DIjabetes? Sta i kako..

pele27

Primećen član
Poruka
959
Javljao sam se na ovom forumu po pianju problema i nelagode u donjem desnom delu stomaka..Krenuo sam sam pretragama, vadio krv bar dva puta mesecno za svakog doktora kod kog sam isao, ali jedna stvar je pocela da se menja - glukoza. Za tri meseca je skocila na 9.8!!!! Radio sam i HbA1c koji je takodje van gornje granice.. Zbog toga sam otisao kod endokrinologa u KC Bezanijska kosa gde mi je momentalno ponudjeno da od sutra legnem u bolnicu na nekih 5 dana kako bi se ti sve propratilo i ispitalo.. Naravno, depresija nastupa jer nikada nisam bio u bolnici, svegq me je frka..Ako neko zna sta me ocekuje tamo tj kakve vrste pretraga, cisto eto da kao znam bilo sta..da ne bude bas da sam totalno nespreman.. I da li iko ima iskustva sa lezanjem na endokrinologiji ove bolnice?
INace imam 34god, gojazan!
 
Gojaznost uzrokuje dijabetes tipa B.
Staviće te na dijetu i oboriće ti nivo šećera.
Verovatno će ti raditi test opterećenja glukozom i ustanoviti do koje mere imaš usporen metabolizam.
Budi disciplinovan i pridržavaj se propisanog režima ishrane i - NAROČITO - fizičke aktivnosti,

Nemoj da se sekiraš. Stres takođe podiže šećer.
 
Hvala puno na odgovorima..
Meni je trenutno sam stres sto uopste idem u bolnicu, to mi je nekako nepojmljiva stavka trenutno..Znam da zvucim ko neka pic..ca ali jbg, tako je kako je..
Da, znam da je gojaznost doprinela ovome, ali za 5 dana sumnjam da tu moze ista da se uradi..prosto mi je neverovatno.. Naravno da zelim da se pridrzavam svega. Tu me jedino buni ta fizicka aktivnost...sta tacno treba raditi da ima neke koristi? Da li moze neko strucan negde da mi kaze da treba da se bavim time i time toliko i toliko puta..ili da placam teretane za tako to, stvarno ne znam..
Kada je glukoza pocela da se penje tada sam bas imao stresne situacije na poslu medjutim poslednji nalaz sam vadio pre 3 dana, a na odmoru sam tako da stresa nema, a samim tim ni opravdanja :)
 
Hvala puno na odgovorima..
Meni je trenutno sam stres sto uopste idem u bolnicu, to mi je nekako nepojmljiva stavka trenutno..Znam da zvucim ko neka pic..ca ali jbg, tako je kako je..
Da, znam da je gojaznost doprinela ovome, ali za 5 dana sumnjam da tu moze ista da se uradi..prosto mi je neverovatno.. Naravno da zelim da se pridrzavam svega. Tu me jedino buni ta fizicka aktivnost...sta tacno treba raditi da ima neke koristi? Da li moze neko strucan negde da mi kaze da treba da se bavim time i time toliko i toliko puta..ili da placam teretane za tako to, stvarno ne znam..
Kada je glukoza pocela da se penje tada sam bas imao stresne situacije na poslu medjutim poslednji nalaz sam vadio pre 3 dana, a na odmoru sam tako da stresa nema, a samim tim ni opravdanja :)

Ne za 5 dana, nego se za samo 1 dan može regulisati šećer. Naravno, kod dijabetičara jedan dan normalnog nivoa šećera u krvi nije garancija da će i sledeći dan biti tako. Zbog toga je poželjno da kupiš aparat za merenje šećera i redovno sam sebi meriš nivo šećera u krvi.
Svaki kilogram manje je šansa više za normalizaciju nivoa šećera u krvi.
Jedi manje a često. Ne konzumiraj zabranjene namirnice (dobićeš spisak), i u tom smislu se ne opuštaj. Iznenadićeš se koliko su neke namirnice, kod nas tradicionalno smatrane "zdravim", štetne. Orijentiši se na povrće i voće ... ali takođe u manjim količinama. NE banane, NE grožđe, NE smokve, NIKAKO NE sušeno voće. Ako ti se jede slatko, kupuj keks/čokoladu sa stevijom ili fruktozom. Savetujem ti i da nabaviš ulje od konoplje. Uostalom, izguglaj i videćeš šta sve ne smeš, a šta TREBA da jedeš.

