Vaskrsenje kao nedovoljna moć

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
Vernnicima koji danas slave Uskrs,srećan praznik!

Međutim,filozof nosi "prokletstvo" od Boga da čak i u njegove tajne radoznalo gura nos i
pokušava i Njega da razume...(Ovo su mi i neki visoki zvaničnici SPC rekli,ali ne bez simpatija
jer oni i na ovo imaju "odgovor"-sloboda koja je ljudima data je cena...Naravno da nisam zadovoljen
tim odgovorom...)
Naime,smatram da to što ljude treba "na kraju vremena" da vaskrsava po svom uzoru i to samo
po svom izboru pravednosti i svom shvatanju istine,pokazuje Njegovu nedovoljnu moć,tj. da mu ta treća
osobina "svemoć"(prve dve su :sveznanje i večnost)nedostaje !

Obzirom,naravno,da je ljude stvorio po liku svom!
Šta mislite,filozofi,da li je Bog svemoćan u svemirskim razmerama ili i ne može baš sve?
Ako nije svemoćan,to bi eksplicitno značilo da je on sadržan u Univerzumu,a ne Univerzum u njemu!
Da li je tako nešto moguće?
(Ovde nije pitanje da li Bog postoji ili ne! Dakle,ateisti-rikverc! Ovo je tema koja podrazumeva postojanje Boga!)
 
Bog i čovek

Čovek je ušao u frizerski salon da se ošiša i skrati bradu kao i obično.
Započeo je neobaveznu priču sa frizerom.
Pričali su o raznoraznim stvarima i temama.

Iznenada su se dotakli teme o Bogu.
Frizer reče:
“Znaš šta, ja ne verujem u Boga.”
“Zašto?” – upita ga čovek.
“Vrlo prosto, izađi na ulicu i shvatićeš da Bog ne postoji.
Objasni mi ovo: da Bog postoji, da li bi bilo toliko bolesnih ljudi na planeti?
Da li bi bilo napuštene dece? Da li bi bilo ratova?
Da Bog postoji, ne bi sigurno bilo patnje i bola.
Da ima Boga, sigurno ne bi dopustio ove stvari da se dešavaju. Nema Boga.”

Čovek je zaćutao.
Zvučalo je kao da frizer ima pravo. On sam nije imao kontra-argument.
Par minuta je prošlo; frizer je završio svoj posao.
Čovek je platio, zahvalio se i izašao iz frizerskog salona.
Ubrzo pošto što je izašao ugledao je čoveka sa dugom kosom i zapuštenom bradom.
Izgledao je sav neuredan i nepočešljan. Čovek je na trenutak zastao gledajući ga.
Odjednom se okrenuo i vratio u frizerski salon i rekao frizeru:
“Znaš šta? Frizeri ne postoje!“
“Kako ne postoje?” – upitao je frizer.
“Pa fino ne postoje, jer da postoje ne bi bilo neurednih i zapuštenih ljudi kao što je onaj na ulici kojeg sam sad video.“

“Prijatelju moj, frizeri postoje, samo što ljudi ne dolaze k njima.”, uzvrati frizer.
“Tačno!”, potvrdio je čovek i dodao: “Isto tako i Bog postoji samo što ljudi ne dolaze k njemu!”
 
Bog i čovek

“Znaš šta? Frizeri ne postoje!“
“Kako ne postoje?” – upitao je frizer.
“Pa fino ne postoje, jer da postoje ne bi bilo neurednih i zapuštenih ljudi kao što je onaj na ulici kojeg sam sad video.“

“Prijatelju moj, frizeri postoje, samo što ljudi ne dolaze k njima.”, uzvrati frizer.
“Tačno!”, potvrdio je čovek i dodao: “Isto tako i Bog postoji samo što ljudi ne dolaze k njemu!”

