Nadarena djeca

Nivo a ne level. Ne znam licno, ali sto sam upoznao roditelje da imaju malu decu uzrasta do nekih pet godina, skoro pa svi navode kako je njihovo dete pametno i napredno. Sa sve navodjenjem kako brzo uce slova i recenice.
 
dobro znam za to, ovdje u austriji svaka treća mama drži svoje djete za nadareno, a statistički bi svako pedeseto bilo takvo. kod odgovarajućih psihologa postoji navala mama sa problematičnom djecom koje se nadaju dijagnozi "nadareno djete".

nego, ovaj malac nije uobičajeno nadareno djete koje je godinu-dvije ispred, ovaj rješava zadatke 6. ili 7. razreda (ima još jedan filipinac sa youtubea). pretpostavljam da je takav jedan u par miliona.
 
Najpre, sva četiri zadatka su čisto proceduralna, dakle, oni koji znaju šta to znači znaju da se tu onda uopšte ne mora raditi o matematičkom talentu.

Dalje, očito ni ocu nije jasno kako se gradira težina zadataka, jer je, recimo, daleko teže izvesti mešoviti broj iz razlomka nego pomnožiti dva decimalna broja.

Inače, procedura množenja mu je neobično komplikovana :eek:

Za razliku od tog videa gde se vidi dete koje je izdresirano da radi procedure, ovaj je video daleko zanimljiviji:


trogodišnje dete čita, i ne samo da čita, nego i vrši kategorizaciju.
E sad, ako je igralo ovu igru milion puta, onda je i to moguće na nivou bubanja.

istinska nadarenost se vidi u problemskim situacijama, kada je dete suočeno sa nečim novim i nepoznatim.

- - - - - - - - - -

Verovatno. Bilo bi ih vise kada bi se primenio sistem ucenja putem asocijacija koje preporucuje predsednik Mense dr Ranko Rajovic.

Rajović kopira Pijažea na način što u svaku drugu rečenicu ubacuje reč "sinapsa" znajući da većina učitelja i vaspitača kojima drži seminare za velike pare nisu učili razvojnu kad je trebalo i ne prepoznaju krađu pijažea, a ujedno ne znaju šta je sinapsa pa reaguju na nju kao na "hokus pokus".

Intelektualni razvoj dece nije svodiv na umnožavanje sinapsi.
 
Najpre, sva četiri zadatka su čisto proceduralna, dakle, oni koji znaju šta to znači znaju da se tu onda uopšte ne mora raditi o matematičkom talentu.

Dalje, očito ni ocu nije jasno kako se gradira težina zadataka, jer je, recimo, daleko teže izvesti mešoviti broj iz razlomka nego pomnožiti dva decimalna broja.

Inače, procedura množenja mu je neobično komplikovana :eek:

da ne tražiš malo previše? koje četvorogodišnje djete je u stanju misliti na ovom nivou apstraktije?? pretražio sam cjeli web i zaključio sam da ovakvih slučajeva ima samo par u svjetu, dok čitati i kategorizirati sa tri može uvjek jedno djete u dva kindergartena. oni četvorogodišnjaci koji mogu tablicu množenja su već senzacija. možeš ti da dresiraš bataljone četvorogodišnjaka, nikad nećeš uspjeti ovo.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da nađem onog malog Japanca koji je sa 4 postao profesor matematike na nekom univerzitetu.
TO je talenat i genijalnost: razumeti na nivou da se može objasniti drugima.

Evo još jednog istinskog primera nadarenog (a ne dresiranog) deteta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Ung-yong

u svjetlu činjenice da je mjerenje IQ-a iznad 150 besmislica, sve ovo izgleda kao da su se sočno poslužili fantazijom. počeo da priča sa 6 mjeseci, "his father said", da,da, onda je sigurno tako.
 
da ne tražiš malo previše? koje četvorogodišnje djete je u stanju misliti na ovom nivou apstraktije?? pretražio sam cjeli web i zaključio sam da ovakvih slučajeva ima samo par u svjetu, dok čitati i kategorizirati sa tri može uvjek jedno djete u dva kindergartena. oni četvorogodišnjaci koji mogu tablicu množenja su već senzacija. možeš ti da dresiraš bataljone četvorogodišnjaka, nikad nećeš uspjeti ovo.
Ma hoću.
Stvar nije u tome da nema toliko dece koja bi to mogla, nego da nema toliko roditelja koji bi decu dresirali na taj način.
A klasifikacije s decom rade mnogi (zato što je to zaista korisno raditi, i doprinosi kognitivnom razvoju)

u svjetlu činjenice da je mjerenje IQ-a iznad 150 besmislica
Zašto?
 
ovo je još više upitno od prvog klinca, kod kojeg barem vidimo da zna procedure.
Drugim rečima, može se raditi o pukom memorisanju rezultata, bez da se išta razume.

Znam ovu igricu ("King of math"). Ne mogu da se memorišu rezultati. Kad bi ovaj to mogao, bio bi apsolutna senzacija.
Nebi rekao da se roditelji ne trude da "dresiraju" decu u ovom pravcu. Postoje tone pesmica, slikovnica i sl. koje pokušavaju uvesti decu u ABC matematike. Ne znam koji roditelj to ne pokušava na razne načine. Problem je da je i pored svih napora feedback u 99% slučajeva nikakav pa se brzo odustaje.
 

Back
Top