"Zlo činiti od zla braneći se, tu zločinstva nema nikakvog"Toma Fila o slučaju Žarka

_nobody_

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.370
Zlo činiti od zla braneći se:
Toma Fila o slučaju Žarka Lauševića

http://vesti.krstarica.com/vesti-dana/toma-fila-o-slucaju-zarka-lausevica/

Fila je u punom amfiteatru "Radomir Lukić" objašnjavao budućim pravnicima kako se ne može suditi pod uticajem medija ili javnosti, prenosi Tanjug.

Suđenje u Crnoj Gori, ispričao je Fila, bilo je pod uticajem "male sredine", a situacija se, kako je ocenio, vrlo brzo otrgla kontroli.

Da su se svi pridržavali Njegoševe "Zlo činiti od zla braneći se, tu zločinstva nema nikakvog", kako kaže Fila, postupak ne bi trajao toliko dugo.

"Ali vrlo brzo situacija se otrgla kontroli. Od širenja laži, nameštanja dokaza, loše urađenog zapisnika, da bi se kroz lokalne medije stvorio utisak da se radi o siledžiji Žarku Lauševiću i njegovom starijem bratu", rekao je advokat.

Kao primer, Fila je naveo prikrivanje rupa od metaka u podgoričkom kafiću "Epl" u kojem je Laušević, jula 1993. godine, ubio Dragora Pejovića i Radovana Vučinića i ranio Andriju Kažića.

To je učinjeno da bi se pokazalo siledžijstvo Žarka Lauševića, jer je prema prvoj neistinitoj verziji plasiranoj u javnosti, Laušević, nakon što je ubio dvojicu i ranio jednog, izašao ispred kafane, ispalio još dva-tri metka i pitao ima li još koga da ubije.

"Kako pištolj ima devet metaka, a svih devet ispaljeno je unutra i svih devet čaura pronađeno u kafani, to je prva stvar koju smo utvrdili kao lažnu", rekao je Fila.

Onda je, kaže Fila, kroz pravosudne organe i politiku počela priča o nužnoj odbrani. "Kakva nužna odbrana, kad ovi nisu imali ni penkalu, a Laušević potegao pištolj", kaže Fila.

Ni tužilac u toj fazi istrage, rekao je Fila, nije smeo da krene na prekoračenje nužne odbrane jer bi "bio linčovan u tom momentu".

Govoreći o pomilovanju koje je usledilo godinama kasnije, Fila je rekao da je Tadić pomilovao Lauševića uz prećutnu saglasnost Crne Gore, jer nisu reagovali i nisu raspisali poternicu za Lauševićem.

O slučaju Žarka Lauševića govorio je i advokat njegovog brata Mihajlo Bakrač, koji je studentima poručio da ga taj slučaj, između ostalog, naučio i tome da sudije i tužioci ne treba da rade iz fotelja, već da "pokušaju da se teleportuju" u dato vreme, na dato mesto.

Dok su, kako kaže, sudije i tužioci godinama raspravljali o tome "pod kojim uglom se pucalo, da li je mogao da puca u noge a ne u želudac, te da li su mogli da odbiju napad lakšim sredstvima", braća Lauševići su o tome morali da donesu odluku u sekundama, dok im je život visio o koncu.

Predavanje "Analiza slučaja-Žarko Laušević" organizovali su Studentsko udruženje za uporedno pravo i Institut za uporedno pravo.

Laušević je u noći između 30. i 31. jula 1993. godine u podgoričkom kafiću "Epl" ubio Dragora Pejovića (20) i Radovana Vučinića (19) i ranio Andriju Kažića.

Njegov brat Branimir u obračunu je ispalio jedan metak, koji nikoga nije pogodio.

Žarko Laušević je, posle više izrečenih presuda koje su ukidane pred Vrhovnim sudom Crne Gore, 2001. godine pravosnažno osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 13 godina, zbog prekoračenja nužne odbrane u obračunu.