Ovo je primitivno,tj. pagansko shvatanje Boga!
Bog ne samo da je velik i s tom veličinom ne mogu da se porede ljudski atributi-Bog je večan,sveznajuć
i svemoćan po definiciji te tako i transcedentan za ljude (nepojmljiv jer nije fenomenalan ,već noumenalan!)...
Stoga ,Skura,vređaš Boga ,spuštajući ga na nivo čoveka,pridajući mu ljudske osobine tj.mogućnost ljudsku da postoji
samo na jednom mestu u jednom trenu i nigde više!
Vodi računa da je Bog SVEPRISUTAN kao Duh Sveti i u frizeraju i na ulici i u brici i u onom dugokosom i u vetru koji
leprša rokerskom kosom tog jadnička...I naravno,U TEBI I MENI KOJI OVO PIŠEMO!
Nije reč o volji njegovoj,več o moći!
Pitanje je njegove moći i nad tobom,kada ga pogrešno razumeš...:roll:
 
Ovo je primitivno,tj. pagansko shvatanje Boga!
Bog ne samo da je velik i s tom veličinom ne mogu da se porede ljudski atributi-Bog je večan,sveznajuć
i svemoćan po definiciji te tako i transcedentan za ljude (nepojmljiv jer nije fenomenalan ,već noumenalan!)...
Stoga ,Skura,vređaš Boga ,spuštajući ga na nivo čoveka,pridajući mu ljudske osobine tj.mogućnost ljudsku da postoji
samo na jednom mestu u jednom trenu i nigde više!
Vodi računa da je Bog SVEPRISUTAN kao Duh Sveti i u frizeraju i na ulici i u brici i u onom dugokosom i u vetru koji
leprša rokerskom kosom tog jadnička...I naravno,U TEBI I MENI KOJI OVO PIŠEMO!
Nije reč o volji njegovoj,več o moći!
Pitanje je njegove moći i nad tobom,kada ga pogrešno razumeš...:roll:

Ja recimo ne razumem kao je "Bog stvario coveka po oblicju svojemu"!

Covek LICI na Boga, a ovamo Bog je Sveti duh?

Makar sta....
 
Naime,smatram da to što ljude treba "na kraju vremena" da vaskrsava po svom uzoru i to samo
po svom izboru pravednosti i svom shvatanju istine,pokazuje Njegovu nedovoljnu moć,tj. da mu ta treća
osobina "svemoć"(prve dve su :sveznanje i večnost)nedostaje !

Obzirom,naravno,da je ljude stvorio po liku svom!
Šta mislite,filozofi,da li je Bog svemoćan u svemirskim razmerama ili i ne može baš sve?
Ako nije svemoćan,to bi eksplicitno značilo da je on sadržan u Univerzumu,a ne Univerzum u njemu!
Da li je tako nešto moguće?
(Ovde nije pitanje da li Bog postoji ili ne! Dakle,ateisti-rikverc! Ovo je tema koja podrazumeva postojanje Boga!)

Jeste svemoćan i sveznajuć.
Što znači da zna odgovore i na ono što mi ne znamo.
Recimo, na ovo tvoje pitanje :D


što se tiče stvaranja ljudi po liku svom: po liku njegovom je stvoren adam, onaj koji je pao iz raja.
E sad, ako znamo da su prevođenje prevoda biblije igranje gluvih televona, onda ne možemo biti sigurni šta reč "lik" zapravo znači.
Po nekom uzoru na boga, tako se mislilo, verovatno, a pri tome je taj uzor bio duh, a ne nešto drugo.

Ima još jedno mesto na kojem se insinuira da nisu u startu napravljeni isti kao bog, nego možda slični (i u osnovi sličnosti je "lik"). To je ono kad kušaju sa drveta poznavanja dobra i zla, pa im se kaže da su (tek?) sada "slični bogovima".
Ta pričica je razmatrana u Išmaelu:

wiki:
He explains how the Takers rendered themselves above the laws governing life, using the story of The Fall of Man as an example. Ishmael's version of why the fruit was forbidden to Adam and Eve in the Garden of Eden is: eating the fruit of the Tree of the Knowledge of Good and Evil provides the gods with the knowledge of who shall live and who shall die—knowledge which they need to rule the world. The fruit nourishes only the gods, though. If Adam ("man") were to eat from this tree, he might think that he gained the gods' wisdom (without this actually happening) and consequently destroy the world and himself through his arrogance. "And so they said to him, you may eat of every tree in the garden, save the Tree of the Knowledge of Good and Evil, for on the day you eat of that tree, you will certainly die."
 
