, jer to bi bilo glupo. Gledam ga kroz reakcije i izbore koje pravi...
To je mnogo zaebaniji princip , jer ja onda nemam sta da oprostim ako vec nije mene zicnuo, ali mu nikad necu zaboraviti.
Emotivno gorivo za osvetu nemam, ali repove svog ponasanja ta osoba ce osecati uvek...jer je na nekoj rang listi za komunikaciju i ponasanje nize rangirana.
To lici po malo na pristup svestenih ljudi i pravih vernika, a to nisu ovi koji se danas zovu pravi vernici, mozda jedino po neko u gradu i poneko u selu.

To znaci da takva osoba gleda svaku sitnicu gde ide i gde vodi...
Svaki dinar...i na svoju stetu...
Npr ako hokstapler ima radnje i jeftinije cene blize, a dobar covek dalje od mesta gde se nalazis, to je na tvoju stetu da favorizujes dobrog coveka, ali i jevreji i pravoslavci to rade, znaci gledaju kome daju i najmanji dinar, jer tvoj je dok mu ne das, a kad mu das , onda je njegovo bogatstvo...

Slicno bi bilo i kod primera Jasenovca, kad bih ja mislio da imam kome da kazem...
Jer onda ne bi bilo sramota reci, bili ratovi , bile zrtve, da lici na zaborav, ali cim se postavi pitanje novog i izgradnje nekih novih odnosa, daj da kompenzujemo ono sto ste lose napravili ili ajde sto je lose napravljeno u proslosti...
Tu se vidi onda ko ima jave i ko ima tajne planove...

Na zalost ja kod Srba ne vidim taj nacin razmisljanja, tako da smatram vecinu srba glupim i nepatriotskim nerodoljubivim narodom.
Njihov mazohizam da ginu za ideale je ustvari pravdanje njihove pokvarenosti i lopovstine koja se nakupi pa grize, a pracena je i sadizmom da se neko ne provuce kad vec on mora da okaje svoje grehe, da i ostali to podrzavaju jednoumljem...
 
Уопште ми није јасно шта хоће патријарх кад чин геноцида уопште није верско питање него основна потреба преживелих за голи опстанак и преживљавање.
Ако он мисли да је сигуран и безбедан и да је недодирљив за усташе и католичке фундаменталисте и крвнике онда је једна обична сировина која не види даље од сопственог носа а не врховни православни вођа у Србији.

nije patrijarh bilo on ciji verski vodja
 

Back
Top