Srbi nekad i sad
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 85

Tema: Srbi nekad i sad

Veoma poznat Sotir zvani djubre (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Post Srbija nekad i sad

1804. godine Srbi dizu veliki ustanak protiv Turaka u Orascu i bivaju prvi narod na balkanu koji se otvoreno pobunio protiv Turske. Ni Grci ni Bugari nego Srbi.Posle desetak godina borbi ustanak dozivljava slom i trecina svih Srba biva pobijena ! Sto kao civili sto kao vojnici .

1815 izbija nov ustanak u Takovu koji traje svega par meseci i Srbija postaje autonomna knezevina u sastavu Otomanskog carstva.

Nesto vise od jedne decenije posle sukoba sa Turcima zbog incidenta kod Cukur cesme dogadjaju se srpsko-turski ratovi 1876-1878 u kojima se prvi put u istoriji spominje rec genocid.Turci zbog svoje nemoci i vojnog poraza vrse nezapamcene zlocine nad srpskim civilima. Rezultat ova 2 rata je potpuna nezavisnost knezevine Srbije 1878 godine na Berlinskom kongresu i njeno teritorijalno prosirenje na 4 okruga(Niski,Pirotski,Toplicki,Vranjski)

1885 zbog krsenja berlinskog sporazuma i ujedinjenja Bugarske i Istocne Rumelija pomalo nestabili kralj Milan kako se govorilo napada Bugarsku.Bugari uspevaju da se odbrane i cak da predju u kontra-ofanzivu.Rat ubrzo prestaje. Srbija ostaje kao sto je i bila pre rata a Bugarska se spaja sa Istocnom Rumelijom ALI idalje ostaje u sastavu Turske sve do 1908. godine.

1912. posle vise godina insistiranja Srbije da se oformi koalicija balkanskih drzava i da se turski osvajac konacno istera sa balkanskog poluostrva to joj i uspeva. Srbija,Grcka,Bugarska i Crna Gora napadaju Tursku i pobedjuju je. Srbija kao vodja koalicije i najpozrtvovanija od svih drzava dobija velika teritorijalna prosirenja na Rasku oblast,Kosovo i vardarsku Makedoniju.Ostale teritorije koje je srpska vojska oslobodila joj se oduzimaju i stvara se prvi put u istoriji drzava albanskog naroda-Albanija.

Bugari nezadovoljni ishodom rata 1913 napadaju Srbiju zbog zelje da njima pripadne vardarska Makedonija(iako vec imaju pirinsku Makedoniju(a Grci egejsku makedoniju)). Medjutim sve ostale balkanske zemlje: Grcka,Crna Gora,Turska staju na stranu Srbije i plus Rumunija. Bugarska biva porazena i Makedonija ostaje u sastavu Srbije.

1914-1918 desavaa se prvi svetski rat.Srbin iz Bosne nezadovoljan polozajem Srba u BiH pod austrougarskom vlascu ubija Franca Ferdinanda.Austro ugarska za to krivi Srbiju i napada je!
    Skoro 15 puta veca i po ljudima i po teritoriji dvojna monarhija dozivljava poraz od Srbije koja je tek izasla iz 2 rata (1912 i 1913) na Ceru i na Kolubari. Ceo svet se u tom trenutku divi hrabrosti srpskog vojnika koji brani svoju otadzbinu i umecu velikih srpskih komadanata.Ali ubrzo I Nemacka i Bugarska napadaju Srbiju cija se vojska i jedan deo narod povlaci preko Albanije za Grcku.Ponovo ceo svet prica o Srbiji i o tragediji srpskog naroda.Na Krfu i Vidu vise nema mesta da se sahrane Srbi.Bacaju ih u more(Plava grobnica)-Grci i dan danas ne love ribu u tom delu mora iz postovanja prema mnogobrojnim Srbima koji su tu sahranjeni.
    I onda zilavi Srbi se dizu kao feniks iz pepela i 1916 zajedno sa Francuzima otvaraju Solunski front protiv Nemaca i Bugara.Celim svetom se ponovo proculo srpsko junastvo ovog puta na Kajmakcalanu. Srbi jurisaju zajedno sa saveznicima i oslobadjaju svoju otadzbinu.Oslobadjaju i srpsko vojvodstvo koje postoji jos od 1848 godine u sastavu Austro-ugarske i ostale krajeve dvojne monarhije u kojima zive Srbi i neki drugi narodi(BiH,Slavonija,Slovenija,Dalmacija,Lika,Hrva tska). 1918 srpsko vojvodstvo i Crna Gora proglasavaju pripajanje Kraljevini Srbiji,

Srbija je u ovom ratu ostala bez jedne trecine svih Srba(poginuli-vojnici i civili). I sta radi ta Srbija 1918. godine kojoj vec pripadaju teritorije dasnjih drzava Srbije(sa Kosovom),Crne Gore i Makedonije? Ona proglasava ujedinjenje sa Srbima iz BiH,Slavonije,Dalmacije,Like ali i sa Hrvatima i Slovencima koji su od 1914-1918 ratovali protiv Srbije i saveznika u redovima Austro-ugarske vojske ! Nastaje Kraljevina Srba,Hrvata i Slovenaca koja ubrzo menja ime u Kraljevina Jugoslavija.

