Диоптрија

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.074
Пре пар дана сам сазнао да сам кратковид (је л' то минус?). На једном оку 0,5 а на другом 0,75. То није велика диоптрија, али би требало да се носе наочаре. До тада никада нисам примећивао да имам проблема са видом, а од тада стално примећујем да ми се муте слова и бројеви.

Често читам и често сам уз комп. Да ли због тога трошим више енергије и брже се умарам због већег напора који улажем приликом читања, а да уопште то не примећујем?

Шта вам се променило у животу од тренутка кад сте почели да носите наочаре?
 
eye-floaters.gif


:)
 
nista...poceo sam da nosim naocare jos u srednjoj...
isto sam kratkovid...i dioptrija mi je bila 0,5 sad je 1...
malo je narasla, jer sam pravio neke pauze sa nosenjem...
sve u svemu, bolje ces videti i manje ce ti se oci umarati kad budes nosio cvike...
videces samo, trebace ti neko vreme da se priviknes,
posle toga sve ok...
 
Važno je da ti tačno odrede jačinu i vrstu naočara i da tako budu i urađene!
Samo je kompjutersko određivanje jačine pouzdano. Klasika sa brojevima na zidu i probanjem ne daje dovoljno tačne rezultate!
Ovo govorim iz ličnog iskustva i iskustva mog sina.
 
nista...poceo sam da nosim naocare jos u srednjoj...
isto sam kratkovid...i dioptrija mi je bila 0,5 sad je 1...
malo je narasla, jer sam pravio neke pauze sa nosenjem...
sve u svemu, bolje ces videti i manje ce ti se oci umarati kad budes nosio cvike...
videces samo, trebace ti neko vreme da se priviknes,
posle toga sve ok...

Носио сам их као клинац. Од 6. до 11. године. Имао сам скретање и (вероватно) далековидост. Кад сам исправио вид, скинуо сам их. Можда би требало да их користим приликом читања или куцкања на компу.

Кад их ставим бар ћу да личим на неког паметњаковића. :)
 
Носио сам их као клинац. Од 6. до 11. године. Имао сам скретање и (вероватно) далековидост. Кад сам исправио вид, скинуо сам их. Можда би требало да их користим приликом читања или куцкања на компу.

Кад их ставим бар ћу да личим на неког паметњаковића. :)

ne nuzno...:lol:

 
Пре пар дана сам сазнао да сам кратковид (је л' то минус?). На једном оку 0,5 а на другом 0,75. То није велика диоптрија, али би требало да се носе наочаре. До тада никада нисам примећивао да имам проблема са видом, а од тада стално примећујем да ми се муте слова и бројеви.

Често читам и често сам уз комп. Да ли због тога трошим више енергије и брже се умарам због већег напора који улажем приликом читања, а да уопште то не примећујем?

Шта вам се променило у животу од тренутка кад сте почели да носите наочаре?
Meni licno godine:D

U svakom slucaju su ti za komp neophodne, za nosenje po ulici sigurno nisu.
 
Obrnuto!
Kratkovidima su naočare neophodne na ulici a za čitanje nisu!
Ja i sada (1943.!) čitam bez naočara (i nemam za čitanje!) ali moram da ih nosim kada vozim!


Измерили ми минус. Шта је то? ДАлековидост или кратковидост?

На улици сасвим довољно видим на далеко. Ту немам проблема. И читање ми није проблем, ал' после овог сазнања примећујем да ми се мало муте слова.
 
У ствари, сад већ не знам шта је, плус или минус.

Мерио сам у некој очној кући. Нису ми дали ништа написмено. Они тамо нешто записали, за себе.
 
Пре пар дана сам сазнао да сам кратковид (је л' то минус?). На једном оку 0,5 а на другом 0,75. То није велика диоптрија, али би требало да се носе наочаре. До тада никада нисам примећивао да имам проблема са видом, а од тада стално примећујем да ми се муте слова и бројеви.

Често читам и често сам уз комп. Да ли због тога трошим више енергије и брже се умарам због већег напора који улажем приликом читања, а да уопште то не примећујем?

Шта вам се променило у животу од тренутка кад сте почели да носите наочаре?

Ništa mi se nije promenilo u životu - ne sećam se trenutka kada sam počela da ih nosim zato što sam rođena ćorava. :( Još u zabavištu sam ih nosila. :(

Elem, ako imaš nekih poteškoća sa vidom svakako treba da počneš da ih nosiš. Naravno, ne moraš da ih nosiš stalno ako ne želiš (pa i ja svoje nosim samo kada sam za kompom i na poslu ili faksu a dioptrija mi je -2,5 već deceniju :D ), ali bi trebalo da ih imaš jer hoće glava da zaboli od naprezanja očiju. I mene često zaboli ukoliko sam duže bez cvika, iako uopšte nemam utisak da naprežem oči. Zato nabavi cvike, skontaj kada ti se oči najviše naprežu i nosi ih bar u takvim situacijama.
 
Измерили ми минус. Шта је то? ДАлековидост или кратковидост?

На улици сасвим довољно видим на далеко. Ту немам проблема. И читање ми није проблем, ал' после овог сазнања примећујем да ми се мало муте слова.

Minus vrednosti su dalekovidost, znaci da imas problem da vidis jasno na daljinu.
Moguce je da imas i problem sa plus vrednostima. Ja imam samo one naocari gde je gore minus, a u donjem delu plus, ali ta polja prelaze jedna u drugo
bez da oko to registruje. Trebalo bi da proveris i za citanje. I idi kod jos nekog opticara jer nekada sam covek zezne stvar kada kaze da vidi ili da mu je druga
slika jasnija. Moje su minus vrednosti slicne tvojim, a bogami ni ja nisam razaznavala recimo broj autobusa na nekoj razdaljini od 50 metara.
Za citanje je mnogo veca dioptrija, oko 2,5.
 
