OGORČENI PROSVETARI: Gladujemo zbog Verbića!

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
OGORČENI PROSVETARI: Gladujemo zbog Verbića! - Kurir
http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/ogorceni-prosvetari-gladujemo-zbog-verbica-clanak-1735575
Sent from Maxthon Cloud Browser

OGORČENI PROSVETARI: Gladujemo zbog Verbića!

Ministar odbio da prosvetarima isplati po jednu prosečnu platu kako bi okončali najduži štrajk u istoriji srpskog školstva. Nastavnici ljuti, tvrde da su na ivici egzistencije

Društvo, Petak, 10. april, 2015.

Autor:

ČLANAKKOMENTARI

44komentara

[http://images]

BEOGRAD - Sindikati prosvete i resorno ministarstvo bili su na korak od dogovora o prestanku štrajka, ali ministar Srđan Verbić odbio je da im isplati po jednu prosečnu platu kako bi se najduži štrajk u istoriji srpskog školstva napokon završio!

Sramoti državu

- Ne možemo da izađemo u susret zahtevu da se isplati još jedna plata prosvetnim radnicima. To je nešto na šta Vlada ne može da pristane. Plate prosvetnim radnicima koji štrajkuju će, naravno, biti smanjene - poručio je juče ministar i dodao da će nastavnicima taj novac biti vraćen onda kad nadoknade izgubljene časove.

Odbijanje ministra prosvete da im minimalno izađe u susret razbesnelo je predstavnike sindikata, koji najavljuju nastavak štrajka.
- Ovakvim nepromišljenim potezima ministar ponižava i sramoti celu državu, očigledno mu je zabavno da nas kažnjava i maltretira. Da bi ugušio štrajk, Verbić je spremam da sruši celu srpsku prosvetu! Prosvetni radnici su iovako imali bedne plate, a najavom dodatnog smanjenja zarada zbog štrajka dovodi nas do ivice egzistencije. Bili smo na pragu rešenja, ali očigledno smo mnogo iznervirali Verbića, pa se sveti, jer je juče odbio da se sastane s nama - kaže Dragan Matijević, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Štrajkuje 350 škola

Dva prosvetna sindikata, USPRS i Sindikat radnika u prosveti Srbije, u štrajku su već pet meseci, a časovi u oko 350 škola još uvek su skraćeni.

(J. P.)

Hoce li neko da stane ovome na put?!
 
. . .

tacno je da oni ne zasluzuju uopste plate i da je opstanak drzave u pitanju

ali drzava mora da pocne da trosi manje nego sto zaradjuje a ne mnogo vise ili odosmo u duznicko ropstvo

zato je trebalo malo devalvirati dinar ( 20-30 posto) zatim povecati manje plate za taj isti procenat dok bi vece plate ostale iste

time bi sve po malo poskupelo , ovima sa manjim platama bi standard ostao isti dok bi ovima sa vecim platama standard postao malo gori

- - - - - - - - - -

a i izvoznici bi postali konkurentniji
 
Poslednja izmena od moderatora:
pola srbije-nezaposleni gladuje

strajkaci prosvetari su politicki indoktrinirani, udarna pesnica ocvale otporaske mladosti, secanja na setnje i strajkove devedesetih za vreme kojih su cepali pune plate kod slobodana

kada se kod privatnika bude dobijala plata za straj onda neka to bude i u skoolama

Kada drzavno zaposleni budu strajkovali zbog prava zaposlenih kod privatnika, onda cu da imam razumevanja za drzavno zaposlene.

A sto se strajkaca tice, mozda oni jesu indoktrinirani, ali sadrzajima (ne)radnih navika radnih ljudi u doba socijalizma.
Sto se Otpora tice, nesto mi se ne cini da su postojali 96/97 kada su bili najveci strajkovi.
 
Kada drzavno zaposleni budu strajkovali zbog prava zaposlenih kod privatnika, onda cu da imam razumevanja za drzavno zaposlene.

