TUNING

EONMIND

Početnik
Poruka
4
Ako neko ima neki savet u vezi "sredjivanja masina" neka pise...
Za pocetak primetio sam da ukoliko automobilu (ja sam to uradio na Reno-u 5 GTL) uklonimo srednji lonac, dobicemo mnogo lepsi "zvuk" i 5-6 konjica na snazi... :wink:
 
Jeste chip tuning dobra stvar, ali samo polako ljudi, ne prenagljujte. Idemo redom.

Proizvođači svim mogućih dodataka za auto "garantuju" obavezno 20 - 30 % veću snagu i 10 - 15 % manju potrošnju. ( Kako on to garantuje pojma nemam, ali zato otprilike znam šta bi bilo kad bih ja kasnije došao i reklamirao da motor nema 15 % manju potrošnju, i tražio pare nazad ! ) Univerzalni modifikator, aditivi za gorivo, magnetni filter (budi bog s nama), auspuh vakav ili onakav, spojler ... Ma, gomila dobrih i loših stvari. Eh, kad bi svaka ta stvarčica štedela po 10 % goriva automobili bi išli na vazduh.

Ono što je najbitnije je da veća snaga motora ne može da padne sa neba. Veća snaga motora dobija se sagorevanjem veće količine goriva. Takođe, svaka modifikacija motora koja omogući veću snagu neumitno utiče na veće habanje delova a time kraći vek motora.

Postoje, doduše, neke stvari koje se mogu uraditi da se snaga malkice poveća, bez povećanja potrošnje. To se odnosi na umanjenje unutrašnjih gubitaka motora. Na primer ugradnja sportskih izduvnih grana i auspuha. Dobitak je tu relativno mali, ali nije zanemarljiv. Ima još nekih mogućnosti, ali sa manjim dobitkom. Najbolje je redovnim i kvalitetnim održavanjem automobila tj. motora zadržati deklarisanu snagu i potrošnju. Dakle, kvalitetna ulja, svećice, filter vazduha ...

Chip tuninigom može se omogućiti promena ugla paljenja i promena vremena i dužine trajanja ubrizgavanja goriva. To može da da kao krajnji efekat povećanu snagu, ali svakako uz povećanu potrošnju.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
I kao odgovor na pitanje, da to je samo za automobile sa tzv. kompjuterom i direktnim ubrizgavanjem (single point ili multi point injection)
 
evo ovako:
moze da se poveca snaga motora na kolima a da se potrosnja goriva smanji od 5 do 10 posto u zavisnosti od vozila.
sad bi neko pitao kako zar ne?
najveci efekti kod chip tuninga se postizu na turbo benzincima i turbo dizelima,i do 33posto!!!
atmosferski ili motori koji nemaju turbine,kompresore i slicno dobijaju u proseku 5 do 10 posto snage.
da uzmemo za primer bmw 525 tds
to je turbo dizel motor koji razvija maksimalnu snagu od 143 konske snage i 260 nm pri 2200 obrtaja u minuti...kad se uradi chip tuning na tom motoru on ima 173 konjske snage i 313 nm obrtnog momenta pri 2200 obrtaja u minuti...
znaci dobio je 30 konja i 53 njutn metra sto je mozda i bitnije od snage...sta to znaci?
znaci da ce motor u nizem rezimu rada bolje odgovoriti na pedalu gasa i lakse krenuti...nece biti potrebno da se tera u visoke obrtaje da bi se dobio zeljeni efekat ubrzanja...
promenom rezima paljenja,ubrizgavanja goriva i pritiska turbine dobija veca snaga,sto ne znaci i veca potrosnja...kad vam motor lakse resava zadatke,tj kad bolje ubrzava i odgovara na pedalu gasa lakse se i vozi automobil i samim tim ga ne forsirate i ne dovodite u granicne vrednosti obrtaja...on sada sa trecinom gasa manje postize ista ubrzanja a samim tim i potrosnja goriva se smanjuje s obzirom na vecu snagu u nizem rezimu rada motora...to i rezultira smanjenjem potrosnje...
inace, motor bmw 525 tds je razvijen sa 173 konjske snage a redukovan je na 143 da bi fabrika bolje prodavala model 520 i benzinac cija izrada fabriku kosta mnogo manje nego 525 tds-a...
ko bi kupio 520 benzinca koji trosi 15 litara a ide kao baba kad moze da kupi 525 tds za iste pare a ide kao vetar...
zato fabrike primenjuju ovakve trikove da bi izvukli sto vise para od kupaca...
eto, to bi bilo ukratko o tome...
nemojte biti iskljucivi prema svemu sto vam je nepoznanica...jednostavno trazite objasnjenje...
pozdrav od mursielagia :wink:
 
