Vladika Porfirije: Smetam radikalima u Srbiji i jastrebovima u SPC pa me optužuju

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
Vladika Porfirije: Smetam radikalima u Srbiji i jastrebovima u SPC pa me optužuju
Beta | 15. 04. 2015. - 13:51h | Foto: O. Bunić | Komentara: 0

Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije izjavio je za "Večernji list" u odgovoru na optužbe da je pevao četničke pesme, da je on i očekivao napade nakon što je osudio paljenje zastave Hrvatske u Beogradu.
Vladika Porfirije Perić


"Očekivao sam diskreditaciju. Snimak koji je tri-četiri godine na Jutjubu, iskoristili su baš sada kad sam osudio paljenje hrvatske zastave, jer smetam i radikalima u Srbiji, i jastrebovima u Srpskoj pravoslavnoj crkvi", rekao je zagrebački mitropolit.

On je komentarisao navode da je pevao četničke pesme, kako su objavili pojedini portali, objašnjavajući da je taj snimak nastao pre pet godina kada je bio gost
u Čikagu, u Istočnoameričkoj eparhiji.

Posle liturgije je bio ručak i zabava, pa je tražio da se zapeva "naša pesma" misleći na "Tamo daleko".

Umesto toga, zapevala se, kako je rekao, njemu nepoznata pesmu u kojoj se nalaze stihovi o "kokardi vojvode Đujića". Mitroplit je naveo da je i on "malo pevušio", ali da je zaćutao kada se pevalo o kokardi.

"Dobio sam informaciju da je iz jednog centra u Srbiji vest o ovom snimku distribuirana pre tri-četiri dana svim medijima u Srbiji, ali da oni to nisu hteli da objave. Bojim se da postoji neko ko ima zlu nameru i kome ne odgovara ono što se, uz pomoć Božju i skromno, trudim da svedočim evandjelje", rekao je Porfirije.

On je dodao da ne zna ko stoji iza inicijative, ali da "postoje neki krugovi u Crkvi koji nisu zadovoljni načinom na koji ovde (u Hrvatskoj) funkcioniše".

"Još je lakše proveriti šta sam radio svih ovih godina. Decenijama sam bio među retkima u našoj Crkvi koji je ulagao sve napore i snage u izgrađivanje prijateljskih i bratskih odnosa sa svima i izgrađivanje dijaloga", naglasio je Porfirije.

"Večernji list" navodi da je saznao da je inicijator akcije protiv Porfirija srpska desnica, nezadovljna njegovim izjavama o lideru SRS Vojislavu Šešelju, i njegovim otvorenim i dijaloškim stavovima po dolasku u Zagreb pre devet meseci.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/55099...-u-Srbiji-i-jastrebovima-u-SPC-pa-me-optuzuju

Ovo je burka i sramota. Mitropolit se direktno posramio kokarde, koja je grb kraljevine Srbije. Sta je on hteo ovim? Zar je malo to sto nam Hrvati rade o glavu, pa jos jedan vladika SPC

Molim da ova tema ostane na ovom pdf-u jer je ovo politicka. Tice se Seselja, Srbije, Hrvatske...

SRAMOTA!!!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Stepen samoponizenja na krajnem nivou, sifra crveno. Kako onda da se obicno srpce postavi prema svemu tome kada se jedan crkveni velikodostojnik dodvorava onima koji zive od mrznje prema nama.

Ovaj Porfirije mi vise deluje kao neki titov komesar nego svestenik.

On je brzi vladika. Bio covek predsednik RRA, pa sada ne moze da se snadje u ulozi mitropolita. Dobro si rekao, sta da kaze neki Srbin u Hrvatskoj kada ovaj pljuje po grbu kraljevine Srbije? Pljuje po srpskoj istoriji. On sebe naziva srpskim vladikom?! I jos kaze neki jastrebovi, kao da su reci Toni Blera.
 
Како сте ви успели да закључите да пљује по грбу Србије, само зато што је изјавио да није певао када су дошли стихови "шта се оно на Динари сјаји, Ђујићева кокарда на глави"?

Pa pise ti da je zacutao kada se pevalo o kokardi.
 
Па не каже да је заћутао због кокарде, него због војводе Ђујића. По вашој логици мождаје заћутао и због Динаре, и она се помиње у песми.