1941. Nemacka i Italija napadaju tu Jugoslaviju i komadaju je kako njima odgovara.Jedan deo uzima Albanija koja neprekidno sve do 1945 vrsi zlocine nad srpskim civilima,jedan deo Bugarska koja takodje vrsi zlocine nad srpskim civilima,jedan deo Madjarska koja takodje vrsi zlocine nad srpskim civilima ali i nad jevrejskim posebno u Novom Sadu, Nezavisna drzava Hrvatska nastaje koja sprovodi nezapamceni genocid nad Srbima prvenstveno a onda i nad Jevrejima i Romima.Samo ne onakav genocid u kom se spominje broj od 7000 ljudi i koji je diskutabilan vec su u pitanju stotine hiljada Srba iz BiH,Slavonije,Like i Dalmacije koji su ubijani na najsurovije nacine.Za Sloveniju ne znam a ono sto je ostalo od Srbije i Crne Gore okupiraju Nemacka i Italija i dovode na vlast svoje domace kvislinge tipa Milan Nedic... 1945 dolazi crvena armija oslobadja Jugoslaviju i ona postaje komunisticka drzava sastavljena najednom od 6 republika ? !

Devedesetih godina Hrvatska proglasava nezavinost i takodje proglasava Srbe za nacionalnu manjinu u Hrvatskoj, oni ustaju na oruzije i pocinje rat.U BiH Muslimani koji su uglavnom bili Srbi i za vreme Turaka primili islam zajedno sa Hrvatima svode Srbe na nacionalnu manjinu i proglasavaju nezavisnu BiH. Srbi i tu se naravno bune i ustaju na oruzije. Makedonija izlazi iz Jugoslavije kao nezavisna drzava makedonskog naroda? ! I Slovenija to radi takodje. Srbija i Crna Gora formiraju novu drzavu SR Jugolsaviju koja ne ucestvuje u ratu u Hrvatskoj i BiH i povlaci svoju vojsku.Samo je ucestvovala u Vukovaru i povukla, dalje ratuju Srbi iz Hr i BiH protiv Hrvata i muslimana.Rat se zavrsava Srbi iz Hrvatske bivaju proterani-stotine hiljada njih, u BiH republika srpska dobija 49 posto teritorije BiH ali ostaje u sastavu BiH.

Zatim Albanski teroristi na Kosovu i Metohiju otpocinju teroristicke napade na srpske civile,vojsku i policiju.Srpska vojska i policija uzvracaju teroristima i onda se mesa najjaca vojna sila na svetu ikada-NATO pakt. On bombarduje krvnicki Srbiju 2 i po meseca. Srbija povlaci vojsku i policiju sa Kosova.

Pokusao sam samo da nabrojim istorijske cinjenice sto sam mogao vise objektivnije.Cisto da prodiskutujemo da li danas imamo ono za sta su se borili nasi preci.Da vidimo da li nam je istorija duzna? Da li je nama ucinjena nepravda ili nekom drugom narodu? Mozda nije nama, mozda je Hrvatima ili Albancima napravljena nepravda ne znam. Sta vi mislite.?

Mozda je korisno reci usput da za ovih spomenutih 200 godina istorije nema nijedne bune,ustanka rata tih muslimana iliti bosnjaka, isto tako toga nema ni kod Makedonaca koji danas imaju svoju drzavu,toga nema ni kod Slovenaca.Hrvati takodje nemaju bune,ustanke i nemaju autonomiju,drzavu sve do 1941 i NDH.Albanci eto prvi put u istoriji kao sto sam rekao svoju drzavu dobijaju 1912 i to sam vec napisao kako i na koji nacin tj. ko im je oslobodio tu Albaniju od Turske. Korisno je eto i skrenuti paznju ko je i to Kosovo oslobadjao i 1912 i par godina kasnije na solunskom frontu.

Crna Gora je tu gde je.Ali je interesantno da je zastava kraljevine Crne Gore bila crveno-plavo-bela i da su sami njeni vladari,knjizevnici govorili da u Crnoj Gori nema drugog naroda osim srpskog. U prevodu CG je bila prema Srbiji kao Austrija prema Nemackoj. A da li je i danas? ? ? To je sustina ove price.

