Generacijski jaz roditelji-deca

CrnaRuka

Početnik
Banovan
Poruka
43
Tema je više za psihologiju, no... Da li ste na ličnom primeru bilo kao roditelj ili dete ili na primeru iz okoline ili kakvomgod primeru, primetili neke simptome u ponašanju, vaspitavanju isl. dece kad je jaz među roditeljima značajno veći ili manji... Tipa kad se roditelji ostvare jako mladi, tipa do sredine dvadesetih ili pre njih i kasnije tipa sa trideset pet plus... Mislim nije isto ako dete u 1. razredu ima majku od 27 i od 47 godina... Ili oca od 30 i od 50... Hm?
 
vise ima veze sa licnim osobinama roditelja nego sa godinama
(ako je ikako moguce izbegavajte izraz *ostvariti se kao roditelj* :neutral:)

hah eto ja sam nesvesno upotrebio tu frazetinu
iako lično prezirem "ostvariti se u ulozi majke"
štaš, medijska propaganda

- - - - - - - - - -

Mislim nije isto ako dete u 1. razredu ima majku od 27 i od 47 godina

:neutral:
nesam školovala...
 
Nije pravilo, ali cini mi se da su mladji roditelji nekako blizi detetu, lakse ce se razumeti dete od 10 i roditelj od 30, nego dete od 10 i roditelj od 40-50 godina.
Vidjam tako mlade ljude koji su imali starije roditelje, i obicno su takve osobe ozbiljnije, imale stroziju disciplinu (mozda zbog jaza generacija i nerazumevanja roditelja i deteta).

Nije ovo pravilo naravno, ali takve primere sam primetio u svom okruzenju.
 
Nije pravilo, ali cini mi se da su mladji roditelji nekako blizi detetu, lakse ce se razumeti dete od 10 i roditelj od 30, nego dete od 10 i roditelj od 40-50 godina.
Vidjam tako mlade ljude koji su imali starije roditelje, i obicno su takve osobe ozbiljnije, imale stroziju disciplinu (mozda zbog jaza generacija i nerazumevanja roditelja i deteta).

Nije ovo pravilo naravno, ali takve primere sam primetio u svom okruzenju.

onda mi objasni zasto upropascuju unuke?
 
Mene ne zanima koga će moj post pogoditi.
Činjenica je da mladi i neostvareni roditelji svoje komplekse isfuravaju na detetu(najčešće samo prvom,kod drugog ih već pusti).Dovoljno je da odeš u najbliži parkić i pogledaš ih kako se ophode prema tom detetu-u**ru ga od batina za najmanju sitnicu(npr.kada padne u blato ili tako neku glupost).Stariji roditelji su smireniji.
 
Tema je više za psihologiju, no... Da li ste na ličnom primeru bilo kao roditelj ili dete ili na primeru iz okoline ili kakvomgod primeru, primetili neke simptome u ponašanju, vaspitavanju isl. dece kad je jaz među roditeljima značajno veći ili manji... Tipa kad se roditelji ostvare jako mladi, tipa do sredine dvadesetih ili pre njih i kasnije tipa sa trideset pet plus... Mislim nije isto ako dete u 1. razredu ima majku od 27 i od 47 godina... Ili oca od 30 i od 50... Hm?
Lepse je kada su roditelji mladji, obicno zive duze i mlada osoba moze da se razvija i da se ostvaruje bez obaveza oko staraca i da ima jaci oslonac kroz zivot... sa druge strane razlike u vaspitanju zavise od licnih osobina roditelja.. ima dosta briznih starijih roditelja koji su jedva uhvatili "zadnji voz" za potomstvo i ima mladih neizivljenih roditelja koji vade oci sa svojim tinejdzerskim potomstvom itd, itd.... Na kraju krajeva, ljudi mogu da imaju problema i sa mladim i sa starim roditeljima.
 
Poslednja izmena:
Moja koleginica se prvi put porodila u 49toj godini. Klinac sada ima 3 godine, ona je stvarno divna majka, puna ljubavi i strpljenja... I muz isto... Ali nisam sigurna sta ce da bude kada mali bude bio tinejdzer u jeku snage i naletima hormona sa kojima nece znati sta ce... Ona ce tada imati oko 65 dogina, muz ce biti jos stariji... Mladji roditelji su ipak mladji roditelji i kakvi god da su fizicki i psihicki mogu da izdrze vise od nekoga ko je na pragu 7 decenije zivota...
 
Tema je više za psihologiju, no... Da li ste na ličnom primeru bilo kao roditelj ili dete ili na primeru iz okoline ili kakvomgod primeru, primetili neke simptome u ponašanju, vaspitavanju isl. dece kad je jaz među roditeljima značajno veći ili manji... Tipa kad se roditelji ostvare jako mladi, tipa do sredine dvadesetih ili pre njih i kasnije tipa sa trideset pet plus... Mislim nije isto ako dete u 1. razredu ima majku od 27 i od 47 godina... Ili oca od 30 i od 50... Hm?
pa da primetio sam da mladji seruckaju kako stariji ne bi mogli da trckaraju za detetom i loptom,a oni s trbusima za busem ne mogu potrcati niti vezati pertle,niko pre 30e nije zreo tako da nema sta preneti detetu,jos i sebe zapostavi u periodu odrastanja dece
 
Nista ekstremno nije dobro, tako da ni premladi roditelji nisu dobri ni za sebe ni za djete, opet nekako mlade majke dobiju pomoc od svojih majki, svekrva pa se nekako i snadju ali muskarci koji u brak udju jako mladi... mislim da je njima mnogo teze a o nekoj aktivnoj ulozi oca tu tesko da ima neke price.

Opet ja sam rodila relativno starija (tako da mogu da pricam o tom djelu) i iskreno mnogo mi teze pada nespavanje sada nego u 20-tim, teze mi je da trcim za djecom, ustvari nije mi vise do toga mozda bi fizicki i mogla ali mi je tako bezveze da se vijam sa njima (srecom tetke su spremne za izigravanje majmuna i ucenje penjanja na drvo u svakom trenutku) ja sam vise za neke igre tipa crtanja, modeliranja, pravljenja svega i svacega sto ne ukljucuje divljanje i razbacivanje.

Mada ako bi se moralo odluciti pre sem da se djeca rode kasnije,tj da dodju u trenutku kada si spreman da im se posvetis. Recenice tipa "zbog tebe sam napustila karijeru... su mi strasne a slusam ih jako cesto od majki koje su napustile posao da bi bile sa djecom a sada su nezadovoljne i frustrirane i ocekuju da im djeca daju orden zasto sto su ih rodile.
 

Back
Top