Ален из Горажда: Тражим оца, “српског злочинца"
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 29

Tema: Ален из Горажда: Тражим оца, “српског злочинца"

Domaćin Гамбино (avatar)
    Učlanjen
    25.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    102

Podrazumevano Ален из Горажда: Тражим оца, “српског злочинца"

Ален из Горажда: Тражим оца, “српског злочинца"
    Аутор: мондо.рс
    31.03.2015. | 15:29 Потресна прича о Алену Мухићу (22) из Горажда, младићу чији биолошки родитељи су мајка муслиманка и отац - српски војник, тема је документарног филма који је недавно премијерно приказан у БиХ.

У питању је други филм о судбини овог младића, који је привукао велику пажњу светских медија, али, чини се, не и ових овде, са подручја бивше СФРЈ.

Ипак, хрватски медији данас извештавају о премијери филма о Алену, уз подсећање на његову трагичну животну причу...

Преносимо вам детаље из живота овог младића...

Ален Мухић рођен је 20. фебруара 1993. у Ратној болници у Горажду, као дете младе муслиманке из околине Фоче, коју је њен комшија, српски војник, силовао много пута од пролећа до јесени 1992. године, када је у размени – већ у поодмаклој трудноћи - успела да дође у Горажде.

“Та се несрећа од човека зове Радмило Вуковић, а име Аленове мајке не сме се објавити јер се налази у програму заштићених сведока у САД”, наводи “Слободна Далмација”.

У Горажду је, како даље пише лист, жена хтела да побаци, али је било прекасно.

Тако је родила сина ком није дала име, нити је је хтела да га подоји, из страха да ће се везати за дете које ће је подсећати на силовање. Када је чула своју бебу како плаче, рекла је докторима да жели да је задави. “Није мајчино срце било камено, него сломљено од превелике трауме”.

О малом Алену првих се месеци бринуло медицинско особље болнице у Горажду. Ту у његов живот ступа Мухарем Мухић, болнички домар, који се сажалио над дечаком и почео је свако поподне да га води својој кући. Мухаремова супруга Адвија и кћерке Алмира и Јасмила“заљубиле су се у дечака, заволеле га као члана породице и дали му име Ален и своје презиме”.

"Жена и кћерке су ми често говорили: 'Донеси га, бабо, нека га код нас, да га наједемо'“, касније ће причати Мухарем. А кад је у болници чуо да ће малог Алена дати Црвеном крсту, Мухарем је отишао кући: "Кћерке су ме почеле грлити и молити: 'Дај да га ми чувамо, каква буде нама судбина, биће и њему.' Одувек су желеле брата и испунио им се тај сан".

“Први пут се у медијима Ален појавио као трогодишњак: новинари америчког Неwсwеека, истражујући тему о ратној деци силованих Бошњакиња, дошли су 1996. до породице Мухић. Мухарем им је поверио да усвојеног сина обожава, да га воли можда чак и више него кћери. "Не знам како ћу му признати ко су му родитељи, али ћу једном морати”, рекао је тада, одлучивши да ће то бити на Аленов 18. рођендан.

Међутим, живот је био бржи: Ален је имао једва десет година кад је на школском игралишту, током једне типичне дечачке чарке, дознао истину на бруталан начин.

МАМ БОЉИ ФИЛМ ОД ТЕБЕ

"Почело је као дечја препирка око ситнице. Потукли смо се и један дечак ми је повикао: 'Ти смрдљивче, усвојен си, мама те оставила. Ти си четничко копиле!' Постало ми је мучно. Био сам стравично посрамљен. Ударио сам га још једном и у сузама отрчао три километра до куће да питам родитеље је ли истина да ми нису прави родитељи“, причао је Ален касније.

Мајка се ипак јавила
    После пројекције филма догодио се обрт у Аленовом животу. Након што је у САД-у прочитала Ројтерсову вест о босанској премијери филма, Аленова биолошка мајка контактирала је редитеља Гегића. “Рекла ми је да је спремна срести се с Аленом. Казала је: ‘Не желим никакав грех на својој души.’ Рекла је да није ни знала да је Ален тражи док то није случајно прочитала у новинама“, изјавио је Гегић, одавши како постоји могућност да Аленова мајка допутује у БиХ да види Алена.

Који месец потом у Аленов живот улази још једна одрасла особа која ће му помоћи да преброди кризу свог комплексног идентитета – сарајевски редитељ Шемсудин Гегић.