Poslednja izmena:
Jeste svemoćan i sveznajuć.
Što znači da zna odgovore i na ono što mi ne znamo.
Recimo, na ovo tvoje pitanje :D


što se tiče stvaranja ljudi po liku svom: po liku njegovom je stvoren adam, onaj koji je pao iz raja.
E sad, ako znamo da su prevođenje prevoda biblije igranje gluvih televona, onda ne možemo biti sigurni šta reč "lik" zapravo znači.
Po nekom uzoru na boga, tako se mislilo, verovatno, a pri tome je taj uzor bio duh, a ne nešto drugo.

Ima još jedno mesto na kojem se insinuira da nisu u startu napravljeni isti kao bog, nego možda slični (i u osnovi sličnosti je "lik"). To je ono kad kušaju sa drveta poznavanja dobra i zla, pa im se kaže da su (tek?) sada "slični bogovima".
Ta pričica je razmatrana u Išmaelu:

A da li je moguce da su Boga napravili VANZEMALJCI "po oblicju svojemu" ? :think:
 
To nikada necemo saznati.

Ne zato sto se to ne zna, vec zato sto ima mocnih intersa da se nikada ne sazna.

Interes je ,očigledno,da se zakopaju "ratne trube" i da se uništi nuklearno,a posebno termonuklearno
oružje!
Možda belosvetski kreteni i idiotski generali nisu svesni da na dnu okeana ima jezera deuterijuma-teške vode
i da Zemlja ,u slučaju da termonuklearni projektil eksplodira zaronivši u te dubine (kakva nuklearna podmornica!)
postane u deliću sekunde SUPERNOVA!A nakon izgaranja
pređe u fazu blek hola-crne rupe...
Naravno da vanzeme ne žele takav "rasplet"-dovoljan je problem i jedna crna rupa u našoj galaksiji,a i supernova
uništava sav život u krugu desetak svetlosnih godina!
Zasad Bog nije ništa preduzeo po tom pitanju,čak i Vatikanu , Jerusalemu,Carigradu,Meki,Bankoku itd preti totalno uništenje!
(Najbezbedniji su Dalaj Lama i šamani u Andima...Mada u totalnoj eksploziji ni oni...)
Ako je to Bog smislio,Njegovi su putevi zaista nama teško shvatljivi...:(
 
Vernnicima koji danas slave Uskrs,srećan praznik!

Međutim,filozof nosi "prokletstvo" od Boga da čak i u njegove tajne radoznalo gura nos i
pokušava i Njega da razume...(Ovo su mi i neki visoki zvaničnici SPC rekli,ali ne bez simpatija
jer oni i na ovo imaju "odgovor"-sloboda koja je ljudima data je cena...Naravno da nisam zadovoljen
tim odgovorom...)
Naime,smatram da to što ljude treba "na kraju vremena" da vaskrsava po svom uzoru i to samo
po svom izboru pravednosti i svom shvatanju istine,pokazuje Njegovu nedovoljnu moć,tj. da mu ta treća
osobina "svemoć"(prve dve su :sveznanje i večnost)nedostaje !

Obzirom,naravno,da je ljude stvorio po liku svom!
Šta mislite,filozofi,da li je Bog svemoćan u svemirskim razmerama ili i ne može baš sve?
Ako nije svemoćan,to bi eksplicitno značilo da je on sadržan u Univerzumu,a ne Univerzum u njemu!
Da li je tako nešto moguće?
(Ovde nije pitanje da li Bog postoji ili ne! Dakle,ateisti-rikverc! Ovo je tema koja podrazumeva postojanje Boga!)

