Lenjivci i roditeljstvo...

Jedna moja poznanica se udala za nekog tipa koji i nije bas vredan kazu, gledao sam mu fejs, Cover mu je Kosovka devojka :lol:, sto se moze shvatiti i drugacije je li, znaci tip koji legne i/ili digne sve 4 u vis, a njegova izabranica mora da ga hrani i poji/doji.:per:

Znaci, malo dete do 1 godine cuvaju baba i deda, tetak i tetka, a on je u fazonu pice i kafana, kladionica, lumperaj sa ortacima i grad :lol:, a njegova zena ima obesene podocnjake i jos uvek osmeh na licu :lol:, radi 2 posla, a on jedan, a i to ne zaradjuje ni ko ona na tom jednom.:)

Cuo sam da se baba i deda zale u stilu:"Ja mu cuvam dete, a njega nigde nema.".

Kako po vama sve to moze da funkcionise, sta da vas pitam, kako gledate na sve to?

E sada, s obzirom da je jedna forumasica rekla da je glavni test braka RODITELJSTVO, verujem da jeste, zanima me kako gledate na sve ovo?

Na zapadu najprije nabave psa
Još nisam provalila da li je muskarac ili zena inicijator te nabavke .

Pas im dodje kao objekat testiranje da li je ona a i on spreman da vodi brigu , da li i jedno i drugo ulaze trud u odgajanju šteneta o hrani o igranju sa istim i fajneli da li primijete da štenetu nešto nedostaje i odlazak kod veterinara .

Zvuci morbidno ali ima smisla kad i jedno i drugo prodju tu fazu i kad stene odraste u poslušnog psa krenu sa zasnivanjem familije i brakom .
 
Nesto me zanima Distance, da li smatras da je muskarac duzan da ozeni takvu devojku sa kojom ima dete, a sve da bi se detetu pruzili adekvatni uslovi?

Vidi ovo Lorde nikako ne može nije zakonski dozvoljeno, a nije ni u skladu sa društvenim običajima. Odavno smo prevazišli brakove koje su nam ugovarali roditelji i koje nam je društvo nametalo usled osećaja dužnosti i obaveze. Današnje stanje je takvo, to je fact, niko te ne može prisiliti psihički i fizički da stupiš sa nekim u brak. Ali!!! Ako se dokaže da si otac tog nekog deteta, bio ti u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, tvoja obaveza je da izdržavaš svoje dete! Znači tu nema nikakvog izuzetka. Ovo podjednako važi za oba roditelja

Nije obavezan da je ozeni, ali je obavezan da se stara o detetu.

Brak sa pogresnom osobom nisu adekvatni uslovi.
Evo Distance je rekla isto.
 
Okej, ali zasto onda ona nije obavezna da se stara o detetu vec ga moze dati na usvajanje i u hraniteljske porodice?

I ovo ovde...zašto ona nije obavezna ti pitaš??
Ovo nije tačno isto zakonski...obavezna je, ali ako bilo ko sazna (ti na primer koji si komšija, škola, zdravstvena ustanova, policija, sud) da roditelji zanemaruju svoju roditeljsku dužnost i pri tome ugrožavaju psihički i fizički razvoj deteta, imaju DUŽNOST..da prijave zanemarivanje ili zlostavljanje i detetu će biti određen staratelj ili će biti smešteno u hraniteljsku porodicu.
..
Ovde svi prenebregavaju jedan odsutni momenat, a to je da kad postaneš roditelj...uvek!!! se gleda INTERES DETETA!
..
ovde svi kao da nisu svesni ili prenebregavaju tu činjenicu, roditelji su na drugom mestu, a dete je na prvom mestu!

..
ko misli ili mašta da je to drugačije, grdno se vara, dete je dugoročna obaveza traje punih 18 godina, uz mogućnost produženja do 26 godine, ako se dete redovno školuje.
..
a u našoj zemlji proteže se ova roditeljska veza i mnogo duže..s obzirom na ekonomske mogućnosti.
 
I sad da ti odgovorim na tvoj uvodni post, a tu zamišljam situaciju da sam ja u ulozi recimo te neke babe koja brine o nekom unuku ili unuci, dok roditelji ne znaju šta će sa svojim životima,
Verovano bih se pomirila sa sudbinom, uhvatila to unuče za ruku i brinula se o njemu najbolje što znam. Ne bih sigurno prepustila državnom sistemu socijalne zaštitete, koji je na jadnom nivou, da brine o nekome ko je moja krv.

Desi se da se stvari smire, da roditelji izađu iz tih siutacija koje nisu dobre za njih i onda se opet život vrati u neku koliko-toliko normalu.
..
Nije uvek lako u životu i prioriteti se često pomešaju usled raznoraznih razloga.
 
I sad da ti odgovorim na tvoj uvodni post, a tu zamišljam situaciju da sam ja u ulozi recimo te neke babe koja brine o nekom unuku ili unuci, dok roditelji ne znaju šta će sa svojim životima,
Verovano bih se pomirila sa sudbinom, uhvatila to unuče za ruku i brinula se o njemu najbolje što znam. Ne bih sigurno prepustila državnom sistemu socijalne zaštitete, koji je na jadnom nivou, da brine o nekome ko je moja krv.

