LAZANSKI: Uskoro nećemo imati ni avione ni helikoptere, ali nema veze...

Poruka
18.895
Sad smo se obavezali na klauzulu da vojnici NATO-a mogu da koriste vojnu infrastrukturu armije Srbije. To je nešto što su Amerikanci pre 16 godina i tražili od Beograda.

Piše: Miroslav Lazanski

lazanski 3 LAZANSKI: Uskoro nećemo imati ni avione ni helikoptere, ali nema veze, imamo Cucu, Macu i Mimi
Lazanski – uvek iskreno i prosto! (Foto: Printskrin Prva srpska)

Pao nam je vojni helikopter odnevši sedam života, u Briselu smo ozvaničili pristupanje „Individualnom partnerskom akcionom planu” NATO-a, tzv. IPAP sporazumu, na jednoj televiziji pipkaju se Cuca, Maca i Mimi. I sve to nekako u isto vreme. Jer, mi smo vesela i bezbrižna zemlja. U kojoj ministar spoljnih poslova gospodin Ivica Dačić kaže kako je „ovo naš najdalji korak ka Alijansi”. Najdalji korak za Srbiju na putu u svetlu budućnost, a mali za NATO? Ne znam šta o tome misle Cuca, Maca i Mimi, ali vidim da o politici bezbednosti Srbije šire javne rasprave, zapravo, i nema. Postoji li uopšte nacionalna politika bezbednosti u Srbiji? Koliko je realno naše dugoročno prognoziranje u domenu spoljnopolitičke orijentacije Srbije?

Vreme dogmi u domenu spoljne politike odavno je prošlo, poželjna je potpuno otvorena diskusija o svemu, a vladi Srbije ne bi bilo loše da u ovu diskusiju uključi i stručnjake, da joj pomognu da se uzdigne do stručnog nivoa, i da se kroz tu debatu pronađu pragmatična rešenja.

Jer, principijelna dilema u javnosti Srbije jeste da li je ovaj „najdalji korak ministra Dačića” zapravo napuštanje politike neutralnosti, ali ne i zvanično neutralnog statusa? Da li de fakto napuštamo stare pozicije, a da nove izgradili nismo?

Obavezali smo se na klauzulu da vojnici NATO-a mogu da koriste vojnu infrastrukturu armije Srbije. To je nešto što su Amerikanci, upravo u ovo vreme pre 16 godina, tajnim „Aneksom B” i tražili od Beograda prilikom pregovora u Rambujeu pred početak agresije na SR Jugoslaviju 1999. Tada nismo pristali, sada jesmo. Znači li to da NATO komanda može u svakom trenutku da „tipuje” neku kasarnu u Srbiji, a to je deo naše vojne infrastrukture, i odluči da tu smesti neku jedinicu NATO-a? Na neko vreme, na mesec dana. Zaoštri se kriza između NATO-a i Rusije i ta naša kasarna sa NATO vojnicima u njoj, postaje legitimna meta za ruske rakete. I sve ostalo što se nalazi uz tu kasarnu.

Šta znači naša obaveza da uništavamo viškove naoružanja? Ko je taj ko će proceniti šta je višak naoružanja? Neki zapadni ambasador, kao što je to bio slučaj kada smo bez potrebe uništili nekoliko hiljada raketa „strela”, samo da bi se određeni političari i generali dodvorili američkom ambasadoru u Beogradu. Šta znači obrazovanje srpskih oficira u skladu sa Bolonjom i NATO-om? Ispiranje mozgova u raznim Garmišima? Pa Bolonja se u većini zemalja EU već napušta, to je totalni promašaj.

Sporazum, kojem smo tako slavno pristupili u Briselu, navodno obavezuje Srbiju na jaču demokratsku kontrolu oružanih snaga i obaveštajnih službi, ali i na okončanje restrukturiranja firmi u državnom vlasništvu i završetak privatizacije. Takođe, u okviru energetske stabilnosti, obavezali smo se na usklađivanje tržišta gasa sa direktivama EU. Ovo je sjajno, kada krene otpuštanje radnika u firmama u državnom vlasništvu svi otpušteni neka se žale komandi NATO-a u Monsu. Telefoni su 032-65445497 i 032-65444159. Na telefon se 1990. godine javljao major američke kopnene vojske Robert E. Ditmer. Sjajan oficir, bio mi je domaćin i vodio me kod glavnog komandanta NATO-a generala Džona Galvina. To su divni ljudi, imaju razumevanja za raju sa Balkana. Možda našim otpuštenim radnicima isplate i otpremnine. Treba to obavezno tražiti, kada već IPAP govori o okončanju restrukturiranja firmi u državnom vlasništvu u Srbiji. Kad već nisu dali pare za popravku one dve zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane, što već 16 godina avetinjski zjape na prolaznike i plaše sve koji otuda prolaze. Jednog dana ima sve to da padne. Ko će onda biti kriv? Ništa, formiraćemo dve komisije, jednu vojnu, da vidimo ko je od komandanata kriv za kulu A, a ko za kulu B. Naime, tako su se zvale nekada te zgrade. Druga komisija neka se bavi statikom tla i građevine, u njoj da budu arhitekte i obavezno seizmolozi. Pa kad, nedajbože, malo ljuljne u Beogradu, da vidimo jesu li bili osposobljeni da to i predvide. Beograd je sve rane od Drugog svetskog rata, kada su u pitanju građevine, zalečio za nekoliko godina, mi ni za 16 ne uspevamo.

No, kako reče njegova ekselencija, američki ambasador Majkl Kirbi, „sa razlogom su nam uveli sankcije”. Kirbi nam je, zapravo, velikodušno oprostio što su nam SAD svojevremeno uvele sankcije. Verovatno su nas sa razlogom i bombardovali? Đuro će ti oprostiti što te je tukao.

Po IPAP sporazumu završetak privatizacije u Srbiji kontrolisaće NATO? A ja sam se nadao da će to kontrolisati Cuca, Maca i Mimi. One ionako vole privatizaciju. Na svakom planu. IPAP sporazum govori i o energetskoj stabilnosti. Kakve veze ima IPAP i NATO sa gasom kojim se Srbija snabdeva? Da li mi to gas kupujemo iz neke države NATO-a?

A tek NATO standardi i procedure?Jednom nemamo gume za avione, drugi put nemamo akumulatore za avione, treći put nemamo „čitač” za helikoptere, uskoro nećemo imati ni avione ni helikoptere. Nema veze, imamo Cucu, Macu i Mimi. Živela nam Srbija…


Odlican tekst.

http://www.pravda.rs/2015/03/23/laz...koptere-ali-nema-veze-imamo-cucu-macu-i-mimi/
 
Nama ovo treba

183552__the-ka-52-alligator-a-helicopter_p.jpg


Ka 52 aligator

I ovo

1468594.jpg


Mi 28N
 
Onaj helikopter sto je pao, bio je star najmanje 30 godina. :neutral:
Ko zna da li je i koliko kvalitetno servisiran.

Trebalo bi uloziti znacajnu sumu u tehniku.
Samo gde naci pare, gde...
:think:

Vec vidim Vucica kako cvili na svim televizijama da se narod isprsi i kupi 3-4 helikoptera (za ministre).:roll:
Taj prevarant, a sada već iz daleka vidljivo i Veleizdajnik, imao je ponudu kakvu
odgovorni i normalni političari ne odbijaju:
Момир СТОЈАНОВИЋ, бивши шеф Војне безбедносне агенције, генерал
Свака нормална земља би прихватила
оно што је Рогозин донео

Мислим да је Рогозин превасходно мислио на то да ће Русија помоћи Србији да толико економски ојача да постане респектибилна сила на Балкану
Иза Рогозинових речи стоји и понуда за други концепт колективне безбедности који нуди Русија: ОДКБ - Организација договора за колективну безбедност. Тај пројекат је за нас прихватљив јер су његове кључне одредбе: прва - да све чланице имају једнако право гласа, без обзира на војну и економску моћ и величину земље и друга (која је за нас битнија) - да ОДКБ гарантује суверенитет и територијални интегритет свих чланица!

http://fakti.org/srpski-duh/putin-p...snagu-smeju-li-nikolic-i-dacic-to-da-prihvate
..... ali srpska vlastodržačka fukara je uzela avans negde drugde? :think:
 
Svaka cast Lazanskom za tekst, ako je sve ovo tacno sto je naveo, onda je zaista krajnje vreme da se javno prodiskutuje o (spoljno)bezbednosnoj situaciiji u zemlji, da se stavi na javnu raspravu i "sud" vise nezavisnih strucnjaka i javnosti.

Narocito se nisam nadala da je potpisivano bilo sta, a kamoli nesto iz ekonomije (npr. za gas) pa ko ce nam nadoknaditi taj gubitak?

I nisam znala da jedan vojni sporazum u sebi sadrzi i ekonomske odrednice, ako je tako, pa to ej strasno i porobljavanje, ucena.

Na kraju se postavlja zaista pitanje, zasto? U "partnerstvu za mir" smo mogli d abudemo i bez toga, valjda?
 
kasno laza na kosovo stize

***** lazanski, mada je u pravu. ali je prava adresa direkcija ds.

sve sto treba nato je obavio petog oktobra, ovo su samo odigravanja davno podeljenih karata

neka lazanski napise kako moze da vodi spoljnu politiku zemlja usred nato okruzenja, i sta se sve radilo u vojsci pod ds rezimom.

zali se za `strele`. kome se zali? i sta ja sad da uradim?

respektujem ja sta on pise, ali ponekad ga bas pretera kada se radi o visokoj politici
 

Back
Top