mursielagio:
... bmw 525 tds je razvijen sa 173 konjske snage a redukovan je na 143 da bi fabrika bolje prodavala model 520 i benzinac cija izrada fabriku kosta mnogo manje nego 525 tds-a...
Danas je konkurencija u auto industriji žešća nego u bilo kojoj industriji. Velike firme propadaju, druge se udružuju. Amerikanci se probijaju na evropsko tržište, Japanci su se već odomaćili, Korejanci trkom uleću !

Napraviti auto sa velikim motorom i namerno redukovati snagu ?! Kad svi drugi izvlače maksimum maksimuma koliko se može izvući ! To je čisto poslovno samoubistvo ! To se ne radi tako. Taman posla ! Da tako radi BMW bi odavno stavio katanac na fabriku !

Dakle, chip tuninig-om se može dodati koja konjska snaga, to je nesumnjivo, ali svakako se mora potrošiti više goriva, i nesumnjivo je da će motor biti opterećen preko optimalne granice opterećenja.

Pa nisu oni u BMW-u sisali vesla ?! Kao, ne znaju oni da stave drugi chip ? Oni koji su projektovali ceo sistem i odabrali optimalnu elektroniku za optimalni ugao ubrizgavanja, ugao paljenja, otvaranja usisnih i izduvnih ventila, i svega ostalog ! To je projektovano tako da se izvuče maksimum, uz minimalnu potrošnju i uz minimalno habanje delova, čime se postiže što duži rok eksploatacije motora.

E sad, može se koješta promeniti, ali sve što se promeni ide nauštrb nekog elementa. Ili potrošnje, ili veka trajanja, ili buke ili udobnosti ...

Vidim da se reklamiraš, pa da me ne shvatiš pogrešno, ne želim da ti kvarim biznis. Uzgred, temu nisam obrisao pošto je interesantna za ćaskanje.
Pozdrav od Milojka.
 
trenutno sam u minhenu pa cu biti kratak, ne reklamiram se...samo sam hteo da malo priblizim ljudima ovu oblast koja je inace kod nas velika nepoznanica...
ucinilo mi se da bi mogla da bude interesantna tema a ti ako smatras da treba da je sklonis slobodno to i ucini,totalno sam indiferentan prema tome...
eto, a sad pozdrav od mene pa se vidimo za koji dan kad dodjem u bgd...tj,citamo se... :wink:
 
A kako to da 525d i dan danas, nakon uvodjenja direktnog ubrizgavanja, ima "samo" 163 ks?
A i sa 143 konja je 525-ica svojevremeno bila ubjedljivo najjaca u klasi. I koliko me pamcenje sluzi za cetvrtinu skuplja od 520-ke...

S druge strane, tacno je da se danas motori u sve vecoj mjeri "programiraju" kako bi se uklopili u "hierarhiju".
Primjera radi kad se '98 pojavila serija 3, jedina (ali bukvalno - jedina!!!) razlika izmedju motora u 316i i 318i je bila u chip box-u.

I na kraju, kad vec pricamo o BMW-u:
Ovog novog dizajnera treba UBITI !
 
pa miolojko nije bas tacno sve sto si rekao.moguce je povecati snagu, a u isto vreme smanjiti potrosnju,posto se veca snaga dobija i ubacivanjem vise vazduha( veci pritisak) a ne isklucivo dodavanjem goriva.pa pogledaj turbo motore, trose isto corbe kao atmosferski a imaju mnogo vise konja.Zato se kod njih chip tuningom i postiuzu najbolji razultati,samo programiras turbinu da ubacije vise vazduha, i zabavi nema kraja.
 
