Novine i tabloidi

Televizor mi je zaribao od negledanja, a i novine odavno vise ne citam.
Jednom sam se potresao kada sam procitao vest, kako je jedan biciklista toliko iznervirao mog kolegu, da je ovaj naprasito umro za volanom.Poznavao sam tog coveka, bio je izuzetno dobar i kolegijalan.
A onda sam, u tom momentu, dok sam citao vest, zamislio sebe kako me taj biciklista zajebava, vuce se po sredini puta i nece da se pomeri, pokazujuci mi srednji prst...Zamislio sam kako dodajem gas i obaram ga autobusom, kako ga drobim i meljem po asfaltu i njega i njegov prokleti bicikl.
A onda sam se zapitao, zasto ga makar putnici nisu ugazili posle toga, da ga utabaju sa zemljom, pa svak na svoju stranu, kad vec zbog njega kasne, tamo kud su posli...
 
Poslednja izmena:
.
.
.


Дакле, поставља се питање одакле таква потреба људи за лошим вестима?

..
..
.
.

Шта ви мислите о тој теми ? Да ли читате новине, штампане или онлајн свеједно?

Čovek prvo reaguje na strah od smrti, pa onda na sex !

Dva instinkta preživljavanja.



divna vuksanović filozofija medija ...

https://www.google.com/search?q=div...3fvaAhUQqaQKHbHUBwwQ_AUICygC&biw=1280&bih=671

naročito je dobro - slika medijske smrti sveta

Takođe pročitajte Pol Virilio - čiča ima preko 80.god...filozof koji sve vidi unapred šta će biti sa medijima i postmodernim čovekom !
 
Ова страница коју сам нашао на интернету могла би бити одлична алтернатива свакодневном суочавању са фацама политичара, тих моралних и интелектуалних громада, а који нам се приказују на насловним странама, ударним вестима, или једноставно са сваког портала вести који отворимо.

Уместо тога, овај сајт српске националне географије, филтрира то смеће, пружајући нам информације из земље и света, али које се тичу науке, уметности и знања уопште. А што је најбоље, вести се ажурирају често и редовно.

Зато свакоме препоручујем ову страницу:
https://www.nationalgeographic.rs/vesti/index.1.html
 
"Novine su kazaljka koja pokazuje sekunde istorije. Ali, ova kazaljka ne samo što, za razliku od druge dve, nije izrađena od plemenitih metala, već vrlo retko pokazuje tačno vreme. Takozvani „uvodni članci" predstavljaju hor u drami svakidašnjih zbivanja. Za novinsko pisanje preterivanje ima isti značaj koji ima i za dramsku umetnost. I u jednima i u drugima važi pravilo da se opisani događaj što više iskoristi. Zato je profesionalni zadatak novinara da dižu što je moguće veću galamu. To je način da sebe učine interesantnim. Međutim, po tome liče na male pse koji čim se čuje neki šum, počnu da laju iz sveg glasa. Zbog svega ovog, treba da prema novinarskoj galami imamo odmeren stav ako želimo da izbegnemo čir u stomaku; uopšte, treba da znamo da su novine, u najboljem slučaju, samo uveličavajuće staklo, a često su samo fantazmagorija."

Artur Šopenhauer "Parerga i paralipomena 2"
 
Ако се неко, међутим, плаши да ће тиме пропустити нешто важно, требао би се водити овом максимом.

“Don’t watch the news. If there’s anything you need to know, someone will call you and tell you about it.”
Ako се деси нешто што би требао знати, неко ће те позвати и обавестити те о томе.

Мислим да ово ипак није добар савет. Као и у случају дијете, она која је стриктна никада не успева. Зато сам се сетио једног другог начина који можда има неке шансе да нас ослободи те дроге, која се зове "праћење вести" и желим да је поделим са другима.

Покушати игнорисати све портале вести, папирне новине и слично, доводи човека у неку врсту несигурности. Јер шта ако се у свету управо дешава неки велики догађај вредан пажње а ми је игноришемо. Покушати се зато ограничити на један једини портал вести, а за који проценимо да је колико толико нормалан такође не успева, јер истина је да нема таквих портала, на свима се испира мозак пропагандом.

Зато сам се коначно сетио овако нечег.
https://www.youtube.com/user/nocommenttv/videos

Дакле, само кратке сцене од једног минута без икаквих коментара, без пропаганде, без мишљења врлих "препаметних" новинара и њихових аналитичара са њиховим плаћеним агендама.
А ако се у свету деси нешто озбиљно, ако слете ванземаљаци или нешто слично вредно пажње, на оваквим "без коментара" порталима то ће се сигурно појавити. Тако да ништа не губите.
 
