Sto mislite kako ce Crna Gora proci ulaskom u NATO alijansu?

duska.vodolija

Buduća legenda
Poruka
29.335
crna-gora-i-nato.png


Crna Gora je formalno postala članica NATO programa Partnerstvo za mir 14. decembra 2006. godine.
Ciljevi učešća Crne Gore u PzM se odnose na pripremu Crne Gore za uključenje u NATO, reformu sistema bezbjednosti, standardizaciju, dostizanje interoperabilnosti snaga, sredstava i institucija, učešće u zajedničkim misijama i operacijama koje imaju za cilj uspostavljanje i očuvanje mira u svijetu.

Zabrinjavajuca cinjenica da veliki broj gradjana Crne Gore nema stav o jednom od ključnih spoljno-političkih ciljeva Crne Gore.
Gradjani koji se opredjeljuju za ili protiv članstva to rade samo na osnovu nekoliko argumenata koji se trenutno pojavljuju u javnosti.

Licno i da se pitam u NATO nikad .Da li ce do referenduma po tom pitanju doci nije izvjesno ?
A bilo bi pozeljno .
 
Ti si jedna retrogradna irvaskinja, mitomanka i posrbica, indoktrirana od Rista Sotone i duhova Svetog Jovana Vladimira i Svetog Petra Cetinjskog... :)

Rekla sam svoje misljene , iznijela svoj stav a ti umjesto da odgovoris na temu napao si licno mene .
Rijecima koje ne razumijem pa bi te lijepo zamolila da mi svoju izjavu pojasnis .
 
U pitanju je sarkazam... 'vako bi ti rek'a neki liberal sa Cetinje ili Milov fan iz Staru Podgoricu ;)

A to je vec bolje od tvog predhodnog posta .
Jeste sarkazam jer odavno me niko nista ne pita i za vece politicke odluke ni kao covjeka ni kao gradjanina .
Kad vidim ono NATO glsno kazem dabogda svi pocrkali .
Stranka mog premijera je vladajuca a ja sam opozicija .;)
 
izgubiće na čojstvu, ali će dobiti na junaštvu (suprostavljajući se po prvi put rusiji, do sad stalnom savezniku).

Odrastajuci pored mog oca starog crnogorca htjela ili ne voljela sam Rusiju .I danas znam reci veliki pozdrav ko Rusija sto je nekad bila .
Sve ti se samo kaze .Nije poenta u tome vec sto da moja djeca rade gdje da se denu kad ne daj Boze pocne prepucavanje .
 
Odrastajuci pored mog oca starog crnogorca htjela ili ne voljela sam Rusiju .I danas znam reci veliki pozdrav ko Rusija sto je nekad bila .
Sve ti se samo kaze .Nije poenta u tome vec sto da moja djeca rade gdje da se denu kad ne daj Boze pocne prepucavanje .

ako, ne daj bože, počne prepucavanje između velikih sila, gde god da se deneš, najebo si...
moj savet ti je: gledaj da ti se deca, ukoliko su dovoljno stara i sposobna da ratuju, na svaki mogući način ne opredeljuju ni za jednu ratnu opciju jer u svakoj opciji će biti gubitnici.
 
ako, ne daj bože, počne prepucavanje između velikih sila, gde god da se deneš, najebo si...
moj savet ti je: gledaj da ti se deca, ukoliko su dovoljno stara i sposobna da ratuju, na svaki mogući način ne opredeljuju ni za jednu ratnu opciju jer u svakoj opciji će biti gubitnici.

Stara dama Evropa se valjda naratovala .
Djeca rastu moj coco bill ko da ih neko vuce za usi .
Ispred moje kuce skupljaju se djaci da ih minibus odvede do skole .
Veseli djeciji glasovi evo bas sad dopiru do mene jer je lijepo vrijeme i sjedim na terasi .
Moju djecu i njih niko nista ne pita a o njihovoj se sudbini odlucuje...
 
Poslednja izmena:
Dobijanje NATO koda kompanijama otvara pristup velikom tržištu na kom mogu unaprijediti svoje poslovanje, ocijenjeno je na okruglom stolu NATO Kod - šansa za profit.
Na skupu, koju su organizovali Privredna komora (PKCG) i Komunikacioni tim Savjeta za članstvo u NATO, govorili su predstavnici privrede i institucija iz država članica NATO-a, Slovenije i Hrvatske, kao i domaćih preduzeća koja za svoje usluge i proizvode posjeduju NATO kod.

http://www.vijesti.me/vijesti/nato-kod-otvara-pristup-velikom-trzistu-835156
Jesam li to ja zaustavljena u vremenu i prostoru ? Da li je mene pregazilo vrijeme i dogadjaji ?
Vole li zagovornici NATO boljitka Crnu Goru kao ja ili oni vise od mene ?
Pitam se ja nepitana ...Ljudi moze li biti da meni nije dobro , da ja nista ne znam ?
Neka mi nije dobro a nije ali da se ja pitam a ne pitam se , ne bi ANATO krocio u moju drzavu Crnu Goru .
 
