ZAPOSLENI GUBE PRIVILEGIJE: Hoćeš pauzu? Manja plata!

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
ZAPOSLENI GUBE PRIVILEGIJE: Hoćeš pauzu? Manja plata!

Biznis
06:02, 17.04.2015.

Pravi se kodeks radnog zakonodavstva kojim će se, kako žele poslodavci, radnicima ukinuti plaćena pauza, topli obrok, prevoz i regres
zakon, zaposleni, privilegije, foto Shutterstock

Sve manje prava, sve više zahteva... Tmurna budućnost radnika u Srbiji

BEOGRAD - Okvirni predlog potpuno novog zakona o radu, na kome već radi ekspertski tim Ministarstva rada, trebalo bi da bude gotov do kraja godine, a njime će se najverovatnije izaći u susret poslodavcima, koji traže ukidanje plaćanja pauze za ručak, toplog obroka i prevoza, saznaje Kurir.

Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, ističe da je čuo da je reč o potpuno novom zakonu i donošenju kodeksa radnog zakonodavstva po ugledu na EU.

Sindikati isključeni

- Sindikati su isključeni iz toga i zato ne znamo šta se sprema. To se radi na ekspertskom nivou i očekuje se da će ti predlozi biti gotovi do kraja godine - kaže Orbović. S druge strane, predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ističe da je Zakon o radu iz 2003. godine, zbog ustupaka sindikatima iz političkih razloga, već menjan, čime je propuštena prilika da se on prilagodi radnom zakonodavstvu EU. On otkriva šta poslodavci žele da se promeni u postojećem zakonu o radu.
- Tražićemo da se ne plaća pauza za ručak jer se ona ne plaća nigde u Evropi - naglašava Atanacković i ukazuje da kod nas „poslodavac plaća zaposlenom osam sati radnog vremena, a on pola sata provede na pauzi za ručak“.

Nije logično

- Nije logično ni da poslodavac plaća topli obrok. Nigde u Evropi se ne plaća prevoz radnika, već radnici na posao idu sopstvenim prevozom, luksuznim automobilom ili biciklom, prema svojim mogućnostima. Samo ako je fabrika udaljena od naselja, onda se radnici voze fabričkim autobusom. Ovde je po zakonu obavezna 13. plata ili regres. Po logici stvari, to poslodavac ne treba da plaća i tražićemo da se pri izmeni zakona vodi računa o tome - kaže Atanacković i dodaje da se Unija zalaže za human pristup koji podrazumeva ukidanje rada na crno.

Ministarstvo rada
ANALIZIRAMO

U Ministarstvu rada tvrde da se samo radi analiza postojećeg zakona: „Radna grupa, koju čine predstavnici svih relevantnih ministarstava, sindikata i poslodavaca, kao i eksperti iz oblasti radnog prava, analizu treba da završi do kraja septembra. Ona će pokazati gde se nalazimo u odnosu na međunarodne standarde i da li ga je potrebno dalje usklađivati.“

http://www.kurir.rs/vesti/biznis/zaposleni-gube-privilegije-hoces-pauzu-manja-plata-clanak-1744535

Nisam znao da je u Srbiji pauza privilegija.:think:
 
То бре. Само јако.


И, пази сад како је паметан. Узети из појединих земаља све оно што је у корист послодавца, а при том не испоштовати ништа што је у корист радника. Треба ту говњива мотка и један добар тужилац.

А, шта ћемо са Аустријом у којој има 14 плата и што је плаћена и пауза и све то.
 
Poslednja izmena od moderatora:
ZAPOSLENI GUBE PRIVILEGIJE: Hoćeš pauzu? Manja plata!

Biznis
06:02, 17.04.2015.

Pravi se kodeks radnog zakonodavstva kojim će se, kako žele poslodavci, radnicima ukinuti plaćena pauza, topli obrok, prevoz i regres
zakon, zaposleni, privilegije, foto Shutterstock

Sve manje prava, sve više zahteva... Tmurna budućnost radnika u Srbiji

BEOGRAD - Okvirni predlog potpuno novog zakona o radu, na kome već radi ekspertski tim Ministarstva rada, trebalo bi da bude gotov do kraja godine, a njime će se najverovatnije izaći u susret poslodavcima, koji traže ukidanje plaćanja pauze za ručak, toplog obroka i prevoza, saznaje Kurir.

Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, ističe da je čuo da je reč o potpuno novom zakonu i donošenju kodeksa radnog zakonodavstva po ugledu na EU.

