Ta svrha zivota...

Marko20

Početnik
Poruka
20
Da li razmisljate zasto zivite? Da li smo to mi odabrali ili ...
Da li ne razmisljate o tome jer se podrazumeva odgovor - koji?
Jos uvek nisam pronasao svrhu zivota. Ipak, one sitnice koje usmeravaju i vode te to shvatanja tvoje svrhe - mislim da ih kapiram.
 
Marko20:
Razmisljam...Zasto sam zapoceo ovu temu

Zapoceo si na pogresnom mestu obrativsi se pogresnim ljudima, jer ocigledno do sada nisi dobio nijedan odgovor na cisto filozofsko pitanje.

Vazno je da su se oni navadili na moju temu "rodjendan - socijalni fenomen" koja ima malo veze sa filozofijom.

Slika i prilika ovog mesta.
 
E da, odgovor na tvoje pitanje. Verujes li u nauku? Religiju odbacujes?

Onda ne postoji razlog da se sekiras trazeci odgovor. Ako cemo po "njihovoj" teoriji zivot je nastao u buljon supi u pra vremena gde su se izmesali hemijski elementi i stvorilo prvo bice, jednocelijsko pretpostavljam.
nauka ne priznaje Boga, tako da se ovaj nesvakidasnji dogadjaj mora posmatrati kao slucajnost.
A slucajnost, odnosno odsustvo namere - ne podrazumeva svrhu.
(Zato je na ljudima da to malo godina sto im je dato da zive prozive najbolje sto umeju i da sami od zivota nacine smisao).
 
naravno da znam svrhu....al moja svrha nije tvoja svrha....i misim da ne mogu da prenesem to na slova rechi il neko izrazhavanje....a tipa konachnan odgovor bi bio....da umresh...misim to ti je svrha to je jedino shto je neizbezhno....a ako svrhe ima onda to mora biti neshto shto je neizbezhno....il tako nekako
 
Marko20:
Da li razmisljate zasto zivite? Da li smo to mi odabrali ili ...
Da li ne razmisljate o tome jer se podrazumeva odgovor - koji?
Jos uvek nisam pronasao svrhu zivota. Ipak, one sitnice koje usmeravaju i vode te to shvatanja tvoje svrhe - mislim da ih kapiram.

Razmišljam. Odabrala nisam ja nego moji mama i tata.
Ja samo potvrđujem taj odabir s vremena na vreme.
Svrha se menja sa godinama... Ili je ona uvek ista, a ja je ne vidim dobro ni jasno,
pa mi se čini da se menja...

Ako me pitaš sada - JEDINA SVRHA je da preguram sranja koja mi se dešavaju. Šta god da me udari, da umem da padnem, da umem da odbolujem i da umem da ustanem. A da pritom ne izgubim kontakt sa sobom.
 
Mozda je odgovor na nekom drugom mestu, mozda treba da promenim sredinu. Mozda ce mi negde pod palmama postati sve nekako jasnije, a mozda i ne. Bitno je pokusati.
Interesuje me vase misljenje na ovu temu, jer ponekad je potrebna slucajna rec i ...postanu ti stvari jasne. Volim da diskutujem sa ljudima o zivotu. Cak i kada su ostri prema sebi, zivotu, drugima.
Jutros sam se probudio, i prvih par minuta nisam znao gde se nalazim. Kada sam konacno shvatio, zapitao sam se
ZASTO SAM TU?
 
dr. mengele:
E da, odgovor na tvoje pitanje. Verujes li u nauku? Religiju odbacujes?

Onda ne postoji razlog da se sekiras trazeci odgovor. Ako cemo po "njihovoj" teoriji zivot je nastao u buljon supi u pra vremena gde su se izmesali hemijski elementi i stvorilo prvo bice, jednocelijsko pretpostavljam.
nauka ne priznaje Boga, tako da se ovaj nesvakidasnji dogadjaj mora posmatrati kao slucajnost.
A slucajnost, odnosno odsustvo namere - ne podrazumeva svrhu.
(Zato je na ljudima da to malo godina sto im je dato da zive prozive najbolje sto umeju i da sami od zivota nacine smisao).
Nauka me ne interesuje. Religija je mnogo bolja, prepuna misterije, uvek zanimljiva.
Meditacija mi pomaze. Kada mi ubrzano lete misli, pomaze da se koncentrisem.
Biblija me smiruje.
Jung mi daje zadatke i najcesce otezava zivot.

