Dositej Obradović prvi srpski globalista

Vladimir M.

Domaćin
Poruka
4.032
Da raščistimo. Globalizacija je vladavina demokratije umesto kralja, vladavina naučnika umesto hodza(ili bilo kojih sveštenika)Michio Kaku.

Dositej Obradović:

1. Evo šta prostota i sujeverje viče: “Tako su naši stari činili, tako hoćemo i mi!” No, naši su stari zbog mnogih kojekakvih stvari posle ljuto postradali: je li, dakle, pravo i pametno da i mi u njima ostajemo i stradamo? Nipošto! Kad bi ljudi uvek isti ostajali, nikada nijedan narod ne bi se poboljšao ni prosvetio. Razumni idu sve nabolje, a ne-razumni ili ostaju kako su bili, ili (što je verovatnije), ako se ne poboljšavaju, a oni idu sve na gore. Dositej Obradović

2. Nema gorih ljudi od onih koji se protive prosvećenju i obrazovanju naroda. Takvi, da mogu, i sunce bi ugasili.Dositej Obradović

3. Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce.Dositej Obradović

4. Navikavajmo mladež na dobro, od toga sve zavisi.Dositej Obradović

5. Ništavni su oni ljudi koji učiteljev rad za sitno smatraju.Dositej Obradović

6. Celo društvo, i svako ponaosob, kad se ne upravlja po zdravom razumu i mudrim savetima, po nuždi se mora, zlopatiti i propadati.Dositej Obradović

Da raščistimo. Globalizacija je vladavina demokratije umesto Kralja, vladavina naučnika umesto hodza(ili bilo kojih sveštenika)Michio Kaku.

Ako su naši stari vozili kočije jer i mi trebamo, ako su naši stari pisali ćirilicom jer i mi trebamo, ako su naši stari izgubili 15% teritorije jel i mi trebamo, ako su se naši stari grejali na gas jel znači da mi ne smemo da se grejemo na toplotne pumpe, ako su naši stari svi radili za državu i u državnim firmama jel znači i da mi moramo, ako su naši stari bili saveznici sa Rusima jel znači i da mi moramo,

Da podsetim u našim upravni odborima sede ljudi poput Dačića i Ružića. Jel su to naučnici koji treba da nas vode?
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da se ti nešto zajebavaš.
Globalizacija i demokratija nemaju nikakve, ali ama baš nikakve veze.
U ovim izjavama, koje su inače karakteristične za doba prosvetiteljstva, mi nigde ne možemo da vidimo "demokratiju" i "globalizaciju".
Ovaj tvoj post je jedan od najgorih uvoda u temu ikada na ovom forumu. ;)
 
И Растко и Доситеј су били у манастиру, али је Растко прво променио себе па тек онда свет, док је Доситеј непроменивши себе отишао из манастира да мења свет.

Зато Расткова Србија сија к’а звезда на небу, а ова Доситејева данас броји своје последње дане загљибљена у каљугу...
 
Da raščistimo. Globalizacija je vladavina demokratije umesto kralja, vladavina naučnika umesto hodza(ili bilo kojih sveštenika)Michio Kaku.

Dositej Obradović:

1. Evo šta prostota i sujeverje viče: “Tako su naši stari činili, tako hoćemo i mi!” No, naši su stari zbog mnogih kojekakvih stvari posle ljuto postradali: je li, dakle, pravo i pametno da i mi u njima ostajemo i stradamo? Nipošto! Kad bi ljudi uvek isti ostajali, nikada nijedan narod ne bi se poboljšao ni prosvetio. Razumni idu sve nabolje, a ne-razumni ili ostaju kako su bili, ili (što je verovatnije), ako se ne poboljšavaju, a oni idu sve na gore. Dositej Obradović

2. Nema gorih ljudi od onih koji se protive prosvećenju i obrazovanju naroda. Takvi, da mogu, i sunce bi ugasili.Dositej Obradović

3. Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce.Dositej Obradović

4. Navikavajmo mladež na dobro, od toga sve zavisi.Dositej Obradović

5. Ništavni su oni ljudi koji učiteljev rad za sitno smatraju.Dositej Obradović

6. Celo društvo, i svako ponaosob, kad se ne upravlja po zdravom razumu i mudrim savetima, po nuždi se mora, zlopatiti i propadati.Dositej Obradović

Da raščistimo. Globalizacija je vladavina demokratije umesto Kralja, vladavina naučnika umesto hodza(ili bilo kojih sveštenika)Michio Kaku.

Ako su naši stari vozili kočije jer i mi trebamo, ako su naši stari pisali ćirilicom jer i mi trebamo, ako su naši stari izgubili 15% teritorije jel i mi trebamo, ako su se naši stari grejali na gas jel znači da mi ne smemo da se grejemo na toplotne pumpe, ako su naši stari svi radili za državu i u državnim firmama jel znači i da mi moramo, ako su naši stari bili saveznici sa Rusima jel znači i da mi moramo,

Da podsetim u našim upravni odborima sede ljudi poput Dačića i Ružića. Jel su to naučnici koji treba da nas vode?

I kako ti sad objašnjavaš ovo, uz svoje neočetničke stavove. Koje licemerje? Ili možda misliš da bi Dosetej, ako išta znaš o čoveku, bio četnički ideolog sa svojim proevropskim stavovima?
 
И Растко и Доситеј су били у манастиру, али је Растко прво променио себе па тек онда свет, док је Доситеј непроменивши себе отишао из манастира да мења свет.

Зато Расткова Србија сија к’а звезда на небу, а ова Доситејева данас броји своје последње дане загљибљена у каљугу...
Pa i sa tim poslednjim danima ima verovatno duži vek trajanja od Rastkove .
 
I kako ti sad objašnjavaš ovo, uz svoje neočetničke stavove. Koje licemerje? Ili možda misliš da bi Dosetej, ako išta znaš o čoveku, bio četnički ideolog sa svojim proevropskim stavovima?

To što ti ne razumeš neočetničke stavove ne znači da sam ja licemer. Da razumeš neočetničke stavove možda bi drugačije mislio. Kažem ti četništvo i globalizacija nisu u koliziji. Za bolji i lakši život se i jedan i drugi pokret zalažu.
 
Da raščistimo. Globalizacija je vladavina demokratije umesto Kralja, vladavina naučnika umesto hodza(ili bilo kojih sveštenika)Michio Kaku.

Globalizacija = vladavina manjine nad većinom uz pomoć finansijskih i terijatorijalnim manipulacija

Demokratija = nigde nikada nije vladala

Vladavina naučnika = GMO, efekat staklene bašte, nestanak ogromnog broja biljnih i životinjskih vrsta, nuklearno oružje ...

Michio Kaku = samo još jedan teoretičar
 
Poslednja izmena od moderatora:
Globalizacija = vladavina manjine nad većinom uz pomoć finansijskih i terijatorijalnim manipulacija
Da i??U čemu je problem??? Zar sada nemamo upravo to Vučić, Dačić, Ružić, meni oni deluju kao manjina??

Demokratija = nigde nikada nije vladala
Čak i delimična demokratija je bolja od kralja.

Vladavina naučnika = GMO, efekat staklene bašte, nestanak ogromnog broja biljnih i životinjskih vrsta, nuklearno oružje ...

Ko kaže da je GMO loša stvar, tek će da vidimo. Šta ako dođe opet ledeno doba efekat staklene bašte će da se pokaže kao dobar, tek će da vidimo. Nestanak vrsta je neizbežna evolucija. Zašto je nuklearno oružije lošije od kasetnih bobmbi??

Michio Kaku = samo još jedan teoretičar

Jeste, pa šta??
 
Da i??U čemu je problem??? Zar sada nemamo upravo to Vučić, Dačić, Ružić, meni oni deluju kao manjina??

Demokratija je vladavina većine nad manjinom, u prevodu svi imaju pravo glasa i čiji glasovi preovladavaju ti vladaju. Globalizacija je obrnut proces od demokratije e to tebi izgleda nije jasno.

Čak i delimična demokratija je bolja od kralja.

"Delimična demokratija" = oligarhija, odnosno vladavina nekolicine moćnika što je opet globalizacija a ne demokratija i kao takva "delimična demokratija" ne postoji. Postoji parlamentarna monarhija koja je državno uređenje u kojem je delovanje aristokratije ograničeno parlamentom i taj sistem uspešno funkcioniše u najrazvnijenijim državama sveta kao što su Švedska, Norveška, Danska, Japan... tako da tvoja teorija o oligarhiji odnosno "delimičnoj demokratiji" naspram kralja odnosno parlamentarne monarhije ne stoji i nema nikakve argumente.

Ko kaže da je GMO loša stvar, tek će da vidimo. Šta ako dođe opet ledeno doba efekat staklene bašte će da se pokaže kao dobar, tek će da vidimo. Nestanak vrsta je neizbežna evolucija. Zašto je nuklearno oružije lošije od kasetnih bobmbi??

Rađeno je više istraživanja koja su pokazala da je konzumiranje GMO hrane loše kako po one koji ih konzumiraju tako i po životnu okolinu u kojoj se ona uzgaja. Ako se nastavi efekat staklene bašte cela planeta će da bude pustinja i nikada više neće nastupiti novo ledeno doba. Zato što je radijacija koja nastaje od nuklearnog oružja nekoliko miliona puta jača i opasnija zbog toga što se snaga nuklearih bombi meri u megatonima i kao takvo nuklearno oružje ima daleko veće i dugotrajnije opasnosti po živi svet odnosno po ljude i životinje i prirodu koje može da potraje hiljadama i milionima godina.

Jeste, pa šta??

Ništa u tome i jeste poenta. Njegovo mišljenje ne vredi ništa jer je samo teorijskog aspekta.
 
Poslednja izmena:
Kakve demokratije je Dositej bio pristalica kad je bio prvo prstalica Josifa II a u Srbiji Karadjordja.

Tako da tekst pise gluposti.
On se zalagao za vladavinu nauke. Sve izreke koje sam citirao su vezane za nauku. Globalizam je vladavina naučnika nad političarima i hodzama i sveštenicima i itd... Jesam spomenuo demokratiju ali je tema vezana za naučnike bar je to jasno!!!
 
On se zalagao za vladavinu nauke. Sve izreke koje sam citirao su vezane za nauku. Globalizam je vladavina naučnika nad političarima i hodzama i sveštenicima i itd... Jesam spomenuo demokratiju ali je tema vezana za naučnike bar je to jasno!!!

Sta ti to znaci opet.

Globalizam je fenomen da svet izgleda mali, a ne vladvina naucnik ili tako nesto slicno.
 
Ko to kaže???Prosipaš ovde svoje misli citiraj nekoga.

Dositej Obradović nema nikakve veze sa globalizacijom a pogotovo nemaju oni citati koje si postovao a Michio Kaku je samo teoretista. Ali evo ti jedan citat:

"Globalization, guided by free trade and economic interdependence, poses a serious contradiction to the promotion of democracy. The contradiction emerges when policymakers and professionals in central government play the dominant role in economic development and global competition in lieu of participatory forms of engagement. The success of the market as a form of global governance further erodes the prospect of democratic development. "

Jong S. Jun and Lianne Campodonico, Globalization and Democratic Governance: A Contradiction

Evo ti i jedan video od Noama Čomskog:

 
Poslednja izmena od moderatora:
Dositej Obradović nema nikakve veze sa globalizacijom a pogotovo nemaju oni citati koje si postovao a Michio Kaku je samo teoretista.

[SC]"Глобализација је појам који се користи за описивање промена у друштвима, култури и светској економији које доводе до драматичног пораста међународне размене (у трговини, култури, људима, идејама и сл.)"[/SC]
[/SPOILER][/QUOTE]

Ne vidim šta je loše u apsolutnom poštovanju volje naroda? Šta je loše u vladavini naučnika nad sveštenicima i hodzama?Šta možeš da kažeš da me razuveriš?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Доситеј Обрадовић је велики српски родољуб, о чијим дометима на ползу српства већина вас, површних непознавалаца његовог лика и дела, као и пуких историјских чињеница, овде може само да сања.

Опет, тако олаке осуде заслужних људи... Као и обично, од стране оних који сами никакав допринос српству, нити човечанству уопште, немају...
 
Poslednja izmena od moderatora:
[SC]"Глобализација је појам који се користи за описивање промена у друштвима, култури и светској економији које доводе до драматичног пораста међународне размене (у трговини, култури, људима, идејама и сл.)"[/SC]

Lepo je što si citirao vikipediju pošto samo umeš da citiraš i ništa više.

Promena u društvu je da"ne činimo ono što su naši stari činili"

Takve promene se u društvima dešavaju unazad hiljadama godina i opet nemaju nikakve veze sa relativno modernim pojmom globalizacije.

Šta je razmena u kulturi ako nije prosvećenost.

Definiši prvo šta to znači "razmena u kulturi". Prosvećenost u bukvalnom smislu znači izlazak čoveka iz nezrelosti odnosno maloletnosti odnosno njegovo obrazovanje i stasavanje kao ličnosti. šta misliš zašto se ministarstvo koje je zaduženo za obrazovanje zove "Ministarstvo prosvete"? Kulturna razmena u tom smislu u kojem si ti pokušao da je navedeš uopšte ne znači prosvećenost jer u procesu globalizacije jedna kultura dominira i izbriše drugu kulturu kao što je nekada postojalo robovlasništvo pa je jedna kultura smatrala da je u redu držati robove i zbog toga je napadala druge kulture i uništavala ih i držala njene članove kao robove. Takođe i zbog perioda kolonizacije službeni jezici u pojedinim afričkim državama u evropski jezici a pojedine stare kulture su potpuno nestale da ne pričamo o uništavanju biljnog i životinjskog sveta koje se i sada dešava u procesu globalizacije.

Za međunarodnu razmenu ljudi ti trebaju strani jezici tako da "knjige knjige a ne zvona i praporci"

Šta ti znači "međunarodna razmena ljudi"? Razmena robova možda? Zašto ti trebaju strani jezici? Ako si ti sila koja dominira strani jezici ti ne trebaju nego primoraš sve ostale države u svetu da koriste tvoj jezik kao što su to Velika Britanija i Amerika postigle u procesu globalizacije. Opet danas 40 svetske populacije je bilingualan što znači da priča samo jedan jezik. Dva jezika zna svega 43% populacije i to opet ako su jezici službeni. Svega 13% svetske populacije zna tri jezika i to opet najčešće ako su sva tri službena. Svega 3% populacije priča 4 jezika i opet najčešće ako su službena.

Za međunarodnu razmenu ideja opet.....knjige, prosvećenost, mudri saveti itd......

Kakvu međunarodnu razmenu ideja? To nema nikakve veze sa globalizacijom pošto je ona sušta suprotnost razmeni jer predstavlja nametanje a ne razmenu.

Kao da je čistač ulice tako si rekao. Šta fali teoretičarima?

Praksa.

Ovo sve što pričamo je teorija tek treba da se desi.

Šta tek treba da se dogodi?

Ne vidim šta je loše u apsolutnom poštovanju volje naroda? Šta je loše u vladavini naučnika nad sveštenicima i hodzama?Šta možeš da kažeš da me razuveriš?

Kakvo poštovanje volje naroda kada je globalizacija sušta suprotnost volji naroda jer predstavlja suprotnost demokratiji.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top