Jahrastafarraj:
pa miolojko nije bas tacno sve sto si rekao.moguce je povecati snagu, a u isto vreme smanjiti potrosnju,posto se veca snaga dobija i ubacivanjem vise vazduha( veci pritisak) a ne isklucivo dodavanjem goriva.pa pogledaj turbo motore, trose isto corbe kao atmosferski a imaju mnogo vise konja.Zato se kod njih chip tuningom i postiuzu najbolji razultati,samo programiras turbinu da ubacije vise vazduha, i zabavi nema kraja.

Opet pogrešno.
NE MOŽE SE SNAGA MOTORA DOBITI VAZDUHOM !!!

Turbina je naprava, kao što si rekao, kojom se postiže da se u cilindar, u usisnom taktu ubaci više vazduha. (Istu stvar radi i kompresor). Više vazduha omogućava da sagori više benzina i oslobodi se veća snaga. Dakle, u turbo varijanti, više vazduha se dobija turbinom a ne povećanjem radne zapremine motora. Što je dobro, jer motor bude relativno manji.

Namerno sam zacrveneo ono "omogućava". Dakle, taj motor može da razvije veću snagu. A i ne mora, zavisi koliko se nagazi papučica gasa. Već sam na ovom forumu pisao o deklarisanoj snazi motora i potrošnji.
Ako je snaga motora deklarisana na 100 ks to ne znači da će on da troši više od motora kome je deklarisana snaga 50 ks. Ako se od oba motora 'uzima' samo 30 ks, oba će (teoretski) da troše isto. U praksi se to malo razlikuje, jer veći motor mora da potroši malo više.
Deklarisana snaga nam govori koliko motor može da da snage, tj. koliko benzina može da sagori. Jer, motor sa malom radnom zapreminom jednostavno ne može da sagori mnogo benzina. Snaga se može povećeti i povećanjem broja obrtaja. Zato što se, u nekom vremenskom intervalu, desi više usisnih taktova, i naravno, sagori više benzina.

Jedina energija koju motor dobija je od benzina. Kao što znamo, energija se ne može ni stvoriti niti izgubiti, energija samo menja oblik. Nemoguće je od manje benzina dobiti više energije !

Naravno, ne pričam o kvarovima i nepravilnostima na motoru, kao što su loše paljenje, loš izduv i bilo šta drugo što može da umanji snagu motora.
 
milojko, ti si ocigledno dosta citao o automobilima...vidim po nacinu na koji pricas i terminologiji kojom se sluzis...medjutim, ako bi ponovo procitao moj prvi odgovor na tvoj komentar mozda bi mogao da shvatis zasto chip tuningom kao krajnji rezultat dobijamo neznatno smanjenje potrosnje...teoretski ti si u pravu, prakticno nisi zato sto mogu da te demantujem vrlo prakticno....ako imas auto kazi koji je i dacu ti podatke za tvoj konkretan model...ili cu ti uraditi chip tuning da te razuverim u toj tvojoj teoriji...svidja mi se sto vidim da je moja ideja kako tako prosla vezano za ovu temu...ali ne slazem se u potpunosti sa tobom iako vidim da u svemu sto govoris ima neke osnove.... na nekom forumu sam video tvoj nick i procitao da je neko pitao nesto za golfa 1300 kubika a ti si ga pitao da li je dizel ili benzinac...tad sam shvatio da ti u stvari malo znas o celoj prici...volkswagen golf nikad nije postojao u dizel verziji sa 1300 kubika...pozdrav od mursielagia...u svakom slucaju drago mi je da tema dobija razmere polemike...
 
mursielagio:
...tad sam shvatio da ti u stvari malo znas o celoj prici...volkswagen golf nikad nije postojao u dizel verziji sa 1300 kubika...
:D OK, ako je tako, prihvatam. Naravno da nisam znao da ne postoji Golf 1300 Dizel. Ali dobro, ja ni nisam profesionalac u auto tehnici.
Razumem se naravno u motore i automobile, ali nisam nikad vodio auto-servis ili nešto slično.
Uzgred, nadam se da se primećuje da teoretišem.

Elem, ajde, ono što si rekao u vezi mog auta. Dakle, Fiat Tipo 1.4 IE '91 (švajcarac). Da te čujem.
 
