Лажи које су постале историја

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.226
Лажи које су постале историја
Међу најславнијим измишљеним изјавама су реченице француске краљице Марије Антоанете, краља Александра, Јосипа Броза Тита...
На 16. годишњицу НАТО бомбардовања опет се често говори о томе да се оно звало „Милосрдни анђео”. Амерички део те „племените” акције звао се „Племенити наковањ”, а назив за целокупну операцију био је „Заједничка сила”. Како долази до тога да неки искази, називи и максиме постану и остану не само запамћени, него чак да буду симбол неких великих догађаја? У светској историји најпознатија таква реченица је тобожња изјава француске краљице Марије Антоанете да би сиротиња требало да једе колаче ако већ нема хлеба. Данашњи историчари су скоро сигурни у то да она није могла да изговори такве речи. Потицала је са бечког двора у време просвећености, једне од најфилантропскијих средина тадашње Европе. Против младе краљице странкиње вођена је читава пропагандна кампања која је требало да покаже како је она покварена, похлепна, настрана и бездушна. Чудновата је ствар историјско памћење. Већина људи данашњице не зна много о сложеној стварности Француске револуције, али скоро свако зна за ову измишљену изјаву.
Оваквих лажних историјских реченица има и у нашој историји. Крхка Краљевина Југославија је направила главну државну паролу од наводних речи краља Александра на самрти „Чувајте ми Југославију”. Французи су чак помињали да је рекао „Чувајте француско-југословенско пријатељство”. Писац најбоље књиге о Александру, Бранислав Глигоријевић, разложно објашњава како за то скоро сигурно није било времена, јер је краљ преминуо веома брзо после рањавања.

Неки пут су стварно изговорене речи убедљивије од оних измишљених. Тако се Милоју Павловићу, директору Крагујевачке гимназије, приписивала парола „Пуцајте, ја и сада држим час!” Права агитпроповска, идеална за рецитале у време социјализма. Станиша Бркић, човек који је посветио живот проверавању сваког имена и догађаја Крагујевачког октобра, реконструисао је праву причу која је, по мом мишљењу, дирљивија и достојанственија од ове патетичне пароле. Марисав Петровић, љотићевски никоговић који је уживао у својој улози човека који врши одабир људи за стрељање и за спасавање, рекао је Милоју, солунском борцу и једном од најугледнијих људи града. „Ти, Милоје Павловићу, ниси достојан да будеш спасен. Ти си десет генерација у школи васпитавао у комунистичком духу. Дело твог рада је данашњица!” На то му је Милоје одговорио да то није место за такве дискусије. Марисав је рекао: „Сада ћу наредити да те врате у бараку.” Уместо пароле директор Павловић је достојанствено одговорио: „Па добро де, покажи се да и то можеш!”
Сасвим слична причи о „Милосрдном анђелу” јесте урбана легенда да су неке од бомби које су савезници бацили на Београд 1944. године, имале натписе „Срећан Ускрс, Срби!” То би било у складу са веровањем да постоји цинични, србомрзилачки став Американаца и Енглеза према Србима. Међутим, то је било немогуће из једноставног техничког разлога. Први циљ савезничких бомби тог лепог пролећног дана био је Плоешти. Под „Б” им је био Београд. Пошто је над Плоештијем било лоше време, бомбардери су изручили свој убитачни терет на секундарну мету, јер нису смели да слећу натоварени. Да занемаримо питање да ли би пилоти и техничари америчких ескадрила баш и знали за Србе ( они су имали у глави Југославију), као и за њихов верски календар.

Овакве приче се настављају и после рата. На пример, она да је Тито изјавио на 8. конгресу партије да је Хрват. Тада јесте дошло до неке забуне око читања састава републичких делегација, али није нимало вероватно да би ико наглас тражио од Тита да се национално изјасни. Чак је и суд у Хагу (чуј, чак!) подлегао таквим причама. Тако је неки страни дипломата сведочио да му је Милошевић на коктелу, уз чашицу пића објашњавао план за протеривање Албанаца. Ипак је најглупља прича тог суда, неславног по многим глупостима, она коју је испричао крупије из новосадске коцкарнице. Док је делио карте, прислушкивао је српске вође како размењују највеће тајне.

Да се вратимо на „Милосрдног анђела”. Као и изјава Марије Антоанете, овај исказ има снажан емотивни набој. Наравно, увредљиво је младу и несрећну краљицу поредити са бахатим и ограниченим НАТО генералима. Иако мање патетичан и симболичан, ни назив „Племенити наковањ” није лишен парадоксалне бруталности и преименовања једног непотребног и страшног разарања у нешто племенито и добро.
– Сиротиња би требало да једе колаче ако већ нема хлеба! (Марија Антоанета)

– Чувајте ми Југославију! (краљ Александар Карађорђевић)

– Пуцајте, ја и даље држим час! (Милоје Павловић, директор Крагујевачке гимназије)

– По националности сам Хрват! (Јосип Броз Тито)

– Срећан Ускрс, Срби! (натписи на бомбама које су савезници бацили на Београд 1944. године)
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Lazi-koje-su-postale-istorija.sr.html
:think:
 
2 највеће лажи комунистичке историје.
1. Да је Павле Ђуришић добио Гвоздени крст, не постоји немачки документ који то доказује
2. Да је Никола Калабић издао Дражу, та лаж је оборена још 1972. од стране емгрантског писца Војислава Давидовића, који је логичким приступом указао на противречности и немогућности исте, додатно је оборио Милослав Самарџић књигом Истина о Калабићу.
 
Хитлер је мрзео Србе и Словене и сматрао нас за нижу расу.

Мало сам забринут због све већег броја нациста који би да перу Хитлера. Мрш у Ригу и Кијев тамо ћете бити добро дошли, нама овде не требате.
 
Мало сам забринут због све већег броја нациста који би да перу Хитлера. Мрш у Ригу и Кијев тамо ћете бити добро дошли, нама овде не требате.

Nije on mrzio koliko su ovdje stvari tih godina iscenirane. One čuvene demonstracije "Bolje rat nego pakt, bolje rob nego grob" su iscenirane, sada kako neki vele glavnu režiju tu su vodili Britancim mi6 i mi5 ne bil Jugoslaviju uvukli u rat. Knez Pavle je uspio da dogovori nešto s Hićom što neke zemlje nisu, a to je da nacistička vojska neće kročiti na tlo Juge i da se neće formirati nikakve jedinice na ovim prostorima koje će ići ratovati za Hiću i kompaniju.

Laži ima dosta, eo jedna od većih je američki san, pravilo prve noći, inkvizicija, seks samo u slučaju produživanje rase i slične stvari...
 
Nije on mrzio koliko su ovdje stvari tih godina iscenirane. One čuvene demonstracije "Bolje rat nego pakt, bolje rob nego grob" su iscenirane, sada kako neki vele glavnu režiju tu su vodili Britancim mi6 i mi5 ne bil Jugoslaviju uvukli u rat. Knez Pavle je uspio da dogovori nešto s Hićom što neke zemlje nisu, a to je da nacistička vojska neće kročiti na tlo Juge i da se neće formirati nikakve jedinice na ovim prostorima koje će ići ratovati za Hiću i kompaniju.

Ма, не говорим ја о демонстрацијама, ја говорим о самом Хитлеру. Познато је да је сматрао да су Словени нижа раса, а Србе је мрзео, па је и наручио таблу с натписом с места на ком је Гаврило убио Фердинанда. Кад су његови генерали протествовали код њега зато што усташе масакрирају Србе и праве неред међу народом, он им је одговорио: "Ма пустите их да се иживе мало." (нешто у том фазону).
П.С. ово нису лажи које су постале историја, већ је права историја. Знам да сам отишао у оф, али сам само ово хтео да нагласим.
 
Nije on mrzio koliko su ovdje stvari tih godina iscenirane. One čuvene demonstracije "Bolje rat nego pakt, bolje rob nego grob" su iscenirane, sada kako neki vele glavnu režiju tu su vodili Britancim mi6 i mi5 ne bil Jugoslaviju uvukli u rat. Knez Pavle je uspio da dogovori nešto s Hićom što neke zemlje nisu, a to je da nacistička vojska neće kročiti na tlo Juge i da se neće formirati nikakve jedinice na ovim prostorima koje će ići ratovati za Hiću i kompaniju.

Ма, не говорим ја о демонстрацијама, ја говорим о самом Хитлеру. Познато је да је сматрао да су Словени нижа раса, а Србе је мрзео, па је и наручио таблу с натписом с места на ком је Гаврило убио Фердинанда. Кад су његови генерали протествовали код њега зато што усташе масакрирају Србе и праве неред међу народом, он им је одговорио: "Ма пустите их да се иживе мало." (нешто у том фазону).
П.С. ово нису лажи које су постале историја, већ је права историја. Знам да сам отишао у оф, али сам само ово хтео да нагласим.

Im'o sam danas diskusiju oko toga na času, i sada ovi nešto vele kako je Hićo bio protiv Jasenovca i ono profesorica s strane veli "Pa ako je bio zašto onda to nije spriječio ? ", pitanje koje može mnogo teorema da sruši. Lučić je u svojim knjigama govorio kako je on imao želju da sve Slovene pretvori u robove i da mu je to najveća greška, valjda zato što imamo zajedničke neprijatelje pošto Ameri i Britanci ne podnose baš Njemce. Hićo je bio marijoneta, al' polovina, ma i više od polovine američke i ruske tehnologija poslije rata se bazirala na nacističkoj...
 