Nisam hteo da kacim temu namerno na istoriju jer zelim sustina prica bude ono sto je danas.Dakle posmatrajuci ono sto je bilo da vidimo sta je nastalo iz toga.
    Sta danas imamo? Imamo Srbiju i u njoj autonomnu pokrajnu Vojvodinu ciji grb i zastava nemaju veze sa Srbima. Imamo u Raskoj oblasti ljude kod kojih se javljaju separatisticke tendencije kao i u jos 2,3 opstine na jugu Srbije(Presevo,Bujanovac). Nad drugom autonomnom pokrajnom nemamo de fakto vlast. Kosovo nije nezavisna drzava jer nije clan ujedinjenih nacija i samim tim nije nezavisna drzava. Ali mi fakticki vlast nemamo u nasoj drugoj autonomnoj pokrajni.

Crna Gora radi potpuno protiv nasih interesa kao i Makedonija(primer-priznaju Kosovo). Eto bas zato sam na ovaj nacin otvorio temu.Dakle da vidim forumasi kako posmatrate tu situaciju gledano sa istorijskog aspekta i onoga sto se dogadjalo u prethodnih eto 200 godina.... U Crnoj Gori po poslednjem popisu Srbi cine 30 posto stanovnistva i nacionalnu manjinu u isto vreme.

U bosni Srbi nemaju nezavisnot ali drze pola drzave teritorijalno i po ljudima nesto vise od 30 posto stanovnistva. U danasnjoj Hrvatskoj gotovo da ih nema vise. Cine oko 4 posto i ima ih oko 200 000 cak i manje mozda.

Kakva su vasa misljenja? Od Grcke i Bugarske nisu nastale nove nacije i nove drzave koje rade protiv njihovih interesa? A borili su se kao sto smo i mi, doduse Bugari na pogresnoj strani a eto mi smo mnogo deblji kraj izvukli. Madjari i nisu bas nesto lepo prosli ostalo je dosta Madjara van Madjarske(Srbija,Slovacka,Rumunija) ali su oni ipak kao i Bugari bili u 2 svetska rata protiv saveznika. Mi nismo. Dovoljno sam podsetio gde smo i sta smo bili u svim tim ratovima. Kako posmatrate nasu teritoriju?Nas polozaj? Nas narod u susednim drzavama i njegova prava? Jel imamo ono sto smo zasluzili? Jel smo prosli mnogo bolje nego sto zasluzujemo,ili malo bolje? Ili mozda malo gore nego sto zasluzujemo ili mnogo gore? Ja licno mislim da je ovo poslednje. A vi kazite sta vi mislite.
    Poslednji put ažurirao/la Sotir zvani djubre : 09.04.2015. u 04:22

Moderator Vasilij Zajcev (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2012.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    178

Podrazumevano Re: Srbi nekad i sad

Srbi od 8. septembra 1331.- 20. decembra 1355. - Narod koji je bio dominantan i nije se bojao nikoga.

Svu ostalu našu istoriju možeš pisati da smo bili nečiji vazali ili pod nečijim uticajem, nažalost.
    “Gentlemen, I am 25 years old and I have killed 309 fascist invaders by now. Don’t you think, gentlemen, that you have been hiding behind my back for too long?”
    -Ljudmila Pavličenko, Čikago, 1942.

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Citat Original postavio Vasilij Zajcev Pogledaj poruku
    Srbi od 8. septembra 1331.- 20. decembra 1355. - Narod koji je bio dominantan i nije se bojao nikoga.

Svu ostalu našu istoriju možeš pisati da smo bili nečiji vazali ili pod nečijim uticajem, nažalost.
    Nikako se ne slazem. Sa nasom bogatom istorijom moze da se poredi mozda jos nekoliko naroda samo u Evropi.

Sto je bio vazal Milutin Nemanjic? Sto je bio Mihailo Obrenovic? Petar prvi Karadjordjevic? Da nije Karadjordje bio neciji vazal mozda?

Taj period o kome ti govoris se koliko znam odnosi na vladavinu cara Dusana koji je definitivno po Srbe najgori vladar od svih 10 Nemanjica. Bez potrebe je osvajao prostore na kojima nije bilo Srba. I na taj nacin pravio drzavu kojom je bilo tesko upravljati i bio joj je sudjen raspad. Na primer njegov otac je bio puno mudriji od njega zato sto kada je potukao bugarsku vojsku tako da nista od nje nije ostalo nije zeleo da pripaja Bugarsku Srbiji. Vec samo da nam budu vazali.. Ali alava aristokratija je htela bugarske posede i zbog toga je sklonila Decanskog i dovela Dusana. Lik je totalno bez potrebe osvajao grcke krajeve i ne vidim sta je dobro u njegovoj vladavini. Bez veze je proglasio carevinu. Uveo zenu u Hilandar,patrijarh vaseljenski nas je zbog njega iskljucio iz pravoslavne crkve. . . . .