Slazem se da se moze povecati snaga, a ujedno samnjiti potrosnja goriva, naravno samo u nekoj razumnoj meri (citaj minimalnoj), i to bas onim tehnikama koje ste vec pomenuli (ubacivanje vise vazduha, promena rezima (ugla) paljenja, promena izduvne grane (ti cak ako bukvalno skines auspuh dobices tri-cetri KS jer nema prigusenja) i sl). Ovime se postize veca iskoriscenost goriva koji se sagoreva pa zbog toga dolazi i od efektivnog smanjenja potrosnje goriva. Zbog toga su i ubaceni interkuleri - da bi se povecala kolicina vazduha koji se ubacuje pomocu turbine (manja temperatura gasa -> manja zapremina gasa -> vise ga stane u odredjenoj zapremini). Zbog toga turbo-dizel motori manje trose od atmosferskoih dizela, a jaci su. Medjutim kod benzinskih motora to bas i nije tacno (skoro savaki turbo motor prilicno trosi vise od klasicnog)... E to mi bas i nije jasno, pa bih molio objasnjenje (zasto kod benzinskih motora turbina drasticno povecava potrosnju goriva, narocito kada turbo proradi "punim plucima", dok kod dizela to nije slucaj)?
 
Obicni dizeli su cesto "preslabi" za tezinu vozila (obicno je najslabiji motor u seriji - dizel). Zato se moraju vise "patiti" da bi dostigli neku prosijecnu dinamiku saobracaja.
Turbodizelima je, u svakodnevnoj voznji, puno lakse da pokrecu automobil, i zato na kraju ispadne da trosi manje.
Realno gledano sam motor trosi vise sa turbom, ali odnos tezina/snaga na kraju okrene potrosnju u korist turbodizela.
Ali, da sad svi turbodizeli trose manje od obicnih dizela nije uvijek slucaj.
Probaj uporediti potrosnju kod npr. velikih mercedesovih (turbo)dizela, gdje su obe varijante dovoljno potentne da pokrecu auto, i primjetices da tu turbo varijanta trosi vise.

Slicna prica vazi i za benzince. Motor je vec u startu dovoljno jak, tako da mu turbo povecava snagu, ali to povlaci i potrosnju.

Plus sto je onima sto ubacuju turbo u benzince potrosnja cesto zadnja na listi prioriteta.
 
Svaka cast, drago mi je da vidim da je bar neko shvatio u cemu je fora i zasto neki turbo dizeli trose manje goriva od istih motora u verziji bez turbo punjaca....naravno, pod uslovom da pokrecu istu karoseriju...
A Milojko, zao mi je sto cu morati da te razocaram ali nemam program za Fiat tipo 1.4 91. godina... uglavnom se optimizacija radi na novijim vozilima a i da postoji program za tvoj auto razlika bi bila minimalna zbog male kubikaze i konjaze tvog motora u osnovnoj(fabrickoj) verziji...
Pozdrav svima
 
MILOJKO, sto se teoretisanja tice ne ide ti lose....samo kad bi bio malo manje iskljuciv sve bi bilo ok :wink:
A turbo motori trose manje goriva od atmosferskih(motori koji nemaju dodatno punjenje vazduhom) kad se voze u istom rezimu rada...znaci, kad bi vozili 120 km/h od Beograda do Zagreba sa turbo dizelom i sa dizelom manje goriva bi potrosio turbo dizel...ali ako bi isti put vozili pod maksimalnim opterecenjima onda bi razlika bila drasticna u korist dizela... s tim sto bi turbo dizel dosao do cilja mnogo pre... :!:
eto.... pozdrav
 
Vidim iz prilozenih komentara od strane Gospodina Vasica i pseudoanonimusa-Murcelaga da su veoma sadrzinski usli u temu oko chip-tuninga, ali bih volio da skrenem paznju da tuniranje motora (chip) se radi iskljucivo iz prvenstvenog razloga sto se tim zeli postici veca trenutna snaga kod vozila, upopste nije bitna potrosnja vozila ili habanje pojedinih dijelova motora. Sto se tice podataka od strane Gospodina Vasica, a koji se odnose na povecanu potrosnju vozila, oni su tacni i slazem se sa tim. Ali vidljivo je njegovo stavljanje akcenta na potrosnju goriva, a to pokazuje jednu drugu stranu koja se odnosi na materijalnu situaciju koja je trenutno kod nas, a i sami vidimo koje Gospodin vozi vozilo.
 
