Kaliforniji se blizi kraj, voda, eliksir zivota nestaje

Rayela

Legenda
Poruka
71.814
ASA: Kalifornija bez vode za oko godinu dana
Tanjug | 14. mart 2015. 21:08 | Komentara: 1

Američka savezna država Kalifornija ima zalihe vode za oko godinu dana, upozorio je danas jedan od stručnjaka NASA, ističući potrebu za hitnom racionalizacijom potrošnje


Američka savezna država Kalifornija ima zalihe vode za oko godinu dana, upozorio je danas jedan od stručnjaka NASA, ističući potrebu za hitnom racionalizacijom potrošnje.

Kalifornija beleži januar sa najmanje padavina od početka vođenja evidencije 1895. godine, a nivoi površinskih voda i snežnog pokrivača su najniži ikada, napisao je u kolumni za "Los Anđeles tajms" stručnjak NASA za vodne resurse Džej Familjeti.

"Kalifornija nema rezervni plan za ovakvu sušu, osim, očigledno, da ostane u vanrednom stanju i moli se za kišu", rekao je Familjeti, a prenela je Raša tudej.

Zalihe vode beleže pad od 2002, pokazuju satelitski podaci NASA.

Tim NASA, koristeći satelite iz programa GRACE, otkrio je da su rečni baseni u Sakramentu i San Hoakinu, 46,6 triliona litara ispod normalnog sezonskog nivoa.

Familjeti je pozvao na hitnu i drastičnu racionalizaciju vode, za kućne, opštinske, poljoprivredne i industrijske potrebe.

Nedavno istraživanje "Fild Pola" pokazalo je da 94 odsto žitelja Kalifornije smatra da je suša ozbiljna, a jedna trećina podržava obaveznu racionalizaciju potrošnje vode.



http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...-NASA-Kalifornija-bez-vode-za-oko-godinu-dana




Mesec dana posle ovog clanka situacija je mnogo dramaticnija, voda je vec nestala, restrikcije su stupile na snagu, trava nestaje, zamenjuje s sljunkom,
farmeri su ocajni.

Kalifornija trosi dnevno po stanovniku oko 600 litara vode, Australija ( recimo) oko 140 litra.
Svest o vaznosti prirodnih resursa u USA je jedna velika nula.
 
Poslednja izmena:
Ne radi se tu samo o racionalizaciji potrošnje vode, nego voda isparava usled povećane temperature, a temperatura se povećava usled efekta staklene bašte, tj. globalnog zagrevanja, u čemu najviše prednjače Amerikanci
Da , tako je, a oni su vek prvi koji nece da potpisu neke deklaracije o ocuvanju covekove sredine.
Neka me neko ispravi, ali sam nedavno citala da ljudi tamo uopste vodu i ne placaju, barem je za Njujork do nedavno bilo tako,
 
Screen-Shot-2014-01-30-at-11_Fotor_Collage-1024x768.jpg
 
Da , tako je, a oni su vek prvi koji nece da potpisu neke deklaracije o ocuvanju covekove sredine.
Neka me neko ispravi, ali sam nedavno citala da ljudi tamo uopste vodu i ne placaju, barem je za Njujork do nedavno bilo tako,
I ja sam procitao na nekoliko mesta da u Njujorku ne placaju vodu,ali oni tu vodu ne piju vise od 30 godina.Oni vec odavno koriste flasirane vode.
 
Ne radi se tu samo o racionalizaciji potrošnje vode, nego voda isparava usled povećane temperature, a temperatura se povećava usled efekta staklene bašte, tj. globalnog zagrevanja, u čemu najviše prednjače Amerikanci



Pre nekih 500 godina je bio period od stotinjak godina kada je u vecem delu Evrope klima bila znatno toplija, pa je recimo London bio poznati vinogradarski kraj, a cak i na severu Engleske su uzgajali grozdje. To je bilo vreme progresa, kada su za mnoge useve bile i po dve zetve godisnje, kada su ljudi manje trosili na grejanje zimi i kada su bile podizane mnoge velelepne gradjevine itd. I onda kao i sada globalno zagrevanje je bilo prouzrokovano aktivnoscu sunca, odn. tzv. suncevih pega, dakle nema nikakve veze sa zagadjenjem, jer ionako danas u Americi se vazduh mnogo manje zagadjuje nego 70-ih godina, jer je dobar deo industrije preseljen u zemlje tzv. Treceg sveta a i uvedeni su novi standardi zastite zivotne sredine itd. Vise o tome u filmu: ;)

 
I ja sam procitao na nekoliko mesta da u Njujorku ne placaju vodu,ali oni tu vodu ne piju vise od 30 godina.Oni vec odavno koriste flasirane vode.

Znaci za tebe voda postoji samo kao pijaca?:D

Kalfornija je na sedmom mestu na rang listi najvecih svetskih ekonomija, jedna od najvecih poljoprivrednih " sila".
Poljoprivreda ne bi postojala bez navodnjavanja, a za to je jel potrebna voda.

- - - - - - - - - -

Pre 500 godina oko Londona bili vinogradi. a jel ih bilo u Finskoj i oko St.Petersburga?:D

Za vinograde je potrebno osim sunca jos i mnogo nesto drugo, inace bi Afrika bila najveca vinarska sila.
 
U pravu si da je to sa temperaturama koje su navodno sve vise i vise neka naduvana prica.

Ali e ova suha u Kaliforniji ocigledna ( i ne amo tamo), a evidentno je da i sneg zadnjih desetak godina jako malo pada.

Kalifornija je šuplja ko švajcarski sir
Valjda vodom popunjavaju one rupetine u zemlji

- - - - - - - - - -

Da se manemo vinograda. Poenta je u tome da su temperature tada bile znatno vise iako nije bilo nikakvog zagadjenja vazduha.

Proof-of-global-warming.jpg
 
Ne radi se tu samo o racionalizaciji potrošnje vode, nego voda isparava usled povećane temperature, a temperatura se povećava usled efekta staklene bašte, tj. globalnog zagrevanja, u čemu najviše prednjače Amerikanci
Прича о "ГЛОБАЛНОМ ОТОПЉАВАЊУ" је једна у низу превара Великог Брата!

СВЕ НА ТЕМУ је одавно објаснио Милутин Миланковић.........
 
Прича о "ГЛОБАЛНОМ ОТОПЉАВАЊУ" је једна у низу превара Великог Брата!

СВЕ НА ТЕМУ је одавно објаснио Милутин Миланковић.........

Наравно.

"Велики Брат" вара поштеног Руса емисијама угљен диоксида и вакцинама.
 
Прича о "ГЛОБАЛНОМ ОТОПЉАВАЊУ" је једна у низу превара Великог Брата!

СВЕ НА ТЕМУ је одавно објаснио Милутин Миланковић.........

stop-global-warming-political-humor.jpg


- - - - - - - - - -

Наравно.

"Велики Брат" вара поштеног Руса емисијама угљен диоксида и вакцинама.

Izgleda da još jedino Rusija ne primorava korisnike svojih besplatnih email servisa da ostavljaju broj mobilnog pod obavezno na ime rasejanosti

- - - - - - - - - -

a i nekako je fensi kad ti email nalog ima ekstenziju .ru :D
 
Наравно.

"Велики Брат" вара поштеног Руса емисијама угљен диоксида и вакцинама.
Раштимовани дувачки оркестар "великог брата", покушава нешто
одсвирати на руским кожним фрулама? ;)
 

Back
Top