Ti se bolje mani Srba i vodi racun o komunistima

Učlanjen
    02.07.2012.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    178

Citat Original postavio Sotir zvani djubre Pogledaj poruku
    Nikako se ne slazem. Sa nasom bogatom istorijom moze da se poredi mozda jos nekoliko naroda samo u Evropi.

Sto je bio vazal Milutin Nemanjic? Sto je bio Mihailo Obrenovic? Petar prvi Karadjordjevic? Da nije Karadjordje bio neciji vazal mozda?

Taj period o kome ti govoris se koliko znam odnosi na vladavinu cara Dusana koji je definitivno po Srbe najgori vladar od svih 10 Nemanjica. Bez potrebe je osvajao prostore na kojima nije bilo Srba. I na taj nacin pravio drzavu kojom je bilo tesko upravljati i bio joj je sudjen raspad. Na primer njegov otac je bio puno mudriji od njega zato sto kada je potukao bugarsku vojsku tako da nista od nje nije ostalo nije zeleo da pripaja Bugarsku Srbiji. Vec samo da nam budu vazali.. Ali alava aristokratija je htela bugarske posede i zbog toga je sklonila Decanskog i dovela Dusana. Lik je totalno bez potrebe osvajao grcke krajeve i ne vidim sta je dobro u njegovoj vladavini. Bez veze je proglasio carevinu. Uveo zenu u Hilandar,patrijarh vaseljenski nas je zbog njega iskljucio iz pravoslavne crkve. . . . .

Ti se bolje mani Srba i vodi racun o komunistima
    Skoro svi Nemanjići potlačeni od strane Ugara, ništa bez njihovog odobrenja nismo smeli, jer su ih se bojali. O politici Mihaila Obrenovića bi se moglo do sutra raspravljati, dovoljno ti govori to kako je završio. Petar Karađorđević, previše je bio pod uticajem sila Atante i previše smo im verovali, pogotovo kad smo se povukli preko svih tih planina, u kojem su učestvovali i moji preci, niko nije hteo da pošalje brodove, ostavljali su nas kao stoku da umiremo, dok se eto Rusi nisu trgunuli. Najviše me je razočaralo pravljenje Kraljevine SHS, smatram da je to naš najgori geo-politički potez od onog kad smo se doselili na Balkan. Ukratko - tuga.
    “Gentlemen, I am 25 years old and I have killed 309 fascist invaders by now. Don’t you think, gentlemen, that you have been hiding behind my back for too long?”

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Skoro svi Nemanjići potlačeni od strane Ugara, ništa bez njihovog odobrenja nismo smeli, jer su ih se bojali. O politici Mihaila Obrenovića bi se moglo do sutra raspravljati, dovoljno ti govori to kako je završio. Petar Karađorđević, previše je bio pod uticajem sila Atante i previše smo im verovali, pogotovo kad smo se povukli preko svih tih planina, u kojem su učestvovali i moji preci, niko nije hteo da pošalje brodove, ostavljali su nas kao stoku da umiremo, dok se eto Rusi nisu trgunuli. Najviše me je razočaralo pravljenje Kraljevine SHS, smatram da je to naš najgori geo-politički potez od onog kad smo se doselili na Balkan. Ukratko - tuga.
    Oke, onda ako tako gledas jedini trenutak u istoriji Francuske kada nisu bili niciji vazali i kada nisu bili pod nicijim uticajem je samo onda kada je vladao Napoleon Bonaparta i nikad vise.

Ja ti opet kazem da ti nikako ne stoje te teze i da je Dusan najgori srpski srednjovekovni vladar.Napisao sam vec zasto.

Mene najvise zanima dal je za vreme Tita, ili na primer u 16. veku bilo snaznije i efikasnije unistavanje srpstva medju Srbima ili danas .. . . Najvise mi je krivo sto je sve to ostavilo posledice. Od rasrbljavanja za vreme turaka su nam ostali Bosnjaci, Tito nam je ostavio Crnogorce i Makedonce . . . . . . . . . . . . . . . . .

- - - - - - - - - -

Ako se ovako nastavi nemoj da se cudis kad za 15,20 godina nikne vojvodjanska nacija . .

Učlanjen
    02.07.2012.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    178

Oke, onda ako tako gledas jedini trenutak u istoriji Francuske kada nisu bili niciji vazali i kada nisu bili pod nicijim uticajem je samo onda kada je vladao Napoleon Bonaparta i nikad vise.

Ja ti opet kazem da ti nikako ne stoje te teze i da je Dusan najgori srpski srednjovekovni vladar.Napisao sam vec zasto.

Mene najvise zanima dal je za vreme Tita, ili na primer u 16. veku bilo snaznije i efikasnije unistavanje srpstva medju Srbima ili danas .. . . Najvise mi je krivo sto je sve to ostavilo posledice. Od rasrbljavanja za vreme turaka su nam ostali Bosnjaci, Tito nam je ostavio Crnogorce i Makedonce . . . . . . . . . . . . . . . . .

- - - - - - - - - -

Ako se ovako nastavi nemoj da se cudis kad za 15,20 godina nikne vojvodjanska nacija . .
    Francuska je pobeđivala Engleze redovno pre toga, Napoleon je samo njihov vrhunac, pa ako ćemo vratiti i vreme Karla Velikog...Da ne idemo tako daleko. Ime moje možda vara, poštujem lik Vasilija Zajceva i jedina zemlja koju ja podržavam je SSSR, Tita mrzim verovatno više od tebe, mislim da je on jedna obična ustaša ubačena da Hrvatima pripoji Jadran i Dalmaciju, tako da znaš

Poznat zlatko01 (avatar)
    Učlanjen
    28.03.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    177

Trebao si da napomenes da su Srbi pomogli Bugarima protiv Turaka, iako Bugari nisu ispostovali svoje obaveze, moj pradeda je poginuo prilikom oslobadjanja Jedrena. To Jedrene je Turska dobila nazad u drugom balkanskom ratu

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Citat Original postavio zlatko01 Pogledaj poruku
    Trebao si da napomenes da su Srbi pomogli Bugarima protiv Turaka, iako Bugari nisu ispostovali svoje obaveze, moj pradeda je poginuo prilikom oslobadjanja Jedrena. To Jedrene je Turska dobila nazad u drugom balkanskom ratu
    Pa napisao sam da su Srbi ucestvovali u oslobadjanju Jedrena i Soluna.

Inace, Bugari su nas lepo ispostavali 1913. I kasnije u prvom svetskom ratu posebno, a i u drugom . . .

A pogle njihovu teritoriju danas- sto deset iljada a nasa osamdeset .

Poznat Libar (avatar)
    Učlanjen
    10.05.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Francuska je pobeđivala Engleze redovno pre toga, Napoleon je samo njihov vrhunac, pa ako ćemo vratiti i vreme Karla Velikog...Da ne idemo tako daleko. Ime moje možda vara, poštujem lik Vasilija Zajceva i jedina zemlja koju ja podržavam je SSSR, Tita mrzim verovatno više od tebe, mislim da je on jedna obična ustaša ubačena da Hrvatima pripoji Jadran i Dalmaciju, tako da znaš
    A kome ja trebala pripasti Dalmacija i pripadajuci joj dio Jadrana ?

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Citat Original postavio Libar Pogledaj poruku
    A kome ja trebala pripasti Dalmacija i pripadajuci joj dio Jadrana ?
    Onima koji su je vojnicki oslobodili od Austro-ugarske i koji su bili velika vecina u toj dalmaciji 1918 a bogami i 1945. Pa cak i da nisu velika 45, pa cak i da je lapo lapo sigurno ne bi pripala onima koji su izvrsili genocid i koji nisu krvarili za nju u prvom svetskom ratu nego su bili na suprotnoj strani protiv saveznika.

Poznat Libar (avatar)
    Učlanjen
    10.05.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Onima koji su je vojnicki oslobodili od Austro-ugarske i koji su bili velika vecina u toj dalmaciji 1918 a bogami i 1945. Pa cak i da nisu velika 45, pa cak i da je lapo lapo sigurno ne bi pripala onima koji su izvrsili genocid i koji nisu krvarili za nju u prvom svetskom ratu nego su bili na suprotnoj strani protiv saveznika.
    Kako se zvala ofanziva kojom je oslobodjena Dalmacija od AU i tko su bili vojskovodje koji su vodili te ofanzive ?
    Prikazi dokaze u kojima se vidi da Hrvati nisu cinili barem 80% stanovnistva Dalmacije u vremenu koje si naveo. .

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Kako se zvala ofanziva kojom je oslobodjena Dalmacija od AU i tko su bili vojskovodje koji su vodili te ofanzive ?
    Prikazi dokaze u kojima se vidi da Hrvati nisu cinili barem 80% stanovnistva Dalmacije u vremenu koje si naveo. .
    Zvala se solunski front. Okupatori su se povukli i ostavili te prostore vojsci kraljevine Srbije koja je osim dalmacije umarsirala i u Zagreb.

Vojskovodje su bili Zivojin Misic,Radomir Putnik,Stepa Stepanovic.....

Jedino ako ti oces da kazes da su Hrvati iz austrougarske vojske zapravo presli na stranu Srbije i saveznika i da su ti isti Hrvati koji su do juce bili austrougarski vojnici ustvari oslobodili dalmaciju od monarhije. I da su na onim slikama iz Zagreba Hrvati a ne srpski vojnici ?

80 posto stanovnistva? Hahahah Pa 1991 je bilo pola-pola i to ako racunas ove malo vece gradove Split i ne znam koji jos ima tu

- - - - - - - - - -

Danas traze ne znam kolko hektara pored Dunava a Srbi ih oslobadjali u svakom ratu i poklonili im drzavu. Ne znam libar samo kako imas obraza da dolazis da provociras na ovakvim temama. Ja da sam ne daj Boze ti jednostavno bih izbegavao ovakve teme. Ustvari ne bi ni dolazio na ovaj forum

Poznat Libar (avatar)
    Učlanjen
    10.05.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Zvala se solunski front. Okupatori su se povukli i ostavili te prostore vojsci kraljevine Srbije koja je osim dalmacije umarsirala i u Zagreb.

Vojskovodje su bili Zivojin Misic,Radomir Putnik,Stepa Stepanovic.....

Jedino ako ti oces da kazes da su Hrvati iz austrougarske vojske zapravo presli na stranu Srbije i saveznika i da su ti isti Hrvati koji su do juce bili austrougarski vojnici ustvari oslobodili dalmaciju od monarhije. I da su na onim slikama iz Zagreba Hrvati a ne srpski vojnici ?

80 posto stanovnistva? Hahahah Pa 1991 je bilo pola-pola i to ako racunas ove malo vece gradove Split i ne znam koji jos ima tu

- - - - - - - - - -

Danas traze ne znam kolko hektara pored Dunava a Srbi ih oslobadjali u svakom ratu i poklonili im drzavu. Ne znam libar samo kako imas obraza da dolazis da provociras na ovakvim temama. Ja da sam ne daj Boze ti jednostavno bih izbegavao ovakve teme. Ustvari ne bi ni dolazio na ovaj forum
    ......vidis Sotire,zbog ovakvih gluposti koje pises,u skoli si pun keceva koje ces tesko ispraviti,ljut si na svojeg profesora koji te uci istini a i gubici na ruletu ti se gomilaju.

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

......vidis Sotire,zbog ovakvih gluposti koje pises,u skoli si pun keceva koje ces tesko ispraviti,ljut si na svojeg profesora koji te uci istini a i gubici na ruletu ti se gomilaju.
    Hahaha pa da. Tipicno za tebe. Kad ostanes bez mogucnosti za manevre i kad te argumentima sateram u cosak onda pocinjes da izmisljas nesto sto nema veze sa temom,prelazis na licne uvrede i ostalo

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Poznat Libar (avatar)
    Učlanjen
    10.05.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Hahaha pa da. Tipicno za tebe. Kad ostanes bez mogucnosti za manevre i kad te argumentima sateram u cosak onda pocinjes da izmisljas nesto sto nema veze sa temom,prelazis na licne uvrede i ostalo
    Kakve uvrede ,pa citas li ti djecace ono sto napises,?!

Kao npr. ono
    Pa 1991 je bilo pola-pola i to ako racunas ove malo vece gradove Split i ne znam koji jos ima tu
    ???!!!

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Kakve uvrede ,pa citas li ti djecace ono sto napises,?!

Kao npr. ono ???!!!
    Ok.Ajmo redom.Od tvoja 2 pitanja prvo za oslobodjenje i vojskovodje sam ti odgovorio i zanemeo si.Ustvari nije mi jasno ni sto si pitao nesto tako glupo.

A za ovo drugo na cemu sad insistiras si upravu.Mrzi me da se dokazujem sa tobom ida ti kacim linkove.Evo kazem ti neka bude. Srbi su bili 1918 20 posto stanovnistva na teritoriji dalmacije sve od granice sa CG pa gore do like. I sta sad? Tako bar pise na hrvatskim izvorima. I u toj dalmaciji nije moglo biti vise od 200 do 300 hiljada Hrvata. I sa sve onima u BiH ne bi vas bilo preko 7 posto u Srbiji kojoj bi bile prikljucene BiH i Dalmacija kao sto je i predviljeno lodndonskim sporazumom 1915. Naravno vec su Vojvodina i Crna Gora bile deo te Srbije i Makedonija,Kosovo i Raska jos od pre prvog svetskog rata.

Ne vidim uopste poentu tvoje govorancije.Pa Hrvati su bili na porazenoj strani a Srbi na pobednickoj i logicno je da nesto Hrvata ostane u srpskoj drzavi ko sto je ostalo Madjara po Slovackoj,Srbiji,Rumuniji . . . . .