Naravno da je uvek pitanje da li postoji ili ne. Ne možeš postaviti pitanje da li je nešto svemoguće ako ne znaš da li postoji. I gde se podvlači crta sa dozvoljenim pitanjima? Na primer ti smeš da postaviš pitanje da li je svemoguć (iako se podrazumeva da jeste ako postoji) a neko drugi ne može da postavi pitanje da li uopšte postoji.
 
Poslednja izmena:
a neko drugi ne može da postavi pitanje da li uopšte postoji.
Zašto?
Ne ume da govori?
Ili je na pogrešnoj temi?
Ja na to pitanje koje ti smatraš nemogućnošću nalećem veoma često. In fact, trendy je. I tamo gde je to tema, i tamo gde nije.


Ne možeš postaviti pitanje da li je nešto svemoguće ako ne znaš da li postoji.
U stvari, po Pijažeu, možeš, ako si na stadijumu formalnih operacija i ako barataš apstrakcijama.
Možeš zamisliti bilo šta i zatim, na osnovu bazičnih postavki prvobitno zamišljenog, razmatrati različite moguće ili nemoguće odnose.
 
Poslednja izmena:
Zašto?
Ne ume da govori?
Ili je na pogrešnoj temi?
Ja na to pitanje koje ti smatraš nemogućnošću nalećem veoma često. In fact, trendy je. I tamo gde je to tema, i tamo gde nije.


U stvari, po Pijažeu, možeš, ako si na stadijumu formalnih operacija i ako barataš apstrakcijama.
Možeš zamisliti bilo šta i zatim, na osnovu bazičnih postavki prvobitno zamišljenog, razmatrati različite moguće ili nemoguće odnose.

Dobro, evo tebi onda pitanje na osnovu formalnih operacija i baratanja apstrakcijama. Ja sam zamislio svemirskog hrčka sa plavim šlemom i kaoubojskim čizmama. Nije bitno da li on postoji. Pitanje je da li je svemoguć? Postoje neke indicije da je stvorio univerzum ali to nije sasvim sigurno.
 
Dobro, evo tebi onda pitanje na osnovu formalnih operacija i baratanja apstrakcijama. Ja sam zamislio svemirskog hrčka sa plavim šlemom i kaoubojskim čizmama. Nije bitno da li on postoji. Pitanje je da li je svemoguć? Postoje neke indicije da je stvorio univerzum ali to nije sasvim sigurno.
Otvori temu.
Ovde je hrčak off. ali rado ću se odazvati temi tamo gde je otvoriš.

(inače, to pitanje nije postavljeno sa nivoa formalnih opreacija, al ja mogu odatle da ti odgvoorim)
 
Poslednja izmena:
(Ovde nije pitanje da li Bog postoji ili ne! Dakle,ateisti-rikverc! Ovo je tema koja podrazumeva postojanje Boga!)

Uopšte se ne mora biti na stadijumu formalnih operacija da bi se shvatilo da jeste off.
Dovoljno je imati uopšte kakav takav razvijen sistem pojmova i koliki-toliki odmak od sinkretičkog mišljenja.

Ti potezanjem hrčka upravo insistiraš na svojoj priči o tome da li bog postoji - to je off.

Nadam se da je sad jasnije.
 
Uopšte se ne mora biti na stadijumu formalnih operacija da bi se shvatilo da jeste off.
Dovoljno je imati uopšte kakav takav razvijen sistem pojmova i koliki-toliki odmak od sinkretičkog mišljenja.

Ti potezanjem hrčka upravo insistiraš na svojoj priči o tome da li bog postoji - to je off.

Nadam se da je sad jasnije.

Nije off, uzeo sam drugu "ličnost" čije se postojanje ne može dokazati i postavio isto pitanje. Stvar je potpuno ista.
 
Da bi znao da je stvar ista, moramo bi razumeti o čemu se priča - a očito je da ne razumeš.

Toliko što se tiče hranjenja.
Doviđenja :)

O obe stvari znaš isto, tj ne znaš da li postoje.

- - - - - - - - - -

Jes da me četka supa na stolu i ovi moji reže (Vo imja otca izgovorio sinak:mrgreen:),ali evo samo da reknem (da ne bi Borka baš
uvek bila u pravu):Mnoga su imena Njegova,a on je samo jedan! Jedan je Bog![/B];)


To je subjektivno mišljenje koje se ne može dokazati.
 
Poslednja izmena:
Ovo je primitivno,tj. pagansko shvatanje Boga!
Bog ne samo da je velik i s tom veličinom ne mogu da se porede ljudski atributi-Bog je večan,sveznajuć
i svemoćan po definiciji te tako i transcedentan za ljude (nepojmljiv jer nije fenomenalan ,već noumenalan!)...
Stoga ,Skura,vređaš Boga ,spuštajući ga na nivo čoveka,pridajući mu ljudske osobine tj.mogućnost ljudsku da postoji
samo na jednom mestu u jednom trenu i nigde više!
Vodi računa da je Bog SVEPRISUTAN kao Duh Sveti i u frizeraju i na ulici i u brici i u onom dugokosom i u vetru koji
leprša rokerskom kosom tog jadnička...I naravno,U TEBI I MENI KOJI OVO PIŠEMO!

Ne. Бог је по дефиницији лично биће негде тамо коме се људи моле, коме служе.
То је дакле личност. ОН!!! Чак има и пол мушког рода. Јер какав је то господар - жена. Не иде.

Зато је ОН мушкарац! Господар љубезни, милостиви. А верници су сужњи рабови његови, скрушени у страху од милости његове.
Ето то је вера.

А тај пантеизам који спомињеш створили су они паметнији међу њима који виде инфатилност тих догми, али који ниси довољно способни да их се ратосиљају.
 
O obe stvari znaš isto, tj ne znaš da li postoje.

- - - - - - - - - -



To je subjektivno mišljenje koje se ne može dokazati.

- - - - - - - - - -



To je subjektivno mišljenje koje se ne može dokazati.
Još kako može,samo što su mislioci nenavikli na iracionalnu logiku!
Jer...Ne možeš o transcedentnom misliti na racionalan način i koristiti dva i dva
logiku tj.racionalnu logiku ljudske kognicije...
Njom možeš razumeti ljude! (Jaka muda...:mrgreen::hahaha:)
Da bi razumeo Boga,morao bi biti jedan od bogova ili bar koristiti njegovu iracionalnu
logiku!

Ali kad jedva i ovu ljudsku logiku trte mrte,kako očekivati da neko primeni logiku bogova koja nije
od ovog sveta ,nego je važeća u nestvarnim svetovima iracionalnosti nepostojanja!
Koliko je nalupavanje o iracionalnoj logici evo vam primer:
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1522.0;wap2
Više elemenata iracionalne logike ima na temama koje Ozi pokreče kad se uhvatimo u koštac s
nestvarnim-noumenalnim svetom!
Naime,iracionalno nije i transcedentno,mada taj pojam potiče iz iracionalnog bavljenja sadržajima uma
koji su nastali kao obrasci pojmovnog mišljenja!
E tako razmišljaju bogovi pa i naš Bog koji je na današnji dan zbog nas vaskrsao da bi nam pokazao
put duhovnosti ,moralnosti itd...
Dakle,nije problem što ne mogu dokazati postojanje Boga,čak je i dobro jer da mogu racionalnom logikom dokazati,
to bi značilo da je Bog od ovog (racionalnog sveta stvari-racio:tongue2:),a što dokazuje da je bog van stvari ovog sveta
-iracionalan i "samo" umna kategorija ili kako bi Ozi rekao-naša osnova naše predstave!
Iracionalno,tj.noumenalno mišljenje o Bogu govori jasno i nedvosmisleno ono što je i Baruh de Spinoza utvrdio,a to je da su njegovi
atributi sve naše noumenalne misli-misli koje se samo odnose na stvarnost i koje je određuju,a nisu stvarnost tj.racionalne!
(U krajnjem ishodu je i racionalne misli podveo pod iracionalne-s pravom jer se radi samo o aspektu racionalnosti te ustanovio :
Deus Sive Natura !)
Tako da Dalibore,o Bogu možemo razgovarati samo iracionalno u oblastima nepostojanja (da pojednostavim :mrgreen:),a nikako
onako seljoberski da su dva i dva itd...Zahvaljujem!:hvala:

