"Braca Karamazovi": o tome da treba da citate knjige vise puta. Znacajne knjige.
Prikazujem rezultate 1 do 1 od 1

Tema: "Braca Karamazovi": o tome da treba da citate knjige vise puta. Znacajne knjige.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano "Braca Karamazovi": o tome da treba da citate knjige vise puta. Znacajne knjige.

DRUGA TEMA TEME JE DA PREPORUCITE I NEPSIHOLOSKE KNJIGE ZNACAJNE ZA PSIHOLOGIJU, KOJE MOZDA IMAJU I ONO STO NIJEDNA ZVANICNO STRUCNA NEMA, KAO NAPRIMJER PONESTO OD KJERKEGORA STO JA PREPORUCUJEM, RECIMO: PONAVLJANJE i STRAH I DRHTANJE, I TAKO POZNATU KNJIGU NIČEA TAKO JE GOVORIO ZARATUSTRA, TE GAZDARICA OD DOSTOJEVSKOG, JER NE SMIJEM OD NJEGA UZETI DA PREPORUCUJEM SVE STO TREBA, ONDA SOCIOLOGIJA SLOBODNA VUKIĆEVIĆA...

Pri prvom citanju, koje je trajalo svega jedan dan a da svako slovo bude procitano, jer ta knjiga je "ziva droga" kada se uzme u ruke, dobio sam stvarno ogromnu dozu "Red Bull"-a od samih rijeci, a nista nisam shvatio, i mislio sam da je Ivan ili Smerdjakov ubio Fjodora. Ustvari o tome nisam mnogo ni razmisljao, tome ko ga je ubio, jer su me opcinile opscenosti i "atmosfere" scenama knjige, kao i "mracni" humor Sveca... (ja mislim da je bio svetac). Na primjer, kako se necete odvaliti od svakakvog samo ne pristojnog smijeha kada procitate da je Aleksej prije dolaska u najsiromasniji dom koji se (ne)moze (ako niste genije) zamisliti umjesto da sacuva hlepcic koji je ocu trazio skoro moleci ga za malisana koji umire pojeo taj hleb...

Ali pri drugom citanju shvatio sam da je sam predgovor, odnosno dio "Od pisca" koji se zove (a ne zove se "predgovor") ustvari sasvim jasno rekao da je ubica sigurno Aleksej, ali na nacin onaj koji je samo naivnima nejasan, medjutim, onoliko je naivnih koliko je i zivih skoro pa to niko ne shvata, i molim one koji su kao i ja ovo shvatili da potvrde inace ce moderator mozda obrisati temu zbog tvrdnje da je monah ubica u toj knjizi koju nije iznio jos niko zivi...

I POENTA JE DA MI JE ZATO BAS PRI DUROGM CITANJU KNJIGA, STO JE NAJMANJE BITNO, BILA 10 PUTA INTERESANTNIJA, A STO JE MNOGO BITNIJE TO NE SMIJEM NI DA POMINJEM...
    Mogu i da citiram dio onaj koji potvrdjuje moje rijeci o ubilackom Alekseju:
    Prevod: Jovan Maksimović, KNJIGA-KOMERC, Beogad, 2008.

БИБЛИОТЕКА
    КНЈИЖЕВСТВО

ФЈОДОР МИХАЈЛОВИЧ ДОСТОЈЕВСКИ
    БРАЋА КАРАМАЗОВИ

Издавач
    КНЈИГА-КОМЕРЦ
    Војводе Петка 5, Београд

За издавача
    БОБААН СТОИЛЈКОВИЋ

Коректор
    МИЛОЈИЦА ПОПОВИЋ

Слог и прелом
    САНИМЕКС, Београд

Тираж
    1.500

Штампа
    КНЈИГА-КОМЕРЦ

Пласман
    КНЈИГА-КОМЕРЦ
    Телефони 011-34*-**-**, 3**-**-47

ISBN 978-86-7712-230-0

ZADNJA KORICA, SA CITATOM JE OVIM, a to je iz dijela "Od pisca":
    (prenosim u originalnom formatu, samo latinicom)
    Iako je Aleksej Fjodorovič Karamazov junak ovog romana
    ipak on uopšte nije neki veliki čovek, zato su neminovna
    pitanja kao što su ovaČ

Po čemu je značajan Aleksej Fjodorovič
    te je izabran za junaka?

Šta je on to uradio?

Kome je i po čemu poznat?

Zašto ja, čitalac, treba da trošim vreme
    na izučavanje podataka o njegovom životu?

Poslednje pitanje je najsudbonosnije,
    jer na njega je moguć samo ovakav odgovor:
    "Možda ćete to sami videti iz romana."

A evo jednog "sumljivog" dijela isto iz "Od pisca", sa samog kraja:
    ". . . Ali ima tako suptilnih i taktičnih čitalaca koji će obavezno hteti da dočitaju do kraja da se ne bi prevarili u nepristrasnoj oceni; takvi su, na primer, svi ruski kritičari. Eto, pred takvima je ipak lakše na srcu: i pored sve njihove akurantnosti i savesnosti, ipak im dajem sasvim opravdan predlog da prekinu čitanje na prvoj epizodi romana. Eto to je ceo predgovor. Potpuno se slažem da je suvišan, ali pošto je već napisan, neka i ostane."
    Koristim priliku da svima preporučim da pročitaju bar ovaj dio te knjige koja u mom izdanju ima 943 strane sitnih slova: Knjiga šesta RUSKI MONAH: II Iz života u bogu preminulog jeroshimonaha starca Zosime, sastavio, po njegovim sopstvenim rečima, Aleksej Fjodorovič Karamazov. To samo da vidite kakva je to divna knjiga, i u kakva stanja vas prenosi...
    Poslednji put ažurirao/la DOBAR SISTEM: 26 : 06.04.2015. u 09:52

Slične teme

1. Braca Kinezi
    Autor DeDa u forumu Politika
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 09.01.2009., 09:57
  2. "ZAUVJEK MOJA" PLAGIJAT "NO VOY A LLORAR"
    Autor toodles u forumu Muzika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 10.03.2005., 22:41
  3. Šta je dobro i interesantno u seriji "seks i grad"
    Autor Tuzni_patak u forumu Muškarci