Kolonoskopija! Gde?

Analgosedacija nije hir niti nerazumljiva, pregled može da bude, osim neugodan, i bolan. Ali, sa analgosedacijom je veća šansa da se pogrešno pipne neki deo crevca, a ti ne možeš da reaguješ.
I gatroskopija se može raditi u analgosedaciji.

I, nije mi jasno, državno, ako ti se nešto desi - u bolnici si, a privatno... nisi? Idi u privatnu polikliniku ako ti je to najveći strah. Euromedic je relativno ok sa cenama, a poliklinika su.
 
Analgosedacija nije hir niti nerazumljiva, pregled može da bude, osim neugodan, i bolan. Ali, sa analgosedacijom je veća šansa da se pogrešno pipne neki deo crevca, a ti ne možeš da reaguješ.
I gatroskopija se može raditi u analgosedaciji.

I, nije mi jasno, državno, ako ti se nešto desi - u bolnici si, a privatno... nisi? Idi u privatnu polikliniku ako ti je to najveći strah. Euromedic je relativno ok sa cenama, a poliklinika su.

Euromedik ne radi sa anestezijom.
 
Radi.


U lokalnoj, doduše, što je meni daleko bolja opcija.

Pa kakva je to lokalna anestezija. Namazu malo da ne boli. :D

Bio sam kod gastroa u Euromediku pre godinu i po dana na konsultacijama, nudio mi je covek da tamo odradim pregled, ali sam odbio bas zato sto ne rade u opstoj anesteziji o kojoj pisemo ovde.

Inace, da ne padne nekom na pamet posle ovoga da radi gastroskopiju sa lokalnom. To je gore nego bez anestezije. Provereno. ;)
 
Ma, zašto?!
Kako znaš da nije anestezija u vidu injekcija? To "namažu da malo ne boli" se misli na kremu za početak čijeg delovanja treba da prodje 40 minuta. Kako je moguće da to primenuju kad se radi npr gastroskopija? Pre bih ja rekla da je anestezija u vidu injekcija.

Prvo, anestezija uopšte nije toliko naivna da bi neko trebalo zbog gastro/kolonoskopije da ide u opštu anesteziju.

A koliko je uopšte strašna kolonoskopija? Neki kažu da nije uopšte.
 
Lokalna kod gastroskopije je u spreju kojim naprskaju usta i grlo da utrnu i smanje nagon za povracanjem. To je gore od same gastroskopije. Provereno iz licnog iskustva.

Sta je lokalna kod kolonoskopije nemam pojma. Ali cisto sumnjam da je igla.

Totalna je zaspis i probudis se kao da nista nije bilo.

Ovo Brenovo je nesto izmedju, umrtvljen, ali svestan.
 
Niko nije umro i kada mu vade umnjak bez anestezije, ali zasto da se mucis.
U Nemackoj recimo uopste vise i ne postoji taj pregled bez anestezije. To je neka kratka, traje dvadeset minuta koliko i pregled, probudis se
cio i veseo , pojma nemas da su ti bilo sta "radili".
Idi slobodno kod privatnika, to bi bilo isto kao kada bi te neko slao na kliniku da ti vade zub jer komplikacije mogu uvek da se pojave.
I da, ja sam to radila pre mozda pola godine, za vreme pregleda mi je isekao i neki mali polip. Ti polipi znaju kasnije
da se pretvore u karcinom.

Ali sam isla bez veze, ovde zdravstveno placa taj pregled jednom u deset godina pa da iskoristim:D
Ćao, mene čeka gastroskopija i jako sam uplašena. Nadam se da je tačno da nema čestih komplikacija. I ja sam se nadala da se kod takvih pregleda niko ne umire, a znamo svi bar za dva slučaja. Jedna žena je umrla posle kolonoskopije, u 73 god. I jedan dečak u Tirsovoj sa 14god posle gastroskopije. Ako neko ima iskustva sa gastroskopijom u kratkotrajnoj sedoanalgeziji u euromediku u Pariske komune 22 nek piše. Svaka informacija je od velike koristi. Pozdrav svima.
 
Lično ne znam, nemam lično iskustvo pa da mogu da preporučila gde. Od moje drugarice otac je bio pre neki dan u Euromediku na Novom Beogradu. Radio je u kratkotrajnoj intravenskoj sedoanalgeziji i super prošao. To jedino znam. Mene zanimaju iskustva o gastroskopije u istoj anesteziji. Pozzz
 
U drzavnim klinikama, i na VMA-u se vise ne radi ni kolonoskopija, ni gastroskopija u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji- nema dovoljno anesteziologa.
Privatno, da, radi se i to je jedna rutinska pricedura.
Naravno, svako uvodjenje u anesteziju je mini, mini rizik i zato morate da potpisete da pristajete na istu.
S kratkotrajnom intravenskom, kolonoskopija i gastroskopija se ne osete. Probudi se covek brzo nakon intervencije i cim dodje sebi, moze kuci. Naravno, pozeljno uz pratnju, a ako pratnje nema, onda bez voznje automobila.
 
