Ako religioznost ne može da ukloni čovekovu grešnu prirodu, čemu onda religija?

Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?

Zato što je to sve moderno.
A valjda im je bitno da misle da su dobili nekakav oprost kako bi mogli svoju bolesnu dušu barem malo da odmore.
 
Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?
уф,уф,:think:


међу религијама постоје разлике:rtfm:


примећујем да се појам"природности"веома често користи као јефтин изговор ленчуга и лицемера:"то је природно":roll:
човек се одвојио од природе:rtfm:чим је направио прву алатку,оруђе,...
у хришћанству се грехом сматра и мисао која има намере зла(сматра се злом) и одатле произилази она чувена:"сви су људи грешни",ако је појединац икада помислио да учини нешто што се сматра злим(лошим,непожељним,...)он је грешан:rtfm:

морате познавати шта се сматра под грехом,а свака религија има своје поимање греха


морате знати како религије(свака засебно)доживљава Бога


Бог као створитељ(архитекта),најјача сила и највећа интелигенција није онај с ким се преговара:lol:,ОН је поставио правила(природне законе),упутства,...


моле се за спасење душе(у хришћанству):rtfm:
 
Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?

polako sta ste navalili..covek jos nije ono sto ce biti..jes da ne moze sam da menja svoju prirodu ali bozi kad dune zuta minuta bice promene..:D
 
Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?
Ja ti baš nisam sagovornik za ove teme gde se pominje Bog i grešne prirode, ali pokušaću.

Mi tako i medicinu shvatamo. Razbolimo se i odemo kod lekara da nas izleči. Kako će kada nas
nije on ni razboleo, ne znam, ali eto, svašta se tu zanimljivo dešava. Pa onda možemo da se pitamo,
čemu medicina služi kada ne može da nas izleči od svega onoga od čega smo u stanju da se razbolimo.
I kad uspe da doskoči nekoj opakoj bolesti, mi razvijemo novu, još goru.

Koja nas to nauka uopšte uči da upoznamo svoju prirodu? Utrpaju nam u glave gomilu znanja i kada
završimo sa svim mogućim školama, čak i da doktoriramo, izađemo u svet ne znajući ni ko smo ni
šta smo. Zar to ne bi trebala da bude osnova? Početak? Kreneš sa tim znanjem, pa onda ideš kroz
život i učiš.
Zbog toga treba da postoji religija. Ne da nas neko tamo ''opravi'', nego da bi se sačuvalo znanje o tome
kako upoznati sebe. Za mene je religija nauka o samospoznaji.

- - - - - - - - - -

polako sta ste navalili..covek jos nije ono sto ce biti..jes da ne moze sam da menja svoju prirodu ali bozi kad dune zuta minuta bice promene..:D

:manikir: saće samo što nije.. samo ti tako nemoćna čekaj...

Jel znaš onaj vic... Koliko je psihijatara potrebno da bi se promenila jedna sijalica?
Jedan. Ali sijalica mora da želi da bude promenjena.
 
Ja ti baš nisam sagovornik za ove teme gde se pominje Bog i grešne prirode, ali pokušaću.

Mi tako i medicinu shvatamo. Razbolimo se i odemo kod lekara da nas izleči. Kako će kada nas
nije on ni razboleo, ne znam, ali eto, svašta se tu zanimljivo dešava. Pa onda možemo da se pitamo,
čemu medicina služi kada ne može da nas izleči od svega onoga od čega smo u stanju da se razbolimo.
I kad uspe da doskoči nekoj opakoj bolesti, mi razvijemo novu, još goru.

Koja nas to nauka uopšte uči da upoznamo svoju prirodu? Utrpaju nam u glave gomilu znanja i kada
završimo sa svim mogućim školama, čak i da doktoriramo, izađemo u svet ne znajući ni ko smo ni
šta smo. Zar to ne bi trebala da bude osnova? Početak? Kreneš sa tim znanjem, pa onda ideš kroz
život i učiš.
Zbog toga treba da postoji religija. Ne da nas neko tamo ''opravi'', nego da bi se sačuvalo znanje o tome
kako upoznati sebe. Za mene je religija nauka o samospoznaji.

- - - - - - - - - -



:manikir: saće samo što nije.. samo ti tako nemoćna čekaj...

Jel znaš onaj vic... Koliko je psihijatara potrebno da bi se promenila jedna sijalica?
Jedan. Ali sijalica mora da želi da bude promenjena.

onda uopste nije potreban bog..zasta on sluzi u ovom zivotu..da pricamo pricu da on postoji..glupost..a i da postoji stvarno a ne uradi pravu stvar bas bi bio zlocko..ovoliko ljubavi prema zivotu i prema bliznjima i da to bude puj pike ne vazi..e za hriscanina nista nije izgubljeno jer tek predstoji ono glavno..
 
Jel znaš onaj vic... Koliko je psihijatara potrebno da bi se promenila jedna sijalica?
Jedan. Ali sijalica mora da želi da bude promenjena.

hahahahaha...sjajno...
a jel znas onaj, koliko sovinista je potrebno da se zameni sijalica u kuhinji?
nijedan, nek kucka kuva u mraku! :mrgreen:

elem, da se vratim temi...
svidja mi se nacin na koji razmisljas, narocito onog dela koji se tice samospoznaje...
 
onda uopste nije potreban bog..zasta on sluzi u ovom zivotu..da pricamo pricu da on postoji..glupost..a i da postoji stvarno a ne uradi pravu stvar bas bi bio zlocko..ovoliko ljubavi prema zivotu i prema bliznjima i da to bude puj pike ne vazi..e za hriscanina nista nije izgubljeno jer tek predstoji ono glavno..

I šta hrišćani rade? Spamuju po forumu, čekaju da ih Bog spasi od njih samih i veruju da ništa nije izgubljeno?

Ne bih rekla.
 
Jedan od raspetih razbojnika na krstu je izgovorio recenicu kaja ga je istog dana uvela u Carstvo Bozije , sto i za verujuce i za one koji se ne smatraju za takve , dovoljan podstrek da do zadnjeg trena svog ovozemaljskog boravka nastoje da se krstenjem i pokajnjem , a najvaznije je pokajanje i odricanje od greha , dakle , da se krstenjem i pokajanjem odreknu greha u sto je boljoj i meri i nameri .
"Gospode , seti me se kada dodjes u Carstvu Svome".

Ne kaze se zalud :
"Nada umire poslednja" .
A molitva carinika je :
"Boze , milostiv budi meni gresnom" i u njoj je u zadnji tren svoga zemnog zivota dobio od Isusa Hrista odgovor koji bi svaki od verujucih najvise voleo da cuje .
Grese oni koji misle da "ima vremena" , jer niko od nas "ne zna ni dana ni casa kada ce biti opozvan sa ovoga Sveta" i traze izgovore za neka od svojih ponasanja .
Ali i tu je Bog podario coveku mogucnost i pravo da sam bira "kom ce se carstvu privoleti " .
 
Poslednja izmena:
Jedan od raspetih razbojnika na krstu je izgovorio recenicu kaja ga je istog dana uvela u Carstvo Bozije , sto i za verujuce i za one koji se ne smatraju za takve , dovoljan podstrek da do zadnjeg trena svog ovozemaljskog boravka nastoje da se krstenjem i pokajnjem , a najvaznije je pokajanje i odricanje od greha , dakle , da se krstenjem i pokajanjem odreknu greha u sto je boljoj i meri i nameri .
"Gospode , seti me se kada dodjes u Carstvu Svome".

Ne kaze se zalud :
"Nada umire poslednja" .
A molitva carinika je :
"Boze , milostiv budi meni gresnom" i u njoj je u zadnji tren svoga zemnog zivota dobio od Isusa Hrista odgovor koji bi svaki od verujucih najvise voleo da cuje .
Grese oni koji misle da "ima vremena" , jer niko od nas "ne zna ni dana ni casa kada ce biti opozvan sa ovoga Sveta" i traze izgovore za neka od svojih ponasanja .
Ali i tu je Bog podario coveku mogucnost i pravo da sam bira "kom ce se carstvu privoleti " .

tu je hriscanstvo pogresno koncipirano.

tako da je dosta pokajanje na kraju zivota i zavrsen je posao

bolje bi bilo * ceo zivot budi dobar vernik i bog ce ti oprostiti neki greh i ako ti se desi da pogresis*

ali onda ne bi bilo kupovina oprosta od starih bogatasa
 
Poslednja izmena od moderatora:
tu je hriscanstvo pogresno koncipirano.

tako da je dosta pokajanje na kraju zivota i zavrsen je posao

bolje bi bilo * ceo zivot budi dobar vernik i bog ce ti oprostiti neki greh i ako ti se desi da pogresis*

ali onda ne bi bilo kupovina oprosta od starih bogatasa


U Pravoslavlju ne postoji "institucija indulgencije" ( "kupovine oprosta" ) , a i kome je od nas poznato kada ce da "kucne zadnji cas" , pa da se brze bolje "pokaje i zamoli za oprostaj , oprostenje pocinjenih grehova i posebno da se odrekne greha " ?!
 
Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?

Шта то уопште тачно значи "грешну природу"?

Човек треба да настоји да се покаје за своје грехе, и да на даље више не греши.

А то важи и за оне који себе не сматрају религиозним.
 