"У селу код Вишеграда, близу викендице Аленових усвојитеља, снимао сам филм 'Дјечак у рату', кад се одједном ниоткуда појавио тај 11-годишњи дечак, дошао до камере и упитао шта ми то снимамо. Одговорио сам да снимам документарни филм о рату, а он је рекао: 'Ма какав твој филм, ја имам бољи филм од тебе'“, описује Гегић њихов први сусрет.

Тако је настао филм "Дечак у ратном филму“, први од два Гегићева документарца о Аленову животу. Филм је добио више међународних награда, а Ален је дао интервјуе за ЦНН, Скy Неwс и Цханнел 4, што је све његовој породици донело финансијску сигурност, њему самоме психолошко олакшање, а било је и правних последица: његов биолошки отац ухапшен је због силовања заштићене сведокиње, а Тужилаштво БиХ је ДНК анализом доказало како је Ален његов биолошки син, те је Вуковић због "ратног злочина над цивилним становништвом“ осуђен на пет и по година затвора.

Али у жалбеном поступку, након што је пред судским већем признао Алена као свог сина, Вуковић је ослобођен, уз услов да се мора сусрести с Аленом ако дечак то икада затражи. Вуковић ни то није испоштовао.

НИ ОТАЦ НИ МАЈКА НИСУ ХТЕЛИ ДА ГА ВИДЕ
    Наиме, поставши пунолетан, Ален је пожелео да упозна своје праве родитеље, и обратио се Гегићу с молбом да направе још један филм, у којем би приказао своју потрагу за биолошким родитељима. Тако је настао и други филм о Алену - "Ступица невидљивог детета“. До биолошке мајке Ален није успео да дође, али јест до мајчине сестре, која му у филму говори како је његова мајка патила због силовања и како није у могућности да га види. А Аленов биолошки отац је избегао сусрет.

"Кад смо се појавили на вратима његове куће, није га било“, прича ових дана Гегић. "Неко му је дојавио да стижемо. Чак је убрзо након тога продао кућу и одселио се.“

Кад је филм довршен, Ален је изјавио да не осуђује мајку:

"Не могу је осуђивати за неке ствари које је била принуђена да уради. Не знам зашто ме оставила, али сам сад, кроз филм, сазнао много ствари. Оца пак осуђујем. Ја никога не мрзим, само сматрам да свако треба да одговара за своје злочине и оно што је урадио, па тако и он. Њега ћу увек осуђивати. Он је за мене ратни злочинац. И не само он, него свако ко је урадио тако нешто, небитно је ли муслиман, Србин, Хрват...“

Коначно, филм "Ступица невидљивог детета“ прошле је премијерно приказан у горажданском Центру за културу. С Аленом – који данас ради као медицински техничар у истој болници у којој је рођен, заједно с бабицама које су га донеле на свет том су приликом били су и његови усвојитељи.

"Хвала Богу па имам оца Мухарема који ми је био подршка од рођења па до данас. Он и Адвија су моји прави родитељи. Моје сестре Алмира и Јасмила су биле моја највећа подршка. Желим им се јавно захвалити за све што су учинили за мене. Они су моја обитељ“, казао је Ален након пројекције.

А редитељ Гегић држи да је филм показао што је судбина:

"На крају смо Ален Мухић и ми заједно ископали нашу Босну, онакву каква јест, Босну у којој се љубав и мржња деле у длаку и ту нема даље приче. Само можете пустити одјавну шпицу и захвалити се обитељи Мухић која је усвојила Алена.“

http://mondo.rs/a782685/Info/Ex-Yu/Alen-Muhic-iz-Gorazda-trazi-bioloske-roditelje-majku-muslimanku-i-oca-srpskog-vojnika-koji-je-silovao.html
    ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4, PEGID4,ПЕГИД4

Buduća legenda C0NSIGLIERI (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1347

Podrazumevano Re: Ален из Горажда: Тражим оца, “српског злочинца"

Niko nije savrsen, a on je cim se rodio bio bolji covek i od majke koja ga je ostavila i oca ratnog zlocinca.
    Ipak ga je sreca pogledala pa je dobio novu porodicu i evo ga sada normalan momak.
    A Mari usque ad Mare

Veoma poznat PartizanBeograd (avatar)
    Učlanjen
    09.06.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Otac koji mu je podario zivot iz svojih muda je za njega ratni zlocinac, a majka koja ga je napustila njoj oprasta

Uvek i sve protiv Srba...
    Klinton: "Ako hocete da bombardujemo vojsku RS treba nam bar 5000 zrtvovanih muslimana"

Хусар nije na forumu
    "Демократска"контрола демократских дебила.
    Poznat Хусар (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    302

Истих таквих прича са американцима и енглезима ратним злочинцима има на милионе.
    Зашто тај фашистички смрад са Дивљег Запада није објавио бар једну па рецимо од пре 500 година ?