Nego.....mozes li biti malo jasniji? I hvala ti na odgovoru.
 
dr. mengele:
nauka ne priznaje Boga, tako da se ovaj nesvakidasnji dogadjaj mora posmatrati kao slucajnost.
To uopšte nije tačno. Odbacivanje religioznog koncepta uopšte ne znači da se po svaku cenu mora prihvatiti koncept slučajnog nastanka. Ja recimo kao ateista, iako ne verujem da je na primer hrišćanski Bog stvorio ženu od muškog rebra (cela priča je, u najblažu ruku, infantilna i lišena razuma) nisam pristalica teorije da to PO SVAKU CENU mora biti evolucija jednoćelijskog organizma iz prasupe. Logičnije od biblijske mi čak mi zvuči i priča i da nas je neka vanzemaljska civilizacija ovde posejala kakvi jesmo (u nekom stadijumu razvitka) nego da nas je navodno "savršeno biće" pravilo od rebara radi ličnog zadovoljstva.

Ali tu i jeste razlika, nauka ne pretenduje da da odgovor koji nije proverljiv, za razliku od religije. Zato nauka napreduje mnogo brže.
 
Sizif:
Ali tu i jeste razlika, nauka ne pretenduje da da odgovor koji nije proverljiv, za razliku od religije. Zato nauka napreduje mnogo brže.

Pozdrav Milovanovicu!

Cenim nauku i dostignuca nauke, medjutim oduvek je covek zloupotrebljavao ta ista otkrica, narocito u poslednje vreme. Jedan, jedini primer: vise od 200.000 hiljada naucnika do sada je svoje znanje stavilo u sluzbu unapredjenja oruzja! Zar to nije katastrofalno? Umesto da svoje znanje stave u sluzbu unapredjenja mira, najveci umovi sveta rade na otkrivanju novih vrsta oruzja i potpomazu ratovanje.

Opstanak ljudske rase ne zavisi od nauke!

P.S. Kako ces da proveris tvrdnju nauke o postanku vasione iz beskonacnog singulariteta? Ko je to od ljudi-naucnika video? Ko je izveo eksperiment da bi prakticno dokazao ovu tvrdnju nauke?

Biblija daje coveku odgovore na najosnovnija-iskonska pitanja kao sto su: ko smo mi ljudi, odakle smo dosli, kuda idemo, sta je svrha zivota, zasto starimo i umiremo, sta se desava sa nama kad umremo, kakva nas buducnost ocekuje, zasto ljudi ratuju, mrze? I na sva ostala pitanja na koja nauka nije u stanju da odgovori.
 
CaLiMeRo:
Ma, života ti. :shock:
Objasni to kad za jedno pola veka ponestane prirodnih izvora energije.
Volim ove lepe, poetične rečenice koje ne znače ama baš ništa. :lol:

Pola veka!? Ti si, zaista, puna optimizma! Gde ces ti biti za pola veka? Kako mozes da iznosis "tvrdnje koje ne znace, ama bas nista"?

Verujem da si cula za izraz "globalno zagrevanje" i posledice koje osecamo na zemlji ciji su, jedan od uzroka upravo zagrevanje zemljine atmosfere!

P.S. Razmisli o tome koliko si ti sama u stanju da utices na sve sto se zbiva oko tebe.
 
Za pola veka ja ću biti pod zemljom.
A procenjene razerve uglja itd će biti istrošene.
I ne mešaj sad globalno zagrevanje u diskusiju.
Pompezan si i samo se frljaš izrazima koji dobro zvuče.
Vrati se u pećinu ako ti nauka smeta.
Fuj.
 