Мислим да ово ипак није добар савет. Као и у случају дијете, она која је стриктна никада не успева. Зато сам се сетио једног другог начина који можда има неке шансе да нас ослободи те дроге, која се зове "праћење вести" и желим да је поделим са другима.

Покушати игнорисати све портале вести, папирне новине и слично, доводи човека у неку врсту несигурности. Јер шта ако се у свету управо дешава неки велики догађај вредан пажње а ми је игноришемо. Покушати се зато ограничити на један једини портал вести, а за који процениомо да је колико толико нормалан такође не успева, јер истина је да нема таквих портала. На свима се испира мозак пропагандом.

Зато сам се коначно сетио овако нечег.
https://www.youtube.com/user/nocommenttv/videos

Дакле, само кратке сцене од једног минута без икаквих коментара, без пропаганде, без мишљења врлих "препаметних" новинара и њихових аналитичара са њиховим плаћеним агендама.
А ако се у свету деси нешто озбиљно, ако слете ванземаљаци или нешто слично вредно пажње, на оваквим "без коментара" порталима то ће се сигурно појавити. Тако да ништа не губите.

Bmk za portale nigga... Objasni ti nama kako ljudi razmenjuju predstave, kako covek da ostane idealista, da li je zapravo esse est percipi dio univerzalnog bozijeg uma ili neceg drugog, kako objasnjavas fenomen biologije kao nauke, fenomen fotografije sa aspekta idealizma, kako objasnjavas to sto je Bergson bio skeptican oko postojanja materijalnog sveta, sto je Kant verovao u postojanje materijalnog sveta van opazaja, Lok, a sto i Sopenhauer nije poricao postojanje materijalnog vec ga prihvatao... Mislim, kako neke stvari dovodis u vezu s Berkeleyem itd
 
Bmk za portale nigga... Objasni ti nama kako ljudi razmenjuju predstave, kako covek da ostane idealista, da li je zapravo esse est percipi dio univerzalnog bozijeg uma ili neceg drugog, kako objasnjavas fenomen biologije kao nauke, fenomen fotografije sa aspekta idealizma, kako objasnjavas to sto je Bergson bio skeptican oko postojanja materijalnog sveta, sto je Kant verovao u postojanje materijalnog sveta van opazaja, Lok, a sto i Sopenhauer nije poricao postojanje materijalnog vec ga prihvatao... Mislim, kako neke stvari dovodis u vezu s Berkeleyem itd

Пре неки дан сам написао да је овде објашњавам једино себи, јер знање о идеалитету опажајног света је толико супротно уобичајеном смеру пажње и мишљења да се стално морамо на исто подсећати. Мени је за то служио, и служи форум и блог, а ако, узгред има неког ко то што пишем може и сам да разуме, тим боље. Иако немам баш таквих искустава овде, осим можда неколико форумаша који су ми деловали као да имају филозофски разбор а и то је под знаком питања.
 
Пре неки дан сам написао да је овде објашњавам једино себи, јер знање о идеалитету опажајног света је толико супротно уобичајеном смеру пажње и мишљења да се стално морамо на исто подсећати. Мени је за то служио, и служи форум и блог, а ако, узгред има неког ко то што пишем може и сам да разуме, тим боље. Иако немам баш таквих искустава овде, осим можда неколико форумаша који су ми деловали као да имају филозофски разбор а и то је под знаком питања.

Koji to forumasi mozda ce oni bolje objasniti... Jednostavno ne mozes ovo da objasnis i ovo je vetrogonjstvo sto radis pomocu bloga, sokratovski sam te gore disargumentovao
 

Ovo nije tema o idealizmu vec o novinama i tabloidima.
A sto se tice tih videa. Oni samo pokazuju nedotupavost autora istih. Jer idealizam nije nekakva problematicna tema za raspravu vec apodikticka cinjenica, jer..
„Svet je moja predstava" - to je, poput Euklidovih aksioma, postavka za koju svako mora reći daje istinita čim je shvati, iako to nije postavka koju svako razume čim je čuje.
Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajućim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili čak nekakav paradokson uzet radi diskusije, već je to najsigurnija i najednostavnija istina, čije je saznanje otežano samo time što je ona čak i suviše jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi pošli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima.

