Zdrava hrana

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.244
Razmišljam o zdravoj hrani i kako je prepoznati na pijačnoj tezgi..
Koji su vaši saveti, šta, čime, kako se zdravo hraniti u ovo ludo vreme...šta se podrazumeva kada se kaže "zdrava hrana"
i kako ja da znam dal je i kako izgleda recimo banana, jabuka, kruška, narandža, limun, kupus, paradajz organskog (neprskanog?haha) porekla...
Mislim, totalno sam zbunjana...:lol:..ponudom na našim pijacama...:)
 
Razmišljam o zdravoj hrani i kako je prepoznati na pijačnoj tezgi..
Koji su vaši saveti, šta, čime, kako se zdravo hraniti u ovo ludo vreme...šta se podrazumeva kada se kaže "zdrava hrana"
i kako ja da znam dal je i kako izgleda recimo banana, jabuka, kruška, narandža, limun, kupus, paradajz organskog (neprskanog?haha) porekla...
Mislim, totalno sam zbunjana...:lol:..ponudom na našim pijacama...:)

ako neces gmo hranu - biras plodove koji ne izgledau kao da su izasli ispod prese - svi isti
tamo gde su razlicite velicine i oblici ploda, nije gmo umesao prste
e sad tu je drugi problem - koliko je to zdravo s obzirom da nasi seljaci ne postuju bas pravilo karence, tj period koji mora da prodje od prskanja proizvoda do njegovog iznosenja na tezgu
tu je veca verovatnoca da ces kupiti nezdrav proizvod jer ces sa jabukom da pojedes i hemiju
trece je da trazis proverene proizvodjace i da proizvode kupujes samo od njih
 
Razmišljam o zdravoj hrani i kako je prepoznati na pijačnoj tezgi..
Koji su vaši saveti, šta, čime, kako se zdravo hraniti u ovo ludo vreme...šta se podrazumeva kada se kaže "zdrava hrana"
i kako ja da znam dal je i kako izgleda recimo banana, jabuka, kruška, narandža, limun, kupus, paradajz organskog (neprskanog?haha) porekla...
Mislim, totalno sam zbunjana...:lol:..ponudom na našim pijacama...:)

pravac selo
 
Direktno od seljaka ali kupovati samo od nekog ko ima bastu za svoje potrebe a ono sto pretekne prodaje. Ovi sto rade na veliko ne razmisljaju bas puno o tome koliko je zdravo to sto prodaju. I nadjes one sto gaje nase domace sorte a ne kojekakve hibride koji nemaju nikakav ukus.
 
Direktno od seljaka ali kupovati samo od nekog ko ima bastu za svoje potrebe a ono sto pretekne prodaje. Ovi sto rade na veliko ne razmisljaju bas puno o tome koliko je zdravo to sto prodaju. I nadjes one sto gaje nase domace sorte a ne kojekakve hibride koji nemaju nikakav ukus.

hibridi nisu problem jer se ukrstaju iste jedinke - kukuruz sa kukuruzom
ali kod gmo ces jesti tresnju sa genom ribe
 
Direktno od seljaka ali kupovati samo od nekog ko ima bastu za svoje potrebe a ono sto pretekne prodaje. Ovi sto rade na veliko ne razmisljaju bas puno o tome koliko je zdravo to sto prodaju. I nadjes one sto gaje nase domace sorte a ne kojekakve hibride koji nemaju nikakav ukus.

Sve što kupuješ su hibridi i dobijaju se pažljivom selekcijom. E sad problem je što neko posadi industrijski paradajz za preradu pa ga prodaje za svežu konzumaciju...
 
Sve što kupuješ su hibridi i dobijaju se pažljivom selekcijom. E sad problem je što neko posadi industrijski paradajz za preradu pa ga prodaje za svežu konzumaciju...

Ukusnije su stare sorte voca i povrca. Zbog vece zarade se prave sorte kojima je cilj sto veci prinos, sto laksi transport, da duze ostanu sveze... cak i izgled. Uporedi recimo paradajiz pre 20-30 godina i sada. Ako ga ne pojedes za 2-3 dana mozes da ga bacis. Ali je zato bio socan, ukusan... Ovaj sada moze da stoji deset dana ali je zilav i nema nikakav ukus. Cak i kada mu je sezona taj paradajiz ima ocajan ukus.

Ima jos uvek seljaka koji su uspeli da sacuvaju seme tih starih sorti. Bas mi je letos komsija dao krastavac iz njegove baste. Doneo covek seme sa sela. Ne moze da se uporedi sa ovim sto sada prodaju na pijacama.
 
Ukusnije su stare sorte voca i povrca. Zbog vece zarade se prave sorte kojima je cilj sto veci prinos, sto laksi transport, da duze ostanu sveze... cak i izgled. Uporedi recimo paradajiz pre 20-30 godina i sada. Ako ga ne pojedes za 2-3 dana mozes da ga bacis. Ali je zato bio socan, ukusan... Ovaj sada moze da stoji deset dana ali je zilav i nema nikakav ukus. Cak i kada mu je sezona taj paradajiz ima ocajan ukus.

Ima jos uvek seljaka koji su uspeli da sacuvaju seme tih starih sorti. Bas mi je letos komsija dao krastavac iz njegove baste. Doneo covek seme sa sela. Ne moze da se uporedi sa ovim sto sada prodaju na pijacama.

Obrati pažnju:
Sve što kupuješ su hibridi i dobijaju se pažljivom selekcijom. E sad problem je što neko posadi industrijski paradajz za preradu pa ga prodaje za svežu konzumaciju

I te "stare" sorte su proizvod hiljadugodišnje selekcije.
 
Razmišljam o zdravoj hrani i kako je prepoznati na pijačnoj tezgi..
Koji su vaši saveti, šta, čime, kako se zdravo hraniti u ovo ludo vreme...šta se podrazumeva kada se kaže "zdrava hrana"
i kako ja da znam dal je i kako izgleda recimo banana, jabuka, kruška, narandža, limun, kupus, paradajz organskog (neprskanog?haha) porekla...
Mislim, totalno sam zbunjana...:lol:..ponudom na našim pijacama...:)
pa zdrava hrana ne podrazumeva da znamo jel prskana ili organski gajena na obroncima zlatara,vec da se izbace svi slani i slatki zapakovani proizvodi iz prodavnice,sve gazirano i suhomesnato,izbacis secer i zejtin,pa predjes na voce povrce,maslinovo ulje,med,bareno,kuvano,sto manje obradjeno i sveze
 
Evo malo zdrave hrane, koja je sada dostupna, a drage dame odlična je protiv celulita i izbacivanja viska tečnosti iz organizma:
nadam se da će ova moja svetlucava da vam i otvori apetit:)
:bye:
 
Najbolje je prepoznati zdravu hranu seoskom organskom proizvodnjom od koje se srpski narod davno odrekao napustivsi sela i odlazeci u grad u industrijsku proizvodnju. Organska hrana na pijacama i ne postoji. U objektu sadasnjem i buducem vremenu hrana koja je industrijske proizvodnje se prodaje sa nalepnicom orgnaske prirodne hrane i priznata je. Na pijaci se ne moze naci bilo sta prirodne proizvodnje. Sve sto se prodaje pocev od domacih proizvoda, i preradjenih proizvoda su industrijskog porekla. Industrijski proizvodi ne poseduju u sebi sve one materije hranljive kao sto poseduje proizvod organskog prirodnog porekla, pocev od vitamina, minerala, vode, soli. Industrijski proizvodi ne podlezu nikakvoj kontroli ispravnosti i pustanja u promet sto znaci da drzava to stimulise i podrzava. Najbolje je da sami uzgajate i proizvodite prirodnu hranu kao sto je mnogo srpskih gradjana ucinilo a u slucaju da niste,odite na selo , za pocetak vam je potrebno 2,3 koze, i pocnite da zivite i uzivate u prorodi.
 

Back
Top