Fizička aktivnost ne podrazumeva velike fizičke napore, barem ne za početak. Šetnja, šetnja, šetnja ... Ineresantno je da lagana šetnja od 1-2km lakše i brže obori šećer nego dijeta. Zato kombinuj pravilnu ishranu i fizičku aktivnost, i imaćeš dobre rezultate.

Bolnicu tretiraj kao kratku neophodnost koja će pomoći da ti endokrinolog odredi terapiju.
 
Hvala puno na odgovorima..
Meni je trenutno sam stres sto uopste idem u bolnicu, to mi je nekako nepojmljiva stavka trenutno..Znam da zvucim ko neka pic..ca ali jbg, tako je kako je..
Da, znam da je gojaznost doprinela ovome, ali za 5 dana sumnjam da tu moze ista da se uradi..prosto mi je neverovatno.. Naravno da zelim da se pridrzavam svega. Tu me jedino buni ta fizicka aktivnost...sta tacno treba raditi da ima neke koristi? Da li moze neko strucan negde da mi kaze da treba da se bavim time i time toliko i toliko puta..ili da placam teretane za tako to, stvarno ne znam..
Kada je glukoza pocela da se penje tada sam bas imao stresne situacije na poslu medjutim poslednji nalaz sam vadio pre 3 dana, a na odmoru sam tako da stresa nema, a samim tim ni opravdanja :)
За тих 5 дана у болници те неће излечити већ прате стање глукозе у крви и реакције гуштераче.
На основу тога ће одредити јел ти потребан инсулин, или је довољна редукциона дијета.
У сваком случају купи апарат за мерење глукозе у крви, води рачуна шта једеш(иако ти то неће саветовати један од најбољих приступа је да у једном оброку не мешаш угљене хидрате с протеинима&машћу сем ако су ти угљени хидрати салате од пресног поврћа) и бави се физичком активношћу.
Млад си и можеш да поднесеш јачи напор, боље је изгубити 400-500 калорија енергичном вежбом за нпр сат, уместо шетњом за три сата, или лаком вожњом бицикла за исто три сата.
Мој отац има пуних 81 годину и дијабетес од 1991. и још увек не узима инсулин, само пази на клопу, ради на њиви и башти, а нисам баш сигуран, али рецимо од 2010. узима по једну таблетицу ујутро и једну увече неког оралног антидијабетика.
 
Gojaznost uzrokuje dijabetes tipa B.
Staviće te na dijetu i oboriće ti nivo šećera.
Verovatno će ti raditi test opterećenja glukozom i ustanoviti do koje mere imaš usporen metabolizam.
Budi disciplinovan i pridržavaj se propisanog režima ishrane i - NAROČITO - fizičke aktivnosti,

Nemoj da se sekiraš. Stres takođe podiže šećer.

Mislim da si malo naopako postavila odnos uzrok-posledica.

Pre ce biti da je gojaznost je posledica a ne uzrok. Posledica lose ishrane i uopste loseg nacina zivota a bas isti ti uzroci dovode i do dijabetesa tip B(tip 2)
I bolje reci poremecen metabolizam nego usporen. Kod ljudi koji se godinama lose hrane dolazi do insulinske rezistencije. Najveci je problem unosenje puno rafinisanih ugljenih hidrata. Slatkisi, skovi, proizvodi od belog brasna(hleb, kolaci, grickalice...) Organizam se godinama bori sa neprirodno visokim kolicinama secera.

 
Mislim da si malo naopako postavila odnos uzrok-posledica.

Pre ce biti da je gojaznost je posledica a ne uzrok. Posledica lose ishrane i uopste loseg nacina zivota a bas isti ti uzroci dovode i do dijabetesa tip B(tip 2)
I bolje reci poremecen metabolizam nego usporen. Kod ljudi koji se godinama lose hrane dolazi do insulinske rezistencije. Najveci je problem unosenje puno rafinisanih ugljenih hidrata. Slatkisi, skovi, proizvodi od belog brasna(hleb, kolaci, grickalice...) Organizam se godinama bori sa neprirodno visokim kolicinama secera.