Desi se da se stvari smire, da roditelji izađu iz tih siutacija koje nisu dobre za njih i onda se opet život vrati u neku koliko-toliko normalu.
..
Nije uvek lako u životu i prioriteti se često pomešaju usled raznoraznih razloga.
Ma u pravu si i po nekoj mojoj logici baba i deda treba da cuvaju dete, jer roditelji koji rade danas vode bas dinamicne zivote. Na primer ja poznajem coveka ciji sin radi u SAD i to stalno putuje avionom iz jednog grada u drugi, a dete i zena su mu u BG. Mali je stalno kod babe i dede.

- - - - - - - - - -

Ali opet, bas da coveka nikad nema kuci, da vodi momacki zivot sto bi se reklo i da rodjaci vode malo dete na more, to mi je nezdravo.

- - - - - - - - - -

Mislim, kakav je to smisao da ujak/tetka/teco budu odgovorni ako se dete razboli :roll: i oni moraju da ga vode kod doktora itd itd.

- - - - - - - - - -

Vidi ovo Lorde nikako ne može nije zakonski dozvoljeno, a nije ni u skladu sa društvenim običajima. Odavno smo prevazišli brakove koje su nam ugovarali roditelji i koje nam je društvo nametalo usled osećaja dužnosti i obaveze. Današnje stanje je takvo, to je fact, niko te ne može prisiliti psihički i fizički da stupiš sa nekim u brak. Ali!!! Ako se dokaže da si otac tog nekog deteta, bio ti u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, tvoja obaveza je da izdržavaš svoje dete! Znači tu nema nikakvog izuzetka. Ovo podjednako važi za oba roditelja


Evo Distance je rekla isto.

Ma sve je okej, ali sam primetio da se na primer negde forsira prica i namece muskarcima brak na koji oni i nisu bas radi, a sve zbog toga sto toboze treba pruziti najbolje uslove detetu i da bi se zena zakonski zastitila i pred drustvom, sta ce selo da kaze pa plus se na to doda i ono cuveno da zene zele da se udaju, a muskarci da ostanu momci itd. itd.

A o svemu tome pricam, jer nisam primetio da bi bilo ko forsirao zenu da se uda za tipa sa kojim ima dete ako ga ona ne smatra podobnim, cak stavise redovno ga odstrani iz svog zivota i zivota svog deteta.
 
Odgovor na prvi deo tvog odgovora je, da u suštini ne možeš ništa. Da sam ja neko ko sve to gleda sa strane, njih dvoje vode neke svoje živote, a ja sam tetka, baba, i živim sa tim parom u zajednici, i da ja smatram da ne mogu ništa da učinim za to dvoje koji su odrasli ljudi i teraju po svome. Ja mogu samo da učinim koliko god mogu za to dete.
..
Prethodni Porodični zakon je predviđao da ukoliko žena zatrudni, a muškarac želi da se razvede, nije to mogao ukoliko se žena ne bi saglasila sa tom odlukom sve do navršenih 12 meseci detetovih. To se u zakonu nazivao "zaštićeni period", koji je trebao da zaštiti majku i dete od stresa i suđenja. Danas ta odredba ne postoji.

Verujem da i muškarc i žene trpe podjednako stres od nametnutog. Međutim, ranije žena koja bi rodila dete van brak, morala je često da podnese pogrdne nazive za svoje dete i nju samu. Bez materijalne i psihološke podrške, često je bila izvrgnuta osudi ne samo sredine nego i svojih najrođenijih. Naravno ovo se sad izmenilo i danas takoreći roditi dete van braka nije ništa. Nema razreda u školi koji nema dete ili više dece čiji su roditelji razvedeni, koje živi sa jednim roditeljem ili babom i dedom, sve je to danas znatno drugačije.

Što se tiče zadnje rečenice, ne znam šta bih ti rekla, ja ne mislim da će išta dobro doneti forsiranje nekog zajedničkog života koji neko ne želi ili nema volje da vodi.
Kao što sam rekla, primarno je misliti na interes deteta, a njegov interes može biti samo ako ima dva roditelja koja su uravnotežena i zadovoljna, pa makar živeli i na različitim adresama.
..
Svi ostali srodnici, babe, dede, tetke, teče, tu su da olakšaju neke stvari i da detetu daju osećaj pripadnosti svojoj užoj i široj porodici.
 
U normalnoj sredini i danas je blam do neba da zena rodi dete a da se otac tog deteta ne zna.

Sugaenzi diskutabilno je jako šta je normalna sredina, i ta sama odrednica je jako teška za definisanje, mislim na "normalno" vs "nenormalno".
..
Ja imam u nekom svom bližem okruženju takav slučaj. Svi se najnormalnije odnose. Otac (deda) je pravio prvo malo frku, sad je ponosan na tog dečaka.
Ženi je bio konstatovan tumor u jednom momentu i odlučila se na taj korak da rodi, jer je smatrala da joj je to jedina šansa i možda poslednji voz.
 