А што се тиче малца, добро дошао међу Србе. Бар имаш корене, прошлост и будућност.
    Демократија је савршено место где можеш да имаш сва права која не можеш нигде да оствариш.

Берекин je trenutno na forumu
    Бринем своју невољу,то ме весели!
    Elita Берекин (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    522

Тешка животна прича.
    "како је до непрепознавања доведена суштина преваре"

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    269

Mene ne iznenade ovakvi slucajevi ako budu ocoubice....Kakav ga je pravio , to mu dodje i pravedna putanja razvoja dogadjaja...

Ali ovde je greska u naslovu ....treba da stoji zlocinca, a ne srpskog zlocinca...
    Tako mali postaje nesvesno oruzje nacionalne podele opet...tj ono sto mu je tata radio u ratu, nastavlja da radi za suprotnu stranu, a to nije dobro resenje...

Od svih poteza, ovde je muslimanka odradila najpametniji i najprirodniji potez....da ne poveruje covek, ali vrlo mudro je izabrala...
    Tako da je malac vise na tatu nego sto je na mamu...
    Ali trauma je trauma, pa ga ne treba zestoko kritikovati...

- - - - - - - - - -

Najgore u celoj prici je sto je u vreme rata 1992 vrlo malo srba bilo zivotinje i krvnici....
    A danas, danas tek treba da se sramis sto si Srbin...

Danas kad bi izbio isti rat, pa to stvarno kad vidis srpske jedinice, bolje bi ti bilo da skaces u ponor nego da te uhvate...
    Sve sami krvozednici i silovatelji, ostrasceni.

- - - - - - - - - -

Najveca greska i muslimana i hrvata bi bila kad bi ponovo izbio sukob sa srbima danas.....Moze oruzja kod njih da bude koliko hoces, danas bi to bila tragedija nad tragedijama...

Moderator Ројалиста (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    470

Strašna priča, ali ništa drugačija od istih takvih sa druge strane, osim što je od ove napravljen film. Iako je ovo opet prilika da se ocrne Srbi, a Bošnjaci proglase žrtvama, niko ovo neće da osporava ili negira, ostaje samo gorak utisak da su njihove žrtve svete, a naše da su osuđene na zaborav.

Alen Muhić ima razloga za svaku svoju reč i to treba poštovati.
    Све старинске землѣ србске,
    Сво србинство станакь мой.

Берекин je trenutno na forumu
    Бринем своју невољу,то ме весели!
    Elita Берекин (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    522

Citat Original postavio Ројалиста Pogledaj poruku
    Strašna priča, ali ništa drugačija od istih takvih sa druge strane, osim što je od ove napravljen film. Iako je ovo opet prilika da se ocrne Srbi, a Bošnjaci proglase žrtvama, niko ovo neće da osporava ili negira, ostaje samo gorak utisak da su njihove žrtve svete, a naše da su osuđene na zaborav.

Alen Muhić ima razloga za svaku svoju reč i to treba poštovati.
    Мада, интересантно ми је и то да се 11-годишњи Ален појави и, ко велики, понуди режисеру "бољу" причу.
    "како је до непрепознавања доведена суштина преваре"

Buduća legenda 27E (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    671

mislim da ga je keva slagala

navodna `prica` je zgodna da se sakrije pravi uzrok nezeljene trudnoce sa nekim talibanom.

idi bre dete u pakistan i trazi sta god oces
    dokle god pucaju puske na ljubinom grobu nemci nece proci,
    a kad prestanu znajte da na ljubinom gobu nema vise zivih proletera

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    269

U Srebrenici se nije znalo ko sve kolje....

- - - - - - - - - -

Prica je validna samo ako se uradi DNK test...

Buduća legenda 27E (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    671

Citat Original postavio Umri_muski Pogledaj poruku
    U Srebrenici se nije znalo ko sve kolje....
    znalo se, naser prvi
    dokle god pucaju puske na ljubinom grobu nemci nece proci,
    a kad prestanu znajte da na ljubinom gobu nema vise zivih proletera

Iskusan jolemisa (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    155

U svakom slucaju dete nije krivo ni za sta i njemu je najteze.Ne pripada sada nigde.Svaka cast coveku koji ga je usvojio.