A sto se strajkaca tice, mozda oni jesu indoktrinirani, ali sadrzajima (ne)radnih navika radnih ljudi u doba socijalizma.
Sto se Otpora tice, nesto mi se ne cini da su postojali 96/97 kada su bili najveci strajkovi.

nisam ja protiv zaposlenih u prosveti.

ja sam protiv politicke zloupotrebe pojedinih grupa u okviru zanimanja koja su podlozne manipulaciji od strane zapadnih sluzbi

da oni strajkuju protiv pravih krivaca za stanje u drzavi, privredi i prosveti ja bih im se prikljcio 100%

po njihovim izjavama oni su i setali devedesetih i rusili slobodana, a zaboravili su da su njihovi bili na vlasti 12 godina, apsolutna vlast, bezobzirna i nasilna, koja je hapsila mlade srbije i slala ih na robije u tamnice. unistila privredu srbije od koje bi prosvetari trebalo da primaju plate. sve je to povezano
 
Poslednja izmena:
nisam ja protiv zaposlenih u prosveti.

ja sam protiv politicke zloupotrebe pojedinih grupa u okviru zanimanja koja su podlozne manipulaciji od strane zapadnih sluzbi

da oni strajkuju protiv pravih krivaca za stanje u drzavi, privredi i prosveti ja bih im se prikljcio 100%

po njihovim izjavama oni su i setali devedesetih i rusili slobodana, a zaboravili su da su njihovi bili na vlasti 12 godina, apsolutna vlast, bezobzirna i nasilna, koja je hapsila mlade srbije i slala ih na robije u tamnice. unistila privredu srbije od koje bi prosvetari trebalo da primaju plate. sve je to povezano

Hoces da kazes da je zapad podbunjivao prosvetare i '96 i '14 ?

Ko je bio na vlasti skroz 2001-2012? Rasim Ljajic, samo on (i dalje je na vlasti)
DS je bio 2001-2003 i 2007-2012, 3+5=8 godina. Nemojmo da iznosimo neistine.
Dinkic je duze na vlasti od DSa, mereno posle 2000., a duze je i SPS.
Kako je krenulo, duze ce da bude i SNS.
A sva odgovornost treba da bude na DSu? Ne drzi vodu.

I sta je apsolutna vlast? Kada sam imas vecinu. DS nikada nije imao ni 100 poslanika, od 1990. naovamo.
Apsolutna vecina je kada SNS ima 137 poslanika sam, a sa kapitalnim Veljom i slicnim prisipetljama ima 158. To je apsolutna vlast.
DS je morao da vuce za sobom SPS... koji sada nikom ne smeta, koliko vidim.
 
Rad prosvetara se ne sastoji samo od drzanja casova. Ima jos mnogo toga sto rade a ne vidi se.

Najbolji drug i kum mi je nastavnik u osnovnoj, sabirali smo njegove radne dane dakle dane kada ide fizički na posao. Priprema časova mu ne oduzima toliko vremena jer se uglavnom radi šematski i kada ih jednom spremi ostaje na kompjuteru godinama. Pri tome njegov radni dan onih dana kada ide često bude 3-4 sata.

Dakle neuporedivo sa većinom radnog sveta koji radi minimum 8x5 plus barem jedna radna subota mesečno(a često i svaka kod nekih). Plate sa druge strane su im u najgorem slučaju na nivou republičkog proseka.
Da su ovo neka sretnija vremena razumeo bi ih jer kao što rekoh jesu bitan faktor u društvu,ali ovako mislim da preteruju,jednostavno nemaju realan uvid u stanje na tržištu rada.
 
Najbolji drug i kum mi je nastavnik u osnovnoj, sabirali smo njegove radne dane dakle dane kada ide fizički na posao. Priprema časova mu ne oduzima toliko vremena jer se uglavnom radi šematski i kada ih jednom spremi ostaje na kompjuteru godinama. Pri tome njegov radni dan onih dana kada ide često bude 3-4 sata.

Dakle neuporedivo sa većinom radnog sveta koji radi minimum 8x5 plus barem jedna radna subota mesečno(a često i svaka kod nekih). Plate sa druge strane su im u najgorem slučaju na nivou republičkog proseka.
Da su ovo neka sretnija vremena razumeo bi ih jer kao što rekoh jesu bitan faktor u društvu,ali ovako mislim da preteruju,jednostavno nemaju realan uvid u stanje na tržištu rada.

Ovo bi bilo isto kao kad bni zahtevao da se ukinu pozorista, opera, radio stanice, filharmonija, sajmovi knjiga, jer je stanje na trzistu rada zayebano.
Usput i svaki vid umetnosti, slobodnog izrazavanja zabraniti. Sta ce nama uopste i skole ako trziste rada to ne moze da finansisira?
 
Najbolji drug i kum mi je nastavnik u osnovnoj, sabirali smo njegove radne dane dakle dane kada ide fizički na posao. Priprema časova mu ne oduzima toliko vremena jer se uglavnom radi šematski i kada ih jednom spremi ostaje na kompjuteru godinama. Pri tome njegov radni dan onih dana kada ide često bude 3-4 sata.

Dakle neuporedivo sa većinom radnog sveta koji radi minimum 8x5 plus barem jedna radna subota mesečno(a često i svaka kod nekih). Plate sa druge strane su im u najgorem slučaju na nivou republičkog proseka.
Da su ovo neka sretnija vremena razumeo bi ih jer kao što rekoh jesu bitan faktor u društvu,ali ovako mislim da preteruju,jednostavno nemaju realan uvid u stanje na tržištu rada.

Samo sto sem pripreme vecina njih ima i kontrolne i pismene. Pa dobar dio i sekcije,pripreme za takmicenja i slicno. Svi cesto i sjednice nastavnickih vijeca. I na kraju ko misli da je lako svakodnevno raditi sa 30-40 djece u razredu nek proba da odrzi samo jedan cas.
 
Ovo bi bilo isto kao kad bni zahtevao da se ukinu pozorista, opera, radio stanice, filharmonija, sajmovi knjiga, jer je stanje na trzistu rada zayebano.
Usput i svaki vid umetnosti, slobodnog izrazavanja zabraniti. Sta ce nama uopste i skole ako trziste rada to ne moze da finansisira?

Ne preteruj i ne banalizuj bez potrebe jer to nisam rekao. Prosvetari ne rade za 25-26.000 nego 40+,dakle plate su im sasvim pristojne za uslove u kojima živimo i od čega većina često i formalno obrazovanijih ljudi po klasifikaciji od njih radi za manje.
 
Rad prosvetara se ne sastoji samo od drzanja casova. Ima jos mnogo toga sto rade a ne vidi se.

Neka i to bude tacno, ali je onda pitanje zasto je to tako? Da li sastance previse? Da li se previse bave papirologijom?
Inace sam za to da dnevnici sadrze samo program rada, evidenciju sta se na casovima radi, a ocene da budu u elektronskom sistemu, da se elektronski dodeljuju i iscitavaju. Da roditelji lepo vide sta se radi. Najvaznije je da se belezi vreme upisa ocene... mnogo muvacine tu postoji.
 
Ne preteruj i ne banalizuj bez potrebe jer to nisam rekao. Prosvetari ne rade za 25-26.000 nego 40+,dakle plate su im sasvim pristojne za uslove u kojima živimo i od čega većina često i formalno obrazovanijih ljudi po klasifikaciji od njih radi za manje.

Mislim da nisi u pravu.Profesor u srednjoj školi sa punim fondom časova (npr. profesor matematike) radi za manje od 40.Mislim da su imali oko 37 ili 38 hiljada do smanjenja od 10 %.
 
Neka i to bude tacno, ali je onda pitanje zasto je to tako? Da li sastance previse? Da li se previse bave papirologijom?
Inace sam za to da dnevnici sadrze samo program rada, evidenciju sta se na casovima radi, a ocene da budu u elektronskom sistemu, da se elektronski dodeljuju i iscitavaju. Da roditelji lepo vide sta se radi. Najvaznije je da se belezi vreme upisa ocene... mnogo muvacine tu postoji.

Oduvijek je bilo tako. Barem na ovim prostorima.

- - - - - - - - - -

Ne preteruj i ne banalizuj bez potrebe jer to nisam rekao. Prosvetari ne rade za 25-26.000 nego 40+,dakle plate su im sasvim pristojne za uslove u kojima živimo i od čega većina često i formalno obrazovanijih ljudi po klasifikaciji od njih radi za manje.

Njihova plata je sa smanjenjem od 10% oko 35 000. A recimo ovde u Republici Srpskoj je oko 55 000 kad bi se preracunavalo u dinare. I vecina fakultetski obrazovanih radnika ima vecu platu od njih.
 
Neka i to bude tacno, ali je onda pitanje zasto je to tako? Da li sastance previse? Da li se previse bave papirologijom?
Inace sam za to da dnevnici sadrze samo program rada, evidenciju sta se na casovima radi, a ocene da budu u elektronskom sistemu, da se elektronski dodeljuju i iscitavaju. Da roditelji lepo vide sta se radi. Najvaznije je da se belezi vreme upisa ocene... mnogo muvacine tu postoji.

:rotf::rotf::rotf:

Da inspektorišu profesore? Mogu samo da zamislim kako neki paor ispituje profesora matematike što je preskočio segmentni oblik jednačine prave. Koji bi to bio cirkus.
 
Hoces da kazes da je zapad podbunjivao prosvetare i '96 i '14 ?

Ko je bio na vlasti skroz 2001-2012? Rasim Ljajic, samo on (i dalje je na vlasti)
DS je bio 2001-2003 i 2007-2012, 3+5=8 godina. Nemojmo da iznosimo neistine.
Dinkic je duze na vlasti od DSa, mereno posle 2000., a duze je i SPS.

