svesni nesvesti:)

gost 189815

Iskusan
Poruka
5.826
ovo cisto seruckam nisam pametnaXD
ali evo neke teorije ako
1.covek veruje u boga ,i posle materijalne smrti nastavlja da postoji na nebu..znaci ne prekida svoju egzistenciju..
2.ako covek ne veruje u boga to znaci da je prekid njegove egzaistencije tacka smrti..
ali posto svest ne moze da pojmi smrt,tj da je iskusi,vec samo svoje postojanje,to znaci da za svest(pritom ovde podrazumevam precepciju svega oko nas,konstatovanje da postojimo)
za sebe postoji beskonacno jer ne moze iskusiti nepostojanje..
e sad bez obzira na duzinu trajanja svaka svest za sebe postoji beskonacno jer ukidanje ne moze iskusiti..
elem u oba slucaja you live foreveeeeeeeeeeeeer:lol:
mada necu vise da laprdam...:lol:

- - - - - - - - - -

*ne treba lupetati u ponoc:lol:
 
ovo cisto seruckam nisam pametnaXD
ali evo neke teorije ako
1.covek veruje u boga ,i posle materijalne smrti nastavlja da postoji na nebu..znaci ne prekida svoju egzistenciju..
2.ako covek ne veruje u boga to znaci da je prekid njegove egzaistencije tacka smrti..
ali posto svest ne moze da pojmi smrt,tj da je iskusi,vec samo svoje postojanje,to znaci da za svest(pritom ovde podrazumevam precepciju svega oko nas,konstatovanje da postojimo)
za sebe postoji beskonacno jer ne moze iskusiti nepostojanje..
e sad bez obzira na duzinu trajanja svaka svest za sebe postoji beskonacno jer ukidanje ne moze iskusiti..
elem u oba slucaja you live foreveeeeeeeeeeeeer:lol:
mada necu vise da laprdam...:lol:

- - - - - - - - - -

*ne treba lupetati u ponoc:lol:

Ma dobro, samo ti seruckaj. Mada te neki gledaju. :)
 
ovo cisto seruckam nisam pametnaXD
ali evo neke teorije ako
1.covek veruje u boga ,i posle materijalne smrti nastavlja da postoji na nebu..znaci ne prekida svoju egzistenciju..
2.ako covek ne veruje u boga to znaci da je prekid njegove egzaistencije tacka smrti..
ali posto svest ne moze da pojmi smrt,tj da je iskusi,vec samo svoje postojanje,to znaci da za svest(pritom ovde podrazumevam precepciju svega oko nas,konstatovanje da postojimo)
za sebe postoji beskonacno jer ne moze iskusiti nepostojanje..
e sad bez obzira na duzinu trajanja svaka svest za sebe postoji beskonacno jer ukidanje ne moze iskusiti..
elem u oba slucaja you live foreveeeeeeeeeeeeer:lol:
mada necu vise da laprdam...:lol:

- - - - - - - - - -

*ne treba lupetati u ponoc:lol:

Novčane priloge za ljubiteja Boga su štampali ljubitelji Sotone
Oće popa da primi i dolare na kojima nacrtana piramida sa oketom...

Šta znam možda poprskaju svetom vodicom pa neutrališu Sotonjarsko dejstvo....
Kapiram nešto kao asepsol...

- - - - - - - - - -

čak i hodže primaju dolare koje štampa Rotšild jevrejska familija...
Bog jedini zna o čemu je tačno tu reč

- - - - - - - - - -

ali avaj, pustimo njih, šta da radi pošten vernik?
recimo baš si za Boga i baš se plašiš Sotone, a ne bi trebalo da se plašiš Sotone ako veruješ u Boga
Kad ne veruješ u Boga onda moraš da se plašiš Sotone.

