Sajtovi

beskicmenjak1

Početnik
Poruka
23
Pascal(Delfi) znam odlicno kao i pravljenje aplikacija u konzoli u C++ i interesuje me da li moze u delfiju da se napravi web sajt i da li ima neki program z pravljenje sajtova slican delfiju posto su mi php,c#,html malo komfuzni.Hvala.
 
Mislim da ti je HTML i CSS neophodan. U krajnjem slucaju mozes da radis i samo programerski deo, ako ti neko odradi izgled sajta, ali za to ti treba PHP, Python, C# i slicni.
 
Možeš preko svakog jezika izbaciti nešto u browseru, ali sve to na kraju moraš pretvoriti u HTML koji je jedini uz XML (možda) markap jezik kog browseri razumeju.

Dakle počni da učiš HTML, CSS, JS i biblioteke za js, PHP ili ASP ili Python ili Ruby koji su najpopularniji server side jezici...
 
Koliko ja cujem da PHP mrze oni sto koriste C++, C# i slicne, to nije normalno, mada stvar ukusa verovatno.
Ja bih preporucio PHP takodje, jest da nije savrsen, mada meni zavrsava posao, mada ja i nisam neki back-end napredni programer. :)
 
Ako si imalo bio ozbiljan u navedenim jezicima, php i web dizajn će ti doći kao smejurija.

Totalno je sve drugačije od onog što si radio u tim jezicima.

HTML, CSS, JS se u osnovi uče za mesec- tri
Server side, će ti trebati 5-6 meseci ako nisi nikada dirnuo web development...
 
html uopste nije tezak samo da se po(h)vataju neke stvari, css smesna stvar( :D) , pravljenje skripti u javi isto mi deluje lako- kod za ciklus npr je isti kao i u c++,kreiranje eventa onclick je ono sto mi je trebalo najvise(do sada) je lako, tako da mi ide za sad .I imam jedno pitanje kako da namestim DIV na centar ekrana
znam da ima ono margin:0 auto; , ali mi nije tacno na centru,kako da ga postavim tacno u pixel, pozzz i hvala
 
Margin: 0 auto se koristi da centriras wrapper (tj. glavni prostor za sve elementre sajta). Koliko znam uvek bi trebao da bude na centru div ako ima margin: 0 auto.
Mozda jedino trebas da mu das fiksni width od primera radi 500px da proradi.

Ima CSS tako neke svoje bubice i pravila koja znaju da zezaju solidno, posebno ako nesto zelis da stoji u px tacno.
Da ne pominjem podrsku za Internet Explorer :fdlan: koji kasni svetlosnim godinama za novim browserima. A ni default browseri na mobilnim uredjajima < Android 4.4 nisu bolji. CSS se brzo razvija a stari browseri i uredjaji to ne mogu da prate, pa da bi sve radilo moraju se koristiti neke tehnike koje su stare po 10ak i vise godina, ali i to ce nadamo se za par godina izumreti.

Ovo je bitno kod responsive dizajna recimo, jer CSS vec ima sintaksu za responsive dizajn koja radi odlicno osim na < Android 4.4 default browserima i IE. Ima resenja i tu, tipa Bootstrap i slicni, ili da se sve odradi na drugi nacin ko vec ne voli da koristi framework.
 
e sad imam jedno pitanje sajt koji pravim treba da ima meni(koji sam napravio i lepo stilizovao u CSS-u) implementirao sam neke sitne stvari sa dogadjajem onClick u tom meniju(npr. menja sadrzaj teksta u hederu).Kada se klikce po tim "dugmicima" u meniju trebalo bi da se menja sadrzaj onog glavnog DIV-a, ja sam mislio to da napravim onoliko divova koliko i imam tih dugmica i kad kliknem na jedan da menjam vidljivost ovih ostalih(pomocu miliJon funkcija :rtfm: ).Da li postoji jednostavniji nacin da menjam samo jedan DIV ?.Ako ne postoji kako da menjam vidljivost tih DIVOVA uz pomoc neke jednostavnije funkcije?

Mislio sam to ovako da kad kliknem na neko to dugme da napravi string u kojem bi se nalazio naziv ID-a tog dugmeta i onda da sve to smestim u CASE(pascal)/SWITCH(C/C++), ali ne znam kako da to izvedem :P HVALA NA SVAKOM ODGOVORU :D
 
Savladao sam glavne stvari :D Ali me sada muci nesto drugo.Kada napravim nekome web stranicu ko trazi da se povremeno vrse promene na toj stranici, ne znam gde i kako da cuvam HTML i CSS fajlove na sigurnom i da li ima potrebe za tim posto sve te stvari mozemo da vidimo u Inspect Elements, pa cak i kod da skinemo?Ako se slucajno obrisu ti fajlovi iz mog racunara da li mogu kasnije da menjam taj sajt ili ne?Kako obrisati neki web sajt?
 
Ako hoces da skrivas elemente, zato se koristi JavaScript. Mada mislim da je njegova sintaksa jako teska za snalazenje, tj. bar je meni bila kada sam prvi put ucio.
getElementsByTagName("div")[0] i ostla cuda, jako konfuzno.

Ja koristim jQuery, jeste da je framework ali ja za to ekstra.

i onda mozes da napravis nesto tipa.

Kod:
$("button").click(function(){
    $("#div_to_hide").hide();
});

Prosto i jednostavno. U cistom JavaScriptu se i ne secam kako se to radi.
Ako bi imao vise divova i dugmica, i to je opet lako u jQuery-ju.

Ako imas recimo 5 dugmeta i 5 divova.
Kliknes prvo dugme, das jQ naredbu da vidi koje si kliknuo dugme, on ti kaze "aha kliknuto je prvo dugme daj da sakrijem prvi div".

Imas i u JavaScriptu CASE/SWITCH tako da ne brini, sve je tu. :)

Ako nekom odrzavas web sajt, korisno je da imas kopiju i na svom kompu. Sajt koji uradis ide na server koji je ko zna gde, ali ti imas kopiju kod sebe za svaki slucaj. Izmenis kopiju, postavis na server i ona automatski presnimi prethodnu verziju. E sad, jedino ako ti rikne hard disk ili nesto pa izgubis lokalnu kopiju sajta, ali nisi toliki baksus. valjda. :) Ti onda lepo sve to na Google Drive stavi i miran si, pa ako i Google Drive rikne onda ne znam.

Ti uvek mozes da skines HTML, CSS i JS sajta, to je klijentski deo, ali serverski ne mozes. Evo mozes probati sa nekim blogom. Skinuces 'ladno stranicu na kojoj si, ali linkovi ti nece raditi, neces moci da skines skriptu koja recimo postavlja najnovije postove ili da objavis novi post.
 
Hvala na svemu ovome do sada Lollol.I video sam kako se menjaju stranice(npr. ako kliknem na dugme Kontakt ono poveze sa referencom, tj. novim fajlom Kontakt.html).A sto se tice cuvanja mislio sam da CSS i HTML fajl bude i kod mene i kod nekog drugog na flesu,disku,kompjuteru,to je sigurnije, a sad mi nije nista jasno sto se tice svih tih servera :P
 
Sustinski, ako hoces sajt na net da postavis treba ti host gde ces sajt da hostujes (tj. postavis). Ti iznajmis host na godinu-dve-pet. U sustini host je prostor na disku nekog kompa (servera) koji se nalazi ko zna u kojoj drzavi (zavisi od koga iznajmis). Kada iznajmis host i postavis sajt na host, imas link kojim pristupas tvom sajtu. Primera radi: mojnekihosttamo.com/?user=mojprvisajt&id=2871110306 ili tako nesto. E sad, to ne ide tako da ti pise na vizit karti ili gde vec, jer ko ce da pamti ovo.

Zato ti lepo iznajmis domen i mojnekihosttamo.com/?user=mojprvisajt&id=2871110306 pretvoris da pise u www.mojprvisajt.com ili www.mojprvisajt.rs ili koji vec domen hoces.
 