Ili to mozda po tebi nije logicno? Ali zato jeste da se Srbima 91 ukine status drzavotvornog naroda u Hr iako cine 12 posto.?

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

.....

- - - - - - - - - -

......
    O kakvoj ti Vojvodini decko pricas jel si lud? Kolko su posto bili Hrvati u Vojvodini a koliko Srbi u Hrvatskoj? Koliku drzavotvornu i istorijsku ulogu igraju Srbi u Hrvatskoj a koliko Hrvati u Vojvodinu? Alo pa niko u Evropi ne titra manjinama kao sto rade Srbi u autonomnoj pokrajni Vojvodini? 6 ima zvanicnih jezika medju kojima je i hrvatski.Srbi su u Hrvatskoj pre 91 pretrpeli genocid i svojom krvlju su je oslobodaljali u 2 svetska rata i pre toga branili vojnu krajnu.Sad ces da kazes da su i Hrvati brani vojnu pa dobro neka su nek ti bude al su i Srbi. A kakvu su ulogu imali Hrvati u Srpskom vojvodstvu kroz istoriju? Nikakvu. Nikad ih nije bilo vise od 1-2 posto.

Koliko lazes i izmisljas to je strasno. Francuzi kazes i ostali saveznici su ucestvovali u proboju solunskog fronta? Pa jesu ucestvovali i oni.Ali nisu njihovi narodi ziveli u Dalmaciji,Slavoniji, i nisu njihovi narodi bili preko polovine stanovnistva u BiH(1918 preko 50 posto u BiH Srbi pravoslavne vere i to vec niko ne moze da ospori). To je velika razlika u odnosu na Fracuze kapiras

Srbija kao sila pobednica se nista nije pitala? A ko onda jeste? Hrvati koji su bili na strani porazenih? To za ulazak srpske vojske u Zagreb si sam napisao da nije sija nego vrat.

I tu si sam dao mnoge odgovore. Da Srbija kojim slucajem kao pobednica nije htela da primi u svoju drzavu porazene Hrvate sta bi onda bilo sa Hrvatima? Kazes vladala je anarhija. Znaci porobili bi vas ili Italijani ili Madjari. Nema treceg. Kako ste se oduzili Srbima? Jasenovcem i olujom.

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

Citat Original postavio nekabudedan Pogledaj poruku
    Libar,ti si samo lažov.
    Sto je lazov? Vidis da sam priznaje. Kaze niste sami dosli nego smo vas zvali da nas spasavate.

Drzavu Slovenaca,Hrvata i Srba niko u svetu nije priznao osim kraljevine Srbije.Jos da naglasim da je u pitanju kraljevina Srbija kojoj pripadaju teritorije kompletnih danasnjih drzava : Srbije(sa Kosovom), Crne Gore i Makedonije.

Sta da je Srbija rekla bas nas briga za Srbe preko Drine i za Hrvate ovo nam je dosta. Sta bi onda bilo sa tom drzavom slovenaca hrvata i srba? Niko je nije priznao.Madjari su je vec merkali,anarhisti tumarali okolo,Italijani vec uzeli Istru,Rijeku,ostrva..... Sta bi onda bilo sa Hrvatima?

Libar uporno insisitira na nekoj prici u kojoj se blamira samo i sebe tuce. Srbija je imala apsolutno pravo i skroz bi bilo normalno da je prosirila granice do linije karlobag-karlovac-ogulin-virovitica.Mnogo je Srba zivelo u BiH i na prostorima koji danas pripadaju Hrvatskoj. 10-15 posto najvise bi bilo Hrvata u toj drzavi i to bi bilo skroz normalno. Jer nisu imali nikakvu drzavnost 1000 godina, sto je najvaznije borili su se na strani austrougarske i porazeni su, nisu imali vojsku ni nista dok je Srbija najveci heroj i najveci stradalnih prvog svetskog rata i sila pobednica

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

.....
    Libar da te naucim nesto.90 posto Hrvata misli da je junastvo i da je za pohvaliti se kada je drzava etnicki cista.Vidis nije stvar u tome da se hvalis kako njihovih naroda nema u drzavi vec kako nema njihove vojske.Da mozete vi biste se hvalili kako ste ih terali oruzjem ali ne mozete jer su ih drugi terali umesto vas. A onda kad to ne mozete hvalite se sto ih nema kao ljudi i civila ili ti je to neka provokacija u fazonu kao nema ni Srba proterali smo ih.Pa Srbija je ratovala protiv Madjarske u 2 svetska rata pa su Madjari posle Srba danas najbroniji u Srbiji ako se ne racuna Kosovo i Metohija. Eto toliko o Vojvodini i toj prici. Nije vas bilo 5 posto a i da jeste vec sam ti rekao da se zapitas koliku ulogu i drzavnost imaju Hrvati u srpskom vojvodstvu a koliku Srbi u Hrvatskoj. Sam si priznao sad da su Srbi spasli Hrvate i da su sami Hrvati zvali u pomoc. Naravno da su Srbi oslobodili. Jer te austrougarske vojnike koji su se povukli iz BiH,Slavonije,Like,Dalmacije,Hrvatske i Slovenije nisu potukli hrvatski nego srpski vojnici

