Banija
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: Banija

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Banija

Pokrećem ovu temu sa željom da se na jednom mjestu sakupi što više istorijskih podataka o Baniji i Banijcima.

Banija je oblast u današnjoj Hrvatskoj koja se prostire između rijeka Une, Save i Kupe, Petrove gore i Suve međe.
    Na ovom prostoru nalaze se gradovi Petrinja, Glina, Kostajnica, Dvor i Vrginmost.

Tokom velikog dijela svoje istorije, Banija se nalazila u sastavu Vojne krajine.
    Na ovom prostoru početkom XVIII vijeka formirana je Banska krajina (po kojoj Banija nosi ime), koja je 1745. godine podijeljena na dvije regimente - Prvu bansku (broj 10), sa sjedištem u Glini i Drugu bansku (broj 11), sa sjedištem prvo u Kostajnici, pa u Petrinji.
    Poslednji put ažurirao/la gost 370928 : 22.04.2015. u 18:04

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Banija

Citat Original postavio Demetrius Pogledaj poruku
    Pokrećem ovu temu sa željom da se na jednom mjestu sakupi što više istorijskih podataka o Baniji i Banijcima.

Banija je oblast u današnjoj Hrvatskoj koja se prostire između rijeka Une, Save i Kupe, Petrove gore i Suve međe.
    Na ovom prostoru nalaze se gradovi Petrinja, Glina, Kostajnica, Dvor i Vrginmost.

Tokom velikog dijela svoje istorije, Banija se nalazila u sastavu Vojne krajine.
    Na ovom prostoru početkom XVIII vijeka formirana je Banska krajina, koja je 1745. godine podijeljena na dvije regimente - Prvu bansku (broj 10), sa sjedištem u Glini i Drugu bansku (broj 11), sa sjedištem u Petrinji.
    Banija - srpski, Banovina - hrvatski! I oduvijek je bila u Hrvatskoj, nekad u sastavu civilne, nekad u sastavu vojne Hrvatske! Sisak je jedan od centara Hrvatske, tj. jedno od tri područja koja neseljavaju Hrvati pri dolasku na ove prostore. To vam kaže čak i Vuk u famoznom "Srbi svi i svuda"! Na splitskom saboru 928. godine Grguru Ninskom je između ostalih bila ponuđena i sisačka biskupija, što znači da je u to vrijeme Banovina sigurno pod hrvatskom vlašću. Prije toga Ljudevit Posavski stoluje u Sisku... Na Banovini u gradu Glini je Josip (Josif) Runjanin uglazbio i hrvatsku himnu "Lijepa naša domovino" koja je 1891. proglašena službenom hrvatskom himnom!
    http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=5741
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Banovina
    http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=65199

Petrinja
    http://www.petrinja.hr/o-gradu/povijest-grada

Hrvatska Kostajnica
    http://www.hrvatska-kostajnica.hr/povijest/povijest-kostajnice-kratki-pregled

Glina
    http://www.grad-glina.hr/povijest-gline/

Sisak
    http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=56248

Moderator Ројалиста (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    445

alfa_i_omega, нема потребе за толиким узвичним реченицама, Demetius је лепо покренуо тему, не видим чему толико истицање само њеног хрватског карактера? Што се тиче израза Бановина, иако је у употреби откада и назив Банија, други је погоднији за расправу јер прави отклон од Бановине Хрватске. При том си још могао нагласити и да је углазбитељ хрватске химне Јосиф Руњанин био српски композитор пореклом из данашње Западне Србије.
    Poslednji put ažurirao/la Ројалиста : 22.04.2015. u 14:20
    Све старинске землѣ србске,
    Сво србинство станакь мой.

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ројалиста Pogledaj poruku
    alfa_i_omega, нема потребе за толиким узвичним реченицама, Demetius је лепо покренуо тему, не видим чему толико истицање само њеног хрватског карактера? Што се тиче израза Бановина, иако је у употреби откада и назив Банија, други је погоднији за расправу јер прави отклон од Бановине Хрватске. При том си још могао нагласити и да је углазбитељ хрватске химне Јосиф Руњанин био српски композитор пореклом из данашње Западне Србије.
    Ako sam u nečemu pogriješio ispričavam se. Postavljač teme je napisao: "Pokrećem ovu temu sa željom da se na jednom mjestu sakupi što više istorijskih podataka o Baniji i Banijcima."
    Mislim da nisam ništa pogriješio...

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio alfa_i_omega Pogledaj poruku
    Banija - srpski, Banovina - hrvatski! I oduvijek je bila u Hrvatskoj, nekad u sastavu civilne, nekad u sastavu vojne Hrvatske! Sisak je jedan od centara Hrvatske, tj. jedno od tri područja koja neseljavaju Hrvati pri dolasku na ove prostore. To vam kaže čak i Vuk u famoznom "Srbi svi i svuda"! Na splitskom saboru 928. godine Grguru Ninskom je između ostalih bila ponuđena i sisačka biskupija, što znači da je u to vrijeme Banovina sigurno pod hrvatskom vlašću. Prije toga Ljudevit Posavski stoluje u Sisku... Na Banovini u gradu Glini je Josip (Josif) Runjanin uglazbio i hrvatsku himnu "Lijepa naša domovino" koja je 1891. proglašena službenom hrvatskom himnom!
    http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=5741
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Banovina
    http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=65199
    Hrvatska nije bila samostalna država od 1102. do 1991. godine, kao što ni Srbija nije bila samostalna država od 1459. do 1878. godine.

Banija je svoje ime dobila po Banskoj krajini, koja je uspostavljena početkom XVIII vijeka.
    U državnom pogledu, Banska krajina je za svoga postojanja, kao sastavni dio Vojne krajine, bila dio Habzburške monarhije (od uspostavljanja do 1804. godine), Austrijskog carstva (1804-1809; 1813-1867) i Austrougarske monarhije (od 1867. do razvojačenja 1873. i potpunog ukidanja 1881. godine). U periodu od 1809. do 1813. godine, Banija je bila dio Ilirskih provincija Francuskog carstva.

Što se tiče Siska, samo je dio sa banijske strane Kupe pripadao Banskoj krajini (Vojni Sisak).

Nisam osporio da su prostori Banije u srednjem vijeku bili katolički (vjerski) i hrvatski (etnički), kao što nisam ni osporio da se prostor Banije od 1995. godine nalazi u sastavu države Hrvatske.

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Narodna nošnja banijskih Srba

Srpkinja sa Banije (XIX vijek)

Banijski Srbi (kraj XIX ili početak XX vijeka)

Vlahović, opština Glina (1902. godina)
    Poslednji put ažurirao/la gost 370928 : 22.04.2015. u 18:56

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Demetrius - napisao si da je Banovina (Banija) područje/oblast u današnjoj Hrvatskoj. Čemu ono u današnjoj? Kao da želiš reci da je to privremeno u Hrvatskoj? Mogao si napisati da je to područje/regija u Hrvatskoj, bez ono "u današnjoj". Bar sam ja to tako skužio. Nitko ne osporava da Srbi i danas žive tamo (u manjem broju nego prije), da imaju tamo svoje nekretnine i da su nezaobilazan dio hrvatske povijesti.

Točno je da Hrvatska nije samostalna od 1102. - 1991. ali je zadržala jedan vid državnosti. Već su se vodile rasprave o tome. Mislim da je ipak bitna razlika između Hrvatske pod Ugarskom i Srbije pod Turskom...

Veoma poznat Лекизан (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    250

То би значило да некада није била део Хрватске, другим речима припадала је разноразним другим земљама.
    "Рука која пише трули и нестаје као прах, а писање, ако су и груба слова, али Божија су, и заувек остају." Савина књига,XI век.

Elita crni lepotan (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    570

Evo nešto o selu odakle ja vučem korene.
    http://www.istorijskiprirucnik.rs/2013/11/selo-klasnic-na-baniji.html

Poznati Banijci su Stevan Šupljikac, Svetozar Borojević, Svetozar Pribićević, dirigent Jovan Bandur, a i Banija je verovatno dala relativno najvše narodnih heroja u odnosu na broj stanovnika u Drugom svetskom ratu.
    Треба забранити даље емитовање оне накараде од серије Немањићи!

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Veoma poznat Лички гусар (avatar)
    Učlanjen
    08.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    242

Citat Original postavio crni lepotan Pogledaj poruku
    Evo nešto o selu odakle ja vučem korene.
    http://www.istorijskiprirucnik.rs/2013/11/selo-klasnic-na-baniji.html

Poznati Banijci su Stevan Šupljikac, Svetozar Borojević, Svetozar Pribićević, dirigent Jovan Bandur, a i Banija je verovatno dala relativno najvše narodnih heroja u odnosu na broj stanovnika u Drugom svetskom ratu.
    Светозар Милетић. Ако се добро сјећам ћаћа му је био официр или подофицир, прешао у Петроварадинску регименту. Из Костајнице поријеклом.
    "Свијетом иде, свуђе кавгу тражи,
    Ђе је кавге, да се онђе нађе ..."

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Лички гусар Pogledaj poruku
    Светозар Милетић. Ако се добро сјећам ћаћа му је био официр или подофицир, прешао у Петроварадинску регименту. Из Костајнице поријеклом.
    Svetozarov ćaća Mileta Zavišić porijeklom je iz Kostajnice.
    Nisam siguran da li su Zavišići baš Banijci ili je Mileta na Baniji završio nekom prekomandom iz Like (Zavišića je bilo dosta po Mazinu kod Gračaca).
    Što se Banije tiče, bilo ih je do posljednjeg rata u Dubici.

Domaćin oralni terorista (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2012.
    Pol
    muški
    Kraljevina Srbozemska (Königreich Serbenland)
    Reputaciona moć
    88

He, he ovde mi je baba rođena i živela. Lep gradić, u detinjstvu do 1991. sam bio par puta u njemu, ali se slabo sećam svega
    Nažalost posle 90-tih totalno opusteo i propao, niti ima onih Srba u njemu koju su tu živeli, a nema ni starih Hrvata.
    Dno bez dna!

