SRBIJA, ZEMLJA PARADOKSA Uvozimo krompir, a domaći bacamo

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/550216/SRBIJA-ZEMLJA-PARADOKSA-Uvozimo-krompir-a-domaci-bacamo

SRBIJA, ZEMLJA PARADOKSA Uvozimo krompir, a domaći bacamo

RTS | 12. 04. 2015. - 12:39h | Foto: RAS | Komentara: 99
Zbog zabrane izvoza u Rusiju, na evropskim pijacama pala je cena krompira. Višak se, kao i u slučaju mleka i mesa, našao na našem tržištu. Od jula, u Srbiju je stiglo oko 24.000 tona iz Austrije, Nemačke, Holandije, Slovačke, Poljske i Belgije.


Proizvođači upozoravaju da se to već negativno odražava na otkup domaćeg krompira. Država tvrdi da je uvoz od početka godine mali, svega četiri odsto ukupne godišnje proizvodnje u Srbiji. Rešenje je, između ostalog, kažu, u udruživanju malih proizvođača.

 
Do prošle godine, u domaćinstvu Vasiljevića krompir je sejan na tri hektara. Ove godine će manje sejati, jer je roba već mesecima bez kupca u magacinu.
 
- Trebalo bi da se baci negde od 15 tona krompira. Otežavajuća okolnost je ta što se ulaže, seje se, a ne može da se proda - kaže Ljubiša Vasiljević, proizvođač iz Dragačeva.
 
I u Turici kod Guče proizvođači tvrde da će čak 80 odsto krompira završiti kao otpad. Zato će ove godine zasaditi trostruko manje.
 
- Od šezdesetih do osamdesetih godina u selu Turici i okolini bilo je sto vagona krompira. Ove godine - ako bude setva krompira na pet, šest, sedam hektara. Tovim bikove, radim sve da preživim - kaže Petar Petrićević, proizvođač krompira iz Turice.
 
Nekada je Srbija, kao tradicionalni proizvođač krompira, imala stotine hiljada tona i za izvoz u Crnu Goru, Italiju. Prošle godine sa 52.000 hektara izvađeno je svega 600.000 tona.
 
Metla rađa bolje nego šljiva ili krompir
 
Bacaju krompir, nema kupaca
- Na terenu postoji problem sa otkupom domaćeg krompira i tu treba poraditi na edukaciji proizvođača, na njihovom udruživanju u asocijacije i proizvođačke grupe kako bi zajedno mogli da ponude neku značajniju količinu otkupljivačima i fabrikama - kaže pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Katanić.
 
Nepostojanje zadruga, usitnjena proizvodnja, skupe analize, zastarele sorte, mala prerađivačka industrija, čine srpske ratare nekonkurentnim, tvrde u Asocijaciji "Plodovi Srbije".
 
- Ovde se glavni promet odvija preko supermarketa više nego na pijaci. U Srbiji je i sada samo nekoliko proizvođača sposobno da, sa stanovišta količine, kvaliteta, pakovanja, bude konkurentano na domaćem tržištu, a kamoli na inostranom tržištu - kaže predsednik Asocijacije "Plodovi Srbije" Ratko Vukićević.
 
U Srbiji se godišnje proizvode oko 12.000 tona krompira po hektaru. U Evropi i do tri puta više. Zbog toga, šansu treba tražiti u naprednijoj tehnologiji proizvodnje i obradi zemljišta, jer bi se time povećao prinos po hektaru, tvrde upućeni.

............

Vlast ubrzano radi na tome da i ono malo sto zivi od svog rada da unisti.
 
Tekst je nebuloza...

Ako rusi otkupljuju krompir, eto im gde ce da prodaju krompir....

Zatim, da na pijaci nije 60 i 80 dinara, bilo bi prodaje na pijaci, jer ovaj uvozni nije nizasta...
Zatim drzava se nije trudila jer je puna domacih politicara da zastiti seme krompira, nego se zemlja i seme zarazavaju raznim stetocinama , da bi zavisnost od hemije bila veca...
Hemija odgovara proizvodjacima, jer imaju manje rada a vise hemije....
Samo sto je malo skuplje nego sto su navikli...

A nigde ne vidim apsurd nego zluradost i alavu borbu protiv komsije a za sebe...

- - - - - - - - - -

I nisu sorte zastarele, nego je to zvaka da se predje na nove gore sorte sa manje rada....
 
Kako to da se domacem proizvodjacu ne isplati da sputi cenu a zapadnom se ispalati? Ja mislim da nasi seljaci uglavnom nisu dovoljno edukovani sto se proizvodnje tice(znam mnogo primera) tako da nisu konkurentni, a i decenijma dobijamo truli krompir i papriku u sredini dzaka od nasih proizvodjaca, neka se nauce konkurenciji malo... a inace sve im najbolje zelim ali kad kupujem za svoje pare biram sta mi se isplati.
 
Tekst je nebuloza...

Ako rusi otkupljuju krompir, eto im gde ce da prodaju krompir....

Zatim, da na pijaci nije 60 i 80 dinara, bilo bi prodaje na pijaci, jer ovaj uvozni nije nizasta...
Zatim drzava se nije trudila jer je puna domacih politicara da zastiti seme krompira, nego se zemlja i seme zarazavaju raznim stetocinama , da bi zavisnost od hemije bila veca...
Hemija odgovara proizvodjacima, jer imaju manje rada a vise hemije....
Samo sto je malo skuplje nego sto su navikli...