Nije on mrzio koliko su ovdje stvari tih godina iscenirane. One čuvene demonstracije "Bolje rat nego pakt, bolje rob nego grob" su iscenirane, sada kako neki vele glavnu režiju tu su vodili Britancim mi6 i mi5 ne bil Jugoslaviju uvukli u rat. Knez Pavle je uspio da dogovori nešto s Hićom što neke zemlje nisu, a to je da nacistička vojska neće kročiti na tlo Juge i da se neće formirati nikakve jedinice na ovim prostorima koje će ići ratovati za Hiću i kompaniju.

Laži ima dosta, eo jedna od većih je američki san, pravilo prve noći, inkvizicija, seks samo u slučaju produživanje rase i slične stvari...

Kakve veze imaju dogadjanja u samoj Jugoslaviji sada?

Osim toga, nije tacno da nece nikakve jedinice prolaziti Jugoslaviju, vec je naprotiv to cak prejudicirano, uz posebnu napomenu da ce se prvo pitati Beograd.

A svi mi znamo kako funkcionisu stvari i kako se Hitler ne odbija, odnosno da ce pitanje biti u funkciji diktata koji se ne odbija. A ako se odbije, zna se kako je Hitler postupao sa neposlusnicima.
U nekom trenutku bi Jugoslavija morala i poslati dobrovoljacke jedinice na ratiste Sila Osovine.
 
Poslednja izmena:
Treba takođe imati u vidu trenutak u kome je Jugoslaviji ponuđen taj prijedlog od Njemačke. U martu 1941. rat za Britaniju je završen, sva kontinentalna Evropa okupirana a rat sa SSSR-om još nije počeo i za širu javnost je bilo neizvijesno hoće li i početi uopšte. Faktički u Evropi nije ni bilo rata. I tada se nama nudi pristup Trojnom paktu. Mi odbijamo i oni nam cijepaju državu ko gladni vukovi dok velike sile (naši budući saveznici) mirno i spokojno gledaju sa strane.
 
Kakve veze imaju dogadjanja u samoj Jugoslaviji sada?

Osim toga, nije tacno da nece nikakve jedinice prolaziti Jugoslaviju, vec je naprotiv to cak prejudicirano, uz posebnu napomenu da ce se prvo pitati Beograd.

A svi mi znamo kako funkcionisu stvari i kako se Hitler ne odbija, odnosno da ce pitanje biti u funkciji diktata koji se ne odbija. A ako se odbije, zna se kako je Hitler postupao sa neposlusnicima.
U nekom trenutku bi Jugoslavija morala i poslati dobrovoljacke jedinice na ratiste Sila Osovine.

Pa kad pogledaš sada kako su se stvari odvijale, juga bi pa čak i bila prisiljena da pošalje određen broj svojih ljudi na istočni front.

Uglavnom, ono što ja velim jeste da nije bili stranog uticaja ne bisimo vidjeli ni Jugoslavije niti komunizma...
 
Pa kad pogledaš sada kako su se stvari odvijale, juga bi pa čak i bila prisiljena da pošalje određen broj svojih ljudi na istočni front.

Uglavnom, ono što ja velim jeste da nije bili stranog uticaja ne bisimo vidjeli ni Jugoslavije niti komunizma...

U martu 1941. nije bilo nikakvog istočnog fronta tako da nekakvoj obavezi slanja nekakve vojske na nekakve frontove nije bilo ni govora.
 
Pa kad pogledaš sada kako su se stvari odvijale, juga bi pa čak i bila prisiljena da pošalje određen broj svojih ljudi na istočni front.

Uglavnom, ono što ja velim jeste da nije bili stranog uticaja ne bisimo vidjeli ni Jugoslavije niti komunizma...

Konstataciju jednostavno ne razumijem; stranog uticaja je zanavijek bilo i uvijek ce i biti, tako da se ne moze govoriti o tome da nije bilo stranog.. a Jugoslavija je postojala i prije Drugog svjetskog rata tako da bi je, obrni okreni, uvijek svakako bilo.
 
Konstataciju jednostavno ne razumijem; stranog uticaja je zanavijek bilo i uvijek ce i biti, tako da se ne moze govoriti o tome da nije bilo stranog.. a Jugoslavija je postojala i prije Drugog svjetskog rata tako da bi je, obrni okreni, uvijek svakako bilo.

Интересује ме да ли мислите да је смрт Краљевића Марка на Ровинама истина или лаж, и да је пре тога рекао; дај Боже да хришћани победе макар он први погинуо?
 

Back
Top