Манастир Острог

Vexy

Buduća legenda
Poruka
34.322
Манастир Острог је манастир Српске православне цркве смјештен уз скоро вертикалну литицу, високо на планини Острошка греда у Црној Гори. Посвећен је Светом Василију Острошком.

Налази се на подручју Бјелопавлића, припада општини Даниловград и смјештен је у окомитој стијени, са које се пружа поглед на равницу Бјелопавлића. Основао га је херцеговачки митрополит Василије у 17. вијеку који је ту и сахрањен. Касније је канонизован. Он је светац чудотворац. Тијело му почива у ћивоту у пећинској цркви. Сам манастир је обновљен 1923—1926. године, послије пожара, којег су биле поштеђене пећинске црквице. Оне представљају главну споменичку вриједност.

Црква Св. Ваведења (у доњем манастирском нивоу) је осликана фрескама крајем 17. вијека. Црква Св. Крста се налази у горњем манастирском нивоу и њу је живописао мајстор Радул прилагођавајући фреске природном облику стијена. Око цркве су конаци и заједно чине објекат складно сједињеним са природним амбијентом. Манастир Острог спада међу најпосјећеније на Балкану. У њега долазе вјерници свих религија из свих крајева свијета.

2005. године је између доњег и горњег манастира подигнута и црква светог мученика Станка у којој се чувају његове руке. Мученик Станко (Алексић) је био чобан кога су Турци мучили и убили јер им није показао пут којим су побјегли њихови противници. Након откопавања његовог гроба руке мученика Станка су биле очуване.

Из Википедије, слободне енциклопедије

http://sr.wikipedia.org/sr/Манастир_Острог
ostrog-monastery-montenegro.jpg


Доста људи посећује манастир Острог.
И ја сам била у Острогу, за мене је то једно незаборавно искуство. Детаљније ћу о томе писати касније.

Ко је био у Острогу? Пишите нам о својој посети овом манастиру.
 
14a76cd9c7c0.gif


Kad god odem u Manastir Ostrog bude to za mene poseban dan .
Isla sam trudna isla sam tuzna , uvijek sam se vracala ispunjena nekom Bozanskom energijom .
Znala sa cekati u redu i po dva sata da pridjem mostima sveca a da mi nista ne bude tesko .
U cekanju sam znala razgovarati sa ljudima oko mene .Nevjerovatno je to preplitanje energija ovog mjesta .
Pogled na litice iznad gornjeg manastira skoro da mi se ucini nestvarnim .Let ptica i taj cvrkut nesto je sto nikad ne zaboravim .
Svakim dolaskom prvo se sa njima pozdravim .

0_4b9da_839af3ae_M.jpg
 
Manastir Ostrog od priloga dobio više od 2,5 miliona evra! Evo kako će biti potrošeni...
89_Ostrog_0.jpg
ostrog-276466.jpg

Samo za pomoć sirotinji, izbeglicama, u čovekoljublje iz Ostroga je otišlo 200.000 evra.
U isto vreme manastir Ostrog hrani stotine Danilovgrađana i Nikšićana koji pomažu i služe u tom manastiru, a istovremeno možemo da pokrivamo elementarne troškove izgradnje hramova ...
Od svih njih 13 odsto ide za opšti budžet Mitropolije, koji pokriva troškove onih koji služe pri Mitropoliji, skoro polovina našeg sveštenstva odatle prima platu, jer imamo mnoge parohije koje nemaju uslove da izdržavaju svoje sveštenike.
Mitropolija ima dve narodne kuhinje, a ove godine je za dobrotvorne svrhe već izdvojeno 70.000 evra – kazao je Amfilohije.
 
Radomir Pantović iz sela Gradca, 13. jula 1961. godine, u Gornjem manastiru, ispriča ovakav svoj slučaj.
"Godine 1929. bio sam teško oboleo.
Usled te bolesti izgubio sam i moć govora.
Svi napori da se izlečim i da mi se govor povrati, bili su uzaludni.
Tada se moj otac reši da me vodi u Ostrog.
Uz veliki trud moga oca i uz moje nevolje, stigli smo u Gornji manastir, gde smo pristupili Svecu.
Tu mi je kaluđer čitao molitvu.
Posle molitve ostao sam da malo zaspim u crkvi.
Legao sam i zaspao.
Kada sam se probudio, bio sam potpuno zdrav.
Ništa nisam osećao da me boli i, na moju veliku radost, mogao sam da govorim.
Ne malo bili su iznenađeni kaluđer i moj otac, i drugi koji su tu bili prisutni.
Posle toga, svi zajednički zablagodarismo Bogu i Svetom Vasiliju, koji mi podari isceljenje.
Sa svojim ocem, vratih se kući zdrav i veseo.
Sledeće godine došao sam da se zahvalim Svetitelju, što i sada, posle deset godina, činim, i činiću dok sam god u životu i budem u mogućnosti.
Dolaziću u Ostrog, na poklonjenje i zahvalnost velikom čudotvorcu, Svetom Vasiliju".


tn_A_CHELIUS_Crnogorski_manastir_Ostrog.jpg
 
..a evo i priča iz našeg okruženja i svakodnevice.

