Farbanje uskršnjih jaja

skura58

Stara legenda
Poruka
99.778
Farbanje uskršnjih jaja


Običaj je da se na Veliki petak (ili na Veliki četvrtak) uoči Vaskrsa farbaju kokošja jaja i poklanjaju bližnjima. Po predanju, ovaj običaj je nastao tako što su hrišćani na Veliki petak tvrdili da će Hristos vaskrsnuti, a Jevreji su im uz podsmeh govorili da će to biti kada kokoške počnu nositi crvena jaja. U nedelju kada je Hristos vaskrsao kokoške su zaista pronele crvena jaja. Prvo uskršnje jaje čuva se godinu dana – i ono se naziva čuvarkuća.

Danas se jaja ne farbaju samo u crvenu boju; postoji veliki broj veštačkih boja u koja se mogu obojiti jaja. Mi ćemo se na ovom mestu pozabaviti nekim domaćim receptima za farbanje jaja.

Jaja bi najpre trebalo da operete u razblaženom sredstvu za pranje posuđa, kako bi se sa ljuske uklonila masnoća i prljavština. Zatim ih na tradicionalan način možete ofarbati u tople crvene ili žute tonove u vodi u kojoj su prethodno iskuvane ljuske crnog luka, crvenog luka, cvekla, orahov list, crni slez, gospin cvet ili u soku od zove. Naravno, da bi jaja bila šarena, umesto kupovnih sličica, možete na njih preneti motive tankih listića (npr. peršuna, paprati i sl). To ćete lako učiniti ako na jaja, pre nego što ih spustite u vodu sa farbom, prilepite ove listiće učvrstivši ih tankim najlon čarapama koje ćete čvrsto obaviti oko jaja i zavezati. Jaja nepravilno možete obmotati i ljuskama crnog luka, zavezati ih najlon čarapom ili gazom i skuvati, da biste dobili šare neverovatnih oblika.

To, međutim, nije jedini način za dobijanje šara na jajima: jaja veoma jednostavno, a veoma efektno, možete da ofarbate prema šari koju ste sami smislili najobičnijim tačkicama. Jaja najpre oblepite finim tufnicama od voska. Potom ih ofarbajte hladno umućenom bojom, a kad se osuše, odstranite vosak. Iako najjednostavnija, tačkice nisu jedina šara koju možete dobiti pomoću voska, ali to već zavisi od vaše umešnosti i kreativnosti.

Ako želite da vam jaja odišu egzotikom Dalekog istoka, možete ih oblepiti finim kineskim papirom po kome su iscrtani piktogrami. Jaja, dakle, premažite lepkom i nanesite sloj finog papira za tanke kineske salvete. Zatim na jednobojnom papiru četkicom i tušem iscrtajte željene simbole i po želji jaje obložite sa malo zlatnog papira.
Ofarbana jaja će dobiti visok sjaj i naročito intenzivne boje ako ih premažete krpom na koju ste prethodno naneli malo ulja, putera ili margarina.
 
Ово као да је моја мама писала.

Ја бих само додала ситно исецкане љуске белог лука у које се уваљају јаја, па се потом фарбају (исто се вежу чарапом).

Шаре су дивне, ко има стрпљења нека проба.
 
Ово као да је моја мама писала.

Ја бих само додала ситно исецкане љуске белог лука у које се уваљају јаја, па се потом фарбају (исто се вежу чарапом).

Шаре су дивне, ко има стрпљења нека проба.

Nemam ja strpljenja za ovo ... ali mogu da Vam predložim sledeće:

http://cdn.coolinarika.net/image/d03459ddea50c1c6e7d68389a0bd995e_header.jpg?v=0

Ovo je sa coolinarike, nasto zezaju sajtovi ne mogu linkovi da se kopiraju, imate slično na sajtu Uspešna žena.
 