Јенс Столтенберг у Црној Гори: Дубоко жалим због страдалих у бомбардовању СР Југославије, циљ те операције је био да се заштите цивили

четвртак, 11. јун 2015.
Столтенбергово саучешће за жртве НАТО бомбардовања

Подгорица – Губитак живота 1999. године у НАТО бомбардовању СРЈ представља трагедију и ја заиста дубоко жалим због свега што се десило. Сврха и циљ НАТО ваздушне операције је био да се заштите цивили а то смо и успели, изјавио генерални секретар НАТО-а

Пуних 16 година било је потребно неком од званичника НАТО-а да изјави саучешће, али не и извињење за жртве немилосрдног бомбардовања школа, болница, вртића, возова, мостова, градских четврти широм Савезне Републике Југославије. То је у Подгорици урадио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, који је, осврћући се на бомбардовање, рекао:

„Губитак свих оних живота 1999. године у НАТО бомбардовању СРЈ представља трагедију и ја заиста дубоко жалим због свега што се десило. Овом приликом изражавам саучешће свим породицама и свим онима који су изгубили своје вољене. Сврха ваздушне операције НАТО-а била је такође да се заштите цивили, а то смо и успели. Учинили смо сваки могући напор како бисмо спречили губитак невиних живота цивила... Нажалост, у конкретном случају нисмо могли да избегнемо страдање цивила. Жалим због тога искрено. Циљ операције је свакако био да се успостави мир.”

Он је саучешће исказао након састанка са премијером Милом Ђукановићем на конференцији за новинаре у вили Горица у Подгорици.

„Ценимо допринос Црне Горе сарадњи у региону и подршку мисији у Авганистану”, поручио је он.

Генерални секретар НАТО-а је навео да ће се у децембру оцењивати напредак и спремност Црне Горе за приступање том војном савезу.

„Важно је да Црна Гора уради што треба и покаже да може бити пуноправан члан. У кључној смо фази, када Црна Гора треба да покаже да је спремна за чланство. Чланство у НАТО-у је добитна комбинација за Црну Гору. Интеграција није лак пут, а Црна Гора прави добар напредак на том путу”, оценио је Столтенберг.

Одговарајући на питање новинара да ли тренутно постоји нека чланица НАТО-а која се противи приступању Црне Горе алијанси, Столтенберг је поновио да се све одлуке доносе консензусом 28 чланица и да ће се о томе расправљати на самиту у децембру.

Црногорски премијер Мило Ђукановић је изјавио како је уверен да ће Црна Гора наредне године дочекати генералног секретара НАТО-а Столтенберга „као земља која има све претпоставке да буде пуноправна чланица НАТО-а”.

Ђукановић је навео да је информисао Столтенберга о резултатима истраживања јавног мњења који показују раст подршке грађана НАТО-у, рекавши: „Очекујем у наредних неколико месеци раст те подршке.”

Новица Ђурић

(Политика)

Јенс Столтенберг у Црној Гори: Дубоко жалим због страдалих у бомбардовању СР Југославије, циљ те операције је био да се заштите цивили

Генерални секретар НАТО алијансе Јенс Столтенберг данас је у Подгорици изјавио да губитак свих живота 1999. године у бомбардовању СР Југославије представља трагедију и да дубоко жали због свега што се десило, те је изразио саучешће свим породицама и свима који су изгубили своје вољене.

- Сврха и циљ НАТО ваздушне операције је био, такође, да се заштите цивили, а то смо и успели. Учинили смо сваки напор који је био могућ да бисмо спречили губитак невиних живота цивила - рекао је Столтенберг новинарима, након данашњег сусрета са премијером Црне Горе Милом Ђукановићем.

На питање да ли тренутно постоје земље које се противе уласку Црне Горе у НАТО, он је одговорио да је Алијанса заснована на консензусу и да свих 28 савезница морају да се усагласе када доносе одлуке.

- Ми у Алијанси имамо дебате, разговарамо, али најважније је да све чланице потврде да је наш став остао исти. До краја године ћемо потврдити свој став, на добром смо путу, Црна Гора постиже одличне резултате, солидно сарађујемо, имамо фокусиране разговоре и не би било ваљано да сада помињем државе појединачно јер је важно да се сви усагласимо - рекао је Столтенберг.

Он је додао и да интеграције нису лаке, јер траже снажну и истинску посвећеност, као и истинске промене.

Ђукановић рекао је да је посета генералног секретара НАТО била одлична прилика за анализирање одрађених задатаке на половини пута ка чланству у овој алијанси.

- Ово је била прилика да анализирамо шта је урађено између наша два сусрета - навео је Ђукановић након састанка са Столтенбергом.

(Танјуг)

Покрет за неутралност Црне Горе: Не прихватамо Столтенбергово "жаљење" и "саучешће"


Столтенбергову изјаву саучешћа породицама жртава погинулих у НАТО бомбардовању СРЈ 1999. године многи сматрају делом кампање коју тамошња власт води свакоднено, не би ли идеја о Црној Гори у НАТО-у добила већу подршку.

Поводом ове изјаве Покрет за неутралност Црне Горе је издао и званично саопштење, које преносимо у целости.

„Да НАТО манипулацијама и перфидној кампањи коју грађани трпе месецима нема краја, показала је и данашња посета генералног секретара НАТО савеза, господина Столтенберга. Столтенберг је казао да осећа жаљење због НАТО жртава на простору Црне Горе 1999. године, односно бруталног убиства шест цивила, од којих троје малолетне деце. Ипак, ова изјава у суштини показује колико је НАТО кампања у Црној Гори неуспешна и колико, заправо, имају минорну подршку у народу Црне Горе“, сматрају у Покрету за неутралност.

Према њиховим речима, посета генералног секретара НАТО-а, као и недавни блог капитена кошаркашке репрезентације Црне Горе и најновијег промотера НАТО-а Суада Шеховића не представљају случајност. Напротив, како тврде у Покрету за неутралност, са наведеним потезима покушава да се на најприземнији и најперфиднији начин приволи народ Црне Горе да промени своје мишљење, будући да се одлука о позивници, наводно, ближи.

Извињење - очајнички покушај НАТО-а

„Столтенберг је овом приликом похвалио Црну Гору казавши да остварује напредак. Покрет за неутралност се пита: који напредак?! Да ли је мислио на корупцију, запошљавање по партијској линији, аферу ’Снимак‘ и аферу ’Депеша‘, непотизам, шверц дувана на основу којег је и даље на снази оптужница против премијерових кумова и сарадника? Или је мислио на хиљаде високошколаца на бироу, на десетине нерасветљених убистава, или на доказану куповину личних карата, те бруталне крађе на готово свим изборима?“, истичу у Покрету.

Они су оценили да Столтенбергово квазиизвињење заправо искључиво служи као очајнички покушај да подигне итекако слаб проценат присталица НАТО интеграцијама, иначе би се извинили и исказали жаљење за протеклих 16 година.

„Реч је о калкулантском потезу. У прилог тој тврдњи иде и чињеница да, према пресуди црногорског суда, поједине породице жртава у Мурину, морају да врате новац који су добили на име одштете за претрпљене боли. Очигледно је да је ова пресуда у сагласју са НАТО обичајима, а у сврху заустављања ове праксе, будући да би тиме дошло до сличних пресуда у другим земљама. Покрет за неутралност Црне Горе овом приликом жели да господину Столтенбергу, у име Јулије, Мирослава и Оливере, у име већинског дела становништва Црне Горе који баштини идеју неутралности, у име 84 одсто становника који се залажу за референдум, поручи — Ваше ’жаљење‘ и ’саучешће‘ не прихватамо“, закључили су у Покрету за неутралност.

Александар Милачић

(Спутњик)
 
Андрија Мандић: НАТО нам дугује крв, против здравог разума је да приступимо савезу који нас је бомбардовао

четвртак, 18. јун 2015.
Лидер Нове српске демократије (Нова) Андрија Мандић изјавио је да Црна Гора не треба да буде чланица НАТО, јер јој та Алијанса дугује крв.

Он је на грађанском сату у Центру за демократску транзицију (ЦДТ) у Подгорици рекао да Црна Гора треба да остане неутрална, а да јој то Русија мора гарантовати.

Мандић је подсетио да је СРЈ једина европска држава коју је бомбардовао НАТО.

"Подсетићу на изјаву ратног председника СРЈ Момира Булатовића да НАТО нама дугује крв. Не морам да подсећам на Мурино. Против здравог разума је да приступимо савезу који нас је бомбардовао", истакао је Мандић.

Он је подсетио да није први пут у историји да се грађани Црне Горе противе уласку у велике савезе.

"Некада је Отоманска империја била као данас Сједињене Америчке Државе, па су наши преци одбили да буду њен део. Многи су се тада чудили зашто они нису хтели да прихвате вредности те империје и економске бенефите, па се ипак касније показало да су били у праву", нагласио је он.

Према његовим речима, за Црну Гору постоје три пута.

"Први је да постанемо део НАТО, други је војна неутралност коју гарантују велике слике, а Нова је саопштила да би нам највише одговарала заштита Русије, и трећи да Црна Гора постане члан војног савеза који предводи Русија", појаснио је Мандић.

Говорећи о придруживању земаља Алијанси, Мандић је навео да је "другачија позиција државе која није била жртва НАТО одмазде у односу на позицију Републике Српске, Србије и Црне Горе".

"Исто тако је другачија позиција Албаније којима је НАТО помогао да створе лажну државу - Косово", рекао је Мандић и подсетио да ДФ спрема протесте у циљу добијања првих фер и поштених избора те успостављања прелазне владе.

Наводећи да САД гурају најмоћније државе у конфронтацију са Русијом, он је нагласио да се код Немаца примећује да су свесни да Европа не може добро да се развија уколико нема добре односе са Руском Федерацијом.

Он је поновио да сматра да Црна Гора никада није требало да уведе санкције Русији, као ни да призна Косово.

(Срна)
 
Јенс Столтенберг у Црној Гори: Дубоко жалим због страдалих у бомбардовању СР Југославије, циљ те операције је био да се заштите цивили

Boze dragi vidis li ti i cujesli ove rijeci ?
Milica je u svom domu u kupatilu ubijena a tek je pocela da zivi...
Pa sve one zrtve u domovima koje su im razorili na mostovima koje su im porusili ,radnim mjestima na kojima ih nema ,bolnice u kojima su se lijecili , skolama, vrticima ...
Zastita civila nema sto da se prida sve je ovaj nazovi gospodin rekao a nije se postidio...
Bog je mozda oprostio a ljudi nikad .
 
Слободарски народ Црне Горе свакако да нема позитиван став по питању уласка Црне Горе у НАТО пакт. Прво зато што већина земаља пакта заправо нема никакве улоге у одлучивању око важних ствари, друго што је улога НАТО пакта усмерена против Русије, а у српској и црногорској традицији никада није забележено заверавање против највеће узданице свих словенских и православних народа Новог века.

У Црној Гори су кормило власти преузели људи оперисани од сваког вида државности, и не треба очекивати да ће било код од њих посегнути за референдумом, и провером мишљења грађана Црне Горе о њеном учешћу у НАТО.

Читајте Петра Другог Петровића Његоша, Светог Петра Цетињског, краља Николу... шта би они рекли да се њих пита? А били су довољно мудри да говоре о стварима које не познају време. Оно што су они писали и говорили пре једног, два, или три века, важи и данас.

Ја молих непријатеља да одустане од проливања крви невине и не хтеде. Велика је његова војска али је јадна и чемерна, јер није победа у мноштву него у Господу. Ви браните вјеру своју, своја огњишта, свој образ пред свјетом; ви сте, драги синови, слободан народ, ви немате друге награде за вашу свету борбу до своје вољности (слободе), али знате да је награда слободног јунака: одбрана слободе и милог отечества, јер ко се за другу награду бори, оно није племенити јунак, већ најмљени роб, чије витештво нема цијене, који јуначкога поноса и своје слободе нема.

Свети Петар Цетињски
 
Мило Ђукановић: Порасла подршка грађана уласку Црне Горе у НАТО, за улазак 47 одсто

недеља, 21. јун 2015.
Црногорски премијер Мило Ђукановић рекао је данас да је дошло до пораста подршке грађана чланству те земље у Северно-атлантском споразумном савезу (НАТО) и да једно од истраживања јавног мњења показује да је за улазак 47 одсто грађана.

Ако би се сутра организовао референдум с питањем: "Да ли Црна Гора треба да буде чланица НАТО или не?" 47 одсто грађана гласало би за, а 43 против, показали су резултати једног од истраживања, рекао је Ђукановић на безбедносном форуму "ГЛОБСЕЦ 2015" у Братислави.

На панелу "Црна Гора куца на врата НАТО-а", на једном од највећих безбедносних форума на свету, Ђукановић је пред бројном публиком говорио о достигнућима на путу ка Алијанси, пренела је РТЦГ.

Ђукановић је казао да је интензивирана, осмишљена и добро структурирана кампања дала резултате и довела до пораста подршке чланству Црне Горе у НАТО од пет одсто за месец дана.

"Реализовали смо два истраживања јавног мњења. Према истраживању београдске агенције подршка јавности је порасла на 41 одсто, а према истраживању једне црногорске агенције то је већ 42 одсто. Једнако тако долази до процентуалног пада оних који су против НАТО-а”, рекао је Ђукановић.

(Танјуг)
Ма јок Мило, подршка је преко 100% као и у другим демократским државама.
 

Back
Top