Srbi/Hrvati u Škotskoj.

A koji dokumenti su potrebni za Skotsku? Ja sam iz Hrvatske, znaci hrvatska osobna i putovnica. Ali selila bi se u Edinburg iz Norveske
U skotsku nemozes samo doci raditi za poslodavca ukoliko nemas partnera sa britanskom putovnicom, clana obitelji u UK al da ti nije brat ili sestra ili diplomu za posao koji traze (doktor medicine i slicno). Moj decko je Britanac i tako sam i ja dosla ovdje al morate ziviti skupa minimalno dvije god i dijeliti kucanstvo prij enego ti daju plavu dozvolu s kojom se mozes nesmetano zaposliti.
Mozes biti samo zaposlen (elektricar, vodoinstalaer, kozmeicar, soboslikar, drvopreradivac - bilo koji posao gdje imas vise od jedne osobe za koju obavljas usluge) ali kako dokaz samozaposlenosti moras priloziti dokaz da si u velikoj britanij ulozio u taj svoj posao. znaci nemozes samo doci sa svim maerijalom i raditi. Imas pravo raditi 3 mjeseca bez dozvole da uspostavis posao (oglasavanje, nadjes klijenete i krenes sa radom) i onda se moras prijavii na njihov biro da radis i onda i daju njihov NINo (ko nas OIB).
Ako zelis raditi ko radnik mozes se zaposliti u jednoj od navedenih firmi https://www.gov.uk/government/publications/register-of-licensed-sponsors-workers koje nude sponzorstvo, u mom kraju ima jedna zove se http://www.farnesalmon.com/ tvornica prerade ribe, radi se junacki al nakon godinu dana stalnog zaposlenja imas pravo na normalnu radnu dozvolu i mozes promjeniti posao ako hoces.

uostalom sve ti pise na njigovim stranicama https://www.gov.uk/croatian-national/overview
 
Pozdrav,
Waxilia hteo sam Vam poslati privatnu poruku ali ne kapiram kako to ovde ide..naime,moja zena i ja vec duze pratimo ovaj forum,posto bismo da se odselimo u Skotsku,ali ne poznajemo nikoga tamo i ne znamo kako da krenemo..ja imam hrvatsko drzavljanstvo i najradije bi radili na nekoj farmi ili poljoprivredu..a Vi kazete da tu posla ima..kako bih onda ja mogao da dodjem u kontakt sa takvim poslodavcem...svaki savet mi je dobrodosao..unapred hvala
 
Pozdrav,
Waxilia hteo sam Vam poslati privatnu poruku ali ne kapiram kako to ovde ide..naime,moja zena i ja vec duze pratimo ovaj forum,posto bismo da se odselimo u Skotsku,ali ne poznajemo nikoga tamo i ne znamo kako da krenemo..ja imam hrvatsko drzavljanstvo i najradije bi radili na nekoj farmi ili poljoprivredu..a Vi kazete da tu posla ima..kako bih onda ja mogao da dodjem u kontakt sa takvim poslodavcem...svaki savet mi je dobrodosao..unapred hvala

Ako imas neki fejs ili email bilo bi mi puno lakse objasniti i dati kontakte. imate plus jer ste ozenjeni i radili biste oboje, al je minus sto nas klasificiraju ko istocno europske radnike i daju nam samo sezonske poslove. Vama bi odgovarala neka farma di je vlasnik star i treba 2 radnika da mu pomognu. Da ste se javili ranije mogli smo vas ubaciti ove godine za janjenje, ali ako ostanemo u kontaktu mozemo vas preporucit za dogodine. U poljoprivdedi bi trebali imati iskustva ili biti specijalizirani za nesto da vas zaposle na stalno. (tipa pastir ili kravar ili imati dozvole za prikolice traktor i viljuskar) Ovdje nije stocarstvo od 100 krava i 20 ovaca, nasa farma ima oko 3000 ovaca i janjimo skoro 180% znaci skoro 6000 janjaca. Drugacije je nego na brdovitom balkanu.
 
Ja stvrno nemam iskustva jer nisam trazila posao u Engleskoj, al ja bih rekla so juznije to tuznije, skuplje rezije i vise konkurencije.

sta radis ti ?

- - - - - - - - - -

Ako imas neki fejs ili email bilo bi mi puno lakse objasniti i dati kontakte. imate plus jer ste ozenjeni i radili biste oboje, al je minus sto nas klasificiraju ko istocno europske radnike i daju nam samo sezonske poslove. Vama bi odgovarala neka farma di je vlasnik star i treba 2 radnika da mu pomognu. Da ste se javili ranije mogli smo vas ubaciti ove godine za janjenje, ali ako ostanemo u kontaktu mozemo vas preporucit za dogodine. U poljoprivdedi bi trebali imati iskustva ili biti specijalizirani za nesto da vas zaposle na stalno. (tipa pastir ili kravar ili imati dozvole za prikolice traktor i viljuskar) Ovdje nije stocarstvo od 100 krava i 20 ovaca, nasa farma ima oko 3000 ovaca i janjimo skoro 180% znaci skoro 6000 janjaca. Drugacije je nego na brdovitom balkanu.

Ijao sad vidim... kukuuuu... ima li nkeih finijih poslova
 
Ima finijih poslova, ako imas i kvalifikacijeza finije poslove. Ovdje ako nemas kvalifikacije ne mozes dobit posao koji zelis. Nego ko i u hrvatskoj moras crnciti ali ovdje se napreduje u odnosu an hrvatsku pa u nekoliko mjeseci mozes postati upravitelj. Biti pastir ovdje nije za neobrazovane ili stare ljude koji zive u dalmainskoj zagori. Ljudi idu na poljoprivredne fakultete i godinama se skoluju za biti poljoprivrednik, ali zato ne prezivljavju nego okrecu milione godisnje.
 
Ima finijih poslova, ako imas i kvalifikacijeza finije poslove. Ovdje ako nemas kvalifikacije ne mozes dobit posao koji zelis. Nego ko i u hrvatskoj moras crnciti ali ovdje se napreduje u odnosu an hrvatsku pa u nekoliko mjeseci mozes postati upravitelj. Biti pastir ovdje nije za neobrazovane ili stare ljude koji zive u dalmainskoj zagori. Ljudi idu na poljoprivredne fakultete i godinama se skoluju za biti poljoprivrednik, ali zato ne prezivljavju nego okrecu milione godisnje.

Cool!

Kad bih na ostrvo uvek bih pre kod Skota. :)
 
Ima finijih poslova, ako imas i kvalifikacijeza finije poslove. Ovdje ako nemas kvalifikacije ne mozes dobit posao koji zelis. Nego ko i u hrvatskoj moras crnciti ali ovdje se napreduje u odnosu an hrvatsku pa u nekoliko mjeseci mozes postati upravitelj. Biti pastir ovdje nije za neobrazovane ili stare ljude koji zive u dalmainskoj zagori. Ljudi idu na poljoprivredne fakultete i godinama se skoluju za biti poljoprivrednik, ali zato ne prezivljavju nego okrecu milione godisnje.

Ja mislim da je klima u Skotskoj daleko gora/losija nego na jugu ili tacnije u Engleskoj. Koliko sam mogao da vidim i plate su u Skotskoj nize nego recimo na Jugu (Portsmouth, Southampton, ili okolina Londona).
 
Ako imas neki fejs ili email bilo bi mi puno lakse objasniti i dati kontakte. imate plus jer ste ozenjeni i radili biste oboje, al je minus sto nas klasificiraju ko istocno europske radnike i daju nam samo sezonske poslove. Vama bi odgovarala neka farma di je vlasnik star i treba 2 radnika da mu pomognu. Da ste se javili ranije mogli smo vas ubaciti ove godine za janjenje, ali ako ostanemo u kontaktu mozemo vas preporucit za dogodine. U poljoprivdedi bi trebali imati iskustva ili biti specijalizirani za nesto da vas zaposle na stalno. (tipa pastir ili kravar ili imati dozvole za prikolice traktor i viljuskar) Ovdje nije stocarstvo od 100 krava i 20 ovaca, nasa farma ima oko 3000 ovaca i janjimo skoro 180% znaci skoro 6000 janjaca. Drugacije je nego na brdovitom balkanu.
e ja bi ovo,kuvam strava
 
Poštovani,
zamolio bih Vas sve koji vide moju poruku da mi odgovore koje su šanse za odlazak u Škotsku sa srpskim pasošem?
Nemam nikakavo deficitarno zanimanje koje bi tamo bilo potrebno. Video sam da neko radi u pilani ili farmi, taj posao zvuči super.
Ukoliko postoji šansa za odlazak na rad u Škotsku sa srpskim pasošem, kakva je procedura u traženju posla i eventualnog odlaska?
Hvala unapred
 

Back
Top