Aktivan član dela973 (avatar)
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Aktivan član dela973 (avatar)
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Demetrius Pogledaj poruku
    Svetozarov ćaća Mileta Zavišić porijeklom je iz Kostajnice.
    Nisam siguran da li su Zavišići baš Banijci ili je Mileta na Baniji završio nekom prekomandom iz Like (Zavišića je bilo dosta po Mazinu kod Gračaca).
    Što se Banije tiče, bilo ih je do posljednjeg rata u Dubici.
    По овоме, Милета му није отац али јесте даљи предак.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Svetozar_Mileti%C4%87

Ističe se
    Učlanjen
    09.02.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio oralni terorista Pogledaj poruku
    He, he ovde mi je baba rođena i živela. Lep gradić, u detinjstvu do 1991. sam bio par puta u njemu, ali se slabo sećam svega
    Nažalost posle 90-tih totalno opusteo i propao, niti ima onih Srba u njemu koju su tu živeli, a nema ni starih Hrvata.
    Nažalost Petrinja je 1948 imala 82,32% hrvatskoga stanovništva.Do 1991 to se smanjilo na 40,9 %.
    Nekih drugih je naraslo na 45%

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio mupi Pogledaj poruku
    Nažalost Petrinja je 1948 imala 82,32% hrvatskoga stanovništva.Do 1991 to se smanjilo na 40,9 %.
    Nekih drugih je naraslo na 45%
    Tu se lijepo vidi kako je Petrinja nakon WW2 sustavno i planski naseljavana Srbima.

Istini za volju treba reći da je broj Srba u Petrinji prije WW2 ipak bio nešto veći nego po popisu 1948.

Aktivan član robert v. (avatar)
    Učlanjen
    12.01.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Tu se lijepo vidi kako je Petrinja nakon WW2 sustavno i planski naseljavana Srbima.

Istini za volju treba reći da je broj Srba u Petrinji prije WW2 ipak bio nešto veći nego po popisu 1948.
    pa što im se, jadnima, desilo pa im je opao broj od početka rata do popisa 1948

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio robert v. Pogledaj poruku
    pa što im se, jadnima, desilo pa im je opao broj od početka rata do popisa 1948
    Isto što se desilo i Hrvatima. Desio se rat...

Domaćin oralni terorista (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2012.
    Pol
    muški
    Kraljevina Srbozemska (Königreich Serbenland)
    Reputaciona moć
    88

Ipak mislim da to naseljavanje nije bilo toliko "sustavno i planski", kao nekakav projekat posrbljavanja Petrinje,
    Jednostavno ekonomska imigracija selo-grad kao i u većini gradova ex-Yu.
    Mislim, ne tvrdim.
    Poslednji put ažurirao/la oralni terorista : 04.05.2015. u 19:57
    Dno bez dna!

Učlanjen
    12.01.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Isto što se desilo i Hrvatima. Desio se rat...
    A kako je taj rat različito delovao na zajednice različite samo po veri? Kako to da su Srbi više umirali za vreme rata od Hrvata? Grip? Probadanje u grlu?

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

A kako je taj rat različito delovao na zajednice različite samo po veri? Kako to da su Srbi više umirali za vreme rata od Hrvata? Grip? Probadanje u grlu?
    O čemu ti? Nitko ne spori da su ustaše u WW2 napravile zločin nad srpskim narodom u NDH. Razmimoilazimo se u brojkama. Koliko je prema tebi bilo Srba u Petrinji prije WW2?

Učlanjen
    12.01.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

O čemu ti? Nitko ne spori da su ustaše u WW2 napravile zločin nad srpskim narodom u NDH. Razmimoilazimo se u brojkama. Koliko je prema tebi bilo Srba u Petrinji prije WW2?
    Pojma nemam. Koliko ih je bilo?

Ističe se
    Učlanjen
    07.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pojma nemam. Koliko ih je bilo?
    Pa to ja tebe pitam? Koliko je to bilo više Srba u Petrinji prije WW2. Ja sam rekao da ih je bilo nešto malo više nego 1948., a ti se s tim, čini mi se, nisi složio. Smatraš da ih je bilo puno više prije rata nego poslije rata? Možda sam ja krivo skužio tvoje pisanje, ne znam...

Učlanjen
    12.01.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Pa to ja tebe pitam? Koliko je to bilo više Srba u Petrinji prije WW2. Ja sam rekao da ih je bilo nešto malo više nego 1948., a ti se s tim, čini mi se, nisi složio. Smatraš da ih je bilo puno više prije rata nego poslije rata? Možda sam ja krivo skužio tvoje pisanje, ne znam...
    Pitanje je bilo jednostavno. Mislio sam da znaš odgovor. Malo je neozbiljno pokretati raspravu kad ne možeš da podržiš svoju tezu.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •