Srbi/Hrvati u Škotskoj.

Aprillia

Početnik
Poruka
15
Postovani posjetioci Krstarice,
prije skoro godinu dana doselila sam se u Skotsku,predgradje Glazgova i do sada,nazalost,nisam srela nikog sa podrucja Srbije,Hrvatske,BiH...
Mislim da su nasi ljudi nedovoljno upuceni u situaciju u Skotskoj,jednostavno im je nepoznata,(svi odlaze u London i druge gradove UK-a),zato sam
odlicila da se uclanim u forum i, nadam se,upoznam nekog naseg ko je,kao i ja daleko od svoje maticne zemlje.
Za pocetak,logicno pitanje-Ima li koga...? Pisite...
 
Ukratko,nisam otisla na bum,muz mi je otisao prvi i nasao posao,ja sam dosla posle 5 meseci i super sam se snasla.Ljudi su jako ljubazni,nema stresa,svako gleda svoga posla.Radim za agenciju,kao i vecina dosljaka,jos uvek nemam stalan posao,ali sam zadovoljna.Imam hrvatski pasos,srpski nista ne znaci ovde.Ima bas dosta Poljaka,samo vreme je lose,nema proleca,mnogo kisnih dana,kada dvoje radi moze se pristojno ziveti i nesto ustedeti.Pozdrav...
 
Zaista nije tako tesko naci obican posao,najbolje se prijaviti u nekoj agenciji za trazenje posla(naravno mogu se prijave za posao slati i online,ali je mala sansa da se tako nadje posao,trazi se prethodno iskustvo),Najteze vreme za posao je kraj oktobra-pocetak marta,a cene stanova krecu se od min 260 funti pa navise,placanje moze biti nedeljno ili mesecno.(sto je blizi centru i novija je zgrada,skuplji je),Deljenje stanova praktikuju Poljaci-svako placa sobu...
 
Pozdrav!!!

Mjesecima gledam po netu ima li koga našeg u škotskoj. Baš sam se iznenadila kada sam vidjela ovu temu:p:p:p
Naime- muž radi rosyth-u preko jedne naše firme i planiramo budućnost tamo.
Gledala sam cijene stanova; poslove.... Sve se čini sasvim dobro- čak i predobro.
Možeš li reći kako ste se našli za smještaj? Uzimaju li veliki porez? Ako imate djecu- kako je sa školom i vrtićem? Koju kategoriju jezika ste morali poznavati da bi dobili posao?. Kako ste riješili PIN broj? I ako nije problem- kakav posao radite vi i suprug?
 
Pozdrav!!!

Mjesecima gledam po netu ima li koga našeg u škotskoj. Baš sam se iznenadila kada sam vidjela ovu temu:p:p:p
Naime- muž radi rosyth-u preko jedne naše firme i planiramo budućnost tamo.
Gledala sam cijene stanova; poslove.... Sve se čini sasvim dobro- čak i predobro.
Možeš li reći kako ste se našli za smještaj? Uzimaju li veliki porez? Ako imate djecu- kako je sa školom i vrtićem? Koju kategoriju jezika ste morali poznavati da bi dobili posao?. Kako ste riješili PIN broj? I ako nije problem- kakav posao radite vi i suprug?
 
:) Pozdrav,i ja sam prijatno iznenadjena sto procitah ovu poruku...Bio bi to dobar potez,Skotska je tipican primjer "zapada",sve je uredjeno-dobri benefiti za djecu,dobro zdravstvo(i besplatno),besplatni ljekovi na recept,mislim da imaju i neke pogodnosti za skolovanje djece(ja ih nemam,pa ne znam) sve zbog poreza koji svaki gradjanin placa bez obzira kojim poslom se bavi,naravno sto se vise zaradjuje,vise se i placa porez,tj.nedjeljna taksa i NationalInsuranceNumber,zavisi u totalu izmedju 15 i 30 funti.
Ima dosta agencija za izdavanje stanova,najjeftiniji je oko 300f,sto je blize centru-skuplji je.
Mi,stranci,uglavnom radimo u warehousima preko agencije,vazan je jezik,napredak u poznavanju jezika znaci i mogucnost boljeg posla,mada ima dosta ljudi(uglavnom Poljaka) koji su ovdje po 5-8 god a znaju samo osnovno...Ambicija...
Za dobijanje NIN-a osoba mora imati pasos EU,zatim ima procedura za aplikaciju da li kao par ili pojedinac,dokaz o adresi...MI smo kao par aplicirali.
pozdrav,pisite
 
