Sarma za slavu - upustvo za mlade domaćice

Hahaha ne jede se samo sarma. :) Slavimo tri dana a gosti se uvjek pobrinu da nista ne ostane. Mislim da je obicaj skoro svagdje isti. Sprema se supa, sarma, pecenje (uz to prilozi i salate), pita i kolači. Iako nemamo previse gostiju, svi su navikli dobro jesti. :)


po vama samo se za slavu jede sarma

- - - - - - - - - -



Distance jako zanimljivo. Zaista je jednostavna i prakticna sprava. I bas lijepo perfektno smota sarme. :)
Sada i da ja hocu da kupim moj tata ce reci: ''Sine, nemoj da kupujes, mogu ja to napraviti'' :)
 
Bez namere da nekoga uvredim, ali ja ne volim ovako pripremanu sarmu. :) Ovo je način na koji se sprema u Bosni , Vojvodini ..delom i u centralnoj Srbiji. Meni je najbolja južnjačka sarma. A kod nje je sve drugačije :lol:

Meso- 2/3 juneće, 1/3 svinjsko, dva puta mleveno. Luka koliko i mesa. Luk se dobro proprži u ulju pa mu se doda meso ,uprži i jako začini (so,biber,peršun, aleva paprika) . Kad je to spremno doda se jedna šoljica opranog pirinča i tom smesom se filuju sarme i sušene crvene paprike. Sve se slaže u šerpu ili đuveč ,doda suvo meso na parčiće, pokrije listom kupusa, nalije vode tek da malo prekrije sarme i stavi u rernu da se peče. Može malo i da se doda ulja sa alevom paprikom, kupus traži masnoću.

Ovakva sarma nije kuvana,već je zapečena i kad je presečeš ona je rastresita..odvoji se meso od pirinča i luka.Ona ne pliva u vodi i mnogo je pikantnija, ume da bude i ljuta od suvih paprika. Ali, sve pitanje navike i ukusa. :)
 
ovo nije sarma. uzmes luk proprzis, proprzis meso, so, biber, aleva, malo pirinca i proprzis i njega sa mesom. onda motas sarmu sa tom smesom.

kakva vegeta, kakva fanta za sarmu (wtf?), i ne ide zivo meso, nego proprzeno. i da u sarmu ide suvo meso, jer poboljsava ukus. a moze i neka fina slaninica :mrgreen: na kraju sarma moze malo da se zapece i ne mora. dobra je i cisto kuvana, ako je kuvana na malo vode.

neki stavljaju jaje u sarmu :eek: valjda da im veze strukturu, ali jaje ne ide u sarmu.

znam da neki stavljaju u punjenu papriku zivo meso, ali ni tu ne ide zivo meso, nego proprzeno. ende.:mrgreen:

- - - - - - - - - -

stvarno si ocajna domacica. :zcepanje:
 
Elektrika ja znam da vi imate zaista jednu cudnu osobinu da na vecinu postova odgovarate uvredama ili omalovazavanjem. Ako ste mislili da ce to to isto postici sa ovim komentarom malo ste se prevarili.
Vasi kometari me samo mogu navesti na smijeh. Sto je na kraju krajeva veoma pozitivno.


Вегета, Фант за сарму - то нема везе са кулинарским умећем. :confused:

- - - - - - - - - -

Twyla u pravu ste da je sve pitanje ukusa. Recimo isto tako ja bih rekla da mi se ta vasa sarma ne svidja, samo zato sto smo mi u jednom kraju navikli da jedemo sarmu na ovakav nacin. Suvo meso je za nas nezamslivo u sarmi jer po nama pokvari ukus sarme. Ali kao sto ste vi rekli to je sve stvar ukusa.


Bez namere da nekoga uvredim, ali ja ne volim ovako pripremanu sarmu. :) Ovo je način na koji se sprema u Bosni , Vojvodini ..delom i u centralnoj Srbiji. Meni je najbolja južnjačka sarma. A kod nje je sve drugačije :lol:

Meso- 2/3 juneće, 1/3 svinjsko, dva puta mleveno. Luka koliko i mesa. Luk se dobro proprži u ulju pa mu se doda meso ,uprži i jako začini (so,biber,peršun, aleva paprika) . Kad je to spremno doda se jedna šoljica opranog pirinča i tom smesom se filuju sarme i sušene crvene paprike. Sve se slaže u šerpu ili đuveč ,doda suvo meso na parčiće, pokrije listom kupusa, nalije vode tek da malo prekrije sarme i stavi u rernu da se peče. Može malo i da se doda ulja sa alevom paprikom, kupus traži masnoću.

Ovakva sarma nije kuvana,već je zapečena i kad je presečeš ona je rastresita..odvoji se meso od pirinča i luka.Ona ne pliva u vodi i mnogo je pikantnija, ume da bude i ljuta od suvih paprika. Ali, sve pitanje navike i ukusa. :)

- - - - - - - - - -

Dobra predskazanja mislim da ste jako ograniceni sa svojim odgovorom a posebno kada kazete da ovo nije sarma. Treba da budete malo otvoreniji a ne samo da mislite da je svijet onakav kakvog ga vi zamisljate.

Isto tako postoje mnogi recepti za sarmu a ne samo onaj koji vi poznajete. Kod nas se meso nikada ne przi, to nam je jednostavno suvisno. Mi stavljamo Fant u sarmu jer mislimo da je sarma tako ukusnija.

Ja znam kakva sam domacica, a ocajna je smao nick name kao i sto je vas dobra predskazanja.




ovo nije sarma. uzmes luk proprzis, proprzis meso, so, biber, aleva, malo pirinca i proprzis i njega sa mesom. onda motas sarmu sa tom smesom.

kakva vegeta, kakva fanta za sarmu (wtf?), i ne ide zivo meso, nego proprzeno. i da u sarmu ide suvo meso, jer poboljsava ukus. a moze i neka fina slaninica :mrgreen: na kraju sarma moze malo da se zapece i ne mora. dobra je i cisto kuvana, ako je kuvana na malo vode.

neki stavljaju jaje u sarmu :eek: valjda da im veze strukturu, ali jaje ne ide u sarmu.

znam da neki stavljaju u punjenu papriku zivo meso, ali ni tu ne ide zivo meso, nego proprzeno. ende.:mrgreen:

- - - - - - - - - -

stvarno si ocajna domacica. :zcepanje:
 
Svaka cast za sarmice i video, ne znam cemu ovakvi komentari. Svako ima svoj ukus, uf sto ne volim one domacice koje misle da sve znaju. Ma ljudi kuvanju se uci dok si ziv, i sto da ne probate nekad drugacije nesto spremiti. Mada ja ovde ne vidim nista toliko drugacije. Ma da mi je videti pojedine kako oni spremaju sarme za veliki broj ljudi. Ovo je super, sad znamo mere a vi dal cete staviti ovo ili ono. pa stavite. Ajd sad pozdrav i podrzimo se malo, skuvajmo kaficu pa lepo ko dame da procaskamo o receptima. :kafa:
 
11214248_933378510059548_4475568750024911428_n.jpg


- - - - - - - - - -

a u sredinu se stavlja suvo meso i kupus ribanac :D
 

Back
Top