ШОК У ЖЕЛЕЗНИЦИ: Објавили списак за давање 3019 отказа!

комшија

Stara legenda
Poruka
90.823
Rukovodstvo „Železnica Srbije“ napravilo je spisak viška radnika, objavilo ga na sajtu preduzeća, a zatim posle nekoliko sati uklonilo.

597236_1213_f.jpg


To je učinjeno bez znanja resornog ministarstva. Na spisku prekobrojnih, u koji je „Blic“ imao uvid, pored 3.018 zaposlenih našao se i bivši direktor „Železnica“ Dragoljub Simonović, ali i bivši direktor Milovan Marković i aktuelni izvršni direktor Nenad Kecman.

Radnici „Železnice“ bili su šokirani kada je u petak, 3. aprila, na zvaničnom sajtu preduzeća osvanula dokumentacija sa podacima o njihovom budućem rasporedu u četiri nova preduzeća koja će biti formirana u junu.


Potpuni haos je nastao kada su brojni radnici pronašli svoja imena na spisku onih koji će biti prebačeni u firmu AD „Železnice Srbije“, koja će, kako je predviđeno planom reorganizacije, služiti kao „garaža“ za višak zaposlenih. Za manje od sat vremena u „Železnicama“ su se usijali telefoni predstavnika sindikata.



- Očajni su, zovu i dalje. Ne možemo da im objasnimo da će se podela zaposlenih tek raditi i da to neće moći bez sindikata - kaže predsednik sindikata Perica Đorđević.



Prema saznanjima „Blica“, dokumenta o preraspodeli zaposlenih objavljena su uz odobrenje direktora Miroslava Stojčića, ali su posle sastanka sa sindikatima povučena sa sajta. To je urađeno po nalogu Nenada Kecmana, izvršnog direktora, koji se takođe našao na spisku prekobrojnih. U „Železnicama“ tvrde da je objavljivanje imena bila zakonska obaveza i da je tu odluku usvojio Odbor direktora još 31. marta. Ne kažu zašto su spisak povukli.

- To je nacrt i predlog, a ne nekakvo konačno rešenje. Nisu utvrđivani nikakvi „prekobrojni“, samo je sagledan broj radnika koji do 2020. godine ispunjavaju uslove za odlazak u penziju, što je tek jedan od načina rešavanja pitanja zaposlenih na „Železnici“ - bio je odgovor koji je „Blic“ dobio iz tog preduzeća.

Prema podacima iz spiska, od prvih sedam imena samo dvojica ispunjavaju taj uslov. Ostalima nedostaje mnogo više od pet godina do penzije.

Ministarku preskočili

O pravljenju spiskova ništa nije znala ni ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović. Ona za „Blic“ kaže da se radi na aktima kojima se ingerencije izvršnih direktora smanjuju.
- Ako su vaša saznanja tačna, onda je potez sa spiskovima opstrukcija promena - kaže Mihajlovićeva.
 
A dobra im fora sa ovim četvrtim preduzećem kao žrtvenim jagnjetom :mrgreen:

Šalu na stranu, nije mi jasno kako se u ovoj državi toleriše to opstruiranje normalnog funkcionisanja preduzeća od strane sindikata i zaposlenih. U pitanju su javna preduzeća, koja su tu da služe celokupnom stanovništvu jedne države, a ne da budu krava muzara za zaposlene, sindikate i političare. Samim tim je optimizovanje broja zaposlenih poželjna stvar, kao što se to radi i u privatnim kompanijama..

Mada mene jednako zanima plan reorganizacije ovih železnica, pošto je jedini isplativ posao teretni saobraćaj, kako planiraju da održavaju putnički i eventualno infrastrukturu...
 
Potpuni haos je nastao kada su brojni radnici pronašli svoja imena na spisku onih koji će biti prebačeni u firmu AD „Železnice Srbije“, koja će, kako je predviđeno planom reorganizacije, služiti kao „garaža“ za višak zaposlenih.

Да погађамо да ће у тој "гаражи" бити паркирано 3017 ботова и 1 који ће им командовати
 
Ja da sam radnik željeznice, sam bio dao otkaz i uzeo otpremninu pa s tom otpremninom se počeo baviti nečim korisnim.

Да су радници у државним службама и предузећима интелигентни, храбри и кадри да предузму неку иницијативу то би одавно радили.

У државним службама су увек били најнеспособнији кадрови или они који нешто знају, али су без храбрости да крену било шта самостално
 
Да су радници у државним службама и предузећима интелигентни, храбри и кадри да предузму неку иницијативу то би одавно радили.

У државним службама су увек били најнеспособнији кадрови или они који нешто знају, али су без храбрости да крену било шта самостално

Zamisli tek da si zaposlen na pružnom prelazu, radno mjesto ti ona mala kućica pored i sav ti posao se svodi da ručno dižeš i spuštaš rampu, Mislim da je to radno mjesto i u Indiji izumrlo...
 
ako je socijalni program davao 700 evra po godini staza, i to je vazilo do nove godine, to je ponuda koja se ne odbija. za one koji imaju 4-5 godina do penzije 35x700 iznosi 24.500 evra!

sad je, tako sam razumeo, 400 evra po godini staza. i to je 4 x vise nego u nekim drugim firmama.

uvek sam na strani zaposlenih, ali ovo su ozbiljne pare.

Vrlo ozbiljne... Za 24500 EVRa moze se kupiti i podeli dnevnica od 1500 dinara oko 16000 SNS bot jednodnevnih paketa. :srecan:

_niemand_
 
Nije to nikakav šok.

Svi znaju da železnice ne rade i da faktički ljudima koji idu u penziju nude skorio isto novaca kao što bi dobili da su dolazili na posao .

Sve i da nije tako, a jeste, plate željezničarima daje srpski osiromašeni poreski obveznik koji će tek da vidi kolko će da ga košta sađenje tikava sa MMFom.
 
ps koji ce nam cucrac zeleznica. nisam se vozio vozom ne pamtim, mozda 1995. sto da placamo nesto sto ne koristimo, niko ne koristi
Воз је јефтинији од аутобуса. често идем у Нови Сад или Београд за смешне новце. Пре бих воз него аутобус који је скуп и који бубреге избија од рупа на путевима.:

тема... превише је запослених у државним фирмама, вишак радника и откази су сасвим нормални у оваквој очајној економској ситуацији у Србији. Увек има алтернатива... пашњаци и козе.. природа, здрава храна..:per:

- - - - - - - - - -

Ništa mi sada nije jasno!
S jedne strane velika vika da u javnim preduzećima ima mnogo prekobrojnih a s druge ih ne treba otpuštati!
Dakle: ima ili nema prekobrojnih u javnim preduzećima?
Ako ima, šta sa njima?

Чувају социјални мир. Отпуштања радника дају лошу слику у јавности и није добра за власт.
 
Чувају социјални мир. Отпуштања радника дају лошу слику у јавности и није добра за власт.
U ovom slučaju ne mislim samo na vlastodršce nego i na narod i na forumaše.

Dakle ostaju pitanja: ima ili nema prekobrojnih u javnim preduzećima?
Ako ima, šta sa njima?
 
Воз је јефтинији од аутобуса. често идем у Нови Сад или Београд за смешне новце. Пре бих воз него аутобус који је скуп и који бубреге избија од рупа на путевима.:

тема... превише је запослених у државним фирмама, вишак радника и откази су сасвим нормални у оваквој очајној економској ситуацији у Србији. Увек има алтернатива... пашњаци и козе.. природа, здрава храна..:per:

- - - - - - - - - -



Чувају социјални мир. Отпуштања радника дају лошу слику у јавности и није добра за власт.

skupo nas kosta taj tvoj jeftini voz. vidis da se ne isplati, od tvoje karte ne moze da zivi ni jedan zeleznicar
 
U ovom slučaju ne mislim samo na vlastodršce nego i na narod i na forumaše.

Dakle ostaju pitanja: ima ili nema prekobrojnih u javnim preduzećima?
Ako ima, šta sa njima?

Ако се за параметре узму продуктивност и трошкови, онда у свим јавним предузећима постоји огроман вишак.

Шта са вишком?

Исто што и у приватним компанијама. Радници за којима не постоји потреба позове шеф или кадровска служба на три минута у канцеларију, саопшти им се вест да од тог тренутка неће морати да долазе на посао, у бољој варијанти ће добити две или три плате као отпремнину и то је то.

Искрено, не знам чему сентименталност.
 
skupo nas kosta taj tvoj jeftini voz. vidis da se ne isplati, od tvoje karte ne moze da zivi ni jedan zeleznicar
Зато што на једног поштеног железничара седи на грбачи неколико њих џабалебароша. Сви би на државну сису. Лези хлебе да те намажем.
 

Back
Top