Шопенхауер
Svaki prigovor se razbija o neposredno iskustvo koje nam kazuje da objekat koji nije naspram subjekta nije objekat, i nikakve priglupe kritike tu ne mogu ista da promene. Svako ko to negira samo pokazuje svoju ogranicenost ili nesposobnost uvida u osnovne filozofske istine. Ali ima takvih mnogo, kao sto kaze Sopenhauer.
Колико je људски интелект ненаклоњен филозофском размишљању види се, између осталог, у чињеници да чак и сада, после свега што је на ту тему речено од Декарта до данас, реализам се и даље самоуверено суочава са идеализмом наивном тврдњом да тела постоје, не само у нашој представи или менталној слици, већ заиста и стварно".

Šopenhauer

Ti si izgleda navikao na nekakvim drugim forumima, koje spominjes, da raspravljas sa nekakvim idealistima.
Ali kao sto rekoh, ovo nije tema o tome. Nastavi na nekoj drugoj temi a ja nadalje necu odgovarati na ovoj, na spam.
 
Što se teme tiče, mislim da je uzbudjenje ono što ljudi često traže.
Zašto?
Ljudi obični, većina, često vode učmale, depresivne, dosadne, rutinske, neambiciozne živote, stoga, svaka loša vijest je dobro došla, jer je ona mala informativna doza koja se ubrizgava u moždani sistem konzumenta te rezultira emotivnim uzbudjenjem, jer je šokantna vijest, najpre uzbudljiva. Mali ljudi se zadovoljavaju malim, banalnim, površnim, trivijalnim i sličnim stvarima, nečim što se lako i brzo konzumira, to su informacije treće klase. Nasuprot malim, veći ljudi se zadovoljavaju odredjenom dubinom, sadržajem, temom, pojmom, kompleksnim smislom, gde je potrebno strpljenje, razumijevanje, jer se ne konzumira brzo i površno, te od toga ima koristi i značaja.
 
Невероватно је то колико су новине претрпане лошим вестима. Катастрофе,ратови, убиства, патње свих врста, глад, беда, ужас. Сваки хорор који можемо да замислимо а који се негде деси, по правилу долази одмах на насловну страну и сервира се људима као вест.

И ту заправо нема неке велике мистерије зашто се то ради. Циљ новина је профит. Да што више зараде од продаје и реклама и да би то постигли морају да привучу што више читалаца. Међутим, из неког разлога људе не привлаче добре вести, нечији успех , нечија срећа, нека добра вест, којих несумњиво има у свету, него их привлаче вести о катастрофама, скандалима и несрећама свих врста. Уредници новина ту једноставно пружају оно што народ жели.

Ево као један пример погледајте овај портал који је специјализован само за добре вести?

http://www.dobrevesti.rs/

Сумњам да ће неко кликнути на један једини наслов како би прочитао вест. :neutral:

Дакле, поставља се питање одакле таква потреба људи за лошим вестима?

Чест одговор који се може чути јесте да се ради о принципу награде. Тј. да свака вест о некој катастрофи, о нечијој патњи , несвесно у нама изазива радост што ми нисмо у таквој ситуацији. Оно, "ја сам ОК а ти ниси". То иако негативно и на несвесном нивоу доводи до осећања задовољства.

Међутим, тешко да је то једино и можда исправно објашњење. Јер неко ко се ујутру пробуди чио и радостан , спреман за нови дан, и који уз јутарњу кафу отвори дневне новине, тешко да ће бити радостан и када их затвори. Напротив, изгубиће сву ведрину коју је имао пре него што их је отворио.
Сумњам да би тај неко пристао да прима дневне извештаје мајлом рецимо о масакру људи у Уганди. Па зашто онда чита такве вести у новинама?
Или, зашто би неко ломио разум претресајући светску политику, на пример да ли је Путин урадио ово или оно и шта је Меркелова рекла на то? Када ништа не може ту да промени. Читао он ту вест или не, он као појединац, па чак и као припадник целог свог народа не може да утиче на то ни један једини промил.

Мислим да је праћење вести нешто чега би се човек морао ослободити. Да као што избегавамо смог, пестициде, вирусе и бактерије и све штетне агенсе који нам угрожаавју наш мир и наше здравље. Тако би требало да избегавамо и читање вести.
Имајући искустава оних који су успели да се тога ослободе, бенефиције у виду духовног мира могу бити огромне.

Ако се неко, међутим, плаши да ће тиме пропустити нешто важно, требао би се водити овом максимом.



Ako се деси нешто што би требао знати, неко ће те зовнути телефоном и обавестити те о томе.

Шта ви мислите о тој теми ? Да ли читате новине, штампане или онлајн свеједно?
ne čitam novine.....informišem se na tik toku... i uvek sam u toku...
 

Back
Top