Promena obrazaca ponašanja

kameleon65

Gost
Poruka
49
Da li osoba može da se promijeni, da promijeni svoje obrasce ponašanja na koje su ljudi navikli? Na primjer, osoba koja je po prirodi tiha i povučena, nije sklona svađi i prepucavanju, može li se promijeniti i postati neko ko se zna za sebe boriti i svađati kad je potrebno? Šta dovodi ljude u situaciju da se promijene, i da li je ono što je urođeno u čovjeku, u njegovoj naravi moguće promijeniti? Da li i tada čovjek zadržava svoju ličnost ili "postaje neko drugi!?
 
Da li osoba može da se promijeni, da promijeni svoje obrasce ponašanja na koje su ljudi navikli? Na primjer, osoba koja je po prirodi tiha i povučena, nije sklona svađi i prepucavanju, može li se promijeniti i postati neko ko se zna za sebe boriti i svađati kad je potrebno? Šta dovodi ljude u situaciju da se promijene, i da li je ono što je urođeno u čovjeku, u njegovoj naravi moguće promijeniti? Da li i tada čovjek zadržava svoju ličnost ili "postaje neko drugi!?
ja sad zivim otprilike treci zivot eto kako se ne menjamo
 
Mislim da je nesto ovako u pitanju.

Bez obzira koji od ovih naziva koristili, uobičajeno je da se pristup naziva kognitivno-bihejvioralna terapija ili skraćeno KBT. Najvažnije je da svi terapeuti teže da pomognu klijentima da postignu željene promjene u načinu njihovog mišljenja, osećanja i ponašanja.

Koliko je efikasno i za koje slucajeve, to neko strucnije lice moze odgovoriti.
 
Tema je zanimljiva, samo mislim da vecina forumasa, ukljucujuci i sebe, nisu psiholozi i ne znaju da odgovore na pitanja na pravi, tj. strucni nacin.
Evo ako uzmemo npr. tu povucenu osobu koja ne zna da se izbori za sebe, pitanje je zasto ne moze da se izbori.

Moja prva pretpostavka je nisko samopouzdanje, a i tu mora da se nadje sta je uzrok toga, mozda je imala roditelje koji su kriticki nastrojeni, previse strogi, pa je naucila da cuti. Njihova je poslednja, tako je, cuti, nema da se bunis.
Jedinka poprimi taj obrazac ponasanja ("roditelji su uvek govorili da nista ne znam, da oni znaju najbolje, tako ja nista i ne znam, bolje da cutim") i onda to prenosi na sve sfere zivota. Ja ne znam, nisam dovoljno pametna, sposobna, jaka osoba, moje misljenje nije bitno (jer su me tako naucili u detinjstvu) bolje da cutim.

Ako je to slucaj, tu se vrsi korekcija tih misli "ja ne valjam, ja ne znam" i pokusava da se gradi samopouzdanje dok osoba ne kaze sebi "da, ja mogu, ja sam sposobna, jaka osoba".
 
Da li osoba može da se promijeni, da promijeni svoje obrasce ponašanja na koje su ljudi navikli? Na primjer, osoba koja je po prirodi tiha i povučena, nije sklona svađi i prepucavanju, može li se promijeniti i postati neko ko se zna za sebe boriti i svađati kad je potrebno? Šta dovodi ljude u situaciju da se promijene, i da li je ono što je urođeno u čovjeku, u njegovoj naravi moguće promijeniti? Da li i tada čovjek zadržava svoju ličnost ili "postaje neko drugi!?

večeras sam već jednom napisala...promjena je moguća mijenjanjem navika...toliko dugo dok nove navike ne potru stare...tad više nismo ista osoba koja smo bili
 

Back
Top