To mu dodje kao da živiš uz samu stanicu policije a plašiš se da ti lopovi ne obiju kuću
Znači nema čega da se plašiš...

a opet živimo i radimo za papir štampan od ljubitelja Sotone...
Trebalo bi da crkva štampa svoje pare

- - - - - - - - - -

Pa onda sa parama koje su Bogougodne da živimo srećno i bezbrižno
I da kupujemo razna preko potrebna dobra
Na primer nešto osveštano iz prodavnice SPC-a sa fiskalnim računom, zbog reklamacije...
 
Jer dajmo primer...

Kada kupiš nešto osveštano iz prodavnice SPC-a, a Boga mi, nisu baš jeftini
niti imaju sezonske popuste makar kad je post, nego vazda mrsna cena, treba tražiti bogougodni fiskalni račun.

Fiskalni račun je dokaz da smo kupili nešto na odredjenom mestu kako bi nam trgovci svime i svačime uvažili reklamaciju
jer otkud on da zna dal je to stvarno tu kupljeno?
Često se prave blesavi i oni u čijoj smeni je kupljeno pre par minuta a kamoli neko ko je tek došao na posao iako nam Bog dao razum da se razlikujemo od stoke.

Dešava se da u rutinskom osveštavanju, baš kao i u svakoj serijskoj proizvodnji, možda došlo do odstupanja od kvaliteta.
Ako recimo u fabrici čokolade može doći do greške prilikom mešanja sadržaja sigurno može doći i do slabjeg osveštavanja
To je takozvani rad na traci a i ta traka kad tad zakaže a o ljudima niko ne brine...
Na kraju krajeva ni dva majstora za kola nemaju isto znanje, iskustvo i tehniku rada a kamoli dva popa.

Dakle ako je fabrika čokolade zbog greške uvidela da prozvod odstupa od ustaljenog kvaliteta
onda sednu menadžeri da se dogovore dal im je isplativije da bace bofl i da se firma ne blamira
jer menadžer radi na odredjeno a ime firme traje i kad taj menadžer više ne postoji
ili će da uz dobar popust ponude marvi da dodje do sličnog proizvoda za jako male pare
Pogadjajte koliko marva ceni sebe tj kvalitet

E tako kapiram, šta ako nešto nije dobro osveštano, jer eto, dok je upućivao pozitivnu energiju, došlo do promene raspoloženja
ili ga neko iznervirao, ili nije dobro odspavao, ili ušlo sunce u oči pa izgoreše misli...
Znači ja sam upravo dokazao da nije sve uvek osveštano kako treba
Dakle nije pošteno prema verincima potrošačima

Tako će recimo za iste pare neko da kupi bolje osveštano kandilo da mu čuva kuću od zlih duhova i demona
a ovaj što mu slabije osveštano kandilo da izazove požar
Dakle fiskalni račun služi da reklamiramo bofl robu
 
Poslednja izmena:
Postoje dve vrste nesvesti pa je dobro to navesti ovde...

Zamislimo devojcurak od 12-14 godina.I to onaj vaspitaniji oblik, vredna, radna, iskrena, postena, puna postovanja.
Ona masta o ljubavi, strasno je pazljiva prema decku ili osobi koju muva da joj postane decko, jer joj se jako svidja.
Kad je pitas kako namerava da se ponasa prema svom muzu, decku, ljubavi, bice krajnje uverena da niko i nista ne mogu da je poljujaju da prevari ili zavlaci decka.
Ali svakodnevica donosi da je zainteresovana za svoj mali seksualni kosmos.I ako se uplete prica i mogucnost igranja sa tim kosmosom, ne treba puno vremena da se i ona ukljuci u igru.
Pri tome ce strogo drzati svoju stvarnost podeljenu, ozbiljno je ostala ista, ali sa nekim drugarima koji su u "onim" vodama se zeza na drugaciji nacin, oni to razumeju.
Za razliku od stvarne nesvesti, ovde se namerno bezi od svesti o povezanosti igranja sa seksom i odnosa prema ljubavi kakvu zamislja i prema partneru.
I taj rascep se razvija, tj svest joj dalje i dalje smislja objasnjenja i razvija nesto u svesno , a ostale aktivnosti i posledice tih aktivnosti u nesvesno.

