ЕУ је наш стратешки циљ, то смо понудили грађанима на изборима и добили подршку

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
Јадранка Јоксимовић: ЕУ је наш стратешки циљ, то смо понудили грађанима на изборима и добили подршку
PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. април 2015.

БЕОГРАД – Пут Европских интеграција је вишегодишњи и захтеван, али Србија због тога не треба да се затвара, већ да настоји да нађе најбољи могући компромис са европским партнерима, изјавила је данас министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

„Ми смо рекли да хоћемо у ЕУ. То је наш стратешки циљ и ми смо то понудили грађанима на изборима и добили подршку за то. Ми смо ушли у процес ЕУ интеграција, а да ли ће то ићи брже или спорије, видећемо”, рекла је Јоксимовић за РТС.

Она је изразила уверење да ће Србија ове године отворити прва преговарачка поглавља, само је питање, додала је, „како ћемо се понашати као партнер и покушати да нађемо најбољи начин да будемо мало и паметни, да не правимо додатне проблеме тамо где они још постоје”.

Према њеним речима, суштина је у томе да је Београд апсолутно препознат као партнер који је чак и обавезе из Бриселског споразума спроводио посвећено.

„О томе најбоље говори чињеница да смо веома тешке споразуме, везане за правосуђе и цивилну заштиту успели да на неки начин нико не буде задовољан, што је и суштина компромиса”, рекла је Јоксимовић.

Она је додала да Србија није презадовољна тиме што је постигла, а није ни друга страна. „Трудили смо се колико смо могли и то представља оно што у ЕУ очекују да виде”, каже Јоксимовић.

Како је истакла, за Србију је посебно проблематично поглавље 35, које се односи на имплементацију Бриселског споразума. Према њеним речима, то поглавље не припада ниједном од уобичајених поглавља које се стављају пред сваку државу чланицу, а нема ни дефинисан начин како ће се преговарати.

„У једном дану, за поглавље 35, урађен је и експланаторни и билатерални скрининг, још пре више од неколико месеци. И онда се долази у ситуацију да се каже - а шта ће бити предмет преговора, садржина поглавља 35 и како ћемо преговарати и ту је заправо настао један вишемесечни шум на релацији и Београд и Брисел и Приштина”, рекла је Јоксимовић.

Према њеним речима, реално је рећи да је Бриселски споразум испуњен - бар у оној мери у којој је Београд био одговоран. Првих шест тачака које се односе на заједницу српских општина јесу обавеза Приштине да створи услове да се заједница српских општина на адекватан начин формира. А то, како је навела, није урађено.

„Са друге стране, да ли ми хоћемо да кажемо да тиме није завршена имплементација - није. Да ли је фер стално постављати нове услове - није. Али ја једноставно не видим начин да ми правимо кораке уназад и да се правимо да проблеми не постоје”, каже Јоксимовић.

(Танјуг)

http://www.nspm.rs/hronika/jadranka...-gradjanima-na-izborima-i-dobili-podrsku.html

Da li to znaci da nema potrebe za referendumom?!
 

Back
Top