Sindikati isključeni

- Sindikati su isključeni iz toga i zato ne znamo šta se sprema. To se radi na ekspertskom nivou i očekuje se da će ti predlozi biti gotovi do kraja godine - kaže Orbović. S druge strane, predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ističe da je Zakon o radu iz 2003. godine, zbog ustupaka sindikatima iz političkih razloga, već menjan, čime je propuštena prilika da se on prilagodi radnom zakonodavstvu EU. On otkriva šta poslodavci žele da se promeni u postojećem zakonu o radu.
- Tražićemo da se ne plaća pauza za ručak jer se ona ne plaća nigde u Evropi - naglašava Atanacković i ukazuje da kod nas „poslodavac plaća zaposlenom osam sati radnog vremena, a on pola sata provede na pauzi za ručak“.

Nije logično

- Nije logično ni da poslodavac plaća topli obrok. Nigde u Evropi se ne plaća prevoz radnika, već radnici na posao idu sopstvenim prevozom, luksuznim automobilom ili biciklom, prema svojim mogućnostima. Samo ako je fabrika udaljena od naselja, onda se radnici voze fabričkim autobusom. Ovde je po zakonu obavezna 13. plata ili regres. Po logici stvari, to poslodavac ne treba da plaća i tražićemo da se pri izmeni zakona vodi računa o tome - kaže Atanacković i dodaje da se Unija zalaže za human pristup koji podrazumeva ukidanje rada na crno.

Ministarstvo rada
ANALIZIRAMO

U Ministarstvu rada tvrde da se samo radi analiza postojećeg zakona: „Radna grupa, koju čine predstavnici svih relevantnih ministarstava, sindikata i poslodavaca, kao i eksperti iz oblasti radnog prava, analizu treba da završi do kraja septembra. Ona će pokazati gde se nalazimo u odnosu na međunarodne standarde i da li ga je potrebno dalje usklađivati.“

http://www.kurir.rs/vesti/biznis/zaposleni-gube-privilegije-hoces-pauzu-manja-plata-clanak-1744535

Nisam znao da je u Srbiji pauza privilegija.:think:

А.В о "закону" о раду:

"Закон о раду је био нека врста вододелнице између Србије прошлости и Србије будућности.
Тај закон и његове суштинске норме нико у будућности неће мењати јер знају да је то резултат
паметног промишљања
, резултат онога што је цео свет од нас очекивао."

Отвара се питање - ДА ли тај тип ради оно што је интерес Србије или оно што од њега "очекује свет"???
ТАКО РАЗМИШЉА ОНАЈ КО ОСИМ ЗЕВЗЕЧЕЊА ПО СКУПШТИНИ, НИКАДА И НИГДЕ НИЈЕ ЗАРАДИО
БАР ЈЕДАН ДАН РАДНОГ СТАЖА У СРБИЈИ!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
A, sta cemo sa Nemackom koja ima 38 satno nedeljno radno vreme i 30 placenih radnih dana odmora godisnje? :whistling:

_niemand_

Nemačka nije dobar primer.

Pošto težimo EU, treba kao uzor uzeti Sudan ili Kongo...:per:

- - - - - - - - - -

Resenje je preduzetnistvo. Drzava mora da potpuno oslobodi preduzetnike od poreza. Onda je ovaj zakon moguc, jer se tovari pre svega drzavna administracija gde se jedino u praksi i primenjuje zakon o radu.

Dakle, Ustanike ovo ne moze da boli osim ako nisu i sami neki fikusi i paraziti.

Aj baš da vidim kada će to u Srbiji da se desi...:per:
 
A, sta cemo sa Nemackom koja ima 38 satno nedeljno radno vreme i 30 placenih radnih dana odmora godisnje? :whistling:

_niemand_

А, шта ћемо са ценом радног сата у Србији и Немачкој?

Како онај из Темерина да плати рачуне, ако му одузму путне трошкове који су месечно 5500 дин, а његова плата 22000.

Али, мислим да се ти зајебаваш или си мало ван винкла, па се не узбуђујем превише због ових ступидности.
 
А, шта ћемо са ценом радног сата у Србији и Немачкој?

Како онај из Темерина да плати рачуне, ако му одузму путне трошкове који су месечно 5500 дин, а његова плата 22000.

Али, мислим да се ти зајебаваш или си мало ван винкла, па се не узбуђујем превише због ових ступидности.

Tai treba da uzme pijuk, i da popodne radi drugi posao. (noubadi)
 
Ovo za pauze je ok, ovo za odlazak u WC nije ok...
Svaka pauza, push ili gloc pauza ili seks pauza ne treba biti placena, ali treba na neki nacin tajno da se obracunava, nije zgodno doneti zeni listing plate i tu pise -4xseks pauza -20xobrok pauza.