Ovo je praktican primer gde obicna svest ne moze da prihvati svoje aktivnosti vec ih gura u podsvesno, ali ne i nesvesno.

Ali postoje i one devojke kojima stariji isperu mozak pa znaju da sve ima veze sa svim i onda one postanu rigorozne po tim ukazanim tackama, ne razmisljajuci nego zato sto su tako naucene.

Da vidimo pitanje smrti.

Svest ne moze da podnese svoj nestanak, kreira vecni zivot.
Religija nastaje zbog drugih stvari, ali se ovo lako zalepi za religiju.
Svest ne moze da podnese ni neispunjenje svoje celosti, pa gura u podsvesno da je oblik svesti posle smrti obavezno drugaciji nego za vreme zivota, cak i da postoji.
Nalik devojcurku koje izgovara rec "razmisljam" a misli na rec "emotivno osecam" , zabluda niskog nivoa IQ dovodi svest do pretvaranja u EGO (ne Frojdov).
Kljucna rec je zelja, kad se ona umuva u "razmisljam" tu nema cak vise ni osecanja , sve postaje EGO.
 
1.covek veruje u boga ,i posle materijalne smrti nastavlja da postoji na nebu..znaci ne prekida svoju egzistenciju..
sve zavisi od toga šta je radio za života. može nebo. ali isto tako kanalizacija.
prosto. postoje i prolazno i neprolazno.
2.ako covek ne veruje u boga to znaci da je prekid njegove egzaistencije tacka smrti..
ako čovek ne veruje u boga to znači da po pravilu ne veruje u svoju besmrtnost. pa ju lako prodaje odnosno bira svoj kanalizacioni čvor nakon napuštanja ovozemaljskog.
----------------------------------
možeš i ovako gledati.

2.nema boga nema ni krajnjeg suda. onda je svejdno veruješ li ili ne veruješ. prolaznost ti je sudjena. u životu je manje bitno veruješ li ili ne veruješ li. verovanje ili nevereovanje su samo jedna opcija spram očajem istinske prolaznosti.

1.ima boga i ima krajnjeg suda. eeeeeeeeeeeeeeeeee, onda nije svejedno veruješ li ili ne veruješ. može se promašiti vasceli život ako ne veruješ. gore nego kad u matematici uvedeš aksiom da je zbir 2 i 2 jednak 5.

-----------------------------------

da boga ima dokazuje logika.

svet je beskonačno star jer nije moguće da uzročno posledični lanac ima početak sam od sebe. tj. beskonačan je. vreme (sled dogadjaja na uzročnoposledičnom lancu) je beskonačno u prošlost i u budućnost. svet nema kraja. univerzum je besmrtan.

stoga je deo univerzuma već postigao najveću moguću kompleksnost i najviše stanje svesti. (gledajte ovako: kad možemo mi ljudi postizavati a zašto nebi mogli mogli drugi?)

jednostavnije kazato: -ljudi su bogovi u povoju. hoće li tako završiti zavisi od njih, od njihovih dela.

2.ko hoće u kanalazaciju neka samo bude uporan.

1.ko hoće na nebesa neka isto tako bude uporan.
-----------------------------------
eeeeeeeeeeeeeeee, ali tu ima i rzlika u odnosu na liberale.

ko hoće na nebesa taj nema slobudu kao onaj što hoće u kanalizaciju. to je zato što se pod pojmom nebesa podrzaumeva najbolji mogući svet . ispravan odgovor na pitanja nakovnja koji se zove život.
broj ispravnih odgovora je znatno manji nego broj pogrešnih. ali opet beskonačan i dovoljno velik da čine svet zvan nebesa.
 