Tesko ce biti da je na tu zenu naskocio neki voz:hahaha: a nije ni roda donela to dete dakle ipak je tu palo neko torbanje :mrgreen:
To dete je sad mozda zanimljivo ali ce biti veliki problem i teret ne samo njoj nego i celoj porodici
:fdlan:
Sugaenzi ne može dete da bude zanimljivo, nije ti to knjiga ili film, pa da ga tako okarakterišeš, u smislu "ovo mi je zanimljivo ovo nije".
..
Ostavljam te tvom svetu....i bolje ostani kod torbanja...ali obavezno koristi zaštitu, dok ne naučiš da deca ne služe zabavi, kao što ni kučići ne služe u iste svrhe, pa kad se članovi porodice zadovolje..šutnu ga na ulicu.
..
cccccccc
 
:fdlan:
Sugaenzi ne može dete da bude zanimljivo, nije ti to knjiga ili film, pa da ga tako okarakterišeš, u smislu "ovo mi je zanimljivo ovo nije".
..
Ostavljam te tvom svetu....i bolje ostani kod torbanja...ali obavezno koristi zaštitu, dok ne naučiš da deca ne služe zabavi, kao što ni kučići ne služe u iste svrhe, pa kad se članovi porodice zadovolje..šutnu ga na ulicu.
..
cccccccc

Pa eto sama si dala primer koji ide u korist moje tvrdnje.
Dete nije kucni ljubimac i zabava pa da ga doticna sebi priusti tek tako neodgovorno.
 
Pa eto sama si dala primer koji ide u korist moje tvrdnje.
Dete nije kucni ljubimac i zabava pa da ga doticna sebi priusti tek tako neodgovorno.

aha neodgovorno....ajde molim te...nemoj da se nastavljamo stvarno..šta ti znaš o njenom životu?? šta ti misli o situaciji kad ti rodiš sa suprugom (mužem) 5 dece i on se sruči od srčanog udara sutra...i šta onda?? hoćeš da ga proklinješ što te je "neodgovorno" ostavio da se sama boriš sa njih petoro ili ćeš se potruditi da priuštiš toj deci najbolje što možeš od svog života
...
jel' bi bilo bolje da je ostala trudna slučajno, pa da je onda donela odluku, zato što nema muža, da ga švićne u Dom za nezbrinutu decu...ajde molim te..poimanja nam se razlikuju
..
dokle god je jedan makar razuman i odgovoran roditelj ili staratelj (baba, deda, tetka, teča) tu dete ima kakvu takvu šansu u životu..
..
ti možeš biti protiv toga i zagovarati šta god hoćeš...dete je rođeno i o njemu se mora povesti računa
 
Ne kazem da je neko zasluzio da bude izigran zato sto je glup, ali tako to biva u zivotu.
Ako ne umes da izaberes partnerku i ako ne vodis racuna o sebi, onda nemas kome da se zalis.
I tako je, kao sto zans, u svim zivotnim oblastima.

PS kondom je OK u kombinaciji sa drugim sredstvima, ali nije moje da vas poducavam.

U zivotu ne postoje pravila, ako cemo realno. Ako je neko dohvatio nju, a ona bila glupa pa setala sama nocu zabacenom ulicom..... i td.. Da ne idemo dalje u tu surovu realnost, jer da je to tako ni ti ni ja ne bi danas postojali, da nije bilo ljudi koji su menjali surovu realnost i pravili sistem koji ih stiti.
Kondom, opet da kazem na tvoj argemnt koriscenja i bezbednosti, nikako nije bezbedan, a jedino sredstvo koje muskarac moze da upotrebi. Sada sve zavisi od nje, da li je ili nije popila pilulicu, da li je ili nije religiozna, da li ili nije usla u rizicno doba i sl. Po mom misljenju, malo je previse do nje to "da li, ili ne", a odgovornost se stavlja na njega. Sto si gurao, sada se brini o detetu.

Drugo, niko ne ume da izabere partnera. To je laz ovog drustva. Covek uci na jedan jedini nacin, a to je: Proba - greska, proba greska, proba greska dok ne ubode maleni uspeh, pa opet. Bitno je da sexualna edukacija pokazuje deci prepolovljene vagine i penise, a drustvo ih uci necemu jako masnom kada je sex u pitanju- budi naj naj naj naj naj naj, ti si jedinka, ti zasluzujes naj naj naj naj. i postavlja sexualnu scenu kao neku vrstu takcmicenja, ko je naj.
 
PS, kondom je slabo kontraceptivno sredstvo, a opet jedina zastita za muskarce.

Već uveliko se radi na tzv. "piluli za muškarce",
Sve u svemu, ako do toga dođe i ako krene masovna upotreba, biće to možda neki novi revolucionarni talas koji će imati odjek sličan onom koji je svojevremeno napravila antibebi pilula.
Eto, to će biti način da muškarac pitanje reprodukcije konačno stavi u potpunosti pod svoju kontrolu.
Dugoročno gledano, ako zaživi, od nekog prvobitnog benefita gomila neočekivanih efekata će sigurno pratiti i taj fenomen..
Čudni su putevi civilizacijski i tek će da budu...
 
Poslednja izmena:

Back
Top