STAJIC:
Biblija daje coveku odgovore na najosnovnija-iskonska pitanja kao sto su: ko smo mi ljudi, odakle smo dosli, kuda idemo, sta je svrha zivota, zasto starimo i umiremo, sta se desava sa nama kad umremo, kakva nas buducnost ocekuje, zasto ljudi ratuju, mrze? I na sva ostala pitanja na koja nauka nije u stanju da odgovori.
Pozdrav Stajiću.

Tačno je da Bibilja daje odgovore na pitanja koja navodiš, jedini je problem što ti odgovori ne zadovoljavaju većinu ljudi koji žive u koraku s vremenom. Možda nekome ne smeta to što je Biblija izrazito patrijarhalna knjiga prilagođena vremenu u kom je nastala, ali meni smeta. Ja ne verujem da je žena nastala od rebra muškarca, ti veruješ. Ja ne verujem da se vrednost čoveka može izraziti novcem i da u novcu muškarac vredi više od žene, ti veruješ. (3. Mojs. 27:7) Ja ne verujem da se sve životinje mogu potrpati na jedan brodić i preživeti 40 dana, ti veruješ. Ja ne verujem u čuda, ti veruješ. Možda sam ja naivan?
 
Marko20:
Jutros sam se probudio, i prvih par minuta nisam znao gde se nalazim. Kada sam konacno shvatio, zapitao sam se
ZASTO SAM TU?

Meni se ovo desava cesto. Cesto me pitanja bude u sred noci. Ume da bude neprijatno.
I da! Pratim znake, ali desi se da me prevare ili pak sve to ima neku svoju buducu svrhu, a ja je trenutno ne vidim.
Mislim da je najbolje ici u pravcu straha, to je najbolji putokaz. :-)
 
dr. mengele:
E da, odgovor na tvoje pitanje. Verujes li u nauku? Religiju odbacujes?

Onda ne postoji razlog da se sekiras trazeci odgovor. Ako cemo po "njihovoj" teoriji zivot je nastao u buljon supi u pra vremena gde su se izmesali hemijski elementi i stvorilo prvo bice, jednocelijsko pretpostavljam.
nauka ne priznaje Boga, tako da se ovaj nesvakidasnji dogadjaj mora posmatrati kao slucajnost.
A slucajnost, odnosno odsustvo namere - ne podrazumeva svrhu.
(Zato je na ljudima da to malo godina sto im je dato da zive prozive najbolje sto umeju i da sami od zivota nacine smisao).
Da se nadovezem....
Ako verujemo da smo slucajno nastali - evolucijom, nas zivot onda ni nema neku svrhu...osim da malo prozivimo - bolje ili losije kako ko uspe, i da umremo i da vise nikada ne postojimo...
A ako verujemo da nas je Bog stvorio, onda nas je on stvorio sa svrhom, i onda mozemo naci pravu svrhu zivota ukoliko ga potrazimo,....upoznajemo, on ce nam je otkriti....
A njegova namera je bila da ljudi zive vecno....
A namera je povezana sa svrhom.....
 
Sizif:
Pozdrav Stajiću.

Tačno je da Bibilja daje odgovore na pitanja koja navodiš, jedini je problem što ti odgovori ne zadovoljavaju većinu ljudi koji žive u koraku s vremenom. Možda nekome ne smeta to što je Biblija izrazito patrijarhalna knjiga prilagođena vremenu u kom je nastala, ali meni smeta. Ja ne verujem da je žena nastala od rebra muškarca, ti veruješ. Ja ne verujem da se vrednost čoveka može izraziti novcem i da u novcu muškarac vredi više od žene, ti veruješ. (3. Mojs. 27:7) Ja ne verujem da se sve životinje mogu potrpati na jedan brodić i preživeti 40 dana, ti veruješ. Ja ne verujem u čuda, ti veruješ. Možda sam ja naivan?