Ma mi smo totalno sludjen narod. Coveku se zamera sto nije urlao na sam pomen Djujica, Nikolic, cetnicki vojvoda ide u Moskvu da slavi pobedu Sovjeta.
Sta reci?
 
Dovoljno se on i bez kokarde diskvalifikuje upustajuci se u komentare dnevno politickih desavanja. Kada odlucis da solis pamet takvim komentarima koji nisu u tvom delokrugu, onda postajes sasvim legitiman objekat, isto taki niskih dnevno politickih aktera.

A i nesto ga se ne secam da je napao lomioce cirilicnih tabli, kao ni da se oglasavao povodom easistickih uspada prema srbima koji se u hr desavaju svaki drugi dan.

Dalje, terminologija koju koristi, jasno ukazuje na podsticanje novih podela, kako u samoj crkvi, tako i u narodu. Zato, mitropolite, sram da te bude. Nisi ti dostojan te odore...
 
Dovoljno se on i bez kokarde diskvalifikuje upustajuci se u komentare dnevno politickih desavanja. Kada odlucis da solis pamet takvim komentarima koji nisu u tvom delokrugu, onda postajes sasvim legitiman objekat, isto taki niskih dnevno politickih aktera.

A i nesto ga se ne secam da je napao lomioce cirilicnih tabli, kao ni da se oglasavao povodom easistickih uspada prema srbima koji se u hr desavaju svaki drugi dan.

Dalje, terminologija koju koristi, jasno ukazuje na podsticanje novih podela, kako u samoj crkvi, tako i u narodu. Zato, mitropolite, sram da te bude. Nisi ti dostojan te odore...
Побратиме, прочиташ ли ти то што напишеш. Прво кажеш да се дисквалификује што се меша у дневну политику, а онда му замераш што се не оглашава због расиситичких напада.

А што се ћирилице тиче, ево ја нашао, није било тешко.

http://cirilica.ddns.net/vesti-iz-medija/cid342-83577/porfirije-cirilica-je-deo-identiteta-srba

И на крају, жалиш се због подела, па како мислиш да си против подела са тако екстремним ставовима? Шта мислиш, кад би Порфирије около ишао са ножем у зубима, то би допринело да буде мање подела у Цркви и народу?
 
smeta mi mnogo to politicarenje u smislu cuvanja skandala i objvljivanja u trenutku koji je pogodan za nekog

SKANDAL TREBA OBJAVITI CIM SE DESI

manipulisanje skandalima je manipulisanje prvo ucesnicima skandala a zatim i ostalim gradjanima

- - - - - - - - - -

zasto on ne bi smeo da ima svoj privatni stav i zasto ne bi smeo pevati i cetnicke pesme
Ma njemu Hrvati zameraju sto ih je kao pevao, a Srbi sto ih nije pevao:zcepanje:
 
Побратиме, прочиташ ли ти то што напишеш. Прво кажеш да се дисквалификује што се меша у дневну политику, а онда му замераш што се не оглашава због расиситичких напада.

А што се ћирилице тиче, ево ја нашао, није било тешко.

http://cirilica.ddns.net/vesti-iz-medija/cid342-83577/porfirije-cirilica-je-deo-identiteta-srba

И на крају, жалиш се због подела, па како мислиш да си против подела са тако екстремним ставовима? Шта мислиш, кад би Порфирије около ишао са ножем у зубима, то би допринело да буде мање подела у Цркви и народу?

Druže Bastiani, ništa ti ne razumeš.

Što se tiče spuštanja na dnevnopolitički nivo, ja mu ne zameram što se ne oglašava svakodnevno oko rasličitih neoustaških ispada prema Srbima u hr, nego zato što je arbitreran, pa taj luksuz dozvoli sebi samo kada se prebaci loptica u Srbiju. E, sad, da li je normalno da žmuriš na realne patnje i ugnjetavanje tvog naroda u tvojoj mitropoliji, a kao oparen skačeš kad neko ko je napolitičkoj margini zapali zastavu? Za to zatvaranje očiju mu i ne zameram jer je država Srbija ta koja je jadna, ponižena slomljena, pa on i nema realnu moć da nešto mnogo iskače, ili popravi položaj svog stada.