Mursielagio:
Svaka cast, drago mi je da vidim da je bar neko shvatio u cemu je fora i zasto neki turbo dizeli trose manje goriva od istih motora u verziji bez turbo punjaca....naravno, pod uslovom da pokrecu istu karoseriju...
A Milojko, zao mi je sto cu morati da te razocaram ali nemam program za Fiat tipo 1.4 91. godina... uglavnom se optimizacija radi na novijim vozilima a i da postoji program za tvoj auto razlika bi bila minimalna zbog male kubikaze i konjaze tvog motora u osnovnoj(fabrickoj) verziji...
Pozdrav svima
a jel imas program za alfu 33 1.7 16v 92 god. i koliko bi dobio konjica sa cipom ? inace slazem se da zivot pocinje sa 200 ali zavrsava mi se na 230 pa bi da to malo pomerim za jos koji km/h ! :twisted:
 
Vidim da gospodin Brrera preferira marku vozila Alfa Romeo, tako da je svoj nick nazvao po imenu najnovije Alfe, a odnosi se na salon automobila u Zenevi 2003, gdje je prvi put predstavljena. pretpostavljav da gospodin iako ima dobro vozilo (radi se o alfi 33), ne na sta je brzina preko 230km/h. On o tome i ne misli, a i sam zna da se automobil ma koje izredbe ne moze sadrzati na to brzini. Ovo vam govorim podrzavajuci tuning motora. Tuning predstavlja jedno od nedostiznih, bar nama, radnji koja se mogu izvrsiti na svom vozilu.
Ovo se odnosi jednim dijelom na ovo, adrenalin je adrenalin, ali glava je glava.
Pozdrav svim posjetiocima. :!:
 
Sena:
Vidim da gospodin Brrera preferira marku vozila Alfa Romeo, tako da je svoj nick nazvao po imenu najnovije Alfe, a odnosi se na salon automobila u Zenevi 2003, gdje je prvi put predstavljena. pretpostavljav da gospodin iako ima dobro vozilo (radi se o alfi 33), ne na sta je brzina preko 230km/h. On o tome i ne misli, a i sam zna da se automobil ma koje izredbe ne moze sadrzati na to brzini. Ovo vam govorim podrzavajuci tuning motora. Tuning predstavlja jedno od nedostiznih, bar nama, radnji koja se mogu izvrsiti na svom vozilu.
Ovo se odnosi jednim dijelom na ovo, adrenalin je adrenalin, ali glava je glava.
Pozdrav svim posjetiocima. :!:
mozda mi je malo dosadio zivot :D inace radim u kazinu pa volim da se kockam :twisted:
elem, imao sam priliku i da vidim kako je i preko 230 tako da znam kako to izgleda(vozio sam i motore) a drzim se toga da cim dostignem brzinu od 120, nemam vise kontrolu nad tim autom pa kakav god da je tj. ne vozim ja njega nego on mene.
 
Mozda ce zvucati grubo i prepotentno....Vozio sam Mercedes e 55 amg tuniran brzinom od 315 km/h... a Suzuki hayabusu 320 km/h....nemojte me mrzeti...a i nemam razloga da lazem...toliko o tim NEBEZBEDNIM BRZINAMA...
i treba da shvatite da se u novijoj industriji brzih automobila ne gleda koliko auto ide do 0 do 100 vec do 200 km/h... pozdrav od Mursielagia...
 