Poslednja izmena:
sve zavisi od toga šta je radio za života. može nebo. ali isto tako kanalizacija.
prosto. postoje i prolazno i neprolazno.

ako čovek ne veruje u boga to znači da po pravilu ne veruje u svoju besmrtnost. pa ju lako prodaje odnosno bira svoj kanalizacioni čvor nakon napuštanja ovozemaljskog.
----------------------------------
možeš i ovako gledati.

2.nema boga nema ni krajnjeg suda. onda je svejdno veruješ li ili ne veruješ. prolaznost ti je sudjena. u životu je manje bitno veruješ li ili ne veruješ li. verovanje ili nevereovanje su samo jedna opcija spram očajem istinske prolaznosti.

1.ima boga i ima krajnjeg suda. eeeeeeeeeeeeeeeeee, onda nije svejedno veruješ li ili ne veruješ. može se promašiti vasceli život ako ne veruješ. gore nego kad u matematici uvedeš aksiom da je zbir 2 i 2 jednak 5.

-----------------------------------

da boga ima dokazuje logika.

svet je beskonačno star jer nije moguće da uzročno posledični lanac ima početak sam od sebe. tj. beskonačan je. vreme (sled dogadjaja na uzročnoposledičnom lancu) je beskonačno u prošlost i u budućnost. svet nema kraja. univerzum je besmrtan.

Ovo ti je kontradiktorno. Ne moze i jedno i drugo. Uprvom delu podrazumevas postojanje Boga, u drugom delu materiji, tj. mrtvoj stvari, silama dajes bozanska svojstva. Ako ostajes pri boldovanom onda nisi cak ni agnostik i pobijas pocetne postavke.
 
ovo cisto seruckam nisam pametnaXD
ali evo neke teorije ako
1.covek veruje u boga ,i posle materijalne smrti nastavlja da postoji na nebu..znaci ne prekida svoju egzistenciju..
2.ako covek ne veruje u boga to znaci da je prekid njegove egzaistencije tacka smrti..
ali posto svest ne moze da pojmi smrt,tj da je iskusi,vec samo svoje postojanje,to znaci da za svest(pritom ovde podrazumevam precepciju svega oko nas,konstatovanje da postojimo)
za sebe postoji beskonacno jer ne moze iskusiti nepostojanje..
e sad bez obzira na duzinu trajanja svaka svest za sebe postoji beskonacno jer ukidanje ne moze iskusiti..
elem u oba slucaja you live foreveeeeeeeeeeeeer:lol:
mada necu vise da laprdam...:lol:

- - - - - - - - - -

*ne treba lupetati u ponoc:lol:

То о милостивом господару, богу на небесима, јесте лупетање. Али то о континуитету субјективне езгстенције није. Тачно је да свест не може опазити, појмити, замислити, своје непстојање? Јер тако нечег нема. Постоји само контуинутет субјективне езгсистенције koja je susptanciaj svega.

Пренећу овде текст у коме сам то објaснио:

Prlikom razmisljanja o nista ili o spavanju bez snova, nesvesti ili egzistenciji posle smrti trebamo imamo u vidu da izvan svesti nema DALJEG PROTICANJA VREMENA , NEMA objektivnog sveta dok smo mi eto odsutni.
Izvan svesti nema nikakve linije vremena, nema prostora. A ono cega ima, ne ulazi u kategorije saznavanja naseg razuma i potpuno je drugacije od svega sto poznajemo....transcendentno.

Sada, obratimo paznju na te subjektivne sadrzaje svoje svesti i zapitajmo se da li medju njima ima necega sto bismo nazvali "spavanje bez snova" ili "nesvest"? Nema! Kada razmisljmo o spavanju bez snova zamisljamo sami sebe kako spavamo, pri cemu smo budni da budniji ne mozemo biti.

Ili ovako. Predvecerje je i moja svest je puna misli, osecaja , osecanja koji se neprekidno smenjuju. Onda zaspim. Za to vreme nemam iskustva ... Sledece je budjenje. Znaci imamo iskustvo pre spavanja i iskustvo posle budnjenja a izmedju je "nista" NULA. Znaci to je KONTINUITET ! Ako imas dve linije a izmedju njih NULA rastojanja.. onda je to jedna linija.