- - - - - - - - - -

Ne. Бог је по дефиницији лично биће негде тамо коме се људи моле, коме служе.
То је дакле личност. ОН!!! Чак има и пол мушког рода. Јер какав је то господар - жена. Не иде.

Зато је ОН мушкарац! Господар љубезни, милостиви. А верници су сужњи рабови његови, скрушени у страху од милости његове.
Ето то је вера.

А тај пантеизам који спомињеш створили су они паметнији међу њима који виде инфатилност тих догми, али који ниси довољно способни да их се ратосиљају.
Moj Bog je Guliver,a tvoj Liliputanac!
(JHVE vs Šopenhauer!:mrgreen:)
:manikir:
 
Poslednja izmena:
Još kako može,samo što su mislioci nenavikli na iracionalnu logiku!
Jer...Ne možeš o transcedentnom misliti na racionalan način i koristiti dva i dva
logiku tj.racionalnu logiku ljudske kognicije...
Njom možeš razumeti ljude! (Jaka muda...:mrgreen::hahaha:)
Da bi razumeo Boga,morao bi biti jedan od bogova ili bar koristiti njegovu iracionalnu
logiku!

Ali kad jedva i ovu ljudsku logiku trte mrte,kako očekivati da neko primeni logiku bogova koja nije
od ovog sveta ,nego je važeća u nestvarnim svetovima iracionalnosti nepostojanja!
Koliko je nalupavanje o iracionalnoj logici evo vam primer:
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1522.0;wap2
Više elemenata iracionalne logike ima na temama koje Ozi pokreče kad se uhvatimo u koštac s
nestvarnim-noumenalnim svetom!
Naime,iracionalno nije i transcedentno,mada taj pojam potiče iz iracionalnog bavljenja sadržajima uma
koji su nastali kao obrasci pojmovnog mišljenja!
E tako razmišljaju bogovi pa i naš Bog koji je na današnji dan zbog nas vaskrsao da bi nam pokazao
put duhovnosti ,moralnosti itd...
Dakle,nije problem što ne mogu dokazati postojanje Boga,čak je i dobro jer da mogu racionalnom logikom dokazati,
to bi značilo da je Bog od ovog (racionalnog sveta stvari-racio:tongue2:),a što dokazuje da je bog van stvari ovog sveta
-iracionalan i "samo" umna kategorija ili kako bi Ozi rekao-naša osnova naše predstave!
Iracionalno,tj.noumenalno mišljenje o Bogu govori jasno i nedvosmisleno ono što je i Baruh de Spinoza utvrdio,a to je da su njegovi
atributi sve naše noumenalne misli-misli koje se samo odnose na stvarnost i koje je određuju,a nisu stvarnost tj.racionalne!
(U krajnjem ishodu je i racionalne misli podveo pod iracionalne-s pravom jer se radi samo o aspektu racionalnosti te ustanovio :
Deus Sive Natura !)
Tako da Dalibore,o Bogu možemo razgovarati samo iracionalno u oblastima nepostojanja (da pojednostavim :mrgreen:),a nikako
onako seljoberski da su dva i dva itd...Zavaljujem!:hvala:

- - - - - - - - - -


Moj Bog je Guliver,a tvoj Liliputanac!
(JHVE vs Šopenhauer!:mrgreen:)
:manikir:

Uopšte nisam pisao o tome kako misli nego da li postoji, toliko teksta nizašta.
 

Back
Top