Anonymous:
Slazem se da se moze povecati snaga, a ujedno samnjiti potrosnja goriva, naravno samo u nekoj razumnoj meri (citaj minimalnoj), i to bas onim tehnikama koje ste vec pomenuli (ubacivanje vise vazduha, promena rezima (ugla) paljenja, promena izduvne grane (ti cak ako bukvalno skines auspuh dobices tri-cetri KS jer nema prigusenja) i sl). Ovime se postize veca iskoriscenost goriva koji se sagoreva pa zbog toga dolazi i od efektivnog smanjenja potrosnje goriva. Zbog toga su i ubaceni interkuleri - da bi se povecala kolicina vazduha koji se ubacuje pomocu turbine (manja temperatura gasa -> manja zapremina gasa -> vise ga stane u odredjenoj zapremini). Zbog toga turbo-dizel motori manje trose od atmosferskoih dizela, a jaci su. Medjutim kod benzinskih motora to bas i nije tacno (skoro savaki turbo motor prilicno trosi vise od klasicnog)... E to mi bas i nije jasno, pa bih molio objasnjenje (zasto kod benzinskih motora turbina drasticno povecava potrosnju goriva, narocito kada turbo proradi "punim plucima", dok kod dizela to nije slucaj)?
Zato sto je jednostavno elektronika programirana da u trenutku kada motor dobija vise vazduha salje visak goriva kako bi iskoristila idealne uslove za odnos smese 1:14,7. Vidim da se u prici o povecanju snage i potrosnji goriva malo mesaju babe i zabe.Tacno je da se smanjuje "SPECIFICNA POTROSNJA". To je potrosnja koja se u masinstvu izrazava kao g/KS/h, ili utrosak goriva u gramima po KS na cas. Generalno, povecanjem snage ukupna potrosnja povecava se UVEK. Prica o cipovima je takodje malo naduvana, jer laicima treba uzeti novac. Ko je posle "cipovanja", gde i kako merio snagu motora? Istina je da NE POSTOJE cipovi koji linearno podizu snagu i obrtni moment. Mogu da deluju vise na jedan ili drugi parametar, a oni koji su na masincu "tabali" termodinamiku i ostale discipline ce razumeti.
 
Espanol:
Anonymous:
Slazem se da se moze povecati snaga, a ujedno samnjiti potrosnja goriva, naravno samo u nekoj razumnoj meri (citaj minimalnoj), i to bas onim tehnikama koje ste vec pomenuli (ubacivanje vise vazduha, promena rezima (ugla) paljenja, promena izduvne grane (ti cak ako bukvalno skines auspuh dobices tri-cetri KS jer nema prigusenja) i sl). Ovime se postize veca iskoriscenost goriva koji se sagoreva pa zbog toga dolazi i od efektivnog smanjenja potrosnje goriva. Zbog toga su i ubaceni interkuleri - da bi se povecala kolicina vazduha koji se ubacuje pomocu turbine (manja temperatura gasa -> manja zapremina gasa -> vise ga stane u odredjenoj zapremini). Zbog toga turbo-dizel motori manje trose od atmosferskoih dizela, a jaci su. Medjutim kod benzinskih motora to bas i nije tacno (skoro savaki turbo motor prilicno trosi vise od klasicnog)... E to mi bas i nije jasno, pa bih molio objasnjenje (zasto kod benzinskih motora turbina drasticno povecava potrosnju goriva, narocito kada turbo proradi "punim plucima", dok kod dizela to nije slucaj)?
Zato sto je jednostavno elektronika programirana da u trenutku kada motor dobija vise vazduha salje visak goriva kako bi iskoristila idealne uslove za odnos smese 1:14,7. Vidim da se u prici o povecanju snage i potrosnji goriva malo mesaju babe i zabe.Tacno je da se smanjuje "SPECIFICNA POTROSNJA". To je potrosnja koja se u masinstvu izrazava kao g/KS/h, ili utrosak goriva u gramima po KS na cas. Generalno, povecanjem snage ukupna potrosnja povecava se UVEK. Prica o cipovima je takodje malo naduvana, jer laicima treba uzeti novac. Ko je posle "cipovanja", gde i kako merio snagu motora? Istina je da NE POSTOJE cipovi koji linearno podizu snagu i obrtni moment. Mogu da deluju vise na jedan ili drugi parametar, a oni koji su na masincu "tabali" termodinamiku i ostale discipline ce razumeti.
P.S.
Izduvni sistem je strasna nauka! U najvecem broju slucajeva skidanjem izduvnog lonca dobija se samo buka, a ponekad i pad snage. Zasto? To je vec mnogo opsirna prica.
 

Back
Top