Znaci samo kontinuitet subjektivne egzistencije za nas postoji. Nema nikakve nesvesti, spavanja bez snova. Kontinuitet sve do smrti.. a i posle smrti ..jer "nista" nema znacenja. To je rec proistekla iz zablude celog covecanstva koju je tek filozofija uspela da razotkrije kao takvu.

Vise o "NIŠTA" kao pseudopojmu imate ovde:

NIŠTA
http://forum.krstarica.com/entry.php/4928-Ništa[/SPOILER]

Више о континуитету субјективне егзистенције овде:
http://forum.krstarica.com/entry.php/32129-Subjektivna-egzistencija-i-nepostojanje
 
То о милостивом господару, богу на небесима, јесте лупетање. Али то о континуитету субјективне езгстенције није. Тачно је да свест не може опазити, појмити, замислити, своје непстојање? Јер тако нечег нема. Постоји само контуинутет субјективне езгсистенције koja je susptanciaj svega.

Пренећу овде текст у коме сам то објaснио:

Prlikom razmisljanja o nista ili o spavanju bez snova, nesvesti ili egzistenciji posle smrti trebamo imamo u vidu da izvan svesti nema DALJEG PROTICANJA VREMENA , NEMA objektivnog sveta dok smo mi eto odsutni.
Izvan svesti nema nikakve linije vremena, nema prostora. A ono cega ima, ne ulazi u kategorije saznavanja naseg razuma i potpuno je drugacije od svega sto poznajemo....transcendentno.

Sada, obratimo paznju na te subjektivne sadrzaje svoje svesti i zapitajmo se da li medju njima ima necega sto bismo nazvali "spavanje bez snova" ili "nesvest"? Nema! Kada razmisljmo o spavanju bez snova zamisljamo sami sebe kako spavamo, pri cemu smo budni da budniji ne mozemo biti.

Ili ovako. Predvecerje je i moja svest je puna misli, osecaja , osecanja koji se neprekidno smenjuju. Onda zaspim. Za to vreme nemam iskustva ... Sledece je budjenje. Znaci imamo iskustvo pre spavanja i iskustvo posle budnjenja a izmedju je "nista" NULA. Znaci to je KONTINUITET ! Ako imas dve linije a izmedju njih NULA rastojanja.. onda je to jedna linija.

Znaci samo kontinuitet subjektivne egzistencije za nas postoji. Nema nikakve nesvesti, spavanja bez snova. Kontinuitet sve do smrti.. a i posle smrti ..jer "nista" nema znacenja. To je rec proistekla iz zablude celog covecanstva koju je tek filozofija uspela da razotkrije kao takvu.

Vise o "NIŠTA" kao pseudopojmu imate ovde:

NIŠTA
http://forum.krstarica.com/entry.php/4928-Ništa[/SPOILER]

Више о континуитету субјективне егзистенције овде:
http://forum.krstarica.com/entry.php/32129-Subjektivna-egzistencija-i-nepostojanje
na ovo boldovano sam mislila...

al inace sad si me zaintigrirao sa snovima,pa da malo skrenem sa teme,sta mislis onda o situacijama kad su ljudi svesni da sanjaju..ja sam recimo imala san gde sam shvatila da sanjam i pokusala da izgradim neke kuce,i da uradim neka ludila..:D
 
na ovo boldovano sam mislila...

al inace sad si me zaintigrirao sa snovima,pa da malo skrenem sa teme,sta mislis onda o situacijama kad su ljudi svesni da sanjaju..ja sam recimo imala san gde sam shvatila da sanjam i pokusala da izgradim neke kuce,i da uradim neka ludila..:D

To su ткз, "луцидни снови". Сновиђења.