U Pravoslavlju ne postoji "institucija indulgencije" ( "kupovine oprosta" ) , a i kome je od nas poznato kada ce da "kucne zadnji cas" , pa da se brze bolje "pokaje i zamoli za oprostaj , oprostenje pocinjenih grehova i posebno da se odrekne greha " ?!

ne postoji direktno ali ktitorstvo je javno i popovi se mole za nekog.jeste indirektno ali postoji neki vid

- - - - - - - - - -

jednostavno ne mogu da zamislim boga kog vere potenciraju . vere uglavnom prikazuju boga kom treba sluziti , kome se treba moliti , kog treba obozavati i koji voli mucenike.

mocno bice koje bi postojalo i napravilo svet bi trebalo imati zelju da covek radi na duhovnom uzdizanju i pomaze svakome kome moze ,ne bi mu trebale suze coveka i njegova poniznost.
 
Шта то уопште тачно значи "грешну природу"?

Човек треба да настоји да се покаје за своје грехе, и да на даље више не греши.

А то важи и за оне који себе не сматрају религиозним.

priroda sa greskom..da nema gresku bila bi vecna..ovako je bolesna pa samim tim i smrtna i to u samom startu kad se covek rodi..to ne moze covek sam da izmeni ma koliko bio religiozan..:D
 
Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?

Religija pomaze da se Nasledjena gresnost ispravi... Zato je i Isus dao svoj zivot kao OTKUPNINu nasih grehova - nasledjenih i onih drugih...
I natemelju te otupne ZRTVE Bozjeg Sina mi imamo SPASENJE - mogucnost VRACANJA U SAVRSENOST I VECNI ZIVOT.
BOG JHVH Jehova CE TO OSTVARITI U BUDUCNOSTI...
Sledi velika nevolja - padom krivereligije pa Sudnji dan i Armegedon.
Nakon toga novi svet - novo ljudsko drustvo - ociscena Zemlja od zla, i samo Bozja vladavina... najpre 1000 godisnja vladavina Hrista
Za vreme koje Bog dovodi ljude do SAVRSENSTVA da bi mogli vecno da zive na Zemlji...
Tada ce biti i opste vaskrsavanje ljudi na Zemlji.
Samo odredjeni mali broj ljudi ce VASKRSNUTI NA NEBO - 144000 i vec je taj broj popunjen.


Ljudi se mole za oprostaj grehova jer Bog oprasta grehe...
Ljudi ne mogu odgovarati zbog nasledjenog greha, samo zbog onog namernog...
a Bog moze oprostiti sve grehe...

nadam se da sam dobro objasnila :)

pozdrav :)
 
Poslednja izmena:
Religija pomaze da se Nasledjena gresnost ispravi... Zato je i Isus dao svoj zivot kao OTKUPNINu nasih grehova - nasledjenih i onih drugih...
I natemelju te otupne ZRTVE Bozjeg Sina mi imamo SPASENJE - mogucnost VRACANJA U SAVRSENOST I VECNI ZIVOT.
BOG JHVH Jehova CE TO OSTVARITI U BUDUCNOSTI...
Sledi velika nevolja - padom krivereligije pa Sudnji dan i Armegedon.
Nakon toga novi svet - novo ljudsko drustvo - ociscena Zemlja od zla, i samo Bozja vladavina... najpre 1000 godisnja vladavina Hrista
Za vreme koje Bog dovodi ljude do SAVRSENSTVA da bi mogli vecno da zive na Zemlji...
Tada ce biti i opste vaskrsavanje ljudi na Zemlji.
Samo odredjeni mali broj ljudi ce VASKRSNUTI NA NEBO - 144000 i vec je taj broj popunjen.


Ljudi se mole za oprostaj grehova jer Bog oprasta grehe...
Ljudi ne mogu odgovarati zbog nasledjenog greha, samo zbog onog namernog...
a Bog moze oprostiti sve grehe...

nadam se da sam dobro objasnila :)

pozdrav :)

nema nasledjene gresnosti u smislu ako je otac napravio greh da ces i ti..sve se bebe radjaju ciste ko suze a moze se desiti i nikad da ne napravi gresku u zivotu..ali priroda joj je sa greskom i zato mora jednog dana ma koliko bila savesna i religiozna umreti..:D
 
Sta je govorio pocivsi Patrijarh Srpski Pavle :

" ... - Zašto smatrate da niste živi svedok?



- Iz prostog razloga što nisam. Kad sam bio na Kosovu, tu su meni pridali neko značenje koje ja nemam. Jednostavno bio sam tamo, šta sam drugo mogao nebo visoko, zemlja tvrda. Nama svima treba dobrih ljudi i dobrih pastira, pa smo gotovi da ih vidimo i onde gde ih nema, ili onde gde su to makar po izgledu.

