LADA NIVA

Woo_Bg

Primećen član
Poruka
708
Ako je ova tema bila negde vec pomenuta, unapred se izvinjavam.... trazio sam ali je nisam nasao :shock: :shock: :shock: Moj prijatelj zeli da kupi nov auto i odlucio se za Ladu Nivu. Da li neko ima iskustva sa ovim kolima? Plan mu je da ugradi plin posle prvog servisa i da tako smanji troskove goriva.
Ko je od vas imao, vozio....cuo nesto o njoj? Znam da nema nista od elektronike na njoj kao i da nema servo. Interesuje me da li je pouzdan, kakav je za odrzavanje i slicno. Sve sto bi neko ko je vlasnik iste imao da izjavi o tom povodu...... :D :D :D
 
Woo_Bg:
Ako je ova tema bila negde vec pomenuta, unapred se izvinjavam.... trazio sam ali je nisam nasao :shock: :shock: :shock: Moj prijatelj zeli da kupi nov auto i odlucio se za Ladu Nivu. Da li neko ima iskustva sa ovim kolima? Plan mu je da ugradi plin posle prvog servisa i da tako smanji troskove goriva.
Ko je od vas imao, vozio....cuo nesto o njoj? Znam da nema nista od elektronike na njoj kao i da nema servo. Interesuje me da li je pouzdan, kakav je za odrzavanje i slicno. Sve sto bi neko ko je vlasnik iste imao da izjavi o tom povodu...... :D :D :D
Nivu 1.7, karburator varijantu, sa 80 HP, vozio sam kao sluzbeni auto i presao sa njom izmedju 10-15000km...auto je 2000. godiste i do sada je presao oko 100,000km...vozilo ga je 10-ak vozaca, sto je naravno nepovoljna okolnost...
Niva je vozena uglavnom u lokalu oko kopova Kolubare, po asfaltnim putevima (loshim), makadamu (koji njoj dodje kao prirodni ambijent), a znali smo i da sidjemo u blato kopova (kad kazem blato to prevazilazi ono sto normalan covek pod tim podrazumeva :) ) i nikad se nije zaglavila...znaci po prohodnosti izuzetan auto, stalan pogon na sva 4 tocka i reduktor, malo medjuosovinsko rastojanje i klirens dozvoljavaju Nivi da prodje gotovo svuda, jedino je UAZ provereno prohodniji ...takodje zimi nema brige oko snega, jedino su dobre gume preduslov, popece se tamo gde drugi jedva izadju sa lancima (a ni sa kramponkama nemaju sanse)...motor je solidan, ulje je poceo da trosi na 80,000km...mozda je ulogu odigralo to sto smo sipali Galax Unia i menjali na 8000km...sa paljenjem nikad nije bilo problema, preduslov je redovno odrzavanje (obzirom da je bio sluzbeni automobil auto-garaze, odrzavan je) i dobar akumulator...potrosnja se od uslova eksploatacije, vozaca i godisnjeg doba krece izmedju 11-15 l/100km...moze se spustiti na 10l, ali uz neznu voznju po asfaltu...
mane...sklopovi, posebno prednjeg trapa su predimenzionirani (zbog namene vozila, pa je i nov auto bucan na asfaltu) a zbog toga brzo prednji trap izlazi iz geometrije, pa trazi kontrolu i centriranje...volan nema servo uredjaj sto otezava manevrisanje (teze nego na klasicnim Ladama)...auto je neudoban, a na zadnjoj klupi nema dovoljno prostora...semerinzi na motoru znaju da prave probleme, inace menjac, reduktor i diferencijal odradjuju svoje, problem je sto traze cvrstu ruku :wink: ...ukoliko forsiras voznju po blatu i barama, reskiras da ostanes bez zadnjih kocnica, ali ovo se odnosi na ekstremne slucajeve, i malo koji terenac sa dobosima ne pati od ove boljke...limarija je zaista slabija strana, posebno jer je skoljka samonoseca (tj. nema klasicnu sasiju), to smo znali pa smo nov auto odmah dodatno zastitili...preporucujem da se umesto originalnih ruskih guma 175/80 R 16, stave 205/75 R 15 bilo kog zapadnog proizvodjaca, narocito ukoliko ce auto uglavnom ici po asfaltu (moraju i nove felne, razliciti precnici :!: )...nadam se da sam bar malo pomogao...pozdrav :) ...
 
