Heather Mills: Veganstvo je moja filozofija, dalo mi je novu šansu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.220
Heather Mills: Veganstvo je moja filozofija, dalo mi je novu šansu
Vegani nisu prljavi hipici koji zobaju rižu. Zahvaljujući prelasku na veganstvo, spasila sam koljeno od infekcije te izbjegla još jednu amputaciju, kaže Heather Mills
Manekenka život koje je promijenila teška prometna nesreća u kojoj je ostala bez potkoljenice, humanitarka i paraolimpijka te bivša supruga Paula McCartneya Heather Mills u Mercatoru u Zagrebu promovira novu liniju veganske hrane – Redwood proizvode. No bivša manekenka, osim što vodi vrlo aktivan javni i sportski život, objavila je i knjigu veganskih recepata "Ljubavni zalogaji". A u Zagrebu stanovnike metropole savjetuje o veganskoj prehrani te i sama kuha.
Nesreća kao prekretnica

Ovo nije prvi put da je Heather Mills posjetila Hrvatsku jer je svoj doprinos našoj zemlji dala prikupljajući sredstva za razminiranje.

Nesreća je bila prekretnica u vašem životu, upravo vas je ona odvela u svijet vegetarijanstva, i to po preporuci, rekli ste, prijatelja. Kako ste se do tada, s obzirom na to da ste bili uspješan model, hranili?

Da, nesreća 1993. godine, kad me udario policijski motocikl, promijenila mi je život. Dijetom sam izliječila infekcije i spasila koljeno, ali i promijenila svoj pogled na planet i životinje. Svaki put kad vidim životinju ili svome djetetu dam veganski obrok, znam da postupam ispravno.

Prije toga sam jela gotovo sve, vježbala, oduvijek se bavila sportom. Dok sam živjela u Sloveniji, omiljena su mi hrana bili kruh i ajvar.
Jeste li prije prelaska na vegansku prehranu kuhali i imali kakva kulinarska iskustva?

O, da, počela sam kuhati s devet godina jer sam se morala brinuti za brata i sestru. Fascinirala me hrana iako je dnevni budžet bio tek jedna funta. S vremenom sam postala vješta kuharica, a putujući kao model, otkrila sam nove kuhinje – indijsku, tajlandsku, japansku i orijentalne kuhinje. Evo, već vam mogu reći da ću za Božić pripremiti megapečenku – vegetarijansku puricu za 30 osoba sa svim prilozima koji uz nju idu.

I svoju osmogodišnju kćer podižete kao veganku. Kako ona to prihvaća? Što činite kada poželi, npr., hamburger?

Moja je kći veganka cijeli život, a percepcija da su vegani smrdljivi hipici više ne drži vodu. Omiljeno jelo moje kćeri veganska je purica s pečenim slatkim krumpirom, cvjetača s veganskim sirom, mrkve, šparoge... Sve su te namirnice zdravije od hamburgera, hot-doga i bombona. Čak se i veganski kolači jednostavno rade bez jaja i sa sojinim mlijekom. Nadam se da razumijete zašto sam stvorila repliku McDonald'sa jer, ako moja kći želi imati hamburger i čips, to i dobije, ali krumpire pečene u pećnici i hamburger bez mesa. Sve je zamjenjivo, čak i torta i sladoled pa Bea ima prijatelje koji su uz nju zavoljeli vegansku hranu, ali onih koji je jedu, a i ne osjete razliku. Na rođendane ponesem vegansku tortu kako ne bih zamarala domaćine, a Bea zna koji joj okusi i namirnice odgovaraju. No, sve više djece bira takve slastice zbog problema s prehranom, intolerancije na jaja, gluten, laktozu ...

Zahtijeva li veganski način prehrane da provodite više vremena u kuhinji nego prosječna kućanica? Kuhate li sami ili imate pomoć u kući?

Ne, uopće ne, čak i manje od pripreme mesnih obroka. Veganske proizvode treba kuhati samo 10 minuta. Imam dinamičan život, ali uvijek nađem vremena za pripremu pravog obroka. I ne, nemam pomoć u kući.

Život počinje u 40-ima

Mogu li se vegani u klasičnim restoranima hraniti podjednako dobro kao i u specijaliziranima? Mislite li da su vegani diskriminirani u gastronomiji?

Uvijek postoji izbor, pogotovo u kineskoj ili indijskoj gastronomiji. Dobar kuhar u svemu se može snaći. Ne mislim da su vegani diskriminirani ni da im je izbor ograničen.
Vaša se knjiga o veganskoj prehrani zove ljubavni zalogaj. Držite li da je hrana afrodizijak? Koja je vaša omiljena namirnica i koje jelo najradije pripremate?

Oduvijek sam voljela hranu, kuhati i uživati u njoj. Hrana je moja ljubav. Moje je omiljeno jelo, zanimljivo, veganska piletina – korma. To jelo pokazuje sve bogatstvo indijske kuhinje i, kada ga jedete, zaista pomislite da je to piletina.

Fotografirali ste se u kupaćem kostimu na austrijskom ledenjaku Mölltaler. Kako je snimljena ta fotografija?

Odjenula sam kupaći kostim iz zabave i zbog oklade. Naime, željela sam dokazati da se uz veganski režim prehrane i u 40-tima može izgledati jednako dobro kao kao i u 20-ima. Tako sam se fotografirala i prije 20 godina na Vogli u Sloveniji. O, da, na snimanju je bilo poprilično hladno, ali ne onako hladno kao na Vogli.

Sportski ste tip i pripremate se za Paraolimpijadu. Kakvi su vam planovi i očekivanja od nastupa 2014. godine u Rusiji?
Iako će mi tada biti 46 godina, ne vidim svoje godine kao barijeru jer, smatram, život stvarno započinje u četrdesetima. Cilj mi je u Rusiji osvojiti medalju, ali i uživati u izazovu i druženju s osobama s posebnim potrebama.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/hea...-moja-filozofija-dalo-mi-je-novu-sansu-336499
83fb20ca3be5456822091136addc7994.jpg
 
Jako me čudi da neko veganski način ishrane stavlja u negativnu konotaciju?

Kako će se neko hraniti, stvar je ličnog izbora.

Pogotovu je nelogično ako se u obzir da se svuda u razvijenom svetu promoviše zdrav način ishrane sa što više povrća i što manje mesa.

Umesto da pratimo razvijeni svet, i hranimo se zdravo, nas neko evo konstantno gura nazad u svet slanine, čvaraka, masti.

Da li to hoće da nas održe na ubedljivo PRVOM MESTU U EVROPI PO INCIDENCIJI KARDIOVASKULARNE SMRTNOSTI ?

Dobro osmišljen plan FARMAKOLOBISTA, a da li će im se ostvariti zavisi od nas samih?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NE DOZVOLITE DA VAM ISPIRAJU MOZAK, UVEK JE BOLJE SPREČITI NEGO LEČITI!
 
Hranom protiv bolesti


Zahvaljujući najnovijim istraživanjima naučnici su napravili listu namirnica koje su najmoćniji borci u borbi protiv bolesti.
Korišćenje određenih namirnica prirodnim putem štiti organizam, međutim, mnogi ljudi nisu svesni da ishrana znatno doprinosi kvalitetu života uopšte.

Morske trave
Iako nisu deo svakodnevne ishrane, pokazalo se da su vlakna iz zelenih algi delotvorna kod gubitka kilograma. One smanjuju apetit stvarajući osećaj sitosti. Salata od algi svakog dana pomaže snižavanje krvnog pritiska, tvrde naučnici iz istraživačkog centra u Irskoj.

Kiseli sok od višanja
Pokazao se veoma uspešnim kod problema sa nesanicom, naročito u kombinaciji sa drugim terapijama. Jedno istraživanje je pokazalo da su osobe koje su pile 2 čaše soka svakog dana, spavale u proseku 39 minuta duže. Zdrav san je od velike važnosti u borbi protiv gojaznosti, dijabetesa tipa 2 i Alchajmerove bolesti.

Kivi
Snižava krvni pritisak. Mete Svendensen sa Univerziteta u Oslu upoređivao je koristi kivija sa jabukama i otkrio da znatno doprinosi poboljšanju stanja osoba sa hipertenzijom.

Jagode
Štiti od čira na želucu i infekcija. Evropski naučnici su otkrili da ekstrakt jagode štiti od čira nakon unosa alkohola.

Grožđe
Španski naučnici su pokazali da grožđe sprečava uništenje ćelija od UV zračenja, a samim tim štiti i od preranog starenja kože.

Maslinovo ulje
Američki naučnici su objavili studiju u kojoj tvrde da maslinovo ulje umanjuje šanse od šloga za 4,1 odsto kod osoba starijih od 65 godina.
Celo zrno žitarica
Vlakna iz celog zrna žitarice umanjuju šanse od kardiovaskularnih, respiratornih bolesti ali i infekcija za čak 60 odsto.

Kuvani paradajz
Likopen iz kuvanog paradajza i paradajz sosa smanjuje nivo lošeg holesterola podjednako efikasno kao neki lekovi. Držanjem holesterola pod kontrolom sprečavaju se srčana oboljenja i šlog do kojih dolazi usled začepljenja arterija. Kuvani paradajz takođe snižava krvni pritisak.

Jabuka na dan
Naučnici su otkrili da su žene koje su konzumirale sušene jabuke uspešnije skidale suvišne kilograme, podižući nivo dobrog holesterola u krvi i smanjujući rizik od srčanih problema.

Brokoli kuvan na pari
Umanjuje rizik od raka, pokazalo je istraživanje s početka prošle godine i to zahvaljujući sulforfanu koji nastaje parenjem brokolija. Ranije je dokazano da sastojci iz ovog povrća ubijaju ćelije raka dojke, doprinose zdravlju srca i štite pluća kod pušača.
http://www.b92.net/zdravlje/ishrana.php?yyyy=2012&mm=01&nav_id=574288
 
Opet ovi sektasi zele svojih 5 minuta mesta na forumu..isti ste kao i geyevi,i oni se guraju i zele publicitet i da se prica o njima..kako ne uvidjate da ste dosadni i ne interesantni..??Sad ocekujete da se neko upeca u tu vasu sistematski napravljenu taktiku i pricu u vezi ishrane veganstva naspram ishrane mesom pa da nastanu prepucavanja sa idiotima kojima je sprzen mozak od raznih deficita..Ne,ovog puta mi je ispod casti da se prepucavam sa glupanderima..

P.S.Od tih namernica koje si naveo koristim maslinovo ulje,brokoli i kivi,jagode..
 
Poslednja izmena:
iq-bowl-44300.thumbnail.jpg
MESO UZROKUJE RETARDACIJU

Naucnici su nedavno otkrili vezu sa jedenjem mesa i manjim IQ. Sto veca konzumacija mesa to IQ opada.
Studija je takodje ustanovila da jedenje previse brze hrane takodje moze dovesti do retardacije i loseg telesnog mirisa.

Htela to vecina da prihvati ili ne, tako je. Gledam dve polarnosti u ponasanju kod ljudi koji jedu meso, jedni za praznik rada udaraju u serpe i lonce protestvujuci kod gospodara da im daju vise novca da bi zadovoljili svoje egzistencijalne potrebe, drugi koji isto jedu meso a kod nas su u Srbiji, umesto da isto kao u drugim zemljama traze svoja elementarna prava, oni proslavljaju praznik rada u sumi gde rostiljaju, proslavljaju crkavice od plata koje cesto ne prelaze 200 eura.
 
5 saveta za one koji žele da pređu na veganstvo
Svakog dana sve više raste armija ljudi, koji se odlučuju za veganski način ishrane. Ukoliko i vi razmišljate o tome, pročitajte prvo ovih par saveta.
Čitav koncept veganstva je zasnovan na ishrani i načinu života bez ubijanja i iskorišćavanja životinja. Ishrana je zasnovana na žitaricama, voću i povrću, a vegani ne koriste životinjske proizvode za hranu, odeću ili u druge svrhe. Čak mnogi izbegavaju i proizvode testirane na zivotinjama.
Kako raste broj ljudi koji se odlučuju na veganstvo i ovaj način ishrane je unapređen. Ukoliko se odlučite na ovaj potez, to ne znači da ste osuđeni na salatice i tofu. Ali, morate biti spremni da odvojite više pažnje i vremena, pa i novca za spremanje hrane. Donosimo vam nekoliko saveta kako da najlakše pređete na vegansku ishranu.

Čvrsta odluka

Ukoliko se odlučite na ovaj, za mnoge, radikalan korak morate se dobro unapred pripremiti i biti svesni šta tačno želite i zašto. Čvrsta odluka je prvi korak. Ukoliko još uvek imate dvoumljenja ili smatrate da nemate jaku volju, verovatno ćete pokleknuti.

Korak po korak

Pre nego upotpunosti pređete na veganstvo, pokušajte sa novim režimom ishrane u koji ćete postepeno ubacivati, jedan po jedan veganski recept. Dobro se informišite o uslovima u mestu gde živite, o dostupnosti veganskih proizvoda, i o vremenu koje ćete morati u početku da izdvojite, o tome kako podnosite određene namirnice i slično. Zato je bitno da neko vreme provedete tako što ćete recimo, svaki dan pokušati da napravite po jedan veganski recept.


Različitost

Dobro se raspitajte kakavi su to novi veganski recepti. Kupite dobru knjigu recepata i istražujte, prvo, neko vreme. Ukoliko to ne uradite, na kraju ćete završiti sa dosadnim i jednoličnim menijima, salatama i šejkovima i čitav projekat bi mogao doživati neuspeh

Napunite ostavu
Uverite se da u vašoj sredini ima dovoljno lako dostupnih veganskih namirnica (različitost je bitna) i da ćete imati vremena, volje i strpljenja da pregurate prvih nekoliko mjeseci dok ne naviknete vaš organizam na novi način ishrane. Ukoliko ste idalje voljni za ovaj korak, vreme je da napunite ostavu. Hlebovi, tortilje, grašak, smeđa riža, puter od kikirikija, testenine, mnoštvo voća i povrća … Kada budete imali dobar izbor u frižideru i ostavi, lakše ćete praviti jela.

Povežite se

Upoznajte se sa drugim veganima, razmenite iskustva. Oni će sigurno znati da vas posavetuju kako da napravite nova jela, kako da ne grešite pri kupovini i izboru hrane, ali i odeće, koji su to lažni veganski proizvodi na tržištu i mnogo toga drugog.

http://lifepressmagazin.com/zdravlje-2/zdravlje/5-saveta-za-one-koji-zele-da-predu-na-veganstvo/
Foods.jpg
 
Jako me čudi da neko veganski način ishrane stavlja u negativnu konotaciju?

Kako će se neko hraniti, stvar je ličnog izbora.

Pogotovu je nelogično ako se u obzir da se svuda u razvijenom svetu promoviše zdrav način ishrane sa što više povrća i što manje mesa.

Umesto da pratimo razvijeni svet, i hranimo se zdravo, nas neko evo konstantno gura nazad u svet slanine, čvaraka, masti.

Da li to hoće da nas održe na ubedljivo PRVOM MESTU U EVROPI PO INCIDENCIJI KARDIOVASKULARNE SMRTNOSTI ?

Dobro osmišljen plan FARMAKOLOBISTA, a da li će im se ostvariti zavisi od nas samih?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NE DOZVOLITE DA VAM ISPIRAJU MOZAK, UVEK JE BOLJE SPREČITI NEGO LEČITI!

Farma industriji nije u cilju da se ljudi hrane zdravo . Ako npr. Holesterol mozes da regulišeš veganstvom (sto jest 100%) sta da rade sa simvastatinom? I tako to sa svim ostalim lekovima ...
 
moram reci ne jedem meso(msm nisam weget.ali nesto slicno) al me nerwiraju ludiranja nekih weget.na owom cenjenom sajtu npr kemala,koji swojim laprdanjem stawljaju,citawu tu grupu koju predstawljaju,u negatiwan kontekst.umesto na finjaka i kulturica+normalnost nije na odmet;)

- - - - - - - - - -

izvršilac je nožem za vreme roštiljanja u Čačku naneo ubodnu ranu dvadesetogodišnjem mladiću, koji je tom prilikom zadobio teške telesne povrede opasne po život i nalazi se u čačanskoj bolnici.

1985377-08.jpg

jel owo sprdačina,mislim stawljanje njegowe tragedije u owu temu?
ako jeste tn je ruzno s twoje str.
a ako si ozbiljno stawio link ne bih znala ni gde da pocnem.msm to su stepeni,i stepeni :roll:

- - - - - - - - - -

kamele brate prosto ponekad pozelim da si trol...
 
Iako će mi tada biti 46 godina, ne vidim svoje godine kao barijeru jer, smatram, život stvarno započinje u četrdesetima. Cilj mi je u Rusiji osvojiti medalju, ali i uživati u izazovu i druženju s osobama s posebnim potrebama.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/hea...-moja-filozofija-dalo-mi-je-novu-sansu-336499
Pogledajte prilog 350952

Odlicno izgleda. Devojke od 25 koje se hrane mesom i industrijskom hranom deluju starije od nje. Plus je zdrava ko dren.
 
1fqPb-WUoAAEDQkOcQLEyDA==.medium.jpg
Ја припадам групи Мама и прочитала сам - "Вакцинација изазива аутизам!"

Ја кажем Хммм, можда хормон раста у чикен којом мајке хране своју децу свакодневно изазива аутизам. Онда су ме затрпали са гугл линковима који показују да храна нема никакве везе са тим.

Нема? Хормони раста, пестициди, арсен, ИТД којима се пуни месо не утичу на мозак мале деце?
 
Život bez mesa je moguć

Sarma sa pirinčem i mlevenim orasima biće ukusna kao i ona sa mesom, a niko neće biti ubijen zbog tog jela, kaže Nikola Pešić, autor „Veganskog kuvara”
Za doručak banane, za ručak sarma sa mlevenim orasima, uz kolač od kuskusa, za večeru pljeskavice od heljde – ovo je samo jedna kombinacija jela koja u knjizi „Veganski kuvar” predstavlja Nikola Pešić. Kuvar, za koji je predgovor napisala dr Nina Bulajić, makrobiotički konsultant i član Izvršnog odbora Udruženja za javno zdravlje Srbije, biće predstavljen večeras u 19 sati, u beogradskoj galeriji „Zvono”.

Autor sajta Zdravi recepti i istoimene Fejsbuk stranice, inače likovni umetnik, ovim kuvarom iskazuje kreativnost i na drugom polju, nudeći nove ili zaboravljene recepte od namirnica biljnog porekla. Prvi veganski kuvar u Srbiji, kako tvrdi njegov autor, pokušava da dokaže da greše svi koji misle da život bez mesa nije moguć.

Autor skulpture „Eritrocit”, koju „Politika” dodeljuje na Festu, druži se sa varjačom od malih nogu. Pre nekoliko godina počeo je sa makrobiotičkom ishranom, a kasnije kada mu se, kako kaže, pročistio i um, a ne samo telo, prešao je na veganstvo što znači da ne jede namirnice životinjskog porekla – mleko, meso, ribu, jaja, pa čak i pčelinji med. Dosledni vegani čak ne nose odeću od kože, krzna i vune.

– Ishrana budućnosti moraće pre ili kasnije da postane veganska. Masovno uzgajanje i zloupotreba životinja radi dobijanja mesa, mleka i jaja već izazivaju katastrofalne ekološke posledice. O pustošenju mora i okeana da i ne govorim. Nemamo nikakva prava da životinje ubijamo i držimo u zatočeništvu. Kršenje prirodnih zakona vraća nam se u obliku kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa, gojaznosti... Hrana ne mora biti začinjena bolom nedužnih životinja, kako bi bila ukusna, lepa i zdrava – objašnjava Pešić zašto je prešao na biljnu ishranu.

Iako postoje uverenja da je taj režim ishrane nepotpun, naš sagovornik tvrdi da su to samo predrasude i kaže da veganska jela ne oskudevaju u hranljivim sastojcima, već se umesto mesa, ribe, jaja, mleka i mlečnih proizvoda koriste mahunarke, žitarice, koštunjavi plodovi, voće i povrće.

– Sarma sa pirinčem i mlevenim orasima biće podjednako ukusna kao ona sa mesom, hranljiva vrednost će joj biti ista, a niko neće biti ubijen zbog te sarme – naglašava Pešić i tvrdi da za pripremu veganskih jela nije potrebno biti ni veštiji kuvar, ni provoditi više vremena pored šporeta, a da nisu ni skuplja od spremanja konvencionalnih obroka.

– Ko inače kuva, sada će raditi to isto, samo od drugih namirnica i na drugi način. Veganska ishrana ne mora biti nečije stalno opredeljenje, već ovu hranu može jesti po nekoliko dana sedmično ili na primer za vreme posta – dodaje umetnik i autor „Veganskog kuvara”.

Svi sastojci za jela iz ovog kuvara, prema rečima Pešića, mogu se kupiti na pijaci, u supermarketu ili prodavnici zdrave hrane – pasulj, leblebija, sočivo, soja, kinoa, heljda, semenke bundeve, konoplje, lana, susama
http://www.politika.rs/rubrike/spektar/zivot-i-stil/Zivot-bez-mesa-je-moguc.lt.html
 
Kako se navodi, prilikom proslave prvomajskih praznika, dok se peklo meso na planini Cer, došlo je do svađe i tuče između dve grupe izletnika.
Nakon svađe, R.M. je sekirom naneo povrede jednom licu koje je nakon ukazivanja lekarske pomoći upućeno u Urgentni centar u Beogradu.

1840592-napadac-sekira-foto-profimedia.jpg

izvršilac je nožem za vreme roštiljanja u Čačku naneo ubodnu ranu dvadesetogodišnjem mladiću, koji je tom prilikom zadobio teške telesne povrede opasne po život i nalazi se u čačanskoj bolnici.

1985377-08.jpg

Muškarac se utopio u Bovanskom jezeru kod Sokobanje, dok je bio sa prijateljima na roštiljanju

http://static.mondo.rs/Picture/187568/jpeg/

Dvoje vas je izbodeno za jedan dan, jedan utopljen.

http://i.cubeupload.com/XULuKx.jpg
Овај Камајло се пали на крваве злочине зато и поставља такве вести овде, уместо на Хроници где би још и могли да прођу, што крвавије и окрутније њему лепше.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top