Poslednja izmena:
Nemam ja strpljenja za ovo ... ali mogu da Vam predložim sledeće:

femina-logo4.png

Немам ни ја, али моја мама је то радила, ја само преносим.

Ја само офарбам у што је више могуће боја, и кад су у корпици сама по себи изгледају лепо и шаренолико.

А ове године ће госпођица нешто да шара, видећемо шта ће испасти.
 
Немам ни ја, али моја мама је то радила, ја само преносим.

Ја само офарбам у што је више могуће боја, и кад су у корпици сама по себи изгледају лепо и шаренолико.

А ове године ће госпођица нешто да шара, видећемо шта ће испасти.
Ma meni jedino crvena kako tako ispadne boja, mada ne intenzivna , a ostale nikako :(
Ovo za krep papir san nedavno čula :) .. žene masovno kupuju taj papir.. :lol:
 
Ma meni jedino crvena kako tako ispadne boja, mada ne intenzivna , a ostale nikako :(
Ovo za krep papir san nedavno čula :) .. žene masovno kupuju taj papir.. :lol:

Мени и жута увек испадну божанствено, мада зависи и од фарбе.

Ја купујем неку са зеком који личи на Душка Дугоушка, никад не омане.

Мада је сад још један произвођач ставио сличну слику па их помешам :evil:
 
Мени и жута увек испадну божанствено, мада зависи и од фарбе.

Ја купујем неку са зеком који личи на Душка Дугоушка, никад не омане.

Мада је сад још један произвођач ставио сличну слику па их помешам :evil:

Probala ja sve i tog Dugouska :evil: nista. :aha:
Sad sam se naoruzala krep papirom, postavljam sliku pa kako ispadne, mozda se ismejete bas :hahaha:
 
Probala ja sve i tog Dugouska :evil: nista. :aha:
Sad sam se naoruzala krep papirom, postavljam sliku pa kako ispadne, mozda se ismejete bas :hahaha:

Ове године није било Дугоушка, купила неке у Максију и изненадила се...

Боје јаке, фантастичне, а мислила сам у себи:Купујем, па шта ми Бог да...

Где су твоја са креп папиром :zper:
 
Ове године није било Дугоушка, купила неке у Максију и изненадила се...

Боје јаке, фантастичне, а мислила сам у себи:Купујем, па шта ми Бог да...

Где су твоја са креп папиром :zper:
Imam fotku, veceras stavljam, zaboravila sam :lol: na ovu temu ... čikaš me :lol: videćeš :manikir:
 

Много си ти наивна.

Немаш стрпљења за луковину...

И ја да умем овако да их офарбам, не бих се млатила са луковином.

Него, причај како да их "убијем" за следећу годину :ceka:
 
Prati ritam :lol:

Obaris jaja kolko oćeš i kako oćeš :lol: (sipaj dosta soli) ccc :malav:
Dok se jajca kuvaju, iseces krep papir 20 x 20 otprilike kvadrate onoliko koliko imas jaja
(pre toga kupiš paipir u sto vrištećim bojama ! to je jako bitno) -bez alata nema zanata :D
Dakle, kad se jaja obare pristojno dugo :cool:, .... , sipaš sirće u duboki tanjir, neku činiju
Onda stavis rukavice na ruke! Ovo je pod obavezno, ili nećeš izaći iz kuće bar jednu nedelju, ova boja se ne skida, znači, pazi odecu, namestaj , :deda2: ljude oko sebe ?
I onda umačeš :lol: te kvadrate krepa u sirće - jedan , pa umotaš jaje u njega .
Pre toga isečeš vrhove plastičnim flašama od 2l (može od pivo one sto imas najvise :hahaha:)) ,
Umotano vruće jaje u krep stavis u flašu na dno.
Zatim uzmes drugu jaku kontra boju , ponovo, umočiš, umotaš i smestiš u flašu, pored onog prvog jajeta,
Zatim trece jaje , treca blesava jaka boja umočena u sirće i u flašu , ...