:lol::p
Nas svi odgovaraju od ideje!
Mišljenja su da je logičnije otići u Njemačku, da je Škotska predaleko (nikada nećemo dolaziti doma; prehladno...)...
Baš mi je drago da sam vidjela tvoju objavu... Sjelo je-ko budali šamar.
Ima li uopće koga s Balkana tamo?
Osobno sam čula za 2 osobe iz Hr.
Kod nas (hr) su počele dolaziti agencije koje rade intervjue za poslove u Engleskoj. Radi se o medicinskim strukama. Njih sam pitala za Škotsku. Rekli su da nije problem. Ali kao što si rekla- ljudi se ne zanimaju jer im je nepoznata. Dalje od prenapučenog i preskupog Londona ni ne gledaju..
Imam znanje B1 engleskog, konkretno (barem se nadam) zanimanje, planiram položiti međunarodni tečaj vezan za struku, vjerovatno B2 engleski i baciti se na posao...Suprug krajem mj odlazi i nadam se da ćemo nešto pozitivno srediti.
Kako si putovala (avion, cijena karte, presjedanje..)? Znaš li za kakvu direktnu liniju s naših prostora?. Čula sam da ima iz pule direktan let tijekom ljete za edinburgh...
Išla bi s djecom na tj dana iduće god ako će biti prilike....
Lijepi pozdrav i hvala ti!!!
 
Pozdrav !! Planiram da uskoro dodjem u Skotsku i zanimaju me informacije kao na pr : Kolika je prosecna plata u Glasgow i Edinburgh ? Koliki je prosecan br radnih sati ? Da li se radi vikednom ? Da li se kao u Irskoj na trafici kupuju bonovi za struju ? Da li u stanovima za iznajmljivanje ima wifi ili samo moramo da pravimo ugovor ? .... to je to za sada .
Hvala
 
Postovana,interesuje me koja su zanimanja trazena,moj muz i ja planiramo ali ne znamo kako da se ususdimo,imamo hr papire..jednostavno nemamo nikoga tamo i ne znamo kao da pocnemo..da li prvo slati cv odavde ili kako to ide..kada mozete pisite,nadam se da ne smaram
 
Na univerzitetu u Edinburgu zapošljavaju profesore fizike, baš poznajem par ljudi. Počeli su kao svršeni doktoranti na poziciji asistenta ili mentora pa nakon nekoliko objavljenih naučnih radova dogurali do docenta, nisu još postali profesori ali to je taj put. Desetak godina. U glavnom kao i svuda.
 
Evo I ja u skotskoj vec skoro 3 godine. Nisam mislila da ima ikoga ko dijeli moju sudbinu jer kad sam dobivala dokumente u Edinburgu ljudi se cudili da nikad nisu vidjeli Hrvatsku putovnicu XD.
Radim u pilani i na farmi ovaca. placa je super, smjestaj mi je osiguran s poslom, voda mi je besplatna.
Tko se ne boji uprljati ovdje ima posla za njega. U poljoprivredi, raarstvu i sumarstvu ima posla na bacanje. Samo jel mi bi se svi odselili od kuce da nebudemo seljaci, ali u selu su pare.
Radi se ovisno o poslu: u sezoni se radi 12 sati dnevno non stop, normalan posao je 39 sati tjedno sa 1h za rucak izmedju 12:00-13:00. neki rade prekovremeno neki ne.
Prekovremeno se placa 1.5 puta na sat znaci ako tije placa £10 /h inace prekovremeno ti je £15/h. Nema da te ne plate. Ovdje se uredno ljudi isplacuju tjedno, dvotjedno, cetverotjedno ili mjesecno ovisno kako je u ugovoru.
U skotskim granicama nema puno zbivanja, za hobi mozes jahati, ribariti na rijeci, loviti fazane ili jelene. Preporucam ne konzumirati alkohol i cigarete i novaca vam nikad nece nedostajati.

Nemojte se zavaravati da je ovdje ista besplatno i da je zivot jeftin i jednostavan. Zdravstvo nije besplano. Od place ce te odvojiti i za porez i za nacionalno osiguranje (oli i ga zdravstvo) ja placam £250 poreza + zdravsveno i £80 council tax ili ti ga komunalnog mjesecno. £50 za struju (ja imam normalno brojilo i placam fiksno mjesecnu naknadu tako je jeftinije i dobijem na kraju godine novce nazad ukoliko smo potrosili manje). Nedavno smo kupili novo auto i nemoramo placati cestarinu prvu godinu al i to je jedno £300 godisnje + osiguranje za auto koje ovdje nije kao u Hrvatskoj po velicini motora i starosti auta. Ovdje se osiguravaju osobe na pojedino auto. Za mlade vozace je skuplje takoder i za one koji su u zadnje 4 godine unovcili osiguranje. Nas dvoje osiguranje kosta £700 godisnje. Tehnicki ce svake godine kostati jedno £100.
Hrana je vise manje £60 i tesko da cete ista moci kupiti da nema 100 kila secera u sebi i da je frisko. jako je tesko kuhati balkansku hranu osim ako nemate neki poljski ducan u blizini. (p.s. vegete ima kupiti u Asdi na odjelu poljske hrane).

Ovdje vam nece iznajmiti stan bez reference od prijasnjeg stanodavca i bez identifikacije. Tako da je jako tesko unajmiti nesto osim ako stanodavac nije iz istocne europe i zeli pomoci.

Ja sam jadna sve morala sama shvatiti i otkriti jer nije bilo nikoga za pitati od hrvata posto se ovdje nemoze doci raditi ko u Irsku( UK ima ban za rad 7 godina od ulaska Hrvatske u EU) a i svi zele biti netko i nesto u Londonu tako da nas nema puno ovdje.
Ako vas ista zanima i imate kakvih pitanja slobodno pitajte, ja bih rekla da vise manje znam sve o zivotu ovdje. Neznam puno o zapadu al znam o istoku Skotkse.

Cheers!
 
Pozdrav,
Placa ovisi o poslu i grani u kojoj radis, uz poznavanje engleskog mozes brzo napredovati i ljudi se ne boje unaprijediti radnike koji to zasluzuju. moras zapamtiti da ne krades i da ne zabusavas ko sto mnogi rade na balkanu. minimalac u agrokuluri je oko £7/ht radi se 39h tjedno + prekovremeno (1.5 * satnica) neki poslovi iziskuju rad vikendom neki ne. u sezoni 12h dnevno i 7 dana u tjednu.

Ovisno o brojilu koji voj stan ima ces placati i struju. Ako je brojilo na kljuc placas na trafici ko na bonove ako nije onda placas mjesecno. uglavnom je na kljuc za ljude sa nestabilnom placom ili ne stalnim poslom. Ja placam fiksno mjesecno i izlazi mi s tekuceg racuna i na kraju godine me refundiraju za ono sto nisam potrosila.

Stanovi uglavnom ne dolaze sa telefonom ili internetom to sve moras sam organizirati ali svi stanovi imaju telefonsku zicuu ugradenu.
 
ja putujem iz edinburgh -amserdam -zagreb cijene su oko £200 po osobi u sezoni £100 vise izvan £100 manje ako si lucky :D ima direktno al nemozes nositi kofere s tim iz pule. Ako se selis to je jako bitno jel. Imas i direktne za manchester,newcastle london, al onda moras sjesti ili vlak koji je neizmjerno skup (edin-lond £65 u jednom smjeru) ili bus koji je neizmjerno dosadan.
 

Back
Top