Imao sam priliku da posetim neki zabran pre dve godine i put do njega je bio zaista katastofalan.Sumari su isli Nivom bez problema a ja sam sticajem prilika bio u Fronteri dugackoj koja je mnogo teze prolazila.Toliko o prohodnosti
 
Stvarno potpuno. A kao sto strajder kaze, jedino UAZ je bolji, ali i ruzniji :wink:
Ne znam kakvi su ovaj novi UAZ i nova )Chevrolet) Niva, stvarno lepo izgledaju, a kostaju oko 10000evra...
 
UAZ je ZAKON! Jedan moj ortak ima ga na selu i šta sa njim nije radio prevozio, vukao. Ne razumem se u terence ali taj stari terenac sa platnenim krovom je neuništiv. Interesuje me koliko košta najmanji i najslabiji terenac UAZ i ko se bavi njihovim uvozom?
 
Zagor BG:
UAZ je ZAKON! Jedan moj ortak ima ga na selu i šta sa njim nije radio prevozio, vukao. Ne razumem se u terence ali taj stari terenac sa platnenim krovom je neuništiv. Interesuje me koliko košta najmanji i najslabiji terenac UAZ i ko se bavi njihovim uvozom?
cena za najjeftiniji UAZ sa benzinskim motorom od 2,5l i 90 HP je oko 8,500e sa carinom i porezom...uvoze ih TTM Auto i Univerzal Holding, obe firme iz Beograda...pozdrav...
 
Strajder:
Zagor BG:
UAZ je ZAKON! Jedan moj ortak ima ga na selu i šta sa njim nije radio prevozio, vukao. Ne razumem se u terence ali taj stari terenac sa platnenim krovom je neuništiv. Interesuje me koliko košta najmanji i najslabiji terenac UAZ i ko se bavi njihovim uvozom?
cena za najjeftiniji UAZ sa benzinskim motorom od 2,5l i 90 HP je oko 8,500e sa carinom i porezom...uvoze ih TTM Auto i Univerzal Holding, obe firme iz Beograda...pozdrav...
Da li imate u firmi UAZ terence, koliko troše, da li su benzinci ili dizeli, koliko troše, da li su skupi delovi, kakvi su za vožnju? Molio bih nešto više o tipovima UAZ-a.
 
Ovaj liči na već pomenutog UAZ-a
UAZ.jpg

Neznam koliko troši ali je veoma moćan i ovako razdrndan.
 