Srela sam juče jednu moju drugaricu.
Kaže da je slomila vilicu i nije mogla da žvaće,hranila se je samo tečnom hranom)izmiksanoj u bleneru, na cevčicu)
Nakon posete ovom manastiru,sasvim spontano je nastavila da jede čvrstu hranu, sasvim normanlo da žvaće.
 
Bila sam i ja na Ostrogu, 1999. god u junu.
Bili smo na večernjoj službi i prespavali u Gornjem konaku.
Ujutru rano smo nastavili put ka Cetinju.
Put je bio klizav, padala je kiša.
U suret nam je išlo vozilo, vozač je zaspao za volanom, prešao na našu stranu puta,
desilo se neminovno - sudar.
Ljudi u kolima, njih dvoje, poginulo je odmah,
naš autobus se prevrnuo, slomio. skršio skroz...
a nama u autobusu nije ništa falilo, bilo nas je 43.

To se desilo u selu Donja Gorica.
Meštani sela su nam zaista izašli u susret, nudili kafu,rakiju, da pojedemo nešto i da se javimo telefonom svojima u Srbiju
Moram da iskoristim priliku dai im se zahvalim,barem toliko...
 
Čudesno mesto.

Dobri ljudi, vernici ili ateisti,
nije bitno, izlaze srećniji.
Muslimani ga masovno posećuju.
Svaki rus koji dodje u CG poseti ga.
Kad sam bio zadnji put, bilo 3 autobusa rusa.
PS: Na prvom parkingu. kod donjeg manastira..
I oni do gornjeg idu peške.
 
Obicaji pri dolasku i odlasku iz manastira Ostrog

U sam manastir Ostrog odlazi se ne samo tokom velikih duhovnih praznika. Njegove dvjeri otvorene su svim poboznim ljudima u svako doba dana i noci. Sam odlazak do Gornjeg manastira je i malo hodocasnistvo. Od vjernika je za ocekivati da se bosi uspnu od Donjeg do Gornjeg manastira a nisu rijetki ni primjeri kada su na ovaj put prociscenja ljudi polazili i dolazili na koljenima. Iz manastira Ostrog nosi se osvecena vodica, ulje, tamjan, nafora ili pak ikonica ili krst nacinjeni od tisovine. Ovim osvecenim stvarima mazu se i poskrope svi oni koji nisu mogli doci svecu na poklonjenje. Pred civot ovog sveca dolaze ljudi u potrazi za duhovnom utjehom te lijekom za fizicku i duhovnu bol, a slucajevi ozdravljenja toliko su brojni da se prenose u vidu zapisa i prica kroz srpski narod vec vjekovima.
Za posjetioca manastira Ostrog interesantno je da moze da na parcetu papira napise zelje za svoje zive i upokojene koje ce tokom neke od liturgija svestenici ovog manastira procitati pred Bogom i svetim Vasilijem Ostroskim. Takodje, pored manastira postoji prostorija koja se nalazi u pecini koja je predvidjena za paljenje svijeca za zive i upokojene. Svijece za zive se mogu zapaliti na jednoj strani sto je ispisano na zidu, dok se svijece za upokojene mogu zapaliti na drugoj strani, sto je takodje propraceno natpisom na zidu.

Posjetilac manastira kad ide prema civotu da se pokloni mostima svetog Vasilija Ostroskog prije nego sto ce uci unutra moze da ostavi na zidu sa lijeve strane u korpi koja se tu nalazi peskir, ulje, sapun i neke druge sitnice kao dar manastiru i kaludjerima koji tu zive. Na ulazu u portu Gornjeg manastira postoji izvor sa koga mozete, a i preporucljivo je, ponijeti osvestanu vodu koja se cuva u domu koja se cuva kao zastitnik doma i porodice.
Kao i vecini pravoslavnih hramova i u Ostrogu se moze ostaviti simbolican novcani prilog koji ce biti upotrijebljen za pomoc onima kojima je ta pomoc najpotrebnija.
Vasu priliku da upotpunite manastir Ostrog dace vam nedavno izgradjeni konak koji se uklapa u arhitektonski ambijent Ostroske grede i kome mozete provesti noc. Na usluzi ce vam biti krevet, cebe i jastuk, kao i duhovni savjet nekog od svestenih lica ukoliko to pozelite.
Ime ostroskog sveca izgovara se sa posebnim postovanjem uz ustajanje osoba bi trebalo da se prekrsti i da pri pomenu imena sveca doda ‘Slava mu i milost’.
 

Back
Top