Уопште, снови нам не могу дати наговештај суштине по себи ствари. Они су од исте грађе као те слике које су наспрам тебе и које се мењају обликом и величном како се помериш, а које зовеш "реалност".

И реалност и снови су представе, продукти твоје свести, од истог матерјала саздани.
 
Ovo ti je kontradiktorno. Ne moze i jedno i drugo. Uprvom delu podrazumevas postojanje Boga, u drugom delu materiji, tj. mrtvoj stvari, silama dajes bozanska svojstva. Ako ostajes pri boldovanom onda nisi cak ni agnostik i pobijas pocetne postavke.
kontradiktorno možda izgleda. ne razumem te najbolje. reci konkretno gde vidiš protivrečnost? čini mi se kao da pitaš kako je rodjen tvorac ovoga našega sveta?pre toga uzmi k svesti i ove mogućnosti:

-svet nije trodimernzion. no je univerzum multidimenzion. a ova naša vasiona samo jedan subsvet.

-univerzum je beskonačno star pa je pronašao sva ponovljiva stanja tj. završio se, ali se ne može okončati na originalnim pojavama jer broj stanja takvih je beskonačno faktorijal,

-univerzum ništa ne zaboravlja. pa je stoga i stalno ekspandirajući. "evoluiraju" i materija i bića. primera radi, -jedan atom ove naše vasione sad i pre milijardu godina nisu isti,

-ako bi bio zadatak da se definiše i razdvoji pojam materije ( ne samo ove našovasionske no uopšte) i bića ja sam u dilemi oko čega da napravim razliku. možda bih materijom mogao nazvati ono što nema projekciju spoljašnjeg sveta u sebi, tj ono šte ne deluje na osnovu vlastitog modela. a bića bi bila ona materija čije delovanje zavisi od neke rezultante vlastitog modela. ovakvo zamišljanje bi bio u skladu sa sadašnjim fizičkim dostignućima, ali šta ćemo ako nismo u celosti u ovome svetu. tj. na njegovoj sceni samo nastupamo. a u stvari naše sušastveno pripada nekoj drugoj dimenziji, -drugom svetu. u ovakvom modelu materija bi bila ono što ne može napustiti ovaj svet.
 
Poslednja izmena:
kontradiktorno možda izgleda. ne razmem te najbolje. reci konkretno gde vidiš protivrečnost? čini mi se kao da pitaš kako je rodjen tvorac ovoga našega sveta?pre toga uzmi k svesti i ove mogućnosti:

-svet nije trodimernzion. no je univerzum multidimenzion. a ova naša vasiona samo jedan subsvet.

-univerzum je beskonačno star pa je pronašao sva ponovljiva stanja tj. završio se, ali se ne može okončati na originalnim pojavama jer broj stanja takvih je beskonačno faktorijal,

-univerzum ništa ne zaboravlja. pa je stoga i stalno ekspandirajući. "evoluiraju" i materija i bića. primera radi, -jedan atom ove naše vasione sad i pre milijardu godina nisu isti,

-ako bi bio zadatak da se definiše i razdvoji pojam materije ( ne samo ove našovasionske no uopšte) i bića ja sam u dilemi oko čega da napravim razliku. možda bih materijom mogao nazvati ono što nema projekciju spoljašnjeg sveta u sebi, tj ono šte ne deluje na osnovu vlastitog modela. a bića bi bila ona materija čije delovanje zavisi od neke rezultante vlastitog modela. ovakvo zamišljanje bi bio u skladu sa sadašnjim fizičkim dostignućima, ali šta ćemo ako nismo u celosti u ovome svetu. tj. na njegovoj sceni samo nastupamo. a u stvari naše sušastveno pripada nekoj drugoj dimenziji, -drugom svetu. u ovakvom modelu materija bi bila ono što ne može napustiti ovaj svet.
Sve bi bilo divno i krasno da nema entropije,tamne energije,singulariteta...A naročito nepredvidive kvantne modalnosti...:mrgreen:
 
na ovo boldovano sam mislila...