Imamo zajednicki temelj-verujemo, imamo veru, ti u coveka, nauku, ja u stvaranje, Stvoritelja. Jedina razlika je na kakvim temeljima gradimo veru. Malo vulgarizujes stvari po pitanju istorijskih dogadjaja zapisanih u Bibliji. Necu da govorim o velicini arke ali cu reci da je nauci odavno poznato stanje hibernacije i najpoznatiji primer hibernacije koji je vecini poznat jeste zimski san medveda. Znaci 40 dana su zivotinje na arci mogle da hiberniraju i prezive potop. Dublje istrazivanje i konsultovanje nauke nam pomaze da ispravno razumemo dogadjaje zapisane u Bibliji.
Za to nam je potrebna necija pomoc kao bebama koje pokusavaju da naprave svoje prve korake, prve reci.
 
STAJIC:
Znaci 40 dana su zivotinje na arci mogle da hiberniraju i prezive potop.
Priča o potopu je sve drugo samo ne bukvalno istinita - u pitanju je metafora, bajka, mit. Ne mogu sve životinje da hiberniraju, kao što ni jedan čovek na zemlji ne može da skupi po dve od svake vrste - to je prosto nemoguće, i onaj ko veruje da se to bukvalno desilo isto tako može da veruje i u Deda Mraza. Ni jedan ljudski život nije dovoljan da za vreme svog veka jedan čovek skupi i koale iz Kine i foke sa Antarktika i gliste iz Južne Amerike... takav čovek bio bi Supermen. A neko opet veruje u tu priču, i ja stvarno nemam komentara.
 
Sizif:
Priča o potopu je sve drugo samo ne bukvalno istinita - u pitanju je metafora, bajka, mit. Ne mogu sve životinje da hiberniraju, kao što ni jedan čovek na zemlji ne može da skupi po dve od svake vrste - to je prosto nemoguće, i onaj ko veruje da se to bukvalno desilo isto tako može da veruje i u Deda Mraza. Ni jedan ljudski život nije dovoljan da za vreme svog veka jedan čovek skupi i koale iz Kine i foke sa Antarktika i gliste iz Južne Amerike... takav čovek bio bi Supermen. A neko opet veruje u tu priču, i ja stvarno nemam komentara.

Legende naroda sirom sveta govore o potopu koji se jednom dogodio. Nisi u toku danasnjih zbivanja jer se u okviru naucnih krugova diskutuje i mnogo govori o potopu i arci ciji su ostaci pronadjeni na Araratu. Cak je pre oko 5 godina u Yugi bila na TV dokumentarna emisija o realnim dokazima da se potop dogodio. Opet sve to ne mora da bude dokaz za tebe ili za mnoge druge koji biraju u sta ce da veruju.

Recimo, ti i mnogi drugi ste izabrali da verujete u "veliki prasak" koji se dogodio bez ikakvog uzroka cije su posledice savrsena organizovanost svemira i postanak svih zakona koji su poznati savremenoj nauci kojima se podlaze citava vasiona i kompletan zivi i nezivi svet na zemlji. Zakoni su kreacija inteligentnog uma, nisu produkt samih sebe. To znamo na primeru mnogih zakona koje je covek stvorio. Logicno je da su zakoni svemira kreacija mnogo iteligentnijeg uma nego sto je ljudski. Ipak mnogi su izabrali da veruju da se sve dogodilo slucajno, bez namere, vec eto tako ni iz cega postalo je nesto sto se organizovalo samo od sebe. Zamisli sta se desava sa delovima celika koji obavijaju rucnu bombu kad ona eksplodira. To je "veliki prasak" u malom i sto je interesantno bombu je kreirao covek, razumom obdareno bice. Kako ti sebi objasnjavas da se "veliki prasak" dogodio sam od sebe i to u tako savrsenom skladu? Pitanje je postavljeno u stimulativnom smislu ne u provokativnom. Nelogicno je prihvatiti objasnjenje da se takav jedan dogadjaj dogodio sam od sebe. Ja sam imao mnogo muke da prihvatim takvo objasnjenje postanka citavog svemira i zivog sveta na zemlji.

Opet kazem vera je jaka i realna onoliko koliko je temelj na kojoj je vera izgradjena jak i cvrst i drugo, kakvim je materijalom temelj gradjen!
 

Back
Top