Dalje, ova tvoja konstrukcija da sam ja ekstreman samo zato što stvari nazivam pravim imenom, i ova konstrukcija oko noževa u zubima, jasno pokazuje tvoj titoistički nasleđeni, dogmatizovani pogled na društvene pojave. Ja nemam nameru niti koga da koljem niti koga da stimulišem na klanje. Ja samo analiziram i pratim realitet društveno-istorijskog kontinuiteta hrvatske državne politike prema srpskom življu. Taj kontinuitet je takav da je njihova državna politika uvek na štetu Srbije, mrziteljska i destruktivna, genocidna, na ovaj ili onaj način i da se pomirenje, na koje se uzgred pozivaju samo budalasti Srbi, sa njima nikada ne može desiti. Zato, ne treba insistirati na nekom utopijskom pomirenju, nego, ako je moguće samo hladne glave i srca tražiti da se prognanim licima vrati ono što je beskrupulozno opljačkano i boriti se protiv daljeg ugnjetavanja.

Sve ostalo je samo zamagljivanje očiju i jedna opasna igra u kojoj ćemo, opet na kraju biti poniženi i prevareni.

p.s. I ko sam bre ja da izazivam podele? Podele izazivaju samo oni koji su nosioci javnih funkcija, pa još kada je u pitanju crkveni velikodostojnik, zaista je nedopustivo ovako flagrantno izazivanje razdora među Srbima.
 
Poslednja izmena:
Vladika Porfirije: Smetam radikalima u Srbiji i jastrebovima u SPC pa me optužuju
Beta | 15. 04. 2015. - 13:51h | Foto: O. Bunić | Komentara: 0

Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije izjavio je za "Večernji list" u odgovoru na optužbe da je pevao četničke pesme, da je on i očekivao napade nakon što je osudio paljenje zastave Hrvatske u Beogradu.
Vladika Porfirije Perić


"Očekivao sam diskreditaciju. Snimak koji je tri-četiri godine na Jutjubu, iskoristili su baš sada kad sam osudio paljenje hrvatske zastave, jer smetam i radikalima u Srbiji, i jastrebovima u Srpskoj pravoslavnoj crkvi", rekao je zagrebački mitropolit.

On je komentarisao navode da je pevao četničke pesme, kako su objavili pojedini portali, objašnjavajući da je taj snimak nastao pre pet godina kada je bio gost
u Čikagu, u Istočnoameričkoj eparhiji.

Posle liturgije je bio ručak i zabava, pa je tražio da se zapeva "naša pesma" misleći na "Tamo daleko".

Umesto toga, zapevala se, kako je rekao, njemu nepoznata pesmu u kojoj se nalaze stihovi o "kokardi vojvode Đujića". Mitroplit je naveo da je i on "malo pevušio", ali da je zaćutao kada se pevalo o kokardi.

"Dobio sam informaciju da je iz jednog centra u Srbiji vest o ovom snimku distribuirana pre tri-četiri dana svim medijima u Srbiji, ali da oni to nisu hteli da objave. Bojim se da postoji neko ko ima zlu nameru i kome ne odgovara ono što se, uz pomoć Božju i skromno, trudim da svedočim evandjelje", rekao je Porfirije.

On je dodao da ne zna ko stoji iza inicijative, ali da "postoje neki krugovi u Crkvi koji nisu zadovoljni načinom na koji ovde (u Hrvatskoj) funkcioniše".

"Još je lakše proveriti šta sam radio svih ovih godina. Decenijama sam bio među retkima u našoj Crkvi koji je ulagao sve napore i snage u izgrađivanje prijateljskih i bratskih odnosa sa svima i izgrađivanje dijaloga", naglasio je Porfirije.

"Večernji list" navodi da je saznao da je inicijator akcije protiv Porfirija srpska desnica, nezadovljna njegovim izjavama o lideru SRS Vojislavu Šešelju, i njegovim otvorenim i dijaloškim stavovima po dolasku u Zagreb pre devet meseci.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/55099...-u-Srbiji-i-jastrebovima-u-SPC-pa-me-optuzuju

Ovo je burka i sramota. Mitropolit se direktno posramio kokarde, koja je grb kraljevine Srbije. Sta je on hteo ovim? Zar je malo to sto nam Hrvati rade o glavu, pa jos jedan vladika SPC

Molim da ova tema ostane na ovom pdf-u jer je ovo politicka. Tice se Seselja, Srbije, Hrvatske...

SRAMOTA!!!!!

Тако је то када се неко ко је монах петља у нешто што не разуме... једноставно НИЈЕ ТРЕБАЛО УОПШТЕ ДА СЕ ОГЛАШАВА ПОВОДОМ ПАЉЕЊА 'РВАцКЕ ЗАСТАВЕ...овако се сваком изјавом све више "платка" и бламира и себе и СПЦ.......

