OLEANDER problem nastao tokom zime :((((

gost 279531

Stara legenda
Poruka
80.235
Imam nekoliko olendera/lijandera pet ili sest saksija, mali su jos , jedan je cvetao beli, ostali nisu.
Imali su zdravo lisce i rasli su a cvetali nisu ... Na terasi celog leta , terasa istok, jako sunce samo ujutru...
Dovoljno zalevani...
Problem je nastao u toku zime, kad su se listovi osusili, ili smrzli, mada su bili u plusu ili u najgorem slucaju nula stepeni. Ulaz u kucu.
Moguce da sam ja zeznula stvar da sam ih malo zapostavila u zalevanju tokom zime, ali pada mi na pamet i ovo , da nisu promrzli???
Da li neko ima , ili je imao slican slucaj i kako reagovati sada na prolece? Da li su promrzli ili ne? Zbog cega je lisce suvo, potpuno suvo, kao vestacka biljka?
Molim Vas odgovore , savete , .... :)
Hvala unapred.
 
piši propalo

- - - - - - - - - -

Imam nekoliko olendera/lijandera pet ili sest saksija, mali su jos , jedan je cvetao beli, ostali nisu.
Imali su zdravo lisce i rasli su a cvetali nisu ... Na terasi celog leta , terasa istok, jako sunce samo ujutru...
Dovoljno zalevani...
Problem je nastao u toku zime, kad su se listovi osusili, ili smrzli, mada su bili u plusu ili u najgorem slucaju nula stepeni. Ulaz u kucu.
Moguce da sam ja zeznula stvar da sam ih malo zapostavila u zalevanju tokom zime, ali pada mi na pamet i ovo , da nisu promrzli???
Da li neko ima , ili je imao slican slucaj i kako reagovati sada na prolece? Da li su promrzli ili ne? Zbog cega je lisce suvo, potpuno suvo, kao vestacka biljka?
Molim Vas odgovore , savete , .... :)
Hvala unapred.
http://www.lisa.rs/moja-lepa-basta/.../3693-oleander-donosi-duh-juga.html
 
Oleander može izdržati blagi minus.
Ništa, oreži ih ili skini suvo lišće, izbaci ga na sunce i čekaj...
Tako sam ja sa mojima, imam isti slučaj.

Kamo srece da si u pravu .. :D
Moja tetka , inace se " u sve razume " podarila mi je 4 saksija letos ... isto mi je savetovala kao ti, samo mi je rekla da ih nisam dovoljno zalivala. :)

ako je saksija masivna, tj nije smrzao koren, biljka bi trebala da se oporavi... sledecu zimu ih ubaci unutra po mogucstvu, neka veranda, zatvorena terasa ili slicno cisto da prezime...ili prosto ih pokrijes najlonom..

Saksije su od tih 8 kom. kolko imam, pola pola 4 manje 4 velike, i nema veze sa vezom, malopre ih gledam, ove u manjim saksijama bolje prosle , izgledaj zdravije...ove sto kazem suvi/vstacki listovi, imaju onako "cvrsto, zdravo" tablo, nije "trulo" bar se nadam posle tog orezivanja bice ok... a nke treba i presaditi :aha:


A sto pisi propalo??
I onaj link ti ne radi. :think:

ptica trovacica :smeker:
kome bi to da kuvas ca, m :zag:

Imam 8 saksija oporavicu ja to, ako ustreba tu sam :cool: ... :telefon:
 
Mislim da je normalno otpalo lišće, samo fino zalijevati i staviti na sunce i trebalo bi biti sve ok, strpljivo i sretno :)

Da, danas sam orezala grancice koje su ipak bile "mrtve" sad cekamo sta ce biti .... listove koji su sasuseni i malo pocrneli/pozuteli odbacila i eno ih sada na terasi sa 3 musave muskatle :lol: ako znas sta je muskatla :)

images


E to, ali moje su daleko ruznije od ove :lol:
Sobno cvece mi super uspeva, ono koje ne cveta, a ove svetnice, terasa biljke i ljubicice tipa, nikako ... valjda mi taka sudbina, ...a da i kaktusi mi uspevaju nemam ih vise gde :sad2:
 
Da, danas sam orezala grancice koje su ipak bile "mrtve" sad cekamo sta ce biti .... listove koji su sasuseni i malo pocrneli/pozuteli odbacila i eno ih sada na terasi sa 3 musave muskatle :lol: ako znas sta je muskatla :)

images


E to, ali moje su daleko ruznije od ove :lol:
Sobno cvece mi super uspeva, ono koje ne cveta, a ove svetnice, terasa biljke i ljubicice tipa, nikako ... valjda mi taka sudbina, ...a da i kaktusi mi uspevaju nemam ih vise gde :sad2:

lepo.
 
am je drzao

Pocetkom proleca,prosle 2O14 godine,kupio sam mladu sadnicu oleandera,ili kako se to kod nas,popularno zove
ova biljka - LIJANDER.Biljka se odlicno primila,i vrlo brzo,pocela da raste.Preko zime sam je drzao ispred prozora,u
hodniku,ispred moga stana.Lijander je odlicno napredovao,cak i zimi.U Aprilu mesecu sam ga izneo ponovo na terasu,
koja ima dovoljno sunca.Po savetima koji se daju,redovno djubrim zemlju,u velikoj zardinjeri,u kojoj se lijander nalazi.

E.pa u cemu je moj problem.? Lijander odlicno napreduje,izgleda prekrasno,i toliko je porastao,da sada ima nesto malo vise od dva metra.Ali,ono sto mene cudi,to je,da ne pokazuje ni najmanje znaka,da ce ikada procvetati.Moja susetka
na spratu,gde i ja stanujem,kupila je pre dva dana,mladi lijander,ne visi od 5O santimetara,ali koji vec ima pupoljke.!!!
Kako to,da moja biljka,koja ima vise od godinu dana,ni u naznakama ne pokazuje da ce cvetati,a komsinicin,koji je
prema njemu "dete",vec ima pupoljke,i samo sto nije procvetao.Sve radim kako treba.Zalivam ga obilno,ima sunca,sve mu
"ugadjam", a on nece da cveta.

Molim sve one,koji mozda takodje gaje ovu predivnu biljku -lijander,da mi pomognu svojim savetom,ili nekom preporukom,sta da radim,da i moj lijander,konacno procveta.Unapred se zahvaljujem svima,koji mi posalju savet.:bye:
 
Kupiš u poljoapoteci ili cvećari sredstvo za zalivanje biljaka koje cvetaju ( prehrana) ,
razblažiš sa vodom prema uputstvu i zalivaš jednom nedeljno.

Verovatno postoji negde na netu gde piše kako se uzgaja ta biljka i kada ona cveta ( sve mi se čini da još nije vreme cvetanja lijandera)
ili
biljka mora da ima odredjenu starosnu dob da bi cvetala...ne znam.
 
am je drzao

Pocetkom proleca,prosle 2O14 godine,kupio sam mladu sadnicu oleandera,ili kako se to kod nas,popularno zove
ova biljka - LIJANDER.Biljka se odlicno primila,i vrlo brzo,pocela da raste.Preko zime sam je drzao ispred prozora,u
hodniku,ispred moga stana.Lijander je odlicno napredovao,cak i zimi.U Aprilu mesecu sam ga izneo ponovo na terasu,
koja ima dovoljno sunca.Po savetima koji se daju,redovno djubrim zemlju,u velikoj zardinjeri,u kojoj se lijander nalazi.

E.pa u cemu je moj problem.? Lijander odlicno napreduje,izgleda prekrasno,i toliko je porastao,da sada ima nesto malo vise od dva metra.Ali,ono sto mene cudi,to je,da ne pokazuje ni najmanje znaka,da ce ikada procvetati.Moja susetka
na spratu,gde i ja stanujem,kupila je pre dva dana,mladi lijander,ne visi od 5O santimetara,ali koji vec ima pupoljke.!!!
Kako to,da moja biljka,koja ima vise od godinu dana,ni u naznakama ne pokazuje da ce cvetati,a komsinicin,koji je
prema njemu "dete",vec ima pupoljke,i samo sto nije procvetao.Sve radim kako treba.Zalivam ga obilno,ima sunca,sve mu
"ugadjam", a on nece da cveta.

Molim sve one,koji mozda takodje gaje ovu predivnu biljku -lijander,da mi pomognu svojim savetom,ili nekom preporukom,sta da radim,da i moj lijander,konacno procveta.Unapred se zahvaljujem svima,koji mi posalju savet.:bye:

Stavi sliku da ga vidim
 
Imam opet problem sa lijanderima :(
Sada imaju neko oboljenje listova a i cvetova, taman krenu pupoljci, odmah se osuse ili pocrne ..a listovi su svi nekako belkasti, imam utisak kao da su poprskani necim belim, ravnomerno i tako, ne cvetaju, jer imaju tu bolest, a napreduju, u vidu rasta, to je ok, samo su bolesni..Da li su to neke gljivice, biljne vasi, ima li ko iskustav ovde?
Hvala...
 
soledad :
Evo slike listova mojih lijandera

Pogledajte prilog 401491

Pogledajte prilog 401492

To je sada suvo na dodir i hrapavo, ali u "pocetku" licilo mi je i na paukovu neku mozda kao paucinu, i bilo lepljivo .. ako sta pomaze da mi pomognete,
Orezujem ih pre unosenja u kucu, ali ne bih da ih bas mnogo orezem, a listovi i cela biljka su bolesni. Zato i ne cvetaju, spremi se cvet, pa se odmah ili osusi ili kod nekih boja lijandera ubudja..
Hvala svima na pomoci, unapred!
 
Ocigledno je tvoju biljku zahvatila neka bolest. Ne mogu da definisem sta je konkretno u pitanju
ali da sam na tvom mestu ja bih uzela list i otisla u poljo apoteku u kojoj postoji neko strucan ko to moze
prepoznati i zatrazila odgovarajuci preparat. Da se bolest ne bi prosirila na druge biljke treba bolesne biljke
izolovati a bilo bi najbolje da ih orezes... Ako se na poledjini listova pojavljuje paucina i lepljivost onda to moze biti
crveni pauk /koji se ne moze videti golim okom/ za cije suzbijanje postoje efikasni preparati.
Pogledaj malo i na netu. Postoje slike obolelih biljaka pa mozda uocis slicnosti.
Zelim ti da se izboris sa problemom a ako to ne ide onda je bolje biljku unistiti nego da bude izvor zaraze.
Pozz. :bye:
 

Back
Top