Pomilovao ga je predsednik Srbije Boris Tadić 2011. godine, na osnovu bilateralnog sporazuma između Srbije i Crne Gore koji predviđa da osuđeni izdržava kaznu u zemlji čiji je državljanin.

Pravosudje u Srbije je vrh vrhova... Trebali su Zareta da odlikuju ordenom Narodnog Heroja sto pobi nenaoruzane sunarodnike! :ok:

:smeker:

_niemand_
 
Slažem se da je Žarko satanizovan.
Mislim, niko nema pravo da ubije.
Ali, nebitno, slabo vidi,
drugo pucao je sa zemlje
dok su nekoliko njih tukli i šutirali
njega i njegovog brata.
Razloga za napad nije bilo.
(Ispred prodavnice brze hrane
gde su čekali u redu)

Postavlja se pitanje:
Koliko batina trena da otrpiš da bi reagovao?
Mirno pustiti da te osakate, jer će biti osudjeni?

Zapitajte svako samog sebe:
Da li bi pucali u nužnoj samoodbrani
sebe i svoje porodice?

Ja svakako bih.
 
Poslednja izmena:
Pravosudje u Srbije je vrh vrhova... Trebali su Zareta da odlikuju ordenom Narodnog Heroja sto pobi nenaoruzane sunarodnike! :ok:

:smeker:

_niemand_

Problem kod ovog slučaja je u tome što je Žarko prvo dobio batine, a onda se vratio i ispucao metke u onu trojicu. Tako da se on formalno nije branio od njih. Strogo gledajući zakon on je kriv, ali sudija može drugačije da donese presudu.
 
Е, мој Ноу, да смо ти и ја ово урадили, били би погубљени на електричној столици у Америци!

Он је позната фаца, па је тако испало.

Као што рече, колега radyu5, он није могао да се носи са својом СУЈЕТОМ, па је отишао по пиштољ, вратио се и побио младиће!
 
Pravosudje u Srbije je vrh vrhova... Trebali su Zareta da odlikuju ordenom Narodnog Heroja sto pobi nenaoruzane sunarodnike! :ok:

:smeker:

_niemand_

Po opisu, kako kažu da se dogodilo, da to nije radio, ubili bi ga.
A, možda i brata.
Banda razularena.
Popiju po tri piva i nasrću na sve redom....
A, posebno da bi se pričalo kako su unakazili glumca iz Beograda...

Bila je to nužna odbrana !


- - - - - - - - - -

Slažem se da je Žarko satanizovan.
Mislim, niko nema pravo da ubije.
Ali, nebitno, slabo vidi,
drugo pucao je sa zemlje
dok su nekoliko njih tukli i šutirali
njega i njegovog brata.
Razloga za napad nije bilo.
(Ispred prodavnice brze hrane
gde su čekali u redu)

Postavlja se pitanje:
Koliko batina trena da otrpiš da bi reagovao?
Mirno pustiti da te osakate, jer će biti osudjeni?

Zapitajte svako samog sebe:
Da li bi pucali u nužnoj samoodbrani
sebe i svoje porodice?

Ja svakako bih.

Pobio bi ih !
Trepnuo ne bih...
 
nije tacan,a postoji iskaz i jednog prezivelog,te devojaka koje su radile u tom fast fudu,prosto,mangupi se qurcili,naleteli na pogresnog,mislili,ajd malo da sikaniramo glumca,a ono,ispade pogresna odluka,nije on njih napao nego oni njega,potpuno opravdano pobijeni,da je vise takvih ljudi poput lausevica i ovog sto ubi onu barabu pre neki dan,ovaj svet bi bio mnogo mirnije mesto za zivot,niko se nebi mangupirao,jr neznas na koga ces naleteti,poput onoga iz batajnice sto ga onaj ubi macetom,znaci sedis u kolima,pustis coveka da prodje,potom ti nastavis da vozis,nemas potrebe da dobacujes iz kola,pretis,psujes,izlazis da se obracunavas,jer neznas na koga si naleteo,mirno cekas u redu za pljeskavicu,vidis glumca,trazis autogram,covek prelazi ulicu,pustis ga da predje itd itd
 
Ni Lausevic nije cvecka i pitanje je kako je sve zaista pocelo, poenta svega je ta, da li bi neki obican covek prosao kao on. Da li bi ga Tadic pomilovao ili kao Dacic mu nosio pasos. Osim toga glumac koji je glumio Milosa Obilica nije se pokazao bas kao Milos Obilic, da je imao 100 metaka i tih 100 metaka bi spucao u ove momke. Jedan od tih momaka je upravo dva ili tri dana pre toga dosao iz vojske, tako da nije mogao danima pre toga da se sili po PG, jer jednostavno nije bio tu.
 
Slažem se da je Žarko satanizovan.
Mislim, niko nema pravo da ubije.
Ali, nebitno, slabo vidi,
drugo pucao je sa zemlje
dok su nekoliko njih tukli i šutirali
njega i njegovog brata.
Razloga za napad nije bilo.
(Ispred prodavnice brze hrane
gde su čekali u redu)

Postavlja se pitanje:
Koliko batina trena da otrpiš da bi reagovao?
Mirno pustiti da te osakate, jer će biti osudjeni?


Zapitajte svako samog sebe:
Da li bi pucali u nužnoj samoodbrani
sebe i svoje porodice?

Ja svakako bih.

Батина обично има два краја,
момци су то требали знати.
На његовом месту урадила бих исто.

Лаушевићу желим свако добро,
није му лако ...
 
Батина обично има два краја,
момци су то требали знати.
На његовом месту урадила бих исто.

Лаушевићу желим свако добро,
није му лако ...
E ja mu ne zelim svako dobro, zakon mora biti za sve isti. Ono sto je sada Novak Djokovic, to je onda bio Lausevic. Njemu su bile mnoge stvari dopustene, sto obicnim ljudima nisu. Videli smo i slucaj malog pinkovca i Andrea Bojanic ispade devojka sa suicidnim namerama i nadjose se svedoci i vestaci i advokati i sudije da spasavaju malog gov..nara. Da li je to pravda? Da je sve bilo kao sto Lausevic kaze, bio bi onda oslobodjen. Otkuda vi znate kakav je on bio kao covek, da li taj ubica ima bar malo morala u sebi i da cuti, a ovamo objavljuje knjigu i proserava neke filozofije. On i brat naoruzani se krecu, kao prete im. Pa i meni su mnogi pretili, imam dva velika oziljka iz tucha. I u oba slucaja sam bivao napadnut od vise lica, jednom me sekli flasom, drugi put sipkom udarali. U pitanju su bili lokalni klosari koji su stalno izazivali incidente, oni udaraju, ja vracam udarce i ne bezim, jer bi bekstvom sebe doveo u jos pogibeljniju situaciju. Da li je morao Lausevic da spuca toliko metaka u te momke, da li su ti momci bili toliko bezumni da su ga i dalje napadali, a on puca u njih?
 
Poslednja izmena:
Niko da se seti da kaže da je Laušević već odležao 4 i po godine, pola godine više nego što je osuđen po zakonima zemlje Srbije. To je ustvari politički slučaj jer je na 13 godina osuđen presudom u Crnoj Gori, pošto je tadašnje crnogorsko rukovodstvo htelo da demonstrira da presuda Saveznog suda SCG nije merodavna nego da Crna Gora ima zasebno i samostalno sudstvo. Po zakonima Srbije, Laušević je osuđen i kaznu je izdržao.

Tadićeva amnestija je sramota za Srbiju, ne zbog toga što je Laušević kriv ili nije, nego zato što se lice amnestira od kazne koju treba da izdrži po presudi crnogorskog suda, iako je za to krivično delo u Srbiji kaznu već izdržalo.

Ali mogu donekle da razumem da je sve urađeno u interesu Lauševića, da se stvar jednom završi i stavi ad akta.
 
Лаушевић је законито осуђен у једном судском процесу у Ц.Гори.Да ли је он био крив, или не, да ли је заслужио казну од 13 година-то су небитне ствари.То је утврђивао кривични суд у законитом поступку, а медији ће увек пласирати приче које одговарају Лаушевићу.Лаушевић је глумац, и увек ће медији бити на његовој страни, његове колеге ће се пренемагати пред камерама како је јадан Жарко итд.

Битно је да је он побегао из земље, да се није добровољно вратио на издржавање казне, а да је он помилован.Тиме се шаље врло лоша порука народу, треба бити познат и онда можеш да радиш шта год хоћеш.

Niko da se seti da kaže da je Laušević već odležao 4 i po godine, pola godine više nego što je osuđen po zakonima zemlje Srbije. To je ustvari politički slučaj jer je na 13 godina osuđen presudom u Crnoj Gori, pošto je tadašnje crnogorsko rukovodstvo htelo da demonstrira da presuda Saveznog suda SCG nije merodavna nego da Crna Gora ima zasebno i samostalno sudstvo. Po zakonima Srbije, Laušević je osuđen i kaznu je izdržao.

Tadićeva amnestija je sramota za Srbiju, ne zbog toga što je Laušević kriv ili nije, nego zato što se lice amnestira od kazne koju treba da izdrži po presudi crnogorskog suda, iako je za to krivično delo u Srbiji kaznu već izdržalo.

Ali mogu donekle da razumem da je sve urađeno u interesu Lauševića, da se stvar jednom završi i stavi ad akta.

То је нетачно.Лаушевић је био осуђен по законодавству СРЈ, јер му се морало судити у Ц.Гори и по републичком закону у Ц.Гори, с обзиром да је то тако било регулисано у СРЈ.За Србију, то је пресуда домаћег суда а што се касније заједничка држава распала то нема никакве везе.

Лаушевић није уопште издржавао казну у Србији.У једном моменту суд у Ц.Гори га је осудио на 4 године, и онда је пуштен из притвора јер је већ био у притвору дуже од изречене казне.Пресуда којом је Лаушевић био осуђен на 4 године касније је укинута, а Лаушевић је у међувремену побегао у Америку.
Лаушевићу никада није судио суд у Србији.Кривично законодавство Србије и Ц.Горе су тада имала исте казне за убиство, најмање 5 година.
 
Poslednja izmena:
Лаушевић је законито осуђен у једном судском процесу у Ц.Гори.Да ли је он био крив, или не, да ли је заслужио казну од 13 година-то су небитне ствари.То је утврђивао кривични суд у законитом поступку, а медији ће увек пласирати приче које одговарају Лаушевићу.Лаушевић је глумац, и увек ће медији бити на његовој страни, његове колеге ће се пренемагати пред камерама како је јадан Жарко итд.

Битно је да је он побегао из земље, да се није добровољно вратио на издржавање казне, а да је он помилован.Тиме се шаље врло лоша порука народу, треба бити познат и онда можеш да радиш шта год хоћеш.



То је нетачно.Лаушевић је био осуђен по законодавству СРЈ, јер му се морало судити у Ц.Гори и по републичком закону у Ц.Гори, с обзиром да је то тако било регулисано у СРЈ.За Србију, то је пресуда домаћег суда а што се касније заједничка држава распала то нема никакве везе.

Лаушевић није уопште издржавао казну у Србији.У једном моменту суд у Ц.Гори га је осудио на 4 године, и онда је пуштен из притвора јер је већ био у притвору дуже од изречене казне.Пресуда којом је Лаушевић био осуђен на 4 године касније је укинута, а Лаушевић је у међувремену побегао у Америку.
Лаушевићу никада није судио суд у Србији.Кривично законодавство Србије и Ц.Горе су тада имала исте казне за убиство, најмање 5 година.

Нека ми Бог опрости, али воле бих да те неко изгази ,а ти да ћутиш и трпиш ,
а можда те и убију , а твоји нека правду траже на суду.
Ни дана га не бих казнила , и то за наук џиберима који се усуде
да малтретирају било кога па и Лаушевића.Докле више !
 
Opet ponavljam, niko ne sme biti iznad zakona i represija tog zakona mora biti ista za sve. Kada sam podnosio zahtev za drzanje revolvera i posle svih provera, policija mi je odgovorila da zadrzava diskreciono pravo da mi ne saopsti razlog odbijanja. Tada mi je receno da mogu dobiti dozvolu za lovacku pusku, gde je tu logika. Napominjem da nikada nisam kaznjavan i da sam psihofizicki zdrav, takodje i moj otac nikada nije kaznjavan, da napomenen i pokojnog dedu koji je bio cist kao suza.
 
Opet ponavljam, niko ne sme biti iznad zakona i represija tog zakona mora biti ista za sve. Kada sam podnosio zahtev za drzanje revolvera i posle svih provera, policija mi je odgovorila da zadrzava diskreciono pravo da mi ne saopsti razlog odbijanja. Tada mi je receno da mogu dobiti dozvolu za lovacku pusku, gde je tu logika. Napominjem da nikada nisam kaznjavan i da sam psihofizicki zdrav, takodje i moj otac nikada nije kaznjavan, da napomenen i pokojnog dedu koji je bio cist kao suza.

Можеш да понављаш до Богојављења 3265 .г.
Да си паметан пријавио би оне од којих си попио оне ожиљке,
осетили би репресију Закона на који се толико позиваш , и можда
би некоме било на наук , овако ....
 
Можеш да понављаш до Богојављења 3265 .г.
Да си паметан пријавио би оне од којих си попио оне ожиљке,
осетили би репресију Закона на који се толико позиваш , и можда
би некоме било на наук , овако ....
Jednom sam slomio vilicu prvim udarcem sada bar ima nekoliko vestackih zuba, a posle nekoliko dana nacekao sam njegovog brata i ostavio ga da lezi u krvi. Jedva sam se nekako provukao kod sudije, jer sam dosta sitniji od njegovog brata i sudiji je bilo logicno da je on mene ponovo napao. U tuchi gde sam posecen flasom, jedan je ostao bez oka, nisam siguran da li sam ja to uradio. Bila je noc kada su me cekali, oni biju i ja bijem pa koga zakacim. Tada je i jedan od napadaca unakazen flasom, greskom ga isekao njegov prijatelj. Nisam bezao
 
Jednom sam slomio vilicu prvim udarcem sada bar ima nekoliko vestackih zuba, a posle nekoliko dana nacekao sam njegovog brata i ostavio ga da lezi u krvi. Jedva sam se nekako provukao kod sudije, jer sam dosta sitniji od njegovog brata i sudiji je bilo logicno da je on mene ponovo napao. U tuchi gde sam posecen flasom, jedan je ostao bez oka, nisam siguran da li sam ja to uradio. Bila je noc kada su me cekali, oni biju i ja bijem pa koga zakacim. Tada je i jedan od napadaca unakazen flasom, greskom ga isekao njegov prijatelj. Nisam bezao

и после тога си постао баја и сви те заобилазе :lol:
и још се позиваш на јеббени Закон и логику судије па мислим ... кога ти зезаш :roll:
Ти не капираш . Жао је и мени тих лудака што изгубише залудно живот,
али још више ми је жао Лаушевића јер су га довели у ситуацију да употреби пиштољ.
 
То је нетачно.Лаушевић је био осуђен по законодавству СРЈ, јер му се морало судити у Ц.Гори и по републичком закону у Ц.Гори, с обзиром да је то тако било регулисано у СРЈ.За Србију, то је пресуда домаћег суда а што се касније заједничка држава распала то нема никакве везе.

