Kako radi hard disk.

Black Wolf:
Može li mi neko reći zašta služi HDD Rack
HDD Rack je konstrukcija koja omogućava zamenu hard diska bez otvaranja kućišta računara. Sastoji se od rama i fioke u koju se stavlja hard disk. HDD Rack može biti standardan (zahteva isključivanje računara prilikom stavljanja/vađenja hard diska) ili hot-swap (ne zahteva gašenje).
 
bojan p:
I kakve sada ovo ima veze sa temom?! Taj Samsung disk koji si kupio radi potpuno drugačije nego svi ostali diskovi? Okreće se u suprotnom smeru, glave su drugačije, neki novi algoritam optimizacije redosleda čitanja/pisanja, ...?

ja samo konstatujem da ovaj moj samsung radi ko lud...napravio sam 2 partacije i dapuco ga do nekih slobodnih 500mb al zato redovno mijenjam windows i formatiram hard pa mi zato vjerovatno ludo radi!Samsung je moja preporuka!: )
 
panajotis86:
ja samo konstatujem da ovaj moj samsung radi ko lud...napravio sam 2 partacije i dapuco ga do nekih slobodnih 500mb al zato redovno mijenjam windows i formatiram hard pa mi zato vjerovatno ludo radi!Samsung je moja preporuka!: )
U temi "Kako radi hard disk..."?!

Hvala na pitanju odlično, do sada se nije žalio.
 
evo kod mene je sada 45 bar tako EVEREST pokazuje, a sinoc kad smo se dopisivali oko onog mog problema bilo je i vise. nemam dodatne ventilatore . moram ih nabaviti, ali nazad na kucistu ima mesta za 2 verovatno za izvlacenje vazduha a napred ili nema mesta ili neznam
 
Ovih dana je prilično toplo, a pošto nemaš dodatnih ventilatora, nije čudno da je temperatura tolika. Biće mnogo bolje ako ubaciš bar jedan ili dva dodatna ventilatora.
To će usput da ti ohladi i sve ostale komponente, tako da je korist višestruka.
I, da... Ventilatori koji se montiraju na zadnjoj strani kućišta, treba da se postave tako da izbacuju vazduh.
 
ovako se sad hladi haha.
 

Prilozi

  • komp.jpg
    komp.jpg
    57,5 KB · Pregleda: 41
  • ventilator.jpg
    ventilator.jpg
    95,6 KB · Pregleda: 27
ivam91:
ja sam jedan kuler za kuciste stavio direktno na hdd i sad je hladan ko spricer....

Eh, ja sam jedan kuler stavio da mi 'ladi 3 HDDa i dobio 3 spricera :-D

No, uskoro ce sve sto se vrti da leti napolje iz kucista (osim 2 kulera od 12cm koji idu na hladnjak od "keca") jerbo trenutno pravim vodeno hladjenje (trenutno turpijam water blokove za graficku i HDDove) .
 
Кулиража:
Eh, ja sam jedan kuler stavio da mi 'ladi 3 HDDa i dobio 3 spricera :-D

No, uskoro ce sve sto se vrti da leti napolje iz kucista (osim 2 kulera od 12cm koji idu na hladnjak od "keca") jerbo trenutno pravim vodeno hladjenje (trenutno turpijam water blokove za graficku i HDDove) .

Ajde kad zavrshish slikaj i baci da vidimo kako izgleda.... I daj neki test da vidimo za koliko C cesh da snizish temperaturu.....
 
S.M.A.R.T -----> Self Monitoring And Reporting Tool :) Znachi Hard sam sebe "pregleda" i ako je pred crkavanjem ili ako neshto ne valja obavestice te..... To je ukratko.... Neka ti neko struchniji objasni bolje ( bojan p, dr_Bora etc )
 
joockey:
text nije potpun jer krstarica podrzava max 100000 karaktera....ebem li ga..

Skoro svim hard diskovima koje kupite već je urađen low-level format, tako da, sa vaše strane, nema potrebe za takvom vrstom formatiranja, osim ako ne želite da izmenite parametre diska ili da promenite vrstu kontrolera koja može da mu pristupi. Low-level format briše sve podatke sa diska.

Partition ( srp. particija ) – Deo glavne memorije ili medija za skladištenje podataka koje je rezervisano za određenu aplikaciju.

Partition ( srp. particionisanje ) – Podeliti memoriju ili medij za skladištenje podataka u izolovane sekcije. U DOS sistemima možete da particionišete disk i svaka particija će se ponašati kao zaseban disk. Particionisanje je naročito korisno ako imate više od jednog operativnog sistema ( npr. želite da pored Windows-a instalirate i Linux ). Particionisanje na DOS i Windows kompjuterima može da poboljša efikasnost hard diska. Razlog tome je zato što FAT sistem, koji koriste ovi operativni sistemi, automatski određuje veličinu klastera ( eng. cluster ): što je veći disk, odnosno particija, to je veći klaster. Nažalost, veliki klasteri mogu da rezultuju gomilom beskorisno utrošenog prostora, a to se naziva slack space .

Da biste particionisali hard disk ne morate da idete u DOS. Postoji veliki broj programa koji to mogu odraditi za vas uz samo par klikova mišem. Jedan od najpoznatijih je Partition Magic , a trenutna aktuelna verzija je 8.

Znam ja kako radi hard, uključiš ga na matičnu ploču i mini diskovi u njemu počnu da se okreću i ti gledaš filmiće koji se nalaze na njemu!
 
dr_Bora:
Koliko je meni poznato, to nije tačno.

Imaš li neko konkretno objašnjenje kako to S.M.A.R.T. usporava HDD?
Po nekoj logici ako ga S.M.A.R.T. non stop proverava to može da mu stvara samo dodatno opterećenje koje bi moglo da se odrazi na brzinu... ili možda grešim.Ni sam ne znam sa koliko računara sam bio u kontaktu i na svima je ta opcija bila isključena...E sad ti si ipak @dr_Bora pa verovatno bolje znaš. Pozdrav!!!
 
buzak:
Po nekoj logici ako ga S.M.A.R.T. non stop proverava to može da mu stvara samo dodatno opterećenje koje bi moglo da se odrazi na brzinu... ili možda grešim.Ni sam ne znam sa koliko računara sam bio u kontaktu i na svima je ta opcija bila isključena...E sad ti si ipak @dr_Bora pa verovatno bolje znaš. Pozdrav!!!

S.M.A.R.T. ne proverava HDD stalno (koliko sam upucen) vec samo tokom post screena, tj. dok se dize sistem, tako da sveukupno usporavanje je nekoliko sekundi.
Isto tako "Flopy seek" opcija i jos mnoge opcije koje se aktiviraju tokom post screena mogu znacajno da uspore "podizanje sistema".
Pa ko stalno pali i gasi racunar, trebao bi da poiskljucuje sve ove opcije (kao i serijski i paralelni port i sve ostalo sto se ne koristi).
A za korisnike poput mene koji racunar restartuju jednom mesecno i pale ga samo kad gasenje uzrokuje nestanak struje, nista od ovoga nije od neke preterane vaznositi.
 

Back
Top