al inace sad si me zaintigrirao sa snovima,pa da malo skrenem sa teme,sta mislis onda o situacijama kad su ljudi svesni da sanjaju..ja sam recimo imala san gde sam shvatila da sanjam i pokusala da izgradim neke kuce,i da uradim neka ludila..:D

Filozofija nema šta da traži kod razumevanja suštine snova. Budući da smo mi svest a ta svest se u religiji zove Duša, u psihologiji Super Ego u metafizici Više Svesno ili Više JA ili Self (Biće)... Kao takav entitet, kako god da se zovemo, mi smo To jedino i realno, večito biće. Ovde smo u najnižoj tački realnosti. Svaki naredni viši nivo (svet) je na višem nivou realnosti.... Jedini i pravi nivo koji je realnost je onaj u kojem nema ni materije ni energije ni prostora ali ni vremena. U tom (tačnije Tim) svetu (Svetovima) postoji samo suština ili Duh - kako god da je neko naziva...
Vratimo se lucidnom snu.
Lucidan san može biti na prvom narednom nivou ili svetu (Astralni svet) ali može biti i na svakom narednom svetu).
Praktično snovi su realnost koja je na višem nivou nego što je ova ovde u našem budnom stanju.
Ukoliko si svesna na nekom od viših svetova - recimo Mentalnom onda se može dogoditi da se "budiš kaskadno". Ovaj termin sam evo sada izmislio da bismo razumeli. To znači da se prvo probudiš na svet ispod (Kauzalni) a onda se probudiš na onom ispod njega (Astralni) i tek onda se probudiš ovde u krevetu gde si prethodne večeri legla.... Naravno, ne ide uvek tako i praktično je to i nepotrebno ali u ranim iskustvima dok osoba ne shvati i ne nauči unutarnje svetove dobija sva moguća iskustva.
Ukratko, Snovi su tajni prolaz do najviših stanja svesti, ljubavi i duhovne slobode.
Nijedna druga nauka pa ni filozofija nema pristup u najvišu realnost.
Praktično, tvoji lucidni ili svesni snovi su početak tvog posajanja svesnom više realnosti.
 
Luise,ne pišeš ti loše,ali previše komplikuješ inače dovoljno komplikovan ljudski um...
Jednostavno,ljudski um i jeste,grubo ,sazdan od Idda (urođeni instikti i reaktivne emocije),
Ega (nadograđeni instikti principima postojanosti i udovoljenja instiktima-karakter) i
Superega (usvojeni društveni obrasci i igranje uloge u društvu po principima Ega)...
Takav um nije statičan,već dinamičan,Ego aktivira odbrambene mehanizme,a superego
teži napred u osvajanje sveta i uklapanje.U tom procesu nastaju kolizije i interakcije s
okolinom i društvom...Nemili i neželjeni doživljaji se potiskuju u nesvesno odakle "iskaču" kao snovi
u nesvesnom stanju sna...Itd...
Kakvi astralni svetovi! ! ! Imaginacija,ali često i halucinacija kao odbrambeni mehanizam kad je ego
ugrožen preteškim životnim preprekama ili akcidentnim stanjima...
No ,imaginacija ima i drugu ulogu i ona je u osnovi determiniranja života kao fenomena,a ta uloga
je kreativna i govori o božanskom čoveka...Put oboženja čoveka jeste imaginativan-uska staza lucidnosti!
Tanka crvena linija determinizma!
 
kontradiktorno možda izgleda. ne razumem te najbolje. reci konkretno gde vidiš protivrečnost? čini mi se kao da pitaš kako je rodjen tvorac ovoga našega sveta?pre toga uzmi k svesti i ove mogućnosti:

-svet nije trodimernzion. no je univerzum multidimenzion. a ova naša vasiona samo jedan subsvet.

-univerzum je beskonačno star pa je pronašao sva ponovljiva stanja tj. završio se, ali se ne može okončati na originalnim pojavama jer broj stanja takvih je beskonačno faktorijal,

-univerzum ništa ne zaboravlja. pa je stoga i stalno ekspandirajući. "evoluiraju" i materija i bića. primera radi, -jedan atom ove naše vasione sad i pre milijardu godina nisu isti,

-ako bi bio zadatak da se definiše i razdvoji pojam materije ( ne samo ove našovasionske no uopšte) i bića ja sam u dilemi oko čega da napravim razliku. možda bih materijom mogao nazvati ono što nema projekciju spoljašnjeg sveta u sebi, tj ono šte ne deluje na osnovu vlastitog modela. a bića bi bila ona materija čije delovanje zavisi od neke rezultante vlastitog modela. ovakvo zamišljanje bi bio u skladu sa sadašnjim fizičkim dostignućima, ali šta ćemo ako nismo u celosti u ovome svetu. tj. na njegovoj sceni samo nastupamo. a u stvari naše sušastveno pripada nekoj drugoj dimenziji, -drugom svetu. u ovakvom modelu materija bi bila ono što ne može napustiti ovaj svet.

Ako je sve zbir potencijala i stvar preoblikovanja onda ne podrazumevas ex nihilo, tada pojmovi savesti, slobode, suda, vere pa cak i misljenje jesu izrazito problematicni....odnosno ne mozes objasniti mogucnost kako do njih dolazis. Ja to ne prihvatam (verovatno samo ja ovde) ali metafizikom ni ne dolazim do negacije istog....
 
Ako je sve zbir potencijala i stvar preoblikovanja onda ne podrazumevas ex nihilo, tada pojmovi savesti, slobode, suda, vere pa cak i misljenje jesu izrazito problematicni.......odnosno ne mozes objasniti mogucnost kako do njih dolazis.
e sad jeli sve zbir potencijala teško da jest.., ali ništa nije bez svoga fizičkog reprezenta. to bi značilo da ne postoji.

ovo boldano verovatno misliš kako su nemogući u determinizmu. verovatno se kompleksnosti nisi setio.
 
Ako je sve zbir potencijala i stvar preoblikovanja onda ne podrazumevas ex nihilo, tada pojmovi savesti, slobode, suda, vere pa cak i misljenje jesu izrazito problematicni....odnosno ne mozes objasniti mogucnost kako do njih dolazis. Ja to ne prihvatam (verovatno samo ja ovde) ali metafizikom ni ne dolazim do negacije istog....

Честитам. На добром си путу да уђеш у друштво жонглера празних појмова.

ik0305n22_lean_235x328.jpg


Хајде сад преведи о чему си писао у том посту?
 
Kada bih mogao...a ne znas koliko bih zeleo....

цитат...
"Kao sto je lep oblik tela najpovoljnije vidjen kada je telo sasvim lako odeveno ili uopste bez odela isto tako ce se svaka lepa i zaista bogata inteligencija uvek izrazavati na najprirodniji, najotvoreniji i najednostavniji nacin. I obrnuto , duhovno siromastvo , konfunznost, nastranost, odevace se u nategnute izraze i u najnejasniju retoriku, da bi tako zamotali u teske i pompezne fraze sitne, prazne , prozaicne ili svakidasnje misli.
Oni su u tome slicni coveku, koji u nedostatku lepote, pokusava da taj nedostatak nadoknadi odelom, pa bi da skrije rugobu svoje licnosti varvarskim gizdanjem, perjem , kolorima ogrtacima. I kao sto bi se takav covek nasao u velikoj nevolji kada bi morao da hoda go, tako bi i nas autor bio u neprlici kada bi ga prisilili da svoju pompeznu , nejasnu knjigu prevede na razumljiv jezik koji bi otkrio siromastvo njenog sadrzaja".

Sopenhauer

Само сам тражио да скинеш перје у које си се обукао и да свој пост преведеш користећи појмове који имају значење и под којима се нешто може мислити.
 

Back
Top