Mislim da sam doživeo traumu?

Wrong Turn

Domaćin
Banovan
Poruka
4.812
Zdravoo,

Pre dve godine mi je umro deda, to je bio prvi put da prisustvujem nečijoj sahrani, bilo mi je tada teško, ali se njegova smrt očekivala jer je imao 70 godina i sama sahrana nije bila toliko stresna.
Godinu i po dana kasnije umre mi stric, dakle rođeni brat od mog oca, od tada je prošlo skoro pola godine, kad god se setim toga osetim tremu u stomaku i neprijatan osećaj, uopšte izbegavam da se govori o tome.

Voleo sam strica, ali mislim da mi je koren ove nazovimo "traume" u događajima na dan kada smo došli tamo (udaljeni smo oko 200km).
Zatekli smo ga na kauču, nisu ga ni odvezli, kada se setim svega toga i sada me jeza prolazi, svog ćaleta sam video kako plače samo na dedinoj sahrani, ali to nije bilo ni približno kao sada, čovek je bio na pragu da se onesvesti, sva ta kuknjava, svega se tako dobro sećam da mi stoji u podsvesti.
Ja sam sve to posmatrao i jako sam malo plakao, sve sam zadržao u sebi, što je možda i koren svega.

Od tada imam osećaj da mi se život promenio, nemam volje ni za šta, zapitam se često čemu život i sve, koja je svrha i najepših momenata kada znamo da ćemo umreti :(

Zamišljam svoje roditelje kako bih ja to podneo da se njima sada nedo Bog desi.
Čak se i ćale oporavio i najnormalnije priča o tome, dok ja to izbegavam na sve načine
 
zivot ne cini cilj, nego predjeni put
svi cemo mi umreti, neko ranije neko kasnije
to je neizbezno
ali zato sto ce zivot tako svakome da se zavrsi, ne znaci da treba da dignes ruke od njega
trauma, trauma - nikom nije prijatno da vidi one koje voli u stanju koje je konacno
ako ne mozes sam to da suzbijes, idi kod psihologa
ako mozes, shvati da svaki propusteni minut je nepovratno otisao
uzivaj u svakom danu i satu - to treba da ti bude cilj
 
Smrt je deo života na koji nikada nismo spremni pa makar to što ti kažeš "očekivali smo"
Čak ni tada nismo spremni.

Iz tvoje priče vidim da je za sada "išlo po redu"
Šta misliš kako je ljudima koji su izgubili nekoga van "prirodnog toka"?

Naravno scena koju si opisao se ne doživljava svakodnevno zato si i upamtio svaki detalj.
To su momenti koji nas opominju šta je život - iluzija i jedno ništa.
A u toj iluziji svega ima... neka dokazivanja, neke prepirke, neka nerazumevanja...
naidje smrt...
šta shvatimo?
Da je kasno da ispravimo neke stvari...
možda smo bili površni ili sebični prema toj osobi?

tek kada se desi nešto tako shvatimo
da će nam biti lakše ako se nismo ogrešili o ljude oko sebe
makar nas zbog te kosmičke dobrote odnosno spoznaje smrti svi nezreli gledali "kao budalu"

Baš ono što crkva sve vreme priča kako da se ponašamo...
 
Zdravoo,

Pre dve godine mi je umro deda, to je bio prvi put da prisustvujem nečijoj sahrani, bilo mi je tada teško, ali se njegova smrt očekivala jer je imao 70 godina i sama sahrana nije bila toliko stresna.
Godinu i po dana kasnije umre mi stric, dakle rođeni brat od mog oca, od tada je prošlo skoro pola godine, kad god se setim toga osetim tremu u stomaku i neprijatan osećaj, uopšte izbegavam da se govori o tome.

Voleo sam strica, ali mislim da mi je koren ove nazovimo "traume" u događajima na dan kada smo došli tamo (udaljeni smo oko 200km).
Zatekli smo ga na kauču, nisu ga ni odvezli, kada se setim svega toga i sada me jeza prolazi, svog ćaleta sam video kako plače samo na dedinoj sahrani, ali to nije bilo ni približno kao sada, čovek je bio na pragu da se onesvesti, sva ta kuknjava, svega se tako dobro sećam da mi stoji u podsvesti.
Ja sam sve to posmatrao i jako sam malo plakao, sve sam zadržao u sebi, što je možda i koren svega.

Od tada imam osećaj da mi se život promenio, nemam volje ni za šta, zapitam se često čemu život i sve, koja je svrha i najepših momenata kada znamo da ćemo umreti :(

Zamišljam svoje roditelje kako bih ja to podneo da se njima sada nedo Bog desi.
Čak se i ćale oporavio i najnormalnije priča o tome, dok ja to izbegavam na sve načine

Razumem kako se osecas, svako ko se suoci sa zivotom pocne se tako osecati i trazi odgovore i smisao...
ja sam te odgovore pronasla u Bibliji.
Samo Bog zna zasto nas je stvorio i samo on zna koja je svrha naseg zivota...
On nas je stvorio da vecno zivimo i to je jedina prava svrha...
U buducnosti ce to uraditi, nas ce dovesti do savrsenstva da bismo mogli da vecno zivimo...
Takodje Bog moze da vaskrsava..
Da bismo verovali u to potrebano je da izucimo Bibliju...
Do tada mozemo naci zadovoljstvo u tome da krenemo na taj put koji vodi u zivot...
Jer nam Bozja rec razotkriva:

Uđite na uska vrata, jer su široka vrata i širok je put koji vode u propast, i mnogo ih je koji tuda idu; (Matej 7:13)
ali su uska vrata i tesan je put koji vode u život, i malo ih je koji ih nalaze. (Matej 7:14)

- - - - - - - - - -

Smrt je deo života na koji nikada nismo spremni pa makar to što ti kažeš "očekivali smo"
Čak ni tada nismo spremni.

Iz tvoje priče vidim da je za sada "išlo po redu"
Šta misliš kako je ljudima koji su izgubili nekoga van "prirodnog toka"?

Naravno scena koju si opisao se ne doživljava svakodnevno zato si i upamtio svaki detalj.
To su momenti koji nas opominju šta je život - iluzija i jedno ništa.
A u toj iluziji svega ima... neka dokazivanja, neke prepirke, neka nerazumevanja...
naidje smrt...
šta shvatimo?
Da je kasno da ispravimo neke stvari...
možda smo bili površni ili sebični prema toj osobi?

tek kada se desi nešto tako shvatimo
da će nam biti lakše ako se nismo ogrešili o ljude oko sebe
makar nas zbog te kosmičke dobrote odnosno spoznaje smrti svi nezreli gledali "kao budalu"

Baš ono što crkva sve vreme priča kako da se ponašamo...
Smrt nije deo zivota, smrt j enegacija zivota, prestanak zivota. smrt unistava zivot...

A ZIVOT je sam po sebi VECAN.

takodje nikada ne znamo kada ce se necij izivot prekinuti...
i mala deca umiru...
svako za sebe misli da ce duze ziveti ali...
zivot se moze sutra prekinuti to je stvarnost...

Zato je dobro upoznati Bozju rec i biti blizu Boga
On je taj koji daje zivot koji ga odrzava, i od kojeg nam zivot zavisi...

( ne mislim na crkvu ona ne zastupa Bibliju vec paganske dogme )
 
Poslednja izmena:
Zdravoo,

Pre dve godine mi je umro deda, to je bio prvi put da prisustvujem nečijoj sahrani, bilo mi je tada teško, ali se njegova smrt očekivala jer je imao 70 godina i sama sahrana nije bila toliko stresna.
Godinu i po dana kasnije umre mi stric, dakle rođeni brat od mog oca, od tada je prošlo skoro pola godine, kad god se setim toga osetim tremu u stomaku i neprijatan osećaj, uopšte izbegavam da se govori o tome.

Voleo sam strica, ali mislim da mi je koren ove nazovimo "traume" u događajima na dan kada smo došli tamo (udaljeni smo oko 200km).
Zatekli smo ga na kauču, nisu ga ni odvezli, kada se setim svega toga i sada me jeza prolazi, svog ćaleta sam video kako plače samo na dedinoj sahrani, ali to nije bilo ni približno kao sada, čovek je bio na pragu da se onesvesti, sva ta kuknjava, svega se tako dobro sećam da mi stoji u podsvesti.
Ja sam sve to posmatrao i jako sam malo plakao, sve sam zadržao u sebi, što je možda i koren svega.

Od tada imam osećaj da mi se život promenio, nemam volje ni za šta, zapitam se često čemu život i sve, koja je svrha i najepših momenata kada znamo da ćemo umreti :(

Zamišljam svoje roditelje kako bih ja to podneo da se njima sada nedo Bog desi.
Čak se i ćale oporavio i najnormalnije priča o tome, dok ja to izbegavam na sve načine

treba ti da se isplaces,i da porazgovaras sa psihologom...najgore je sto si sve drzao u sebi,a strahovi se moraju deliti ili ce nas pojesti zive;)
znaci idi kod psihologa..
 
Nema ko nije doživeo traumu
I ko se nije zapitao čemu život?
Svako doživi neprijatan događaj
I svako želi ad izbegne taj deža vu
To to je jedini ljuski starh i trauma
Pa i ako se desi ponovo šta
ako znaš čega si se uplašio
A naša Dive, vrhunski mudrac
i vrhunska riba ti je lepo rekla
Život nije ni zašto ni kako ni ili-ili ni količnik
Samo nadodavanje i nagomilavanje
zahvali se za sve što si doživeo i furajdalje
I abci fotku na PP naravno
 
Sve ja to razumem, ali su slike urezane u podsvest i čim se prisetim bude mi loše. Sada treba da idemo na pola godine tamo, već mi nije dobro kad pomislim na to, ni na 40 dana nisam mogao otići :(
I nije baš da je po redu, imao je 52 godine.
Verujem da će vreme učiniti svoje, postoje i mnogo teži slučajevi pa ljudi ostanu pozitivni, toga sam svestan.
Ostaje nada u bibliju koja kaže da će se svi manje grešni jednoga dana sresti.
 
kazu vreme leci ali nada i vera jos bolje...

- - - - - - - - - -

nemoj se siliti da ides ako ti je to tesko... to su ljudski obicaji kada treba otici...
realno mozes ici sam kada ti to zelis a i ne moras
uspomenu na nekoga gajimo u srcu
 
Poslednja izmena:
Hajde ti druže malo da putuješ,malo da se družiš s nepoznatima po drugim krajevima i da što
više pričaš o svemu i svačemu pa i o tom stricu...Nema bolje terapije od priče u kupeu voza
kad se pričalice raspričaju-ma grupna terapija.
Ovo šta ti govorim najozbiljnije shvati-bar za vikend na voz i 200 km u jednom pravcu,malo otspavaš tamo i nazad!
Jer ,vidi-na pragu si nervnog sloma i to ti neophodno!
Taj grč u stomaku i titranje nervozno su nagoveštaj. Kreći što pre-prvi vikend! I niko iz familije s tobom!
 
Sve ja to razumem, ali su slike urezane u podsvest i čim se prisetim bude mi loše. Sada treba da idemo na pola godine tamo, već mi nije dobro kad pomislim na to, ni na 40 dana nisam mogao otići :(
I nije baš da je po redu, imao je 52 godine.
Verujem da će vreme učiniti svoje, postoje i mnogo teži slučajevi pa ljudi ostanu pozitivni, toga sam svestan.
Ostaje nada u bibliju koja kaže da će se svi manje grešni jednoga dana sresti.

moras sto wise da pricas o tome dok ne izbacis swe.i idi kod psihologa nije bauk;)
 
sta ce mu psiholog?

normalno je imati neke traume
Nek nas posluša i ako nema poboljšanja-pravac kod lekara!
Ybg,ljudi misle da je to strašno! Nije! Mozak je "samo" jedan od organa koji takođe
može da oboli i tad mu treba pomoći...Mala tabletica koju prepiše psihić je delotvorna
i čudo jedno kako je to jednostavno! I naravno da nije sramota imati upalu nekog mišića ili
organa pa i mozga! Odeš,da ti lek i piješ ga jedan dnevno mesec-dva i super!
Eno,moja tašta -prepisao joj psihić aricept i od kako jedan dnevno -druga osoba! I raspoložena
i manje zaboravlja,pokretljivija...
Tako da danas ne moraš trpeti gluposti sopstvenog mozga!;)
 
Pitanje je sta je tebe tu istraumiralo toliko. Gubitak clana porodice je stresno, poprilicno ako je to neko sa kime smo bili bliski.
Mozda je tebi doslo kao sok, jer kazes da se nisi susretao pre sa sahranama i smrcu, i onda ti je proslo kroz glavu kako smo svi mi prolazni, i da jednog dana ce otici ljudi koje najvise volimo, primera radi roditelji.

Gubitak voljenih je sastavni deo zivota, i sa time se moramo nositi. Jeste tesko, ali zivot ide dalje, mi moramo da nastavimo dalje. Vecina ljudi budu tuzni, deprimirani, sto je normalno s obzirom na okolnosti, ali vreme leci sve to.
Ne razmisljaj o smrti pre nego sto treba, vec provedi lepe trenutke sa onima koje volis i voli ih.

Pitanje je i zasto izbegavas da pricas o tome, jer ako te to cini tuznim, tera te da places, boli, to je savrseno normalno. Sad jeste da nije bas "primerno" ridati pred nekim, ali eto, mozda ti treba samo da izbacis sve to iz sebe.
 
Zdravoo,

Pre dve godine mi je umro deda, to je bio prvi put da prisustvujem nečijoj sahrani, bilo mi je tada teško, ali se njegova smrt očekivala jer je imao 70 godina i sama sahrana nije bila toliko stresna.
Godinu i po dana kasnije umre mi stric, dakle rođeni brat od mog oca, od tada je prošlo skoro pola godine, kad god se setim toga osetim tremu u stomaku i neprijatan osećaj, uopšte izbegavam da se govori o tome.

Voleo sam strica, ali mislim da mi je koren ove nazovimo "traume" u događajima na dan kada smo došli tamo (udaljeni smo oko 200km).
Zatekli smo ga na kauču, nisu ga ni odvezli, kada se setim svega toga i sada me jeza prolazi, svog ćaleta sam video kako plače samo na dedinoj sahrani, ali to nije bilo ni približno kao sada, čovek je bio na pragu da se onesvesti, sva ta kuknjava, svega se tako dobro sećam da mi stoji u podsvesti.
Ja sam sve to posmatrao i jako sam malo plakao, sve sam zadržao u sebi, što je možda i koren svega.

Od tada imam osećaj da mi se život promenio, nemam volje ni za šta, zapitam se često čemu život i sve, koja je svrha i najepših momenata kada znamo da ćemo umreti :(

Zamišljam svoje roditelje kako bih ja to podneo da se njima sada nedo Bog desi.
Čak se i ćale oporavio i najnormalnije priča o tome, dok ja to izbegavam na sve načine

I jedna sekunda lepog zivota je bolja od citave vecnosti onog loseg sto moze da se desi.
Zivot je misija.
 
Pitanje je sta je tebe tu istraumiralo toliko. Gubitak clana porodice je stresno, poprilicno ako je to neko sa kime smo bili bliski.
Mozda je tebi doslo kao sok, jer kazes da se nisi susretao pre sa sahranama i smrcu, i onda ti je proslo kroz glavu kako smo svi mi prolazni, i da jednog dana ce otici ljudi koje najvise volimo, primera radi roditelji.

Gubitak voljenih je sastavni deo zivota, i sa time se moramo nositi. Jeste tesko, ali zivot ide dalje, mi moramo da nastavimo dalje. Vecina ljudi budu tuzni, deprimirani, sto je normalno s obzirom na okolnosti, ali vreme leci sve to.
Ne razmisljaj o smrti pre nego sto treba, vec provedi lepe trenutke sa onima koje volis i voli ih.

Pitanje je i zasto izbegavas da pricas o tome, jer ako te to cini tuznim, tera te da places, boli, to je savrseno normalno. Sad jeste da nije bas "primerno" ridati pred nekim, ali eto, mozda ti treba samo da izbacis sve to iz sebe.

ja mislim da ga je najvise pogodila cinjenica da nema kontrolu nad zivotom..ne moze da prihvati nemoc,plus jos neke dr stvari ali mislim da je ona glavna;)
a i to nije se isplakao...

- - - - - - - - - -

sta ce mu psiholog?

normalno je imati neke traume

ja koliko sam shvatila ovo je malo jace od obicne traume,i bas ga steti...ne do bog da posle krene sa nekim crnim mislima i da se povlaci u sebe jos vise,veruj mi to je bolje ranije izleciti psihologom nego kasnije da ga kljukaju lekovima..
 
Zdravoo,

Pre dve godine mi je umro deda, to je bio prvi put da prisustvujem nečijoj sahrani, bilo mi je tada teško, ali se njegova smrt očekivala jer je imao 70 godina i sama sahrana nije bila toliko stresna.
Godinu i po dana kasnije umre mi stric, dakle rođeni brat od mog oca, od tada je prošlo skoro pola godine, kad god se setim toga osetim tremu u stomaku i neprijatan osećaj, uopšte izbegavam da se govori o tome.

Voleo sam strica, ali mislim da mi je koren ove nazovimo "traume" u događajima na dan kada smo došli tamo (udaljeni smo oko 200km).
Zatekli smo ga na kauču, nisu ga ni odvezli, kada se setim svega toga i sada me jeza prolazi, svog ćaleta sam video kako plače samo na dedinoj sahrani, ali to nije bilo ni približno kao sada, čovek je bio na pragu da se onesvesti, sva ta kuknjava, svega se tako dobro sećam da mi stoji u podsvesti.
Ja sam sve to posmatrao i jako sam malo plakao, sve sam zadržao u sebi, što je možda i koren svega.

Od tada imam osećaj da mi se život promenio, nemam volje ni za šta, zapitam se često čemu život i sve, koja je svrha i najepših momenata kada znamo da ćemo umreti :(

Zamišljam svoje roditelje kako bih ja to podneo da se njima sada nedo Bog desi.
Čak se i ćale oporavio i najnormalnije priča o tome, dok ja to izbegavam na sve načine

Uzrujavas se oko sasvim prirodnih stvari.
Nauci da zivis sa tim da je smrt sastavni deo naseg zivota.
 
Uzrujavas se oko sasvim prirodnih stvari.
Nauci da zivis sa tim da je smrt sastavni deo naseg zivota.

Izvini to nije tacno.
Smrt nije sastavni deo zivota nego njegova negacija... Smrt je neprirodna i normalno je ne miriti se sa time...
Traziti vise, Smisao, Boga ljubav, vecnost..

Treba se suociti i biti na duhovnom putu koji vodi u zivot i to vecni zivot..

Ko se zadovoljava smrcu sta reci :sad2:
 
Zdravoo,

Pre dve godine mi je umro deda, to je bio prvi put da prisustvujem nečijoj sahrani, bilo mi je tada teško, ali se njegova smrt očekivala jer je imao 70 godina i sama sahrana nije bila toliko stresna.
Godinu i po dana kasnije umre mi stric, dakle rođeni brat od mog oca, od tada je prošlo skoro pola godine, kad god se setim toga osetim tremu u stomaku i neprijatan osećaj, uopšte izbegavam da se govori o tome.

Voleo sam strica, ali mislim da mi je koren ove nazovimo "traume" u događajima na dan kada smo došli tamo (udaljeni smo oko 200km).
Zatekli smo ga na kauču, nisu ga ni odvezli, kada se setim svega toga i sada me jeza prolazi, svog ćaleta sam video kako plače samo na dedinoj sahrani, ali to nije bilo ni približno kao sada, čovek je bio na pragu da se onesvesti, sva ta kuknjava, svega se tako dobro sećam da mi stoji u podsvesti.
Ja sam sve to posmatrao i jako sam malo plakao, sve sam zadržao u sebi, što je možda i koren svega.

Od tada imam osećaj da mi se život promenio, nemam volje ni za šta, zapitam se često čemu život i sve, koja je svrha i najepših momenata kada znamo da ćemo umreti :(

Zamišljam svoje roditelje kako bih ja to podneo da se njima sada nedo Bog desi.
Čak se i ćale oporavio i najnormalnije priča o tome, dok ja to izbegavam na sve načine
Nemoj da se ljutis, ali izgleda mi da si malo preosetljiv.:(
Razumem te doduse, ali trgni se sto pre. Isamaraj sam sebe dobro.
 
Izvini to nije tacno.
Smrt nije sastavni deo zivota nego njegova negacija... Smrt je neprirodna i normalno je ne miriti se sa time...
Traziti vise, Smisao, Boga ljubav, vecnost..

Treba se suociti i biti na duhovnom putu koji vodi u zivot i to vecni zivot..

Ko se zadovoljava smrcu sta reci :sad2:

Jer ako okusite od ovoga ploda - umrecete.

Pomiri se sa tim da je rec Bozja istinita.
 

Back
Top