Razne vrste religija. Religiozni ateizam.

DOBAR SISTEM: 26

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
220
STO ZNACI RELIGIOZNI ATEIZAM:
Ne bih bas mogao o tome, osim da objasnim da su to ljudi koji 1. ne vjeruju u evoluciju (ili vjeruju u involuciju), 2. vjeruju u duhovno i 3. vjeruju u neneophodnost i nekorisnost ali "ljudskost" morala, i zele da ga imaju ne sanjajuci budno ili nocno o nagradi za to, 4. ljudi koji o etici pisu tako dobro da je jedan od Papa predlozio njihovo ucesce na sastancima teologa (zbog njihovog shvatanja etike za koje da ga svhvate od drugim stvarima bavljenjem teolozi tad nisu imali vremena.) Jedan primjer je Frojdova teorija na njenoj izmjeni na od 33% do 66% rada, a pogotovo njegova misticna teorija od 66% rada pa nadalje, koja nagone uopste ne definise vezano za biologiju, nego metafiziku, jer bioloske procese proglasava povinovanim metafizickim, i gdje se tvrdi da je izlecenje moguce samo uz moralnu promjenu nabolje (nazalost (a ono sto on pokusava da sprijeci): i nagore, ali ne preveliku, jer da nema zlih i losih svijet ne bi bio tako interesantan).
Citat o religioznom ateizmu, prekinut parafraziranjem Dostojevskog i opravdanim dodacima,
knjiga: ateista Fromm, E (1950): Psihoanaliza i religija, izdanje 2 (1967):
"Naša naučna oktrića i tehnička dostignuća . . . Čovjek je stvorio novi svet sa sopstvenim zakonima i sudbinom. Gledajući u svoju tvorevinu, n može da kaže — Zaista, ovo je dobro.
Međuti, šta može da kaže ako pogleda sam sebe? Da li se približio ostvarenju još jednog sna čovečanstva, onog o savršenstvu čoveka? Čoveka, koji voli bližnjeg svog, koji je pravedan, iskreno zbori i uviđa da je ono, što možda je možda on, otelovljenje boga? . . ."

Prekid da parafraziram dio iz jedne knjige Dostojevskog (naslov prevode različito: Nečiste sile/Zli dusi/Bjesovi/Demoni/Đavoli/Opsjednuti, a originalni naslov koga se Dostjevski odrekao bio je Ateista, glavni lik se pojavljuje ređe nego ijedan drugi, a to je Nikolaj Stavrogin, i evo jedne njegove izjave, pošto je to klasični religiozni ateista, najgrublji ali i najpozitivniji lik u knjizi), i da kažem jos nesto, o Jungu i Froju, jer Frojd je predstavnik religioznog ateizma, ali o tome da li postoji Rokenrol relgija

PARAFRAZIRANJE IZ DOSTOJEVSKI: NECISTE SILE:
"NIKOLAJ STAVROGIN: Shvatio sam da ja podjednako mogu uživati u nečemu najuzvišenijem kao i u nekoj gadosti... Dobro je što postoje gadosti, jer to život čini interesantnim, i ja sam shvatio da dobro i zlo prema tome i ne postoje, ali da ako bih shvatio da to shvatam onda bi to dovelo do moje totalne propasti. Zato sam se odrekao toga shvatanja... Sam intelekt nije dovoljan, ako ga ne udružimo sa ostalim sposobnostima, zato je poneke ljude progutala ova ili ona ideja. Mene ideja ne može progutati, pa se ja nikada i neću ubiti...
"
Iz ovoga Jung vadi učenje o sacrificium intellectus (žrtvovanje intelekta) kao psihoterapijsku metodu, ali na pogrešan način je vadi... Takođe iz ovoga vadi čitav pogrešan koncept podjele ličnosti na 4 opredeljenosti (intelekt i emotivnost na suprotnim stranama kruga, na krugu je izmedju intelekta i emotivnosti čulnost, a na suprotnoj strani kruga od nje koja je takođe između intelekta i emotivnosti je intuitivnost), i na ličnosti okrenute spolja (ekstravertne), unutra (intravertne), i (idealno) i spolja i unutra. Jung to vadi na osnovu ovoga jer je od strane Frojda bio upoznat sa tom knjigom, pošto je Frojd prvi preveo na prostorima Evrope poglavlje te knjige cenzurisano od strane Ruske Carske cenzure, koje se u originalu zove "Kod Tihona" (neke djelove sam citirao na književnosti) a koje je Frojd naslovio kao "Ispovijest Stavrogina". Prvi razgovor ikada Frojda i Junga trajao je oko 24 sata bez prekida, a sam Frojd je pisao i poseban rad o Dostojevskom, gdje je rekao da se dubina knjige Braća Karamazovi nikada neće shvatiti u budućnosti. Monah Arsenije (Jovanović) mi je rekao da je Dostojevski bio veliki svetac, kada sam pitao je li istina da su mislili da li da ga proglase za sveca Rusi. ALI NEKA MI SE NE VJERUJE DA MI JE TO REKAO DOK GA NE NAGOVORIM DA KAŽE JAVNO, A NA VIDEU PRIČA O ROKENROL RELIGIJI... A USPJECU, OBEĆAVAM, JER DOK JE KRITIKOVAO OSTALE ROKERE REČE DA JE BREGOVIĆ ZA KOGA ZNAMO DA SE IZJASNJAVA KAO ATEISTA BIO "DOBAR MOMAK" NA YouTube.com, ovdje 1:04:55-1:06:03 "i odatle je otprilike sve i krenulo", i mogu da dodam da je u Bregovicevom radu "Pozurite konji moji" u jednom dijelu pjesme (2:59 pa nadalje) gdje se ukljucuje hor sa orguljama uz elektricnu gitaru na najjacoj distorziji postignuto ono sto izgleda da otac Arsenije zeli: utapanje roka u crkveni zvuk, crkvenu muziku, a ne obratno:

NASTAVAK citata Fromove knjige:
". . . neke od naslova novosti . . .Rečeno nam je da Amerika nikada nije imala tako sjajnu budućnost kao sredinom dvadesetog veka, dok se na istoj stranici razmatra verovatnoća rata i naučnioci se svađaju oko toga da li će atomsko oružje dovesti do uništenja čitave planete.
. . . Interesantno je setiti se obične fotografije u časopisu Life od pre izvesnog vremena, na kojoj je grupa ljudi, koja na ćošku čeka da se upali zeleno svetlo. Ono što je bilo tako izuzetno i šokantnou vezi te fotografije, bili su ljudi, koji su svi redom delovali zapanjeno i prestravljeno, kao da su prisustvovali užasnoj nesreći, dok je tekst objašnjavao da su to bili prosečni građani, koji su krenuli da obave svoje poslove.
fusnota: Ilustracija nesrećnog manira, u kom je predmet izučavanja ponekad tretiran kao izjava monsinjora Šina u njegovoj knjizi Duševni mir . . . On je pisao "Kada je Frojd napisao sledeće, on je nametnuo predrasudu prema teoriji: "Maska je pala: ona (psihoanaliza) vodi ka poricanju boga i etičkog ideala." . . . Međutim, ako pogledate FRojdovu tvrdnju, videćete da citirana rečenica dolazi nakon sledećeg: "Ako sada istupim sa tako neprijatnim izjavama, ljudi će mjedva dočekati da prenesu svoja osećanja sa moje ličnosti na psihoanalizu. Biće rečeno da se sada vidi kuda psihoanaliza vodi. (kurziv E. F.). Maska je pala: ona (psihoanaliza) vodi ka poricanju boga i etičkog ideala, kako smo oduvek pretpostavljali. Da bi se držali podalje od tog otkrića, nagnali su nas da verujemo da psihoanaliza nije, niti može da bude, filozofsko stanovište." Jasno je da frojd, umesto iznošenja sopstvenih stavova, ukazuje na to da će ljudi napasti psihoanalizu. Iskrivljenje leži u činjenici da bi Frojd trebalo da poriče ne samo boga, već i etički ideal. Mada je prvo istina, drugo je suprotno Frojdovom stanovištu. . . .
fusnosta: Sam Frojd je tvrdio da činjenica da to što ideja zadovoljava želju, ne znači nužno da je ideja lažna. . . .
. . . Međutim, ne moramo da se oslanjamo na zaključke iz Frojdove kritike religije; veoma je eksplicitno izrazio norme i ideale, u koje on veruje: to su bratska ljubav (Menscheliebe), istinia i sloboda. . . . znanja (razuma, istine, logosa), bratske ljubavi, smanjenja patnje, nezavisnosti i odgovornosti.
. . . U ovom kontekstu značajno je pomenuti da Frojd tvrdi da je osećanje nemoći suprotno religioznom osećanju. U svetlosti činjenice da mnogi teolozi — i, kako ćemo videti kasnije, u određenoj meri i Jung — smatraju osećanje zavisnosti i nemoći za srž religioznog iskustva, Frojdova izjava je veoma bitna. Ona izražava, pa makar samo prećutno, njegov lični koncept religiozog iskustva, naime o nezavisnosti i svesnosnti o nečijim moćima.
. . . Svu ljudi su "idealisti" i teže za nečim iznad fizičkog zadovoljenja. Oni se razlikuju po vrstama ideala u koje veruju. . . .
. . . Pitanje nije religija ili ne, već koja vrsta religije, bilo da je ona, koja unapređuje čovekov razvoj, razvijanje negovih specifično ljudskih moći ili ona, koja ih parališe."

CITIRANJE KNJIGE CE BITI NASTAVLJENO, KAO I PRICA O RELIGIOZNOM ATEIZMU
 
Poslednja izmena:
Religiozni ateizam je prostački izjednačavati sa vjerovanjem u to da duhovno ne postoji, i da tijelo nije samo mašina u kojoj mogu biti ljudi koji nikako nisu "ljudi" nego su "dobri ljudi" ili "loši ljudi", a samu polnost izjednačava sa igrom slucaja sopstvenu, jer poštuje žene (ako je muškarac) pa i shvata ih stavljajući se u mislima ili fantaziji u poziciji žene.

Religioznom ateizmu smeta monizam božanstva: on hoće da postoji i Boginja, što nije ništa loše, niti je uzdizanje žena iznad muškaraca.

Religiozni ateisti praktikuju metafizičke aktivnosti tipa: telepatija, stvari nalik nekim meditacijama, poznaju načine metamorfoze (izmjene oblika) nekih djelova tijela i lica, kao i eto enormno veliku metafiziku psihoaktivne-nesupstance muzike.

Religiozni ateista je široko obrazovan, ali čak i kad uči stvari neprimjenjive u praksi to radi zbog prelaza sa nekih takvih djelova knjiga na primjenjive.

Religiozni ateisti shvataju metafizičnost nekih Frojdovih izjava, kao naprimjer to da se sva erotska energija ne može isprazniti seksom, ili to da psihoanaliza niujednoj Frojdovoj verziji nije mogla osposobiti čovjeka za veće činjenje zla nego što inače čini.

Kad stignem nastaviću sa citatima od Froma koje smatram značajnim. Kao i Frojd, i on ima mana, ali apsolutno je zanimljivo da je Frojd došao do Platonove ideje iako je nije čitao: toga da je u početku bila enormno velika masa životnog materijala, organizam, od koga su ali ne evolucijom Darvinovog tipa kasnije jednovremeno nastajali i životinjski i biljni i ljudski, ali možda i duhovni organizmi. Shvata i urođenu biseksualnost prije nego što je to dokazano da je u početku svako od nas u majčinoj upotrebljivoj za rađanje stvari ustvari žensko, pa se tek kasnije može desiti promjena u muški pol. On otvoreno kaže da bi mogao kada bi htio da ima seks sa muškarcem, ali da to ne treba da se radi... A sadomazohizam shvata ispravno "ako ti dokažeš da zaslužuješ, moći ćeš da dobiješ mene kao igračku, ali i ti češ se poniziti dokazivanjem zasluge... pa ćemo oboje jednako da se mučimo, iako izgleda kao da si ti glavni".
 