Жао ми је зато што је веома образован - али политичка догађања уопште не разуме.
 
Он је седео у пресдседавајућој фотељи РРА(пре тога био ВД или потпредседник) у чије време су се, као и до сад, на ТВ каналима давале огавне емисије, филмови, серије које су промовисале све што је антихришћанско(пример је серија "Вил и Грејс" која је промовисала содомију), а за то је сваки месец инкасирао 175 000 динара месечно у свој џеп на име плате.
 
Stepen samoponizenja na krajnem nivou, sifra crveno. Kako onda da se obicno srpce postavi prema svemu tome kada se jedan crkveni velikodostojnik dodvorava onima koji zive od mrznje prema nama.

Ovaj Porfirije mi vise deluje kao neki titov komesar nego svestenik.

"Tita volim, a Bogu se molim !
Krst nosim, zvezdom se ponosim !"
 
smeta mi mnogo to politicarenje u smislu cuvanja skandala i objvljivanja u trenutku koji je pogodan za nekog

SKANDAL TREBA OBJAVITI CIM SE DESI

manipulisanje skandalima je manipulisanje prvo ucesnicima skandala a zatim i ostalim gradjanima

- - - - - - - - - -

zasto on ne bi smeo da ima svoj privatni stav i zasto ne bi smeo pevati i cetnicke pesme

Зато што су свештеници 70 година убијани због таквих гестова и то као пси. Наравно само свештеници СПЦ. Сви који вреде, утамањени су Партизани су убили неколико српских свештеника више него усташе. А нико за то никад није кажњен.
 
Prvo on nema prava da govori u ime SPC na ovakve teme. Jeste mitropolit, ali u Hrvatskoj ima jos 3 episkopa. Drugo poznat je po brzom zivotu, a nije imun i na mito i korupciju dok je bio na celo RRA. Trece, ponovicu, pljunuo je na grb kraljevine Srbije. Na cetnicki pokret, na srpsku isrorijj. Nije on patrijarh pravoslavne crkve u Hrvatskoj, mada se tako ponasa.
 
Stepen samoponizenja na krajnem nivou, sifra crveno. Kako onda da se obicno srpce postavi prema svemu tome kada se jedan crkveni velikodostojnik dodvorava onima koji zive od mrznje prema nama.

Ovaj Porfirije mi vise deluje kao neki titov komesar nego svestenik.
To je zato sto nisi, poput mene, imao cast da ga licno upoznas.
 
To je zato sto nisi, poput mene, imao cast da ga licno upoznas.

Па, ја говорим на основу оног до чега долазим преко медија. Да сам га упознао лично, ништа не би променило у мом доживљају ових изјава у јавности. Чињеница је да се уплео у дневнополитичку жабокречину и да то не приличи митрополиту СПЦ. Можда је он ванредно висок духовник, али слика коју је створио овим непотребним излетима, за мене је више него лоша.
 
Па, ја говорим на основу оног до чега долазим преко медија. Да сам га упознао лично, ништа не би променило у мом доживљају ових изјава у јавности. Чињеница је да се уплео у дневнополитичку жабокречину и да то не приличи митрополиту СПЦ. Можда је он ванредно висок духовник, али слика коју је створио овим непотребним излетима, за мене је више него лоша.
Ај сад да се вратимо на почетак. Прво је било да је увредио српски грб, па смо утврдили да је то глупа прича. Па онда да се не залаже за ћирилицу, па смо видели да није ни то. Сада смо стигли да се некима не свиђа ТВ програм а Порфирије им је крив за то.
 
Ај сад да се вратимо на почетак. Прво је било да је увредио српски грб, па смо утврдили да је то глупа прича. Па онда да се не залаже за ћирилицу, па смо видели да није ни то. Сада смо стигли да се некима не свиђа ТВ програм а Порфирије им је крив за то.
Pazi mozes ti da izvrces, ali tacno je napisano sta je rekao. Napao je i SPC i rekao da postoje neki jastrebovi, tako se nesto ne govori. Uostalom ovo je u dijaspori odjeknulo kao bomba. Narocito medju Srbima gde je bio gost i gde su se pevale pesme. To su veoma ugledni Srbi u Cikagu. Njemu smetaju cetnicke pesme?! Mnogo je fin.
 

Back
Top