Zagor BG:
Da li imate u firmi UAZ terence, koliko troše, da li su benzinci ili dizeli, koliko troše, da li su skupi delovi, kakvi su za vožnju? Molio bih nešto više o tipovima UAZ-a.
ovako...trenutno ih imamo oko 120 u pogonskom stanju i svi osim jednog su benzinci, od godista '89. do '03...taj jedan dizel je nas mali eksperiment, jer smo umesto originalnog motora kome je pukao blok, stavili motor iz izlupane Zastave Rival 2.5 dizel od 75 HP, kojem nedostaje snage i obrtnog momenta, pa odradjuje lakse zadatke obilaska...
potrosnja...oni UAZ-i koji voze najzesci kop (20-30% asfalta, ostatak najtezi teren) krecu se oko 21-24 l/100km, manji deo koji recimo ima obrnuti odnos asfalta i terena ide sa 16-19 l/100km, dizel trosi 13-14l...naravno, imao sam bisere sa preko 30l, ali kada dobiju -20% na plati, potrosnja se drasticno spusti, bez ikakve intervencije na autu sto je prava tehnicka zagonetka :wink: ...radio sam na njihovom odrzavanju i eksploataciji, nabavku delova za njih ne, ali u principu nisu skupi...
za voznju van puta verovatno najzesci terenac, gde on ne moze da prodje idu samo (bar kod nas) terenski kamioni (TAM 150, Kamaz, Tatra i MB Unimog)...kao primer koliko uslovi na kopu mogu biti uzasni, reci cu ti da su juce uspeli da zaglave buldozer gusenicar :shock: ...medjutim na asfaltu jednostavno, po mom misljenju gotovo da treba izbegavati voznju, on je beskompromisni terenac...imas grube dobos kocnice na sva 4 tocka, dijagonalne gume, pri voznji od 80 km/h nema opustanja ni na pravom putu, stalno moras da vrsis korekcije volanom i da ga ispravljas, bucan je, pomalo trese (kad je nov, posle mnogo trese), neudoban, moras da pazis pri ulasku i izlasku iz auta da ne iscepas ono sto imas na sebi...jednostavno, cista radna masina, i ako ne mislis da bar 50% kilometraze predjes na livadi, bolje uzmi Nivu, jeftinija je, pouzdanija, a i manje trosi...
motori retko prelaze vise od 100,000km pre generalke, ali zbog uslova eksploatacije to i nije los rezultat, menjaci takodje, zadnji diferencijali izdrze max. 50,000km, lamele takodje, osim onih koji rade lakse poslove, onda se kod dobrih vozaca ove cifre dupliraju (na zalost dobri vozaci na UAZ-ima su kod nas retkost, jer nam svi bolji voze kamione)...toliko...pozdrav...
P.S. tipove imas na www.uaz.ru da ja ovde ne razvlacim zvaku vise :wink: ...
 
Strajder:
Zagor BG:
Da li imate u firmi UAZ terence, koliko troše, da li su benzinci ili dizeli, koliko troše, da li su skupi delovi, kakvi su za vožnju? Molio bih nešto više o tipovima UAZ-a.
ovako...trenutno ih imamo oko 120 u pogonskom stanju i svi osim jednog su benzinci, od godista '89. do '03...taj jedan dizel je nas mali eksperiment, jer smo umesto originalnog motora kome je pukao blok, stavili motor iz izlupane Zastave Rival 2.5 dizel od 75 HP, kojem nedostaje snage i obrtnog momenta, pa odradjuje lakse zadatke obilaska...
potrosnja...oni UAZ-i koji voze najzesci kop (20-30% asfalta, ostatak najtezi teren) krecu se oko 21-24 l/100km, manji deo koji recimo ima obrnuti odnos asfalta i terena ide sa 16-19 l/100km, dizel trosi 13-14l...naravno, imao sam bisere sa preko 30l, ali kada dobiju -20% na plati, potrosnja se drasticno spusti, bez ikakve intervencije na autu sto je prava tehnicka zagonetka :wink: ...radio sam na njihovom odrzavanju i eksploataciji, nabavku delova za njih ne, ali u principu nisu skupi...
za voznju van puta verovatno najzesci terenac, gde on ne moze da prodje idu samo (bar kod nas) terenski kamioni (TAM 150, Kamaz, Tatra i MB Unimog)...kao primer koliko uslovi na kopu mogu biti uzasni, reci cu ti da su juce uspeli da zaglave buldozer gusenicar :shock: ...medjutim na asfaltu jednostavno, po mom misljenju gotovo da treba izbegavati voznju, on je beskompromisni terenac...imas grube dobos kocnice na sva 4 tocka, dijagonalne gume, pri voznji od 80 km/h nema opustanja ni na pravom putu, stalno moras da vrsis korekcije volanom i da ga ispravljas, bucan je, pomalo trese (kad je nov, posle mnogo trese), neudoban, moras da pazis pri ulasku i izlasku iz auta da ne iscepas ono sto imas na sebi...jednostavno, cista radna masina, i ako ne mislis da bar 50% kilometraze predjes na livadi, bolje uzmi Nivu, jeftinija je, pouzdanija, a i manje trosi...
motori retko prelaze vise od 100,000km pre generalke, ali zbog uslova eksploatacije to i nije los rezultat, menjaci takodje, zadnji diferencijali izdrze max. 50,000km, lamele takodje, osim onih koji rade lakse poslove, onda se kod dobrih vozaca ove cifre dupliraju (na zalost dobri vozaci na UAZ-ima su kod nas retkost, jer nam svi bolji voze kamione)...toliko...pozdrav...
P.S. tipove imas na www.uaz.ru da ja ovde ne razvlacim zvaku vise :wink: ...
Hvala na iscrpnom odgovoru. Kakvi su nam putevi čovek mora da bude detaljno informisan o terencima a polako čeprkam i o amfibijama. :lol: :lol: Pozdrav!
 