Minus vrednosti su dalekovidost, znaci da imas problem da vidis jasno na daljinu.
Moguce je da imas i problem sa plus vrednostima. Ja imam samo one naocari gde je gore minus, a u donjem delu plus, ali ta polja prelaze jedna u drugo
bez da oko to registruje. Trebalo bi da proveris i za citanje. I idi kod jos nekog opticara jer nekada sam covek zezne stvar kada kaze da vidi ili da mu je druga
slika jasnija. Moje su minus vrednosti slicne tvojim, a bogami ni ja nisam razaznavala recimo broj autobusa na nekoj razdaljini od 50 metara.
Za citanje je mnogo veca dioptrija, oko 2,5.

minus vrednosti su za kratkovide!!!!!!!!!!
 
У ствари, сад већ не знам шта је, плус или минус.

Мерио сам у некој очној кући. Нису ми дали ништа написмено. Они тамо нешто записали, за себе.
minus vrednosti su za kratkovide!!!!!!!!!!
Preporučujem ti da izabereš što je moguće lakši okvir za naočare. Ako imaš materijalne mogućnosti nemoj da žališ pare za okvir! Sočiva ćeš možda menjati ali dobar okvir traje dugo i ne opterećuje.
Kada budeš dobio naočare lako ćeš utvrditi za šta su: ako sočiva povećavaju onda si dalekovid i možeš ih nositi samo za čitanje i komp.
Za daljinu ti neće trebati a možda čak i smetati! (Napominjem za daljinu!)

Ako sočiva umanjuju, onda si kratkovid i najbolje da ih nosiš stalno iako ti za čitanje i komp neće biti neophodne. Ako ih stalno nosiš vodi računa da knjigu ili komp ne držiš preblizu očima nego na oko 30 cm.
 
Пре пар дана сам сазнао да сам кратковид (је л' то минус?). На једном оку 0,5 а на другом 0,75. То није велика диоптрија, али би требало да се носе наочаре. До тада никада нисам примећивао да имам проблема са видом, а од тада стално примећујем да ми се муте слова и бројеви.

Често читам и често сам уз комп. Да ли због тога трошим више енергије и брже се умарам због већег напора који улажем приликом читања, а да уопште то не примећујем?

Шта вам се променило у животу од тренутка кад сте почели да носите наочаре?

prije 10-ak godina imao malecnu dioptriju -0.50
prošle godine išao da provjerim opet,kažu kao sve ok...
prije toga sam buljio u sunce,stigao do 5 min,znaš ono sranjje "sun gazing"...(za koje neki ljudi navode kako su uspjeli skinuti dioptriju..)
e sad,ne znam je li prošlo spontano ili ovo buljenje u sunce zaista daje neki efekt...***** li ga,ko će znati...
što se tiče cvika,opusti se,nije to ništa strašno..
inače smanji čitanje na kompu,to slabi vid...ako baš pretjeruješ..
 
prije 10-ak godina imao malecnu dioptriju -0.50
prošle godine išao da provjerim opet,kažu kao sve ok...
prije toga sam buljio u sunce,stigao do 5 min,znaš ono sranjje "sun gazing"...(za koje neki ljudi navode kako su uspjeli skinuti dioptriju..)
e sad,ne znam je li prošlo spontano ili ovo buljenje u sunce zaista daje neki efekt...***** li ga,ko će znati...
što se tiče cvika,opusti se,nije to ništa strašno..
inače smanji čitanje na kompu,to slabi vid...ako baš pretjeruješ..
Prvi put čujem za takav "lek" a jako sam skeptičan.
Da li si išao na kompletan pregled posle toga ili si samo proveravao vid gledajući znake na zidu (slova ili brojeve svejedno).
U svakom slučaju, ne bih gledao u sunce makar znao da ću posle toga videti i iza "ćoška"!
 
to da navodno skida ili ublažava dioptriju sam saznao naknadno(neki tvrde iz ličnog iskustva)...uglavnom nije to bio motiv blejanja u sunce...blejao sam najviše iz znatiželje,eksperimentisao nešto...
kompletan valjda,gledao slike i brojeve,i u neku spravicu što ima oblik sličan mikroskopu,nemam pojma kako se zove..
mnogi tvrde da je štetno,ali kao što se vidi meni se ništa negativno nije desilo,ali nisam gledao u podne,nego u periodu zadnjeg sata zalaska baš kako preporučuju..
da sam išao da provjerim dioptriju neposredno prije ove zanimacije,znao bih 100% jel "buljenje" pomoglo,a ovako samo špekulišem..to mi je najviše krivo..
 
skeptičan je i Šime,ali hajde ipak da nađemo stotinjak ljudi i napravimo neku ozbiljniju studiju..:lol:

jedino ako ti volontiras da nadjes 100 ljudi sa losim vidom koji su voljni da gledaju u Sunce zarad dokazivanja da je glupost - glupost :D

inace, sad bez sale, to nije uopste za zezanje. recimo, kao jedna od laksih posledica koje mogu da te zadese, mozes da dobijes privremeno ostecenje roznjace, koje srecom, prolazi bez trajnih posledica, ali zato 2-3 dana trpis strasne bolove. a da ne govorimo o drugim, redjim mogucnostima. ako bas imas problem sa nosenjem naocara, raspitaj se kod svog oftalmologa o mogucnostima laserske operacije. ne znam samo koliko imas godina - ako si mladji, savetovace ti verovatno da pricekas par godina.
 
Poslednja izmena:

Back
Top