Za prevoz, tu je haos.Ja bih isao biciklom, ali cik ti vozi biciklu po BG.Ne samo po BG, imas cuvenu magistralu smrti za bicikliste, lokalni put Sokobanja-Aleksinac, svake druge nedelje po nekog zgaze, a ljudi cesto idu biciklom, cak ni u novinama ne izadje...Ima skoro svako mesto po jednu "pokupi biciklistu" stazu.
Prvih 10 puta, da ne kazem 5 puta, voznje biciklom, sam imao ceha koji me je zamalo pokupio autom, pa domazeg koji me je okrznuo, i jos jedan eksces i to sve od Vuka do skupstine.
E onda sam poceo da kad vozim zauzimam ne ivicu , kao po zakonu sto pise, nego tacno pola trake.Ako hoces mimoilazenje moras da imas slobodnu susednu i mora migavac.
I moja bezbednost se drastivno povecala jer vecina vozaca nema pojma gde im gazi prednji desni tocak.Toliko drasticno da su me dva puta saobracajci pustili posle mog objasnjenja iako krsim zakon.Znaju i oni ko sve vozi po BG.

Ali par poslova sam zaobisao jer je trosak prevoza veci od racionalnog procenta u zaradi.To valjda svako treba da gleda, zarada minus troskovi transporta, hrane , spavanja i cipela.
Koliko znam letovanje vecina i ne racuna....Obicno dobijaju vansezonske godisnje, oko Uskrsa ili u novembru.
 
sve je lepo rekao (mada ipak treba jedna pauza od pola sata u 8 sati rada) samo je na kraju zaboravio da je sa platom manjom od 500 evra nemoguce ziveti.

treba videti koliko ovaj isplacuje svojim radnicima pa ako isplacuje manje da se naplati retroaktivno par godina unazad

kako bi bilo lepo , ja gazda , imam gomiu radnika , teram ih da rade a ne placam ih

dal bi mogao da predlozim sledeci zakon da oni placaju meni , ne puno ,po 50 evra za pocetak , imam i ja dusu
 
Nemci kad rade - rade. Ne hvataju krivinu. A mi hvatamo svaku krivinu osim ako nam kamera ne visi iznad glave.

Rade i srbi u nemackoj , al' za pare. Jasno da su za sve krivi radnici, nece valjda drzava ili poslodavci. Vecina ne zna da organizuje posao, nece da primi strucnjake, nezna da proda ni da kupi onda mu radnik treba da radi dzabe. Kada malo dodje do para ne povecava radniku platu, ne zaposljava ljude nego sebi povecava standard. Platine? Ovih 10% od penzionera je da im zaposle decu? A ko to, kada agencija ili kako se vec zove ne zaposljava ljude nego ih "obucava da se zaposle". Mozda su i penzioneri previse pauziral, sta fali da ih vrate na posao cisto radi kondicije, ne za pare.
 
Svaka pauza preko jedne pauze od 15 minuta po zakonu, po 1% manje platicice. Svaka 3ca i dalja kafa jos 1%. Dva odlazka u WC, svaki sledeci odbitak po 1% od plate. Pa kada zaposleni pocnu da primaju po 57%, 39% od mesecne plate, ima da se cesaju tamo gde ne svrbi. :aha2:

_niemand_

Koliko se u Dojčland skida od plate zbog forumašenja u radno vreme?
 
У белом свету, као и у Србији постоји осмочасовно радно време. Међутим, у Србији се, за разлику од белог света, и стандарда Међународне организације рада, у осмочасовно радно време рачуна и пауза.
 
Чини ми се да ми је пост био мало збуњујућ.

Дакле, у белом свету се ради осам и по сати (пола сата паузе). То су стандарди Међународне организације рада.

Срби су привилеговани да раде не осам, већ седам и по сати.

После се питамо зашто морамо да плаћамо странцима да запосле људе у Србији.
 
Svaka pauza preko jedne pauze od 15 minuta po zakonu, po 1% manje platicice. Svaka 3ca i dalja kafa jos 1%. Dva odlazka u WC, svaki sledeci odbitak po 1% od plate. Pa kada zaposleni pocnu da primaju po 57%, 39% od mesecne plate, ima da se cesaju tamo gde ne svrbi. :aha2:

_niemand_

Šta reći? Ništa ljudi... Serite i šorajte u ladice kancelarijskih stolova!:hahaha:

- - - - - - - - - -

Da Nemac radi za našu platu i on bi hvatao krivinu.
Da je poslije 2. sv.rata pa naovamo hvatao krivinu kao što smo to mi činili sad bi i radio za našu plaću.

- - - - - - - - - -


Ovi na slici su krepali! Vidiš li kako su žuti u licu?:lol:
У белом свету, као и у Србији постоји осмочасовно радно време. Међутим, у Србији се, за разлику од белог света, и стандарда Међународне организације рада, у осмочасовно радно време рачуна и пауза.
To bi kod nas bilo besmisleno, jer mi odmaramo tijekom cijelog radnog vremena. Nama se dinamika rada van pauze gotovo i ne razlikuje od aktivnosti na pauzi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top