evening:
Stvarno potpuno. A kao sto strajder kaze, jedino UAZ je bolji, ali i ruzniji :wink:
Ne znam kakvi su ovaj novi UAZ i nova )Chevrolet) Niva, stvarno lepo izgledaju, a kostaju oko 10000evra...
novi uaz jedino sto bolje (lepse) izgleda na oko od starog,ima losiju prohodnost od starog,visok je pa je malo nestabilan ali nije toliko bucan i neudoban kao stari. uaz koji je pravljen za vojne potrebe je stvarno neunistiv. sto se chevo-nive tice odlican dzipcic, bolja prohodnost od starije nive. mnogi se zale na menjace ali i to ce se ispraviti, kako se prica treba da pocnu da se rade sa drugim menjacem i drugim motorom i trebala bi da kosta oko 15000$. tako se suska pa koliko je istina. sto se sigurnosti tice tu ne moze da se pohvali jel test na direktan sudar nije zadovoljila. mozda nesto od ovoga sto sam napisao i nije tacno pa se nadam da ce me neko od upucenijih ispraviti ili dopuniti.
 
ok Panarova poluga je u pitanju ali mi definicija ,, smanjenju naginjanja ,, nije bliska .
ta poluga održava zadnju ( krutu ) osovinu u središnjem položaju , odnosno sprečava njeno poprečno pomeranje u odnosu na karoseriju .
inače to je vrlo često rešenje kod ogibljenja zadje osovine sa spiralnim oprugama .
razlika je samo što je kod Lade Nive vrlo uočljivo ...
 
vd:
ok Panarova poluga je u pitanju ali mi definicija ,, smanjenju naginjanja ,, nije bliska .
ta poluga održava zadnju ( krutu ) osovinu u središnjem položaju , odnosno sprečava njeno poprečno pomeranje u odnosu na karoseriju .
inače to je vrlo često rešenje kod ogibljenja zadje osovine sa spiralnim oprugama .
razlika je samo što je kod Lade Nive vrlo uočljivo ...
Kruta zadnja osovina ima tendenciju da u krivinama ili neravnom terenu naginje i karoseriju pod istim uglom. Panarova poluga oslonjena jednim krajem na karosriju ima ulogu da delimično spreči takvu pojavu. Tačno je da se najviše primenjuje kod oslanjanja sa spiralnim oprugama, ali se javlja i kod rešenja sa lisnatim gibnjevima. Inače ima i funkciju koju si naveo. Hvala na dopuni!
 
A zašto je baš levo spojena na osovinu (dole) a desno za šasiju (gore) ? Da li je moglo i obratno ? Najviše me čudi asimetričnost. Kao da je napraljena da stabilizuje samo u pojedinim krivinama (na primer, samo za levu krivinu)
 
Milojko Vasic:
A zašto je baš levo spojena na osovinu (dole) a desno za šasiju (gore) ? Da li je moglo i obratno ? Najviše me čudi asimetričnost. Kao da je napraljena da stabilizuje samo u pojedinim krivinama (na primer, samo za levu krivinu)
Istu funkciju ima u obe krivine. Mogla bi da se postavi i obrnuto. Rešenje sa leva na desno najčešće se koristi zbog izduvnog sistema...
Panhard%20rod.jpg
 
priznajem da nisam obratio pažnju na asimetričnost ali se slažem sa Espanolom ...
ova verzija sa rasporedom na pomenutu stranu zbog izduvnog sistema mi deluje logično ...
verovatno je na automobilima iz Engleske obrnuto ... ?
primeri sa naših puteva : Maruti ... Audi 80/100( stariji tipovi )... Lade standard / specijal ... Fiat 124 ...
 

Back
Top