A nigde ne vidim apsurd nego zluradost i alavu borbu protiv komsije a za sebe...

- - - - - - - - - -

I nisu sorte zastarele, nego je to zvaka da se predje na nove gore sorte sa manje rada....
Mislis ako im Vucic dozvoli da Rusi otkupe krompir?!
 
Kako to da se domacem proizvodjacu ne isplati da sputi cenu a zapadnom se ispalati? Ja mislim da nasi seljaci uglavnom nisu dovoljno edukovani sto se proizvodnje tice(znam mnogo primera) tako da nisu konkurentni, a i decenijma dobijamo truli krompir i papriku u sredini dzaka od nasih proizvodjaca, neka se nauce konkurenciji malo... a inace sve im najbolje zelim ali kad kupujem za svoje pare biram sta mi se isplati.
Taj truli je iz izvoza. Tako da...
 
Kako to da se domacem proizvodjacu ne isplati da sputi cenu a zapadnom se ispalati? Ja mislim da nasi seljaci uglavnom nisu dovoljno edukovani sto se proizvodnje tice(znam mnogo primera) tako da nisu konkurentni, a i decenijma dobijamo truli krompir i papriku u sredini dzaka od nasih proizvodjaca, neka se nauce konkurenciji malo... a inace sve im najbolje zelim ali kad kupujem za svoje pare biram sta mi se isplati.
Zapadni poljoprivrednici dobijaju takve subvencije da nasi proizvodjaci nemaju nikakvih sansi u direktnom duelu sa njima, plus na Zapadu funkcionise pravna drzava i to veoma efikasno.
 
Pre ko zna koliko godina.
Ima tek par mesta (prodavaca na pijaci) koji prodaju prostojan paradajz... Ovi ostali 'fotosop' modeli nisu nizasta.
Hocu ja da kupim, nisam ja nista menjao, nego prodavci i proizvodjaci.

Problem ispranog i bljutavog ukusa voća i povrća je u dozrevanju. Proizvodi se beru zeleni ili posluzreli i ostavljaju da dozrevaju u transportu odnosno ambalaži.

Voće i povrće koje se ostavi sa dozreva na suncu dobija mnogo bolji ukus i sadrži više hranljivih materija, ali takav proizvod ne može dugo da se trasportuje i da stoji na tezgi.
 
Pa nema naša vlast tu mnogo šta da se pita, ako hoćeš u EU, onda moraš da liberalizuješ tržište, tj da omogućiš slobodan uvoz(ali i izvoz). Sa druge strane, EU strahovito subvencioniše svoje poljoprivrednike i time im obara troškove proizvodnje, što kao rezultat ima jeftine proizvode, tj voće i povrće.. .Jedini spas pri takvoj politici je da i mi subvencionišemo(jer cariniti ne možemo ako hoćemo integraciju), ali avaj, onda se setismo da koliki nam je budžet... Naravno, ostaje i da se uspostavi kvalitetna kontrola, ali za to partokratska država prosto nema birokratskih kapaciteta.


A što se naše hrane tiče, to da je naša hrana zdrava i nije baš istina, kolegin ćale je agronom i kaže da je strahovito čime sve i u kojoj količini naši seljaci prskaju proizvode...
 
Zadnji put je to bilo pre 6 godina naletim na dedu i probam paradajs i odmah ga pitam odakle tebi deda ovaj paradajs...Deda kaze, ostalo neko seme na tavanu pa posadio ako rodi nek rodi, ako ne da znam....i rodilo....

Spaljen poljoprivredni institut u Cacku, Zemunu, unistene selekcije u Aleksincu, Zemunu , Subotici...slucajnost samo za SPSovce i demokrate, a svako politicki neutralan vidi da je to borba kapitalizma agencijskog protiv stare SFRJ i ostataka koji mogu da podsete na drustvenu odgovornost....i prednosti te odgovornosti...

- - - - - - - - - -

Sorta pre aligatorke ili krokodilke ili amerikanke....koje su bile posle te sorte u modi....
 
Spaljen poljoprivredni institut u Cacku, Zemunu, unistene selekcije u Aleksincu, Zemunu , Subotici...slucajnost samo za SPSovce i demokrate, a svako politicki neutralan vidi da je to borba kapitalizma agencijskog protiv stare SFRJ i ostataka koji mogu da podsete na drustvenu odgovornost....i prednosti te odgovornosti...
SFRJ je nuspojava Hladnog rata. Cim je on prestao, bio je i kraj SFRJ. Kraj je samo ubrzan odlaskom idejnog tvorca projekta. Deca komunizma su se pokazala kao nesposobni upravljaci.
 
Zato sto kosta da se krompir napravi. Kosta seme, kosta nafta a i rad nesto vredi.

Hocemo kilo krompira za 10 dinara? Moze, nema problema... Poslednji model GMO frankenstajna, povoljno!
Slažem se da sve košta. Da li je bolje baciti ili prodati makar i po nižoj ceni?
Osim toga, stalno se govori o subvencijama na zapadu. Da li zna koliki je tamo porez na zemlju? I to je važno!
 
Poslednja izmena:

Back
Top