Лаушевић није уопште издржавао казну у Србији.У једном моменту суд у Ц.Гори га је осудио на 4 године, и онда је пуштен из притвора јер је већ био у притвору дуже од изречене казне.Пресуда којом је Лаушевић био осуђен на 4 године касније је укинута, а Лаушевић је у међувремену побегао у Америку.
Лаушевићу никада није судио суд у Србији.Кривично законодавство Србије и Ц.Горе су тада имала исте казне за убиство, најмање 5 година.

Не, није тако. Савезни суд је прву пресуду укинуо, а суд у Подгорици га је затим (1998) осудио на 4 године, с тим да је он 4 и по већ издржао и одмах је пуштен на слободу. Доста касније (2001), када се променила политичка ситуација, Врховни суд Црне Горе је осудио Лаушевића на 13 година, демонстрирајући да за Црну Гору више не постоји надлежност Савезног суда, него само Врховног суда Црне Горе. Лаушевић је колатерална жртва у црногорској кампањи за самосталност.

И Лаушевић није побегао, него је на своја документа легално отпутовао из земље. Шта је требало да ради, да седи и врти прстима док се политичка игранка не заврши? Уосталом, амерички суд је одбацио захтев за његово изручење по потерници коју је расписао - пази сад ту глупост - Трећи општински суд у Београду. :confused:

А казну није издржао у Србији, ту си у праву, ја сам погрешио, него у Спужу, мада то и није од значаја.
 
и после тога си постао баја и сви те заобилазе :lol:
и још се позиваш на јеббени Закон и логику судије па мислим ... кога ти зезаш :roll:
Ти не капираш . Жао је и мени тих лудака што изгубише залудно живот,
али још више ми је жао Лаушевића јер су га довели у ситуацију да употреби пиштољ.
U jednoj tuchi sam imao 17, a u drugoj 18 godina. I nisam ni jednu guzvu zapoceo, Na utakmici su me dvojica napali dok sam mirno posmatrao teren i igru, navodno sam stao na njihovo mesto, jednog sam nokautirao, a njihov treci drugar sa ledja me raspalio nekom motkom po glavi. Samo je neko viknuo ,,pazi"i ja sam nesvesno podigao ruke da bih se zastitio, ruka mi je bila pocepana i glava okrvavljena. Ubrzo su pristigla moja braca i zavrsili smo sa njima. U drugoj tuchi sedeo sam kod prodavnice i pio koka kolu, do mene su bili petorica mrtvi pijani. Jedan od njih je narucio pice za sve prisutne, pa i za mene. Ja sam mu se zahvalio i odbio, jer sam se spremao da idem. Tada je on rekao,,kada placam pice, svi moraju da piju, pa i ti moras" Pocelo je guranje, ali su njegovi uspeli da ga zadrze. Posle pedesetak metara stigli su me i napali, u toj ulicici je bilo mracno i nije se videlo nista. Mlatio je ko koga stigne, tada sam isecen flasom. Ta ekipa je imala izmedju 40 i 50 godina u to vreme i bili su poznati kao alhosi skloni izazivanju problema. Da su bili trezni verovatno bih zavrsio daleko tragicnije, ovako jevtino sam prosao. Mislim da sam bio u daleko opasnijim situacijama nego lausevic i njegov brat, da sam imao oruzje u ovom drugom slucaju bih verovatno pucao, da budem iskren. Jer ovo posmatram sa odredjene vremenske distance. Ti si zenska osoba i jednostavno ne mozes razumeti kako dolazi do guzvi medju muskarcima, lausevica podrzavas samo sto je poznat. Da je na njegovom mestu bio neko anoniman, taj bi dobio dozivotnu, jer lausevic nije imao 17 ili 18 godina kao ja, on je morao trezvenije da razmislja i ne spuca 15 metaka u njih
 

Back
Top