- - - - - - - - - -

......
    Izgubili smo zato sto se niste tukli protiv Srbije nego samo protiv Srba iz Hrvatske i Bosne. Jedino ako si zaboravio da se JNA povukla odma posle Vukovara na samom pocetku rata ili ako 10 000 dobrovoljaca racunas kao neki veliki faktor

Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    161

.......
    Hahahah pa ti si lud majke mi. Nisu mogli odbraniti kazes? A sta je sa Cerom i Kolubarom? Jel austrougarska pobedila na Ceru i Kolubari ili Srbija? Ceo svet se divio hrabrosti Srba bre. 15 puta veca po povrsini i po stanovnicima austrugarska sa sve Nemcima,Madjarima,Hrvatima,Slovencima u svojim redovima je porazena do nogu od Srbije na Ceru i Kolubari.

Naravno da kada se umesala Bugarska i sama Nemacka da se Srbija nije mogla odbraniti.

ALI SUSTINA JE SLEDECE: Kazes Srbi nisu mogli ni Srbiju odbraniti a sta je onda sa Kajmakcalanom i solunskim frontom ako je u periodu 1916-1918 srpska vojska pod konstantom borbom ulazila u Srbiju kako je onda nije oslobodila? Jeste oslobodila je kolko god ti pored svih istorijskih dokaza i cinjenica u vezi solunskog fronta pokusas da umanjis srpsku ulogu a povecas francusku Srbi su spasli Hrvate i sam si to malo pre priznao,zvali su Hrvati u pomoc da ih ne bi porobili Italijani i Madjari, i vojska kraljevine Srbije je potukla AU a ne hrvati i prema tome je Srbija zasluzna za oslobodjanje prostora na kojima su ziveli Srbi I Hrvati preko Drine(BiH i krajevi koji danas pripadaju Hrvatskoj)... Potucena ti je svaka teza. Sad se postidi i bezi

нови nije na forumu
    Реците ДА говору мржње! :-)
    Aktivan član
    Učlanjen
    30.09.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

....Srbi ni Srbiju nisu mogli obraniti i osloboditi vec je cijela vojska pobjegla na Krf a ostavili narod,kako su onda mogli "osloboditi" Hrvatsku ,BiH,Sloveniju....?.
    Za oslobodjenu Srbiju i poraz AU zahvali zapadnim saveznicima
    Закуни се у Белу 4. хрватског ти краља!
    Или у Жигмунда!

Buduća legenda Alter_Ego_ (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    512

Хоћеш рећи да смо дваесипет година били главно мудо, а?

Buduća legenda Alter_Ego_ (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    512

Пази овако, Сотке. Твој главни проблем је незнање.

Многи европски народи имају велику историју а ми смо само један обичан мали народ. Историју, митове и легенде какве имамо ми, имају и многи други европски народи. Такву или далеко већу. Е сад, то што ми од европских историја знамо само за словеначку, хрватску и македонску, па нам се чини да смо ми неко много велико мудо, то није зато што јесмо, него зато што они немају историју. Али сви остали европски народи могу много чиме да се похвале.

Taj period o kome ti govoris se koliko znam odnosi na vladavinu cara Dusana koji je definitivno po Srbe najgori vladar od svih 10 Nemanjica. Bez potrebe je osvajao prostore na kojima nije bilo Srba
    Пази кад је ово исто причао и мој професор историје из средње школице.

А у ствари, ово је обичан буллшит. Средњевековне државе су постојале и функционисале на потпуно другачијим принципима од данашњих.

Aktivan član
    Učlanjen
    02.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Alter_Ego_ Pogledaj poruku
    Пази овако, Сотке. Твој главни проблем је незнање.
    Neznanje - Imanje!

_niemand_

Slične teme

1. srbi pomazu srbima
    Autor pdragan u forumu Azija, Afrika i Australija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 18.07.2009., 03:31
  2. Da li su Srbi mogli bolje da prodju proteklih decenija?
    Autor Smederevac u forumu Istorija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 20.01.2008., 14:28
  3. Da li je u redu nekad pokidati gacice ?
    Autor Stari Lisac u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 119
    Poslednja poruka: 23.01.2006., 15:15
  4. Da li ste se nekad sa partnerom slikali goli ili u "akc
    Autor srle&mala u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 07.02.2005., 17:36

Oznake

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge