Ektrakcija podataka sa sajta

Red_Zmaja

Domaćin
Poruka
3.211
Da li je to kod nas legalno i kako je to reseno? Mozes da ides rucno i da kopiras i niko nece znati ili da napravis skriput koja ce to da uradi za tebe. Sad me zanima da li se to kosi sa nasim nekim postojecim ili ne postojecim zakonom. Posto imaju obicno uslovi koriscenja da je nedozvoljeno koristiti i skidati delove sajta, e sad sta su delovi sajta, ako ja npr. skinem svaki post korisnika ovog foruma (rucno ili skriptom) da li su to delovi sajta, posto te postove nije napravio vlasnik sajta nego korisnici? Malo mi je ovo konfuzno, ne brinite necu da pravim bazu vasih postova na krsti to je samo kao primer :mrgreen:
 
Da li je to kod nas legalno i kako je to reseno? Mozes da ides rucno i da kopiras i niko nece znati ili da napravis skriput koja ce to da uradi za tebe. Sad me zanima da li se to kosi sa nasim nekim postojecim ili ne postojecim zakonom. Posto imaju obicno uslovi koriscenja da je nedozvoljeno koristiti i skidati delove sajta, e sad sta su delovi sajta, ako ja npr. skinem svaki post korisnika ovog foruma (rucno ili skriptom) da li su to delovi sajta, posto te postove nije napravio vlasnik sajta nego korisnici? Malo mi je ovo konfuzno, ne brinite necu da pravim bazu vasih postova na krsti to je samo kao primer :mrgreen:

Kakve bi koristi i imao? Gooble bi te uz ostale engine šutno zbog kopije sadržaja.
 
Nije poenta koristiti to sto se skine online. Evo primer: jedan pametan sajt je zastitio brojeve telefona na foru klikni da vidis broj, a u html-u broj potpuno vidljiv, svako moze da ide stranu po stranu da kopira brojeve ili da napravi skriptu, kakao mu lakse, s tim ako ides stranu po stranu treba ce ti mnogo vremena i niko nece znati sta radi, a ako opalis skriptu znace. E sad da li se to kosi sa nekim nasim zakonom ili ne.. Ovo je samo u naucne svrhe :)
 
gomila kompanija skuplja informacije radi marketinga pa cak i skupljanje emailova.
a razni sajtovi imaju razna pravila, ja na mom sajtu imam napisano NO Copyrights, u prevodu, bas me briga ako neko nesto skine i redistribuira. na drugom sajtu sam napisao kopirajt "ja i svi seljaci sela", napravio sam sajt o selu gde su se rodili moji roditelji, i malo se zezam sa kopirajtom.

a imas programe za skidanje celih sajtova samo oni ne zadrze strukturu sajta nego sve pretvore u html fajl. dakle, sadrzaj (slike, teksotve, programski kod sajta) mozes skidati, to niko ne zna cak i ako sajt ima kopirajt, ali ako krenes da redistribuiras, teoretski te neko moze tuziti ali to niko ne radi, sve se zavrsi na pretnjama.

inace, ako hoces da vidis cime je napravljen neki sajt, da li je wordpress, joomla, ili nesto deseto, ukucaj adresu sajta u ovaj sajt: builtwith.com
evo ja sam tamo ukucao krstarica.com i dobio informacije o web serveru, hosting provajderu, Typo 3 ili wordpress CMS, i tako dalje.
dakle ako je neki sajt wordpress, instaliras negde wordpress i iskopiras clanak i eto ti duplikat, samo je drugi domen.
 
Poslednja izmena:

Back
Top