....


tako trpaš jaje preko jajeta , sve umotano u sirće krep varijanta.
Ja sam 15 jaja napravila samo ovako, 2 flase od 1,5l.


Sačekas , kad završiš sve to s jajima , tako da odstoje pola sata , pa lagano, prati-

Navučeš rukavice!
Jaje po jaje razmotavas i stavljas na karton neki.
Odusevljavas se
Gledas da ne isprskaš okolinu :cool:

Kad se jaja osuse , ohlade, klasika , namazes uljem i uživaš...
Ako ima pitanja , tu sam, .... ne bacaj pivske flaše, trebaće ti ;)
 
Prati ritam :lol:

Obaris jaja kolko oćeš i kako oćeš :lol: (sipaj dosta soli) ccc :malav:
Dok se jajca kuvaju, iseces krep papir 20 x 20 otprilike kvadrate onoliko koliko imas jaja
(pre toga kupiš paipir u sto vrištećim bojama ! to je jako bitno) -bez alata nema zanata :D
Dakle, kad se jaja obare pristojno dugo :cool:, .... , sipaš sirće u duboki tanjir, neku činiju
Onda stavis rukavice na ruke! Ovo je pod obavezno, ili nećeš izaći iz kuće bar jednu nedelju, ova boja se ne skida, znači, pazi odecu, namestaj , :deda2: ljude oko sebe ?
I onda umačeš :lol: te kvadrate krepa u sirće - jedan , pa umotaš jaje u njega .
Pre toga isečeš vrhove plastičnim flašama od 2l (može od pivo one sto imas najvise :hahaha:)) ,
Umotano vruće jaje u krep stavis u flašu na dno.
Zatim uzmes drugu jaku kontra boju , ponovo, umočiš, umotaš i smestiš u flašu, pored onog prvog jajeta,
Zatim trece jaje , treca blesava jaka boja umočena u sirće i u flašu , ...

....


tako trpaš jaje preko jajeta , sve umotano u sirće krep varijanta.
Ja sam 15 jaja napravila samo ovako, 2 flase od 1,5l.


Sačekas , kad završiš sve to s jajima , tako da odstoje pola sata , pa lagano, prati-

Navučeš rukavice!
Jaje po jaje razmotavas i stavljas na karton neki.
Odusevljavas se
Gledas da ne isprskaš okolinu :cool:

Kad se jaja osuse , ohlade, klasika , namazes uljem i uživaš...
Ako ima pitanja , tu sam, .... ne bacaj pivske flaše, trebaće ti ;)

Куку, сестро слатка, па ово цела наука :eek:

И ја имам флаше само од Роске, ја сам локал-патриота :lol:

Е, пробаћу стварно следеће године, много су лепа, ако прска нека прска...

И, ето, преживесмо обе :worth:
 
Куку, сестро слатка, па ово цела наука :eek:

И ја имам флаше само од Роске, ја сам локал-патриота :lol:

Е, пробаћу стварно следеће године, много су лепа, ако прска нека прска...

И, ето, преживесмо обе :worth:

Ma koja nauka, ja od muva slona napravim :rotf:
Ako sam uspela ja , antitalenat za kulinarstvo i sl. uspeće svako :mrgreen:
 
Kam` ge ` onih pola litre ? ;)
Ne rece li da uzme "vlasu od 2l" , a sad se "pojavljuje vlasa od 1.5 l" ...? :think:
Man`Te se Harija Potera i njegove druzine ...:D

Nema veze gde ta jaja stavljas, moze u tegle , ali lepse su boje ako je dublji sud (visoka i siroka flasa) otvorena odozgo da se smeste jaja, po tri u red, otprilike..al ste napravili nauku od ovog , a ja zavrsila ocas posla .
 
Као и све остало и фарбање јаја је украдени пагански обичај. Пракса је иначе уведена са севера европе и симболизује плодност и рађање пролећа под покровитељство богиње Остаре..
 

Back
Top