U vrlini stalno treba uzrastati, pređi prag više slobode "ne moći grešiti". Ti stupnjevi su unutrašnja stvar koja se spolja samo projicira. Mi najčešće vidimo samo manifestaciju, mada se na neki način i oseća to unutrašnje stanje. Kad prođete pored nekoga, nekako vam je lakše, milije, a ne znate zašto. I obratno, kraj nekoga osećate nelagodu. Vidite koji je to raspon. Mi sebe spremamo za raj ili pakao, svaku svoju duhovnu ćeliju Jedan pravednik nema čula da oseti paklene muke, a jedan grešnik ih nema za blaženstvo, jer su tako sebe odredili. To je osećanje, eto, neuroze, ne treba vam gore muke. Taj rascep nastaje zbog nedostatka ljubavi i on može da ide sve dalje i dalje. To su paklene muke. Savršena ljubav izgoni napolje onaj tamni strah.



- Pakao je, onda, već ovde na zemlji?



- Da, da, svakako se tu počinje. I blaženstvo se tu počinje. Ako ga tu ne započnemo, gore ga sigurno nećemo započinjati. Smrt je u tom rasponu samo jedna granica posle koje nema pokajanja. Čak i posle telesne smrti postoje stupnjevi blaženstva, neminovno se uzrasta u vrlini, nema zastoja, i obratno, i u zlu, beskonačno, sve dalje i dalje, kroz celu besmrtnost, nikad ne izgubivši biće postojanja.

Brzina kojom će neko da savlada te stupnjeve zavisi od njegove revnosti. Razume se tu je intelekt u pitanju, shvatiti i rešiti pitanje smisla života. To je primarno pitanje. Kad to čovek reši onda je sve lakše. Jedan mladić je pitao Alberta Ajnštajna kakav je cilj i smisao ljudskog života. "Imati odgovor na to pitanje znači biti religiozan", rekao je. Mladić je dalje pitao: "Ne bi li nam bilo bolje da uopšte ne postavljamo to pitanje?" To, naime, automatski znači niz novih pitanja: Ko nam je postavio cilj, ima li Boga, nema li Boga, je li duša smrtna il' besmrtna? Kada bi se kurtalisali tih pitanja oslobodili bi se i nužde da na njih odgovorimo. A, Ajnštajn odgovara: "Čovek koji ne bi shvatio da njegov život i život njegovih bližnjih ima cilj i smisao ne samo da bi bio nesretan, nego jedva sposoban za život. Dokle sam ja mogao da doprem u zakone prirode ja sam u njima video pojavu jednog višeg uma, irema kojem umu sve ono što je razumno u ljudskom zaključivanju i delanju samo je jedan bledi refleks i odsjaj'. Za mene lično, onde gde postoji viši um mora da postoji i ličnost čiji js to um. Kao što ne može biti ličnost bez uma ne može biti ni um bezličan. Ni ljubav, dabome, ni mržnja ne mogu biti ničiji. Za mene je lični um Božiji. Za Ajnštajia ne mora biti. On je bio panteista, nije verovao u ličnog Boga, verovao je da su Bog i priroda isto. On je i raj i nakao suviše bukvalno shvatao, nije to dublje proučavao.




... - Približava se dvehiljadita godina. U odnosu na Otkrovenje Jovanovo da li bi to mogla biti godina kraja sveta i zašto su i naučnici prisustvovali proslavi devetnaest vekova nastanka te knjige na ostrvu Patmosu?



- Naučnici koji su prisustvovali su hrišćani koji proučavaju to pitanje i bave se tumačenjem apokalipsisa. Mi, u stvari, nemamo autentično, opšte prihvatajuće tumačenje i to je jedina knjiga koja se u crkvi ne čita, jer je teške sadržine, a ima onih koji je na znate kakve načine tumače. Ta proročanstva je teško shvatiti dok se ne zbudu. Za nas je bitno da je Sveti Jovan u viziji izneo i zapisao celokupnu istoriju crkve. Na kraju će doći dva sveta muža, propovedaće oko tri i po godine, a njih će Antihrist ubiti, a onda će doći kraj. Ta istorija crkve je izneta u mističkim slikama koje su nam samo upozorenje da se pripremimo za to vreme i da na kraju dolazi Novi Jerusalim u koji će ući 144.000 pravednika. Taj broj je simbolički, naravno. Svakako i tu knjigu treba da čitamo kao i druge, ali da se čuvamo lažnog tumačenja..."...


Sa:
http://www.svetosavlje.org/bibliote...rijarhPavle/Lat_PutUZivotPatrijarhPavle99.htm
 
Pitanje je sadržano u naslovu:
zašto su ljudi religiozni ako im religija ne pomaže da "poprave" svoju nasleđenu grešnu prirodu?
Zašto se ljudi mole za oprost grehova ako im Bog neće oprostiti onaj najvažniji - praroditeljski?

Зато што је садиста,

А имаш и боље богове и богиња старих изворних религија које су нам далеко ближе.
 

Back
Top