Zgibovi

Zgibove radim 13 godina. Davno je to bilo ali ostao je osjećaj da sam vrlo brzo dobio "trokut". Ruke i prsa sam brzo dobio ali ništa naročito. Ne bilderska jer ne bildam. Nego samo izražena. A ako ćeš gonjati definiciju onda ćeš morati raditi često zgibove, te razne vrste zgibova. Ili još bolj kombinirati ih sa tegovima.
I inače, kažeš da ti je 14 godina. To je pravo vrijeme dok si još lagan da vježbaš razne bodyweight vježbe i tako pripremiš mišiće da imaju snage kako budeš vremenom dobijao kilažu.

Drugi moj savjet ti je, radi ispravno svaku vježbu koju radiš. Ukratno, ne nužno ali to bi ti bilo na najteži način. Svaki zgib, bio chin up ili pull up, široki, ovakav ili onakav radi iz deat hang-a. Nešto ovako

Također, kada navikneš tijelo na nekoliko serija od po 10-15 zgibova sa vlastitom težinom, vidiš da ih bez problema radip, tada možeš početi koristiti utege. Utege koje ćeš kačiti na sebe i raditi zgibove.
Tako sam ja nakon nekoliko godina što sam radio zgibove shvatio da bi mogao probati nešto više. I radio sam 16 zgibova sa svojom težinom. Doduše dosta nepravilne. Onda sam torbu napunio sa 20 kg pjeska. Okačio je na sebe i radio dok nisam dosegao 16 zgibova. također ne potpuno pravilni. Sada radim po 10 chin up-ova iz deat hang-a, onda 8 pull up-ova. Kada se zadaš možeš i puno više. Tako sam jedno vrijeme radio 2,5-3 zgiba sa 50 kg tegova na sebi.
Jednom kada navikenš ruke na te dodatne težine možeš poslije uvijek ko od šale uraditi 10 običnih zgibova mada i ne vježbao po pola godine.

- - - - - - - - - -

I zaboravio sam napisati. Nadam se da si se pregledavao. Da nemaš zdravstvenih problema sa srcem. Prvo to provjeri.
 
Prvi put čujem da usporavaju rast. Nama trener govorio da ne smijemo raditi sa velikim kilažama radi srca, tako nešto. Ali pak, on je samo bio rukometni trener. I on je tako čuo, ne znam da li je to znanstveno dokazano.
Najbolje ti je da pitaš doktora. A i možeš sa malim kilažama raditi.
 
Svaka se vezba prvo mora raditi pravilno. Za pocetak ti je najvaznije razviti pravilnu tehniku, rezultati ce doci sami od sebe. Ako se tehnika u pocetku lose nauci kasnije je mnogo teze ispraviti. Prvo da ne bi doslo do povrede a drugo ako ne radis pravilno nece dati prave rezultate. Iz istih razloga pre vezbi sa opterecenjima obavezno prvo ide zagrevanje a posle istezanje. To je sastavni deo svakog treninga.

Najbolje bi bilo da ti barem u pocetku profesionalni trener ili neko ko ima dosta iskustva pokaze kako se pravilno rade vezbe. Mozes pitati i svog nastavnika/profesora fizickog. Pogotovo se mora voditi racuna kada se radi sa tegovima, tu se jako lako prave greske koje mogu dovesti do ozbiljnih povreda. Od vezbi sa sopstvenom tezinom najopasnije je propadanje zato sto je veliko opterecenje na laktovima.
 
Poslednja izmena:
Svaka se vezba prvo mora raditi pravilno. Za pocetak ti je najvaznije razviti pravilnu tehniku, rezultati ce doci sami od sebe. Ako se tehnika u pocetku lose nauci kasnije je mnogo teze ispraviti. Prvo da ne bi doslo do povrede a drugo ako ne radis pravilno nece dati prave rezultate. Iz istih razloga pre vezbi sa opterecenjima obavezno prvo ide zagrevanje a posle istezanje. To je sastavni deo svakog treninga.

Najbolje bi bilo da ti barem u pocetku profesionalni trener ili neko ko ima dosta iskustva pokaze kako se pravilno rade vezbe. Mozes pitati i svog nastavnika/profesora fizickog. Pogotovo se mora voditi racuna kada se radi sa tegovima, tu se jako lako prave greske koje mogu dovesti do ozbiljnih povreda. Od vezbi sa sopstvenom tezinom najopasnije je propadanje zato sto je veliko opterecenje na laktovima.

Radim propadanja 5 godina, i jače, i nikad nisam imao problem sa laktovima, verovao ili ne...
 
Radim propadanja 5 godina, i jače, i nikad nisam imao problem sa laktovima, verovao ili ne...

Radim ja i duze ali znam dvoje koji shebali lakat na propadanju. To ti je klasicna pricaj o ljudima koji su godinama neaktivni pa navale misleci da se te godine neaktivnosti mogu izbrisati za 2-3 meseca. Pri tome nisu se ni malo informisali da je potrebno prvo se dobro zagrejati, da se vezbe moraju pravilno raditi...
 
Radim ja i duze ali znam dvoje koji shebali lakat na propadanju. To ti je klasicna pricaj o ljudima koji su godinama neaktivni pa navale misleci da se te godine neaktivnosti mogu izbrisati za 2-3 meseca. Pri tome nisu se ni malo informisali da je potrebno prvo se dobro zagrejati, da se vezbe moraju pravilno raditi...

To da, to se dešavalo... Krene se malo pred leto, onda ima par meseci, onda oni misle kako moraju da "pokidaju"... I zaista pokidaju :D

Ne znaju da se mišići za leto prave i zimi :)
 
Imam 14 godina i poceo sam da radim zgibove, sklekove, i koristim onaj ekspander. Hteo sam da pitam posle koliko vremena ce se videti neki rezultat vezbanja?

Ako hoćeš rezulatate optereti se što pre kada radiš zgibove. Samo sa opterećenim zgibovima imaćeš vidljive rezultate i to veoma brzo za par meseci. 5kg ti je sasvim dovoljno za početak a nema šanse da opteretiš kičmu sa tim.
 
Poslednja izmena:
Imam 14 godina i poceo sam da radim zgibove, sklekove, i koristim onaj ekspander. Hteo sam da pitam posle koliko vremena ce se videti neki rezultat vezbanja?

Prvo sve ti zavisi od genetike pa onda ishrana redovan trening i spavanje -misici se ne dobijaju tokom treninga vec posle treninga u danima kada se odmaras.
Preporucujem ti ako si mrsaviji da ne radis puno serija i mnogo ponavljanja jer ces tu istrositi kalorije. Radi od 4 do 6 serija sa 10ak ponavljanja.Ali ako ti je ishrana kvalitetna i sa dovoljnom kolicinom proteina masti..... onda radi vise. Ali uvek ako hoces napredak u misicnoj masi moras da uneses vise nego sto potrosis. Rezultati zavise od osobe do osobe. Naravno nemoj raditi jednu varijaciju zgibova ili sklekova radi sto vise varijacija uske, siroke, na pesnicama, na tri prsta na dva prsta ............ ima mnogo varijacija. Ali kada savladas one obicne onda kreci sve teze i teze varijacije.
 
Hvala ti na svemu, ali jel bi smeo da sad dizem tegove, posto znam da mogu da uspore rast?

Mozes da dizes tegove ali male tezine nemoj se opterecivati posto rastes nemoj dizati tegove iznad svoje glave npr ako radis ramena nemoj velike tezine dizati iznad glave posto mogu naneti povrede kicmi i mogu usporiti rast ali mozda i zaustaviti. Nikako ne radi mrtva dizanja pre 18 godine jer je to jedna jako opasna vezba isto moze zaustaviti rast kao i cucnjevi sa tegovima ako koristis velike tezine. Ti cim stavis nesto na ledja ono ti kompresuje kicmu ono kicma se skuplja ali od 20 do 30kg verovatno ne moze stetiti rastu ali sa vecim tezinama je opasno.
 
Згибови су ми омиљене вежбе јер имаш гомилу варијација, осећаш се лепо и моћно након одрађеног максималног броја згибова, да ли је то један једини, или 10 згибова, а напредак се брзо види и осети.
Ради згибове, то је најбоља вежба за руке и ради неколико варијација, са рукама постављеним широко, уско, у ширини рамена, згибове иза леђа, са шакама окренутим ка себи, од себе, окренутим унутра, употреби машту. :D И немој превише да се оптерећујеш резултатима, вежбај редовно, озбиљно и посвећено, а остало ће доћи. Јако си млад и одлично је што си изабрао згибове, многи их избегавају јер су тешки. Само буди редован, ако баш и мораш да направиш паузу, није страшно, настави чим будеш могао.

Само напред. :ok:
 
Згибови су ми омиљене вежбе јер имаш гомилу варијација, осећаш се лепо и моћно након одрађеног максималног броја згибова, да ли је то један једини, или 10 згибова, а напредак се брзо види и осети.
Ради згибове, то је најбоља вежба за руке и ради неколико варијација, са рукама постављеним широко, уско, у ширини рамена, згибове иза леђа, са шакама окренутим ка себи, од себе, окренутим унутра, употреби машту. :D И немој превише да се оптерећујеш резултатима, вежбај редовно, озбиљно и посвећено, а остало ће доћи. Јако си млад и одлично је што си изабрао згибове, многи их избегавају јер су тешки. Само буди редован, ако баш и мораш да направиш паузу, није страшно, настави чим будеш могао.

Само напред. :ok:

Sve je receno.
 
Да ли радите згибове? Колико, како, које? Како сте почели, тј. научили да радите прве згибове?

Ја се сећам када сам први пут покушао да урадим згиб, ухватио сам се за шипку и покушавао да се подигнем ,па сам изгледао као када се риба праћака на сувом. :rotf: Немојте ме погрешно схватити, када бих сада некога видео у таквој ситуацији, верујте да би ми прво на памет пало: "Свака част, не одустај, а само ће ти се кретени смејати." И толико сам људи чуо да не раде згибове зато што не могу да их раде, а други могу, па им је глупо. :think: Шта те брига. :mrgreen:
Прво сам се ухватио за шипку у висини врата, скочио и онда покушавао да се спустим полако, одупирући се земљиној тежи снагом својих мишића, свога тела. Тако сам мало и ојачао па сам могао да урадим 3 - 4 цела згиба.

Згибови су једна од најлепших вежби. Свакоме, без обзира на пол и узраст, препоручујем згибове, да почну да их раде сада одмах и да никада не одустају. :ok:

Свака част људима који могу да ураде једноручне згибове. :ok: :worth: То ми је велика жеља. Замислите само колика је снага читавог тела потребна за одржавање равнотеже, а тек снага руку, или тачније руке. Тим људима скидам капу. :kpozdrav:


Додао бих нешто - у претходној поруци сам написао да су згибови најбоља вежба за руке. Заправо, згибови су најбоља вежба за горњи део тела.
 

Back
Top