Kako je krenulo, duze ce da bude i SNS.
A sva odgovornost treba da bude na DSu? Ne drzi vodu.

I sta je apsolutna vlast? Kada sam imas vecinu. DS nikada nije imao ni 100 poslanika, od 1990. naovamo.
Apsolutna vecina je kada SNS ima 137 poslanika sam, a sa kapitalnim Veljom i slicnim prisipetljama ima 158. To je apsolutna vlast.
DS je morao da vuce za sobom SPS... koji sada nikom ne smeta, koliko vidim.

meni je sve to ds tj dos, jedna politikka, vise stranaka, jedan cilj - sprovodjenje zapadnih naloga ovde

i gurali su dok su mogli uprkos sto su gubili izbore jeos one prve sa botom i sve ostale.

to je istina, a koje kad bio na vlasti...meni je svejedno ko me je pljackao razbojnik je

a da je to istina govori matematika vecina nije nikad glasala za ds ni za dos u celini
 
OGORČENI PROSVETARI: Gladujemo zbog Verbića! - Kurir
http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/ogorceni-prosvetari-gladujemo-zbog-verbica-clanak-1735575
Sent from Maxthon Cloud Browser

OGORČENI PROSVETARI: Gladujemo zbog Verbića!

Ministar odbio da prosvetarima isplati po jednu prosečnu platu kako bi okončali najduži štrajk u istoriji srpskog školstva. Nastavnici ljuti, tvrde da su na ivici egzistencije

Društvo, Petak, 10. april, 2015.
************************************************************************************************
Hoce li neko da stane ovome na put?!

На (намерно) примитиван "закључак" новинарлука "Курчир", још глупље питање!!!!

ОВДЕ ЈЕ ПРОБЛЕМ У ПИЛЕЋЕМ ПАМЋЕЊУ! Овде је "квака" у "Гашовизацији" образовног система
дугој скоро 15 година и СИСТЕМАТСКОЈ ПЉАЧКИ привреде која "носи" образовни систем, а за садашње
стање - ОДГОВОРНО ЈЕ ЖУТО ПРЕДУЗЕЋЕ!!!

Тај Вербић колико год био недостојан места министра просвете, најмање је одговоран за затечено стање!


Сада преко свог ђубрета које је остало ПОСЛЕ 5. ОКТОБРА, његови актери говоре о правди и поштењу,
а ако је до истине, много је "просветних" радника који су својом тупавошћу тамо неких година сами
допринели постојећем стању и урушеној просвети!

"ПРИ'ВАТИ МИ МАЈКО ОВО КОПИЛЕ, ДА ОНОЈ ПРЕКО ПУТА РЕЧЕМ ДА ЈЕ КУ-РВА!"
 
Evo rešenja. Otpustiti 2/3 javnog sektora i uvesti ovako nešto:


Lukašenko:Ko ne radi, plaća 300 EUR


Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko uveo je “porez na nezaposlenost“ u iznosu od 300 evra za svakoga ko je nezaposlen duže od šest meseci.

Kako bi svoje ljude motivisao da što pre nađu posao, Lukašenko je potpisao ukaz o "sprečavanju socijalne zavisnosti", piše Moscow Times.
Cilj ukaza je da podstakne ljude da se uključe u radne aktivnosti i da na taj način učestvuju u finansiranju državnih rashoda.

Dokument propisuje da građani, strani državljani i osobe bez državljanstva sa stalnim boravkom u toj zemlji, koji ne učestvuju u finansiranju javne potrošnje ili u njenom finansiranju učestvuju manje od 183 kalendarskih dana tokom obračunskog poreskog perioda (fiskalne godine) u obavezi su da plate izrečenu sumu.

Uvodeći “porez na nezaposlenost“, Lukašenko vraća termin „socijalnog parazitizma“ iz socijalizma, a sve u cilju kažnjavanja onih koji namerno ne žele da rade.

Ovog poreza su oslobođeni mlađi od 18 godina, a takođe su oslobođeni i radno nesposobni građani, invalidi, mlađi od 18 godina, žene preko 55 i muškarci preko 60 godina.

Protivnici ovakve odluke skupljaju potpise, smatrajući da država treba da im obezbedi uslove da rade a ne da ih tera na prinudni rad koji kako smatraju, može da naredi jedino sud.

Belorusija se borila da pronađe dovoljno radnika kako bi popunila radna mesta. A koliki je problem imala sa manjkom zaposlenih, pokazuje i činjenica da su 2012. godine uveli meru u nekim sektorima, gde se ne dozvoljava radniku da napusti svoje radno mesto.
 

Back
Top