U drzavnim klinikama, i na VMA-u se vise ne radi ni kolonoskopija, ni gastroskopija u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji- nema dovoljno anesteziologa.
Privatno, da, radi se i to je jedna rutinska pricedura.
Naravno, svako uvodjenje u anesteziju je mini, mini rizik i zato morate da potpisete da pristajete na istu.
S kratkotrajnom intravenskom, kolonoskopija i gastroskopija se ne osete. Probudi se covek brzo nakon intervencije i cim dodje sebi, moze kuci. Naravno, pozeljno uz pratnju, a ako pratnje nema, onda bez voznje automobila.
Zamolila bih ako neko ima iskustvo, kako izgleda buđenje iz anestezije kratkotrajne? Da li kao iz obicnog sna ili kako? I kako se ulazi u anesteziju, da li polako zaspite ili je kao padanje u nesvest? Pozzz
 
Zamolila bih ako neko ima iskustvo, kako izgleda buđenje iz anestezije kratkotrajne? Da li kao iz obicnog sna ili kako? I kako se ulazi u anesteziju, da li polako zaspite ili je kao padanje u nesvest? Pozzz

Ne padas nigde. Lezis na boku. Sve se namesti dok si jos svesna. Onda ti samo ubrizgaju anesteziju i u roku od 5-10 sekundi je prekid filma, kao da si zaspala. Budjenje nista posebno, kao da si malo pospana, tu su sestra i anesteziolog, odlezis jos malo, ne daju ti da ustanes odmah, dok se ne povratis potpuno. Posle nekoliko anestezija se naviknes i ustajes odmah i vezujes pertle bez problema. :D

Nemas nikakvu neprijatnost od anestezije kao takve posle pregleda.

Na primer, lokalna anestezija za gastroskopiju koju ti uspricaju u usta i grlo kad radis na zivo pregled je smrt u diskoteci. Od toga ne mozes da se oporavis pola sata. Tako da je i to plus sto je izbegnes kad radis gastroskopiju u totalnoj anesteziji.

Anestezije su jedini deo farmacije koji je stvarno napravio neki napredak poslednjih 50 godina. To sto je nekad bilo, rizici, alergije, pa neki razgovori sa anesteziologom, priprema, pa dvokomponenetne anestezije, pa ubrizga manje jedne vise druge... To vise ne postoji.

Sad su moderne anestezije toliko kvalitetne da niko nista ne pita. Ni zubar te ne pita nista, jer ti daje lidokain od kog niko nikad nije umro, niti je imao reakciju, a primila ga je milijarda ljudi. Slicno je i ovde. Na drzavnoj klinici sam imao neku malu intervenciju i ni rec nisam progovorio sa anesteziologom. Sto se tice potpisivanja saglasnosti i to sam mozda potpisao jednom od 10 puta. Prilicno su sigurni u anestezije i svoj rad.
 
Zamolila bih ako neko ima iskustvo, kako izgleda buđenje iz anestezije kratkotrajne? Da li kao iz obicnog sna ili kako? I kako se ulazi u anesteziju, da li polako zaspite ili je kao padanje u nesvest? Pozzz

Ma to uopste i nije vredno nekakvog objasnjavanja, nit znas kad je pocela nit kad se zavrsila.
Mnogo jednostavnije nego recimo kad se normalno iz sna budis.
Postoji naravno uvek i mogucnost da ne dobijas anesteziju, ali to moras reci lekarima pod uslovom
da si 110% sigurna da to mozes da podneses.
 
Evo da se javim, upravo sam zavrsila gastroskopiju. Koga god to čeka, evo mog iskustva naravno u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji. Kada vas prozovu, potpisete saglasnost za anesteziju i uzimanje biopsije, anesteziolog pogleda svu vasu dokumentaciju, sestra vas pita o alegrijama, bolestima. Onda legnete urade vam ekg i izmere pritisak. Onda vam postave braunilu u ruku daju lek da se smirite, svi vas maze po glavi i onda vas okrenu na levi bok, stave plasticni deo u usta kroz koji ce da ide crevo. I onda sestra pocne da vam ubrizgava anesteziju i ni ne znate kad ste zaspali, zaspite lepo kao u svom krevetu i sanjate lepo i onda se samo probudite isto lepo kao u svom krevetu lezecu na leđima i gotovo. Ne osecate nista kao da pregled nije bio, apsolutno nista. Odlezite pola sata, skinu vam braunilu, doktor vam da izvestaj i terapiju ako treba i idete kuci. Ovako je sve u detalje. Niste ni osamuceni mnogo posle. Kao malo pospani. Nalaz na heliko bakteriju se ceka 5 do 7 dana, to vam jave. Nadam se da sam pomogla svojim iskustvom. Ko radi sa anestezijom nema potrebe ni za kakvim strahom. Ja ne bi bez nje smela ni slucajno, ali to sam ja. Pozdrav svima
 

Back
Top