Da ishrana je vrlo važna i baš to što si naveo, izbegavati proste ugljene hidrate, ali nažalost malo ko to radi dok ga nevolja ne snađe. :( Med je recimo super konzumirati, ali malo ljudi ga može priuštiti, nemaju ljudi za osnovne potrebštine. Domaći kolači su još najmanje zlo ako se ponekad konzumiraju, ali industrijski keksevi, bombone, čokolade, grickalice koje sadrže aditive, a koje većina konzumira svakodnevno su ubistvo.
Imam lekara u kući koji non-stop "kljuca" : "Ne jedi slatkiše, ne jedi slano, ne jedi masno, ne jedi belo brašno, a jedi kiselo, ljuto, gorko, jedi sve ono što je korisno, a ne ono što voliš :D." Po nekad dosadi sa tom pričom, ali s druge nekima je neophodno stalno podsećanje. Međutim stresogeni faktor igra veliku ulogu. Znam neke slučajeve koji se hrane zdravo, nisu gojazne osobe, a opet su oboleli od dijabetesa, a uglavnom od višegodišnjeg nakupljanja stresova, a ima tu još nekih stvari koje utiču na pojavu šećerne bolesti kao što je poremećaj u radu štitne žlezde...
 
Мој отац има пуних 81 годину и дијабетес од 1991. и још увек не узима инсулин, само пази на клопу, ради на њиви и башти, а нисам баш сигуран, али рецимо од 2010. узима по једну таблетицу ујутро и једну увече неког оралног антидијабетика.

Poznavaoče, možeš li da pitaš oca koji je tačno antidijabetik u pitanju, značila bi mi ta informacija?
 
Očekuj verovatno OGTT, tj test opterećenja glukozom; praćenje nivoa glukoze u krvi, higijensko - dijetetski režim radi kontrolisanja i spuštanja nivoa šećera u krvi, i verovatno lekove (ne zauvek).

Što se dijete tiče - ako to rade na ispravan način, očekuj dijetu sa srezanim ugljenim hidratima, ona će ti ujedno pomoći i da oslabiš, što ti je sada i potrebno.
 
[/SPOILER]

izbegavati proste ugljene hidrate

Med je recimo super konzumirati, ali malo ljudi ga može priuštiti, nemaju ljudi za osnovne potrebštine.

Nije to bas tako jednostavno. Unosenjem ciste fruktoze koji je prost ugleni hidrat izaziva se manji skok secera u krvi od unosenja belog hleba koji se uglavnom sastoji od skroba koji je slozeni ugljeni hidrat. Sa druge strane, ako je verovati profesoru koji u ovom videu drzi predavanje, fruktoza je opasna za organizam na drugi nacin. Voce sadrzi fruktozu i glukozu i oba su prosti seceri ali voce sadrzi i vlakna koja usporavaju apsorbovanje secera. Voce sadrzi i mikroelemnte koji takodje doprinosi normalnom funkcionisanju organizma u celini.

Kazes da je med skup. I treba da bude skup. Da je jeftin narod bi ga zdrao kao sto zdere secer pa bi imali isti problem.
 
Fruktoza je još gora - metaboliše se pravo u jetri i izaziva masnu jetru. Tako da, kakav bre med?! :neutral:

O'ladite sa voćem, osim bobičastog
Naše šake su posledica duge evolucije i ishrane plodovima, pored ostalog i voćem.
Upravo nemogućnost ljudskog organizma da sam sintetiše C vitamin(mačke, psi, kune... kao mesožderi uopšte ne moraju unositi C vitamin ishranom, sami ga sintetišu) pored prilagođenosti ruku, tj šaka ukazuje da je voće odlučujuće u ljudskoj ishrani.
Čovek je poreklom iz tropa(a ljudska vrsta, barem homo sapiens sapiens, nije makla iz tropa tj Afrike pre eksplozije supervulkana Toba pre sedamdesetak hiljada godina što je beznačajni tren u evoluciji metabolizma)i potpuno se razvio na ishrani plodovima, prvenstveno voćem.
Masnu jetricu izazivaju neke druge grupe namirnica, ne voće, ta patologija je skorašnja i smatra se ,,civilizacijskom" bolešću.
 
Ti ne živiš u tropima i za tebe nisu mango, ananas, banane i slično; za tebe su bobice - borovnice, maline, kupine, jagode i ostalo voće koje ja rado jedem i ne pribojavam ga se (moj omiljeni doručak su zamrznute maline, probiotski jogurt i dve kašike mlevenog lanenog semena).