Svaki religiozni ateista ima svoje religiozne sisteme koje može da stavi na papir, ali to je obično "tajna", i zbog zakona i drugih stvari... Mada se ti prekršaji zakona ne moraju zasnivati ninakakvoj agresiji, nasilju ili pedofiliji ili drugim parafilijama.

U takvim spisama postoje jasna uviđanja toga da sama razlika polova predstavlja nešto duhovnim principom stvoreno ("realna metafizika"). Čak je i žanr "fantastični realizam", prisutan izraženo recimo u "Gazdarici" od Dostojevskog, vrlo dobar odraz toga da je pisac, bar tada kada je pisao, bio religiozni ateista.

Osnovni princip religioznog ateizma je suprotan kauzalističkom (uzročno-posledičnom) odnosno mehanicističkom, odnosno determinističkom, odnosno materijalističkom, odnosno redukcionističkom: religiozni atieista se, za razliku od ovih, trudi da svemu prida značaj; da bude neravnodušan prema svemu.

Naravno da religiozni ateista može vjerovati da je Isus jedno vrijeme stvarno i bio "Bog", i da svaki čovjek može da se smjenjuje na tom "položaju" ako zasluži... Zapravo, mnogo dublje analiziraju Bibliju religiozni ateisti (recimo, Kjerkegor iz perioda religioznog ateizma) nego prosječni i uobičajeni teisti.

Jedan dio onoga čime se religiozni ateista bavi je vitalizam: pokušaj nalaženja energije u originalnim izmjenama običnih stvari. Za njih se kaže da su "ekscentrični", kao i da su "narkomani" čak i onda kada se osoba ne drogira...
 
Apsolutno mi nije jasno sta je to religiozni ateizam, :think:
Svaki covjek zeli da nesto obozava, i da ima neku sliku o svijetu. Isto tako svaki covjek zeli da bira izmedju dobra i zla i mora ponovo da to radi u svakom beskrajno malom trenutkiću vremena. Isto tako, najsatanskije manifestacije ljudskog roda (turci koji su pred majkama bacali bebe uvis pa ih docekivali na koplja takmicenjem ko ce da dohvati (prvi)) ali i najbolje (neću da navodim jer mnogo ih je) dokazuju da nismo životinje... mada, na žalost, neki mislie da samo droge daju ljudima božanske moći, metafizičke. Daje im ih i religiozni ateizam. Neki religiozni ateisti: Mikelanđelo, Gete, Frojd, Paracelzus, Paganini, Sartr, Kjerkegor, Lao Ce, iz jednog perioda i Dostojevski, Puškin (3 puta stavljan pod nadzor tjane policije, jednom gonjen iz rusije), Albert Kami, Goran Bregović...

Dobar primjer ateisticke religije je rokenrol subkultura. Ona je nastala na osnovu toga što rok muzika stvarno ima jak uticaj na psihu, iako nije hrana, voda, dorga, kiseonik...
Onda imas indijske hramove na kojima su u milion slika prikazi nastavaka seksa sad ne znam da li bozanskih ili ljudskih bica... zbog toga sto kamasutra ima prejak uticaj na psihu...
Onda imas zabranu u katolicanstvu da se crta "Bog otac", zato sto slikarstvo ima jak uticaj na psihu...
Onda imas zabranu da se jede u raznim religijama, zbog toga sto post ima prejak uticaj na psihu... on je vrsta meditacije ili joge.
A sto se tice teme Frojd nikada nije kritikovao pravoslavlje (sa kojim je bio upoznat, jer je prebivao na ovim prostorima SFRJ nekadasnje, a on kada negdje prebiva voli da se upozna sa svacim)... Sve sto je rekao protiv religioznih sistema odnosilo se na katolicki.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno mi nije jasno sta je to religiozni ateizam, :think:
(Dodatak proslom komentaru)
isto tako ako pregledas komentare za ovo, sto sam postavio davne 2008, vidjeces da li je tu prisutno religiozno shvatanje toga (Rokenrola), i da li oni kojima je nacionalizam religija shvataju to tako, a i to da postoje ljudi kojima je uticaj u novcu religija, a i virtuoznost. [
]
 
Poslednja izmena:

Back
Top