Studiranje u eu

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
118.266
poz

nemojte mi molim vas slati temu na studiranje u inostranstvu pdf jer tamo slaba vajda, ajde da vidim ovde

ima li neko da je otiso bilo gde u eu na studije, sa nasim ili eu pasosem
kako ste uklapali posao i studije
kako je posle sa tim diplomama naci posao
jel imate praksu na fakultetima koja se racuna pri zaposaljavanju
jeste li studirali na eng ili na jeziku zemlje u koju ste otisli
jel ima neko da je online zavrsio, iskustva
itd...


siroka je tema, svaki savet je dobrodosao
 
uf toliko pitanja. nemam bas neke friske informacije. zanimalo me je nekad davno.

ako bi studirala na engleskom hm, to moze u UK sigurno, a verovatno moze i na Malti (za maltu nisam sigurna kako funkcionise).
UK sa nasim pasosem: trebaju ti pare da sponzorises studije, smestaj i sve ostalo sto ide sa tim. Placa se internacionalna cena. Da radis sa nasim pasosem dok studiras ne moze. Praksa. Kako funkcionise sa nasim pasosem nisam sto posto sigurna. Neki fakulteti nude praksu u okviru trece godine, pa valjda je to pokriveno sa studentskom vizom - da mozes to da odradis, posto kao sto sam vec rekla, da regularno radis sa studentskom vizom ne mozes.
Sa EU pasosem je malo drugacije. Ne placa se internacionalna cena vec cena kolika bi bila i za UK studente. Naravno sa EU pasosem mozes da radis i ima, doduse ima manje poslova koji su samo pola radnog vremena. Dobra stvar je sto tokom letnjeg raspusta mozes da ides ides na internship program i to ti znaci mnogo vise od prakse u sklopu faxa i ceni se. Koliko traje, pa zavisi kako nadjes. Ide 3 - 6 meseci, a naravno moze da se nadje i duze. Kako naci posao posle, pa zavisi koliko se sama iscimas. Ako ubodes dobar internship mozes da imas zavrsen fax i jednu do dve godine prakse (rada) i u tom slucaju je lakse naci posao jer ti nije CV prazan. U UK postoji i onaj tzv appreteship koji ti ide odma posle faxa, pa je i to posle plus kod nalazenja "pravog" posla.

Online studiranje pa pitaj sta te konkretno zanima :)
 
Blagonaklono nas gleda npr Ceska. Upoznala sam neke koji su tamo bili na studiranju ili zavrsavali srednju skolu, mada sa vecinom ne znam sta je sa njima bilo, da li su ostali ili se vratili.

U Ceskoj je skolovanje besplatno ako imas ispod 26 godina (mozda se ovaj uslov u medjuvremenu promenio) i ako ces da studiras na ceskom. Ako ces studije na engleskom onda se placa internacionalna cena naravno. Uglanom univerziteti imaju program ucenja jezika koji se placa da bi mogla da pohadjas studije na ceskom. Cini mi se da u cenu tog kursa ulazi i smesta i valjda jedan obrok. Oni koje sam ja upoznala su podobijali neke stipendije koje su u principu smesne, al' opet uspevaju se da se snadju sa tim. Za smestaj ne mogu da tvrdim kako ide. Rekose ima studentskih domova, ali kako to funkcionise tacno ne znam (nisam bas neka preterana pomoc oko smestaja). Praksa postoji u sklopu zavrsne godine, to je valjda obavezna,da li je fax obezbedjuje ili ne ne znam, jer znam neke koji su sami trazili praksu ali su oni imali EU pasos, tako da njih zabole cose. Ima i u Ceskoj internship, ali mislim da sa studentskom vizom ne moze to da se radi jer ne dozvoljava rad.
Dobra stvar studiranja u Ceskoj je da kada zavrsis neku skolu u Ceskoj posle ti ne treba radna dozvola da radis. Cimanje imas samo oko boravisne, ali kada imas pravo da radis boravak je posle samo formalnost.
 
da upoznah jednu devojku koja u ceskoj studira al je iz fr pa kao eu ima pravo tu da studira za dz
nije dobila dom nego je zivela u hostelu...a posto je umetnost u pitanju to njoj nije bio problem da se drnda sa cimerima, sve joj je praksa na faksu
specifican slucaj ne nesto meni licno znacajan

znam za neke nase (opet umetnicke skole) koji su placali tamo studije

iskreno da budem ne vidim zasto bih placala u ceskoj kad u nemackoj (na eng) mogu za smesne pare ili za dz da dobijem i sa nasim pasosem...jedino da mi iskoci ono sto nas interesuje super smer za neke razumne pare i jos na eng pa da kazem ok ajde dobra je skola
i finska je za dz za nas
ne mogu da se setim koja jos, jos smo u fazi istrazivanja
isli bi muz i ja oboje da studiramo, nemamo manje od 26

a gde ti studiras/studirala?

- - - - - - - - - -

nas licno muci problem sto nam treba na eng studiranje
zato gledamo sirom eu pa de iskoci najbolja ponuda, jer je suzen izbor smerova na eng
 
Ja upisujem online studije. Ono na sta sam ja naisla da neki faxevi ne priznaju sve nase srednje skole, pa te cimeju da zavrsis neku razliku.

Upoznala sam devojku koja je u Ceskoj bila na masteru i nije placala nista(26+ god). Uslov je bio jedino ceski jezik. Imala je i stipendiju nekih 200 evra, kaze malo je ali je uspevala da se snadje sa tim. Ceska i Srbija su potpisnice nekih bilateralnih odnosa da se nase i njihove diplome automatski priznaju tj. nostrifikuju.

Sada sta je vama cilj. Da samo studirate preko ili i da ostanete?
 
Poslednja izmena:
da ostanemo preko ali ne mora u zemlji u kojoj se studira

online smo gledali ...pravo ti kazerm za nase struke slab izbor ima...ako iskoci nesto super...al nije do sad...

e sad kazi mi za online kako se resava stvar prakse...vidoh da na nekima ima opcija ide se na par dana....kako je to u tvom slucaju reseno (ne moras reci koji je faks i struka, samo kako su resili problem vezbi i prakse) i u koj zemlji ces online?
 
Poslednja izmena:
Ja sam u malo boljem polozaju, posto vec radim preko. Upisujem fax koji je u UK (IT). Na vezbe i predavanja necu ici, iako za to postoji mogucnost, jer se to dodatno placa, a i tesko mi je da ukopim sa poslom. Planiram da idem na internship posle zavrsene prve ili druge godine i gledam da nadjem kompaniju u kojoj bi mozda posle i mogla da se zaposlim. Ako nista drugo, gledacu da imam godinu (ako ne i vise) prakse pre zavrsetka. Praksu trazim sama, jer ima dosta kompanija koje to omogucavaju. Organizuje i fax neku prasku u sklopu trece godine, ali ne znam kako to stvarno funkcionise jer vidim da su im kompanije sa kojim saradjuju u UK, a ja nisam tamo.
 

Back
Top