Kako radi hard disk.

mislim da je djoni123 odavno rešio svoj problem iz 2006-e godine ... cccccc... :)

Вероватно је видео да хард диск има лагере...;)

Налетео сам на једну тему где је буљук експерата ( сем тебе и још једног ) тврдио да ...хард диск - нема лагере...:hahaha::zcepanje:
 
IMAM PROBLEM SA HARD DISKOM.TOSIBA HARD DISK 1TB JE BIO U MOM RACURU I NIKADA NIJE VADJEN.KOLEGA MOJ SA POSLA ME JE ZAMOLIO DA IZVADIM SVOJ HARD I DA UBACIM KOD NJEGA JER JE MISLIO DA MU JE HARD POKVAREN.UBACIO SAM HARD KOD NJEGA I UTVRDILI DA JE SVE U REDU SA NJEGOVIM HARDOM.KADA SAM HTEO DA VRATIM MOJ HARD U MOJ RACUNAR WINDOWS NIJE HTEO DA SE PODIGNE.JA UBACIM SEDMICU KRENEM SA INSTALACIOM KAD POGLEDAM ONO 30MB SAMO IMA MOJ HARD.UBACIM KOLEGIN NJEGA NORMALNO OCITAVA U PUNOJ VELICINI.STA DA RADIM POMOZITE
 
Osim da plačeš i pišeš malim slovima možeš prvo da kažeš kolegi da se disk testira programima kakav je HD.Tune.Pro ili hdsentinel ili Ashampoo HDD Control 3. Drugo treba ti neki boot disk sa partition manager Acronis Disk Director na primer digni sistem sa njim pa vidi šta ti on kazuje....
 
malo edukacije:

HDD ili hard disk je deo u laptopu na kojem se nalaze svi vaši podaci: slike ,dokumenta, operativni system i razni drugi programi. Svaki HDD ima ograničen broj radnih sati, ograničen broj paljenja i gašenja, ograničeno trajanje unutrašnjeg dela koji iščitava sve te podatke i kao takav se smatra potrošnim materijalom.

Vek trajanja HDD je od 2 do 3 godine prosečno, ukoliko se laptop koristi u normalnim okolnostima. Neko će reći da njemu radi 6 godina super, ali nije upućen da je njegov HDD već spreman ko zna od kada za zamenu. Svaki HDD ima svoj HEALTH I PREFORMANCE i ta dva parametra vremenom počinju da opadaju, I kada health hhd-a npr padne na 90% ,taj hdd se treba zameniti novim. Vaš laptop počinje sporije da radi, vi mu zadate jednu funkciju, on uradi drugu, po nekoliko minuta podiže operativni sistem, primećujete da se znatno usporio .Vi mislite da su to virusi. Greška je zapravo u HEALTH-u HDD-a i on usporava ceo računar. HDD je zapravo sam po sebi dosta spor uređaj i svaka promena kod njega se manifestuje osetnim usporavanjem vašeg laptopa.

SSD je zapravo novina kod nas i u zadnje vreme je postao dostupan zbog niske cene svima. Zapravo tu se radi o HDD-a koji nema mehaničke delove u sebi već je napravljen od lektronskih čipova i zbog brzine elektronskih čipova je drastično brži od običnih hard diskova HDD. SSD je od 5 pa do 10 puta brži od HDD, nema loše sektore koji ga usporavaju i ne oštećuje se prilikom pada na zemlju, zato što nema mehaničke delove u sebi. Napravljen je od elektronike. Današnji brzi računari se ne mogu zamisliti bez SSD-a. Jedina mana SSD diska je to što su podaci na njemu, ukoliko se desi da se pokvari, totalo izgubljeni. I bez profesionalnog servisa, kojeg trenutno nema u Beogradu, su nedostupni. A takođe, treba naglasiti da servis jednog takvog neispravnog SSD-a košta po nekoliko stotina eura sto je u mnogo slučajeva neisplativo. Ostaje vam samo da odete kod prodavca i u garanciji zamenite za drugi, nov, prazan SSD bez vaših podataka. Tako da se uz SSD savetuje da se uvek radi BackUp podataka jednom nedeljno na običan HDD, kako bi izbegli posledice trajnog gubitka podataka.
 
Svaka čast na "toploj vodi". Ja bih dodao da i klasični HDD može da zvekne i da se oprostiš od podataka. Pre par godina jedan WD Green a pre dve nedelje ode jedan WD Black. Puf ćao podaci. Zato uzmam samo do 1TB jer kad zvekne manje je otišlo nego kada ti zvekne od dva, tri terabajta....
 

Back
Top