A što se fruktoze tiče, preporučujem:
Lepo objašnjen metabolizam fruktoze. Ne samo masnu jetru, nego i holesterol i svašta nešto :(
 
Ti ne živiš u tropima i za tebe nisu mango, ananas, banane i slično; za tebe su bobice - borovnice, maline, kupine, jagode i ostalo voće koje ja rado jedem i ne pribojavam ga se (moj omiljeni doručak su zamrznute maline, probiotski jogurt i dve kašike mlevenog lanenog semena).

A što se fruktoze tiče, preporučujem:
Lepo objašnjen metabolizam fruktoze. Ne samo masnu jetru, nego i holesterol i svašta nešto :(
Да, али није битно, мој, твој и остали метаболизми хомосапиенс сапиенса су непромењени.
Чак можеМ да реЧеМ да воће стиже у сезони кад су овде тропске температуре па га је пожељно јести.
Фруктозица нам стиже у воћу са свим витаминима, минералима и енцимима потребним за њен безбедан и квалитетан метаболизам.
Остало... па пази разни мравоједи могу да продају спику о фруктози сматрајући је еквивалентом циклона-б који се трошио у конц логорима, али ту врсту халуцинација од стране мас медија и заступника шарлатанског сензационализма имали смо и код приче о животињским мастима, јајима, млеку и сличним намирницама... али оркан еволуције збрисао је све те бесмислице.
 
Evo i mene da se javim..izadjoh iz bolnice. Iskljucena su sva organska oboljenja, sve zlezde rade idealno sto nisu ocekivali zbog gojaznosti, kako rece dr.. Skok secera je pripisan stresu i losem zivotu. Imam terapiju, pijem lek tri puta dnevno i to je to. Trudim se da od prilike jedem isto kao sto sam u bolnici jeo, i sto se kolicine tice a i satnice. Imam lose iskustvo sa dr koja mi je bila sobni lekar dok sam lezao jer me je samo 'odradila' i aj zdravo. Tako da bukvalno nikakve svete nisam dobio sta i kako kad izadjem osim kada sam pitao i nisam dobio nikakav spisak sta smem a sta ne da jedem. To cu morati kod nutricioniste u Domu zdravlja da isproveravam jer mi je dosta ovo opterecenje sta jesti, koliko, kada..shvatam da ne mogu da idem ni na kakve proslave, rodjendane, slave, zurke :( tj mogu ali to vise nije za mene i samim tim se povlacim.. Jesam psihicki jak ali bi to sve bilo malo previse za mene.
I, na kraju, dok ne dobijem savet nutricioniste - sta pojesti slatko, a da je za dijabeticare? :) Nije da bas sad nesto umirem za slatkim ali bih stvarno ponekad nesto malo da gricnem..bas mi se hoce..
 
Javljao sam se na ovom forumu po pianju problema i nelagode u donjem desnom delu stomaka..Krenuo sam sam pretragama, vadio krv bar dva puta mesecno za svakog doktora kod kog sam isao, ali jedna stvar je pocela da se menja - glukoza. Za tri meseca je skocila na 9.8!!!! Radio sam i HbA1c koji je takodje van gornje granice.. Zbog toga sam otisao kod endokrinologa u KC Bezanijska kosa gde mi je momentalno ponudjeno da od sutra legnem u bolnicu na nekih 5 dana kako bi se ti sve propratilo i ispitalo.. Naravno, depresija nastupa jer nikada nisam bio u bolnici, svegq me je frka..Ako neko zna sta me ocekuje tamo tj kakve vrste pretraga, cisto eto da kao znam bilo sta..da ne bude bas da sam totalno nespreman.. I da li iko ima iskustva sa lezanjem na endokrinologiji ove bolnice?
INace imam 34god, gojazan!

vaditi će krv najverovatnije mjeriti šećer pre i posle obroka i stim pokušati da uključe određenu terapiju medikamentima ili čak insulinom

Pošto si mlad a gojazan trebalo bi sad da dodje do neke promjene u razmišljanju i shvatanju života .

Sa kretanjem urednom ishranom i redukcijom kilograma mozes dosta pozitivno da utičeš na daljnje odvijanje bolesti .

Poznajem osobe koje su sa redukcijom kilograma i redovnim sportom uspeli da nastave život bez insulina (tip II ) naravno uz redovne kontrole i pratnju doktora .
 

Back
Top