Buduća legenda sumnjivo lice (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    888

Citat Original postavio C0NSIGLIERI Pogledaj poruku
    Niko nije savrsen, a on je cim se rodio bio bolji covek i od majke koja ga je ostavila i oca ratnog zlocinca.
    Ipak ga je sreca pogledala pa je dobio novu porodicu i evo ga sada normalan momak.
    kolega propustio si ovaj detalj

Ален Мухић рођен је 20. фебруара 1993. у Ратној болници у Горажду, као дете младе муслиманке из околине Фоче, коју је њен комшија, српски војник, силовао много пута од пролећа до јесени 1992. године, када је у размени – већ у поодмаклој трудноћи - успела да дође у Горажде
    .
    znaci taj njen komsija,Srbin, je iskljucivo sam silovao sest meseci ? Pre ce biti da je sex bio na dobrovoljnoj bazi sudeci o vremenskom rasponu,i da je mladoj buli bilo lakse da kaze da je silovana umesto da je dete plod veze sa Srbinom.Da je zaiste zrtva silovanja, bilo bi vise pocinioca krvicnog dela
    http://www.youtube.com/watch?v=K-usSnOb3kM

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2205

Мало је шизофрена читава ова прича - АЛЕН ТРАЖИ ОЦА "СРПСКОГ ЗЛОЧИНЦА" - А ДА НИЈЕ БИЛО ТОГ "ЗЛОЧИНА" АЛЕН НЕ БИ НИ ПОСТОЈАО..... ништа ми више није јасно............ је л' том Алену криво што постоји???
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Хусар nije na forumu
    Poznat Хусар (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    302

Procitam njegovu pricu, onda procitam tvoj komentar i pitam se, kako je on normalan a ti lud.

...ali vidim na (ne)srecu nisi sam...
    Прочитам све приче а онда се запањим како се поједини ликови лако пале на пропаганду !
    Прике, ако будеш довољно времена провео на тим порталима гарантујем да ћеш пронаћи податак да је земља плоча. Пошто си лаковеран већ сада се подразумева да ћеш поверовати и да ћеш ускликнути :
    Знао сам то одувек само нисам смео да причам о томе !!!
    Демократија је савршено место где можеш да имаш сва права која не можеш нигде да оствариш.

Buduća legenda veliki krang (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    497

Je li i ovaj genocidna tvorevina?
    https://www.youtube.com/watch?v=RP2u4wJcnS0

Хусар nije na forumu
    Poznat Хусар (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    302

Ајде бре не пали те се на сваку будалаштину која се појави у јавности.

Да није било таквих будаластих и болесних текстова из америчког психолошког ратовања, рата на просторима СФРЈ не би ни било.

Ističe se
    Učlanjen
    10.12.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio 27E Pogledaj poruku
    mislim da ga je keva slagala

navodna `prica` je zgodna da se sakrije pravi uzrok nezeljene trudnoce sa nekim talibanom.

idi bre dete u pakistan i trazi sta god oces
    taliban ili srbin, podjednake su šanse vizuelno gledano ali gledajući datum rođenja mala je mogućnost da je riječ o talibanu

Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1347

Citat Original postavio sumnjivo lice Pogledaj poruku
    kolega propustio si ovaj detalj

Ален Мухић рођен је 20. фебруара 1993. у Ратној болници у Горажду, као дете младе муслиманке из околине Фоче, коју је њен комшија, српски војник, силовао много пута од пролећа до јесени 1992. године, када је у размени – већ у поодмаклој трудноћи - успела да дође у Горажде
    .
    znaci taj njen komsija,Srbin, je iskljucivo sam silovao sest meseci ? Pre ce biti da je sex bio na dobrovoljnoj bazi sudeci o vremenskom rasponu,i da je mladoj buli bilo lakse da kaze da je silovana umesto da je dete plod veze sa Srbinom.Da je zaiste zrtva silovanja, bilo bi vise pocinioca krvicnog dela
    Ja mislim da bi svi pustili da ih hebu tih godina samo da prezive, sve i da je to slucaj to je silovanje.
    Taj je iz price bio i osudjen za silovanje, a ovde ljudi pricaju na slepo kako se to mozda nije ni desilo.
    Kasnije je rasprodao sve i pobegao u nepoznatom pravcu, "junak i muskarcina".
    Mene vise brinu komentari na ovom forumu.
    Ne daj Boze rata opet, bilo bi krvi do kolena, cini mi se da je tu svaka sledeca generacija ludja od prethodne.
    A Mari usque ad Mare

Buduća legenda veliki krang (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    497

Citat Original postavio pere Pogledaj poruku
    taliban ili srbin, podjednake su šanse vizuelno gledano ali gledajući datum rođenja mala je mogućnost da je riječ o talibanu
    Biće da vi imate rogove, pa se onako razlikujete od drugih...
    https://www.youtube.com/watch?v=RP2u4wJcnS0

Buduća legenda sumnjivo lice (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    888

Ja mislim da bi svi pustili da ih hebu tih godina samo da prezive, sve i da je to slucaj to je silovanje.
    Taj je iz price bio i osudjen za silovanje, a ovde ljudi pricaju na slepo kako se to mozda nije ni desilo.
    Kasnije je rasprodao sve i pobegao u nepoznatom pravcu, "junak i muskarcina".
    Mene vise brinu komentari na ovom forumu.
    Ne daj Boze rata opet, bilo bi krvi do kolena, cini mi se da je tu svaka sledeca generacija ludja od prethodne.
    kolega,desetina srpskih devojaka i zena su silovane mesecima i na smenu,posle cega bi bile razmenjivane, neke i bremenite.Ova prica je najmanje receno "cudna".Jedan jedini Srbin je "silovao pola godine, nakon cega je ostala noseca.Jedan jedini od proleca do leta?
    Imaju muje dara za dramatiku,ali nemaju kada su oni glavna muska uloga
    http://www.youtube.com/watch?v=K-usSnOb3kM

Elita
    Učlanjen
    05.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Sta je sa silovanim srpkinjama?! Kako se niko nije setio da snimi film?

Elita markojunk (avatar)
    Učlanjen
    20.07.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio veliki krang Pogledaj poruku
    Biće da vi imate rogove, pa se onako razlikujete od drugih...
    Нема то душу, а ни мозак.

Domaćin
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pitanje je sta je sa srbima koji su nastali kao rezultat muslimanskog silovanja srkinja?

I ne samo to,ovo se koristi kao dobar marketinski trik protiv srba jer koliko vidim on hoce da nadje tog coveka i da ga snimaju kamere,pri tom ne garantuje kako ce da reaguje?!

Ovako,na taj nacin hoce jos jednom da se sa nama obracunaju,jer ovde nema zelje za istinom nego da se jos jednom prikazu kao zrtve,prosto bili smo svedoci medijskih manipulacija,a ovo je samo jedna u nizu.

Ovaj sigurno pati,ali njegovu patnju iskoriscavaju da bi se obracunali sa nama,i svima sto je vezano za nama.

Mi smo nase zlocince osudili,ovi magarci od predsednika su se izvinjavali i kome treba i kome ne treba,ali to njima nije dovoljno,sad moraju to i kamere da snime?!!!

Prema ovome,nemam nikakvog sazaljenja,dokle god budu negirali zlocine nad srbima!!

Dakle,ovo je samo jos jedna jeftina medijska manipulacija,i nista drugo.

Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1347

Citat Original postavio sumnjivo lice Pogledaj poruku
    kolega,desetina srpskih devojaka i zena su silovane mesecima i na smenu,posle cega bi bile razmenjivane, neke i bremenite.Ova prica je najmanje receno "cudna".Jedan jedini Srbin je "silovao pola godine, nakon cega je ostala noseca.Jedan jedini od proleca do leta?
    Imaju muje dara za dramatiku,ali nemaju kada su oni glavna muska uloga
    Kolega ja ne poricem da je bilo manijaka i na njihovoj i svim drugim stranama, ali ovde komentarisemo ovu pricu.
    Zasto reditelji u Srbiji prave filmove o pederima, drugi prave nacionalne parkove, trece boli K, umesto da naprave film i o srpskom stradanju stvarno ne znam.
    Srbi najvise vole novac a i jeftini su, zato olako zaboravljaju svoje zrtve iz svih ratova, a ne samo poslednjeg.
    Na kraju vazi ono, koliko cenis sam sebe toliko te cene i drugi.

Rece neko "budimo ljudi iako smo Srbi", a komentari na ovu temu su najmanje ljudski i zao mi je sto su "srpski".
    A Mari usque ad Mare

Slične teme

1. Вук С. Караџић - отац српског језика
    Autor STAJIC u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 07.06.2009., 22:51
  2. Немањићи - хероји српског народа?
    Autor milica_lazarevic u forumu Istorija
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 23.08.2005., 10:29
  3. "ZAUVJEK MOJA" PLAGIJAT "NO VOY A LLORAR"
    Autor toodles u forumu Muzika