* Web hosting je 100% besplatan u slučaju nove registracije ili transfera domena kod nas. U ostalim slučajevima se hosting naplaćuje 15,-din mesečno

Moras domen da kupis, a onda ti daju host free, a taj host je jaako skromnih mogucnosti. Mozda za jedan sajt u vrh glave, koji nema mnogo posecenosti.

Zavisi i sta ti treba, ako ti treba za vezbu, mozes i neki free hosting cisto da naucis kako to izgleda, ako ti je za profesionalne potrebe, imas hostove za 10-20 eur godisnje i uzivaj.
Sto se ovog domena tice, meni je ovaj sajt tako neprofesionalan (da ne kazem sumnjiv) da to nije normalno. Ne znam ko kupuje domene za 800, ja ne mogu da nadjem ispod 12 USD, mozda jedino ako nadjem neki kupon za popust a i to slabo.
 
posto sam pocetnik hteo sam na pocetku ljudima da naplacujem sajt po 1000-1500 din, a inace imam 18 god, pa ne znam sad da li ti profesionalci placaju domen i hosting ili "vlasnici" sajta.Planiram za pocetak samo da pravim neke sajtove koji prezentuju neku radnju/manju firmicu i tako to pa ne znam kakvih mogucnosti treba da bude taj host
 
Poslednja izmena:
To je jako malo novca po mom misljenju, mada i ja sam radio sajtove za po 20-30 EUR i to ne toliko davno. Ja recimo kada kazem svoju cenu u nju uracunam domen i hosting. Pa ako je sajt 30 EUR meni deo ode na host i domen, i ja uzmem ostatak. E samo sto ima ja svake godine trazim za domen, i to malo vise, ako je domen 15$ ja trazim 15-20EUR, a u medjuvremenu im i sredim neke sitnice na sajtu ako zatreba, pa tu je to negde.

Mozda je bolja taktika, 50 eur samo sajt, moj rad, "ruke" sto bi rekli majstori. 30 eur hosting sa domenom na godinu dana, 80 eur ukupno.
Sto se manjih firmica tice, sajt moze da bude obican i staticni, da ne mogu da dodaju sami sadrzaj, vec ti rucno da dodajes, a i to mozes da naplatis ili ne, zavisi od vaseg dogovora.

Sad ne znam za druge, ali posao i bas ne cveta, bar meni. Ispadne nekada nesto a i to je sitno.
Jos bih ti savetovao da vezbas Photoshop i dizajn sajtova, iz prostog razloga, jer ako zelis da budes dizajner sajtova, moras znati i da dizajniras sajt, sto znaci da sajt izgleda ok, da su ok fontovi, boje, slike, raspored elemenata.

Skoro svako moze da napravi sajt i da to bude sajt, ali da ne izgleda dobro. Nekim ljudima izgled nije ni mnogo bitan, bitno je da imaju sajt, nema veze sto nije sve pod uglom, sto je font los, zelena na zutu boju ili sta znam, bitno je da imaju sajt, i oni ce platiti za to jer ne znaju za bolje.
Ko se malkice razume, on ce vec da trazi da to izgleda koliko-toliko dobro, da lici na nesto, a za zbog toga nije lose vezbati Photoshop i dizajn.

Evo i primeri koje si dao u vidu ovih linkova za hosting i domen. Hosting sajt izgleda lepo, lepe slike, boje, font, sve je lepo usledjeno, dok onaj drugi sajt sa domenima, izgleda kao da je iz 2000-te. Boje, font, slike, sve na brzinu odradjeno, samo da se odradi.
Tako da, moras nauciti i da napravis sajt da izgleda lepo i da radi lepo, a prvi deo je mozda i tezi.
 
Sve znam za to sto si rekao i znam da su za dobar sajt vazne dobre slike, a maste i nemam bas mnogo, ali naucicu da lepo i skladno dizajniram sajt, a sto se tice cene to sam mislio samo prva dva tri sajta da uradim za tolko da bi se malo proculo za mene xD
 

Back
Top