Patohistoloski nalaz mladeza

Seldin Smajić

Početnik
Poruka
8
Danas sam podigao nalaz ako neko moze da da analizu hvala puno
11173527_10200441368552968_917221474_n.jpg
 
Danas sam podigao nalaz ako neko moze da da analizu hvala puno Pogledajte prilog 350944
Ja sam morala da guglam, a to si mogao i ti.
To je neka totalno benigna dijagnoza, a meni stvarno nije jasno da neko ide kod lekara, da dobije dijagnozu, a da ne pita lekara da li je to nesto opasno ili nije.


Uklanjanje madeža - dijagnoza naevi pigmentosi

Smješteno u Kožne promjene
Datum objave: 30.07.2010.

Nedavno sam uklonila 5 madeža koji su nakon toga poslani na patohistološku analizu. Na nalazu piše sljedeće: "Klinička dijagnoza: naevi pigmentosi. Patohistološka analiza:1.-5. Naevus pigmentosus compositus. U pregledanim rezovima tvorbe ne dopiru do resekcijskih rubova." Možete mi objasniti dijagnozu?
Odgovara Nevia Delalle, dr. med., spec. dermatologije i venerologije

Nevia DelalleNevia Delalle

Poštovana, Radi se o potpuno benignim tvorbama koje su s obzirom na navedeni PHD uklonjene u cjelosti. Nema razloga za zabrinutost.
 
Ja sam morala da guglam, a to si mogao i ti.
To je neka totalno benigna dijagnoza, a meni stvarno nije jasno da neko ide kod lekara, da dobije dijagnozu, a da ne pita lekara da li je to nesto opasno ili nije.


Uklanjanje madeža - dijagnoza naevi pigmentosi

Smješteno u Kožne promjene
Datum objave: 30.07.2010.

Nedavno sam uklonila 5 madeža koji su nakon toga poslani na patohistološku analizu. Na nalazu piše sljedeće: "Klinička dijagnoza: naevi pigmentosi. Patohistološka analiza:1.-5. Naevus pigmentosus compositus. U pregledanim rezovima tvorbe ne dopiru do resekcijskih rubova." Možete mi objasniti dijagnozu?
Odgovara Nevia Delalle, dr. med., spec. dermatologije i venerologije

Nevia DelalleNevia Delalle

Poštovana, Radi se o potpuno benignim tvorbama koje su s obzirom na navedeni PHD uklonjene u cjelosti. Nema razloga za zabrinutost.

kao prvo nalazi se ne dizu ko lekara koji vas je radio vec na salteru tako da nemam koga pitati..trazio sam po internetu nisam uspio naci a vama ako smeta nemorate nista komentarisati ja sam napisao ako neko zeli pomoci.. i nije naevi pigmentosi vec dysplasticus ..
 
kao prvo nalazi se ne dizu ko lekara koji vas je radio vec na salteru tako da nemam koga pitati..trazio sam po internetu nisam uspio naci a vama ako smeta nemorate nista komentarisati ja sam napisao ako neko zeli pomoci.. i nije naevi pigmentosi vec dysplasticus ..

tacno, ne dize se kod lekara, ali se zato s tim papirom ide kod lekara koji vas je i poslao na testiranje.
onda vam on da sve instrukcije.
 
kao prvo nalazi se ne dizu ko lekara koji vas je radio vec na salteru tako da nemam koga pitati..trazio sam po internetu nisam uspio naci a vama ako smeta nemorate nista komentarisati ja sam napisao ako neko zeli pomoci.. i nije naevi pigmentosi vec dysplasticus ..

Znaci lekar te posalje da vadis krv i ti izmes taj nalaz i onda pitas na netu ta bi moglo da bude?
A komentarisacu kada i kako zelim.
 
Niko mi nista nije objasnio .. Kako može biti opasno kad je iskruzeno4-5 mm više od madeza i sta može biti da pazim

Pise da je takve madeze potrebno sto manje izlagati suncu i ne ici u solarijum da bi se smanjo rizik od melanoma(rak koze) Najbolje bi bilo da ga odmah uklone. Drug je imao dva madeza na licu koje su mu preventivno uklonili. Ostala su 2 mala oziljka koji su kasnije potpuno nestali.
 
Nije najbolje da se odmah uklone. Melanom moze da nastane i na nepromenjenoj kozi, a rizik da displasticni nevus predje u melanom je mali - iz ta dva razloga, preventivno uklanjanje displasticnih nevusa se ne preporucuje. To da li ce se uklanjati zavisi od vise faktora - izgleda, velicine, lokalizacije na telu, porodicne istorije itd. O tome treba da odluci lekar, ali najverovatnije nece reci da treba da se ukloni, nego da se redovno dolazi na kontrole. U ovakvim slucajevima je vazno nauciti pacijenta da se